Jump to content

Gainclone lm3886 a la Ebe


2a3

Preporučeni Komentari

Ebetove plocice stigle kod mene pa evo nesto da se radi.Za sada nabavio hladnjak/hitachi/ trafo2x28 v dimenzije jezgra 90x75x35 mm i grec.Ebe mi je poslao semu napajanja ali ja bih sada radio za probu sa 2 konda samo ne znam koliko bi bilo dovoljno .Nek neko predlozi pa da se nabavlja i da kucamo na dasku.:hi:

IMG_20180724_192027.jpg

IMG_20180724_192106.jpg

IMG_20180724_192133.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

koji je to chip?

 

da 28Vac po railu ne bude malo mnogo?

 

9cm/3 x 3.5 cm daju kvadrata 10.5 , sto je u najboljem slucaju 110W a bogami i manje , jer su japanci bar negde pristedeli .... ono bar u preseku zice

Gainclone ..... na amp za koji kontam da ima 30W po kanalu , ne bih isao ispod 200VA trafo , i bas ono kako je Gaincard pravljen - kulturno ozicenje i delove sto blize ili ditto na nozicama chipa ..... ukljucujuci i jok elkovi kod greca , nego samo 1mF (2x)  na nozicama samog chipa

jedino tako dobijas ono sto i jeste osnovni i potrebni kvalitet Gainclone - brzinu ....

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lm3886 ima 75W po kanalu, apsolutni minimum trafoa bi valjalo da bude 150W, normativ 300.

28VAC davace gotovo 40V nakon ispravljanja sto je za taj cip overkill.

Nadji drugi trafo. Preporuka 2x24V AC / 300W

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene je radio sa torusom od 300W. Ciljano je da ima +-30V, ali posto imam u mrezi 250V od kad su nam menjali trafo u ulici, dobio sam +-33V ispravljeno. @2a3, koliko vidim sa slika, cipovi nisu izolovani od hladnjaka. Trebalo bi ih izolovati, pogotovo sto su na istom hladnjaku. Sto se tice kondova u napajanju, radice i sa 1000uF i sa 100mF, treba naci meru.

Ja sam ovaj GC reciklirao u BatoMM koji uskoro zavrsavam. Plocice su eto zavrsile kod @2a3, napajanje ostalo za drugi projekat, a kutija, grecovi i hladnjaci su iskorisceni. Mora nesto da se radi. ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, 2a3 said:

trafo2x28 v

Jel to napon u praznom hodu ili kad je opterećen? Za taj čip opseg DC napona napajanja sa signalom je 20-84V (+- 10 do +-42). 

Ako je trafo 2X28VAC u praznom hodu može taj trafo da se koristi i biće DC napon bez opterećenje malo ispod +-40V.

Ako je to napon opterećenog trafoa onda će napon praznog hoda biti veći i mislim da neće smeti da se koristi.

Datasheet kaže max. napon je 94VDC (+-47V) bez signala.

Sa visokim naponom napajanja zvučnici treba da su 8oma, za 4oma treba manji napon napajanja.

lm3886.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moj GC radi na +-35VDC ali iskljucivo na 8R i tako radi kao sat bez pregrevanja i tsl. Kacio sam zvucnike od 4R, nisam panjio ali sam primetio da se malo vise greju cipovi.

Napajanje je zajednicko za oba kanala.

U napajanju imam torus 300VA, 2x25VAC sa srednjim izvodom, kocka grec 35A, i 2 x 10000uF po grani (ukupno 40000uF, ako moze tako da se napise). Na plocicama kanala imam jos po 220uF ELKO + 0,1uFMKP na svakoj grani. 

Meni to radi odlicno. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad ozbiljno, probaj samo sa 1000uf po grani na filtraciji, neki kvalitetniji kond. Trafo mora da bude malo vecu, a ni malo nizi napon mu nece skiditi. Ja sam imao GC sa 2x18 v AC na sekundaru. Lepse mi zvucao sa manjim kondenzatorima. :)

Uostalom, moze se lako probati. 2x1000 uf direktno na chipu, a kod greca imas jos nekih 10.000, ali sa prekidacem, pa isprobavas veci vs manji kond, kako zvuci. Kazem,meni lepse zvucalo samo sa 1000 uf, zasti, ne znam. Isto sam primetio ga je GC jako osetljiv na vrstu zvucniskih kablova. Najbolje je zvucao sa tanjom zicom punog preseka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, Beli_Ninja said:

Ma mnogi ismevaju GC, iskreno ja mu nisam nasao manu.

Neka ismevaju, taj LM3886 čip je odličan kao i oni drugi njemu slični, barem onaj koji sam slušao je bio odličan. Osim toga lako se napravi dobro pojačalo, može i u paralelu da se vezuje više čipova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

37 minutes ago, Vix said:

Po mom iskustvu, GC je jeftin, lak za napraviti i pristojno radi. Ono-nit smrdi nit mirise. Ako nekome odgovara taj zvuk, dok ne sakupi para za bolje - moze da se zivi.

Dodaš mu samo lanpe ispred, i može da se živi duže s tim, ali ti sad nemaš vremena za onaj Salas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lak je za skarabudz, ali jeftin je u smislu da sitne komponente sacinjavaju manje od 10% cene hardver plus popujnene plocice.

To je pojacalo 70W, ab klase, i zahteva ozbiljan hladnjak, a ne sta se naslo, pride, posto su peleti tranzistora blizu, preporuka je bakarni flah jedno 5mm debljine izmedju cipa i alu hladnjaka.

Za napajanje nije nuzna velika filtracija, ali mu obezbediti bar 4mF po grani ukljucujuci i kondove na plocici.

Kriticna je induktivnost izlaznog kabla, pa treba obratiti paznju na povratnu spregu, idealno je da se vodi sa prikljucka zvucnika, ako spoljni kablovi nisu dugacki, moze i sa prikljucka kutije.

Izlaz sa ploce, bakarna zica 1,2 do 1,5mm precnika, maksimum dve tanje, bifilarne, da imaju preko kvadrat preseka....

plus svi ostali trikovi i zahvati na ispravljacu, snaberi... sildovi...

Citanje uputstva, app note, najtezi deo posla.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, vladd said:

Lak je za skarabudz, ali jeftin je u smislu da sitne komponente sacinjavaju manje od 10% cene hardver plus popujnene plocice.

To je pojacalo 70W, ab klase, i zahteva ozbiljan hladnjak, a ne sta se naslo, pride, posto su peleti tranzistora blizu, preporuka je bakarni flah jedno 5mm debljine izmedju cipa i alu hladnjaka.

Za napajanje nije nuzna velika filtracija, ali mu obezbediti bar 4mF po grani ukljucujuci i kondove na plocici.

Kriticna je induktivnost izlaznog kabla, pa treba obratiti paznju na povratnu spregu, idealno je da se vodi sa prikljucka zvucnika, ako spoljni kablovi nisu dugacki, moze i sa prikljucka kutije.

Izlaz sa ploce, bakarna zica 1,2 do 1,5mm precnika, maksimum dve tanje, bifilarne, da imaju preko kvadrat preseka....

plus svi ostali trikovi i zahvati na ispravljacu, snaberi... sildovi...

Citanje uputstva, app note, najtezi deo posla.. :) 

Jel ti beše praviš Bato MM? Dobro je to pojačalo, čuo sam ga kod @vdzele

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko Skadar na Bojani :) , hardver imam, sakupljam komponente(kao i za tristaosamdesetsest ostalih sitnica), izmisljavam neke varijacije , ali to je, u egzekuciji opampova, drugacija malo prica od klasicnog cipampa, ili "gainclona"...

Specificno dobra koncepcija ampa. 

U dobroj meri je kompatibilan sa raznim zvucnicima, pa moze samo da raduje korisnike. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Ko Skadar na Bojani :) , hardver imam, sakupljam komponente(kao i za tristaosamdesetsest ostalih sitnica), izmisljavam neke varijacije , ali to je, u egzekuciji opampova, drugacija malo prica od klasicnog cipampa, ili "gainclona"...

Specificno dobra koncepcija ampa. 

U dobroj meri je kompatibilan sa raznim zvucnicima, pa moze samo da raduje korisnike. :) 

Pa kad ih Linkwitz preporučuje (mislim LM3886) mora da valjaju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E pa ja sam sa osobinom zbog koje uzgajam animozitete po forumu :) 

Ne osvrcem se na sta Linkvic ili ko god kaze, znam sam da ocenim sta i u kojoj meri valja i bez "staratelja" i sivih eminencija .   Sto nekima pravi lom na Olimpu :D 

Imam neke svoje kriterijume, zasnovane prvenstveno na objektivnim cinjenicama, topologija, materijal, izrada i nivo racionalne i jos bolje neracionalne(u smislu preterivanja i nekog overkila, ne u smislu ludovanja, izmisljotina i magije) tehnike pri kompletiranju sprave.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...