Jump to content

Da li je ovo tačno ?


Srle

Preporučeni Komentari

Na povom mestu :

https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=18&t=79810

nađoh ovu trvrdnju:

I'd suggest to avoid cables with more than one inner conductor for phono use with regular, unbalanced

amplification, cause that just causes extra capacity - and how much exactly will depend on the

configuration.

1) For example, if you'd use the Mogami 2549 configured with one conductor plus shield for the signal

ground and the other conductor for the signal, the capacity would be the sum of the conductor to conductor

plus the conductor to shield capacity (and that regardless, whether the shield would be connected on both

sides or on one side only).

2) In case you'd use both inner conductors together for the signal and the shield for the signal ground,

the actual capacity would be twice the conductor to shield capacity. And the fun thing is, even if you'd

just use one conductor for the signal and the other for the signal ground, while leaving the shield

unconnected on either side, the total capacity would now be the conductor to conductor capacity plus half

the conductor to shield capacity due to electrostatic induction.

Well, and with the Mogami 2534 things would become even more complicated due to even more inner conductors

and hence also even more possible configuration variants.

Thus I'd rather suggest you to keep it simple, and for example consider 2964 or 2546 instead.
Oba maju chracteristic impedance 75 Ohm, 2964 (57pF/m), 2546 (62pF/m).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tačno je, kapaciteti pojedinih provodnika unutar šilda i prema šildu međusobno se sabiraju. Ako nisi siguran u računicu, ili nemaš podatke, uzmeš taj kabal koji imaš pa proveriš merenjem, a za to ti treba univerzalni instrument od 10eur koji meri približno tačno ali dovoljno za ovu namenu, može i pozajmljen neki bolji, nebitno. Pre merenja naravno otkačiš MM glavu.

Tebi treba širmovan kabal sa samo jednim cetralnim provodnikom i što manjeg kapaciteta jer u Jamahi već imaš mnogo kapaciteta u paraleli sa ulazom, deo ćeš skinuti, deo će ostati.

Onaj Alen Wright pleten oko teflonske cevčice što sam pravio onomad ima koliko se sećam približno 34pF na dužini od 80cm, ali nema šild tako da otpada za ovu namenu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Istina pravi slalom izmedju tih tvrdnji.

Svaka za sebe ima dozu tacnosti, ali u vrlo uslovljenom modelu.

Neko je pokusao da iskombinuje geometriju, staticku indukciju onako kako je njemu kliknulo da se desava a ne kako jeste.


U toj kapacitivnosti ucestvuje izlozena envelopa grupe zica a ne svaka zica svojom celom povrsinom.

Sa druge strane, tako mali signal zasluzuje malu masu provodnika, na kraju krajeva generise se u vrlo finom kalemu, pa tu treba naci optimum.

 

I tu je kapacitivnost vrlo relativno vazna, zavisna od induktivnosti doticnog generatora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Negdje sam davno pročitao da je put signala , struje ( uvjetno rečeno) kroz kabele  bilo koje namjene  jednak toku rijeke ? . Ako je široka (rijeka) teče mirno i bez "brzaca" - veči presijek - vs - ista rijeka ulazi u uski kanjon  i eto ti promjene ?- tanji kaeli . Ubrza se  nastaju valovi i evo ti splavarenja . Nisam fizičar , neg elektro tehničar , i priča na znanstvenoj bazi ima smisla , al kod audiofila je sve relativno ? Čak i mi sami ( imamo pravo na promijenit mišljenje ? ....   :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, black coffe said:

Negdje sam davno pročitao da je put signala , struje ( uvjetno rečeno) kroz kabele  bilo koje namjene  jednak toku rijeke ? . Ako je široka (rijeka) teče mirno i bez "brzaca" - veči presijek - vs - ista rijeka ulazi u uski kanjon  i eto ti promjene ?- tanji kaeli . Ubrza se  nastaju valovi i evo ti splavarenja . Nisam fizičar , neg elektro tehničar , i priča na znanstvenoj bazi ima smisla , al kod audiofila je sve relativno ? Čak i mi sami ( imamo pravo na promijenit mišljenje ? ....   :)

 

Električna struja ne podleže baš tim hidrotehničkim/hidrauličkim zakonitostima, malo ima analogije, jer tu je neka druga fizika.

Kad posmatraš ljude recimo kad izlaze sa pozorišne predstave, da ne kažem utakmice, gde je široko svi idu brzo, gde je usko svi idu sporo pa se pravi gužva, baš kontra od tečnosti.:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Opet podrivate pricu o tankoj licni kao superiornom za z***k ,provodniku 

Stvar je u masi,mada neki misle da je stvar u gacama .....mslm fancy boutiqe odelce na kablu :happy64:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo, kada se dodje do nekog nivoa obracanja paznje na problematiku, krene sve da se vrti oko mase i energije.

Plus kapacitivnost, koja se lako manipulise uvecanjem distance provodnika(u svim kombinacijama), sto je efikasnija, laksa i izrazitija metoda nego samo smanjivanje preseka, pa se definisanju debljine zice moze pristupiti sa pozicije energije signala i mase provodnika. Sto Alen Wright mudro kombinuje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

42 minutes ago, vladd said:

Sto Alen Wright mudro kombinuje.

Nešto mi se nisu pokazali oni AW kablići što sam pravio. Malo im fali dinamike, nekako daju previše miran zvuk sa izraženim visokim, ili ne valja žica i teflonska cevčica ili njegova teorija.

Možda ne valja moj sistem, ko će ga znati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je vec drugi tom price.

U pitanju su male kapacitivnosti i male mase, ako povezemo ovu temu sa @Srle -tovom brigom oko gramofonskog preampa, da bi bilo "ista prica" sa ostalim izvorima zvuka znacajno vecih energija signala, i sumnjam da bi par-dva para stotina pF uticalo na dinamiku mocnih signala, par volti i bez nekih induktivnosti...

 

A kako zvuci, to je jasno da ne komentarisem, posto u svakom momentu slusanja, postoji velika paleta uticaja, sto spolja sto iznutra....lepo i lako bi bilo da mozemo veliki problem da resimo jednim prostim potezom. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, vladd said:

To je vec drugi tom price.

U pitanju su male kapacitivnosti i male mase, ako povezemo ovu temu sa @Srle -tovom brigom oko gramofonskog preampa, da bi bilo "ista prica" sa ostalim izvorima zvuka znacajno vecih energija signala, i sumnjam da bi par-dva para stotina pF uticalo na dinamiku mocnih signala, par volti i bez nekih induktivnosti...

 

A kako zvuci, to je jasno da ne komentarisem, posto u svakom momentu slusanja, postoji velika paleta uticaja, sto spolja sto iznutra....lepo i lako bi bilo da mozemo veliki problem da resimo jednim prostim potezom. :) 

Ma priča je ista ? Uređaj vs  kabeli ? ma nek me proglase kak ko oče  , slažem se da se   kabeli ćuju , al nisu prioritetni u slaganju sustava . Oni mogu nezadovoljnim nakon investicije "poboljšati " zvuk  (pojednostavljeno) .  i čujno provjereno ., al kad Mi nikad zadovoljni  ? bumo više uložili neg u decu ? , pa di je kraj - a Rugamo se  alkičima ?  NHF ? A  svak ima svoje razumne razloge ? :) . več preko nekoliko nisam na "stimulansima " - valjda se vidi da sam lucidan ? :)  !

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, Mikorist said:

Ako neko želi sam da pravi kabl ima ovde par zanimljivih metoda

 

1. http://www.tnt-audio.com/clinica/shoestrings_e.html

2. http://www.tnt-audio.com/clinica/aircoil_e.html

3. (ovo mi je potpuno ludilo)

http://www.tnt-audio.com/clinica/piano6_1_e.html

 

ovi IBM kablovi za printer iz naftalina imaju na ebay "na kilo"

Pravim ja pomalo te kablove, ma svaki mi zvuči drugačije. Sledeći je kabal pod brojem 2, samo će da ide tanja žica za početak (30AWG).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

55 minutes ago, NIXIE said:

Nešto mi se nisu pokazali oni AW kablići što sam pravio. Malo im fali dinamike, nekako daju previše miran zvuk sa izraženim visokim, ili ne valja žica i teflonska cevčica ili njegova teorija.

Možda ne valja moj sistem, ko će ga znati.

Da bi sve imalo smisla po AW,mora ceo sistem, od pocetka do kraja, da bude ozicen sto tanjim solid core provodnicima.

Hteo ili ne,vec imas super tanku licnu u osiguracu,samo nastavi u tom stilu do zvucnika :happy64:

@NIXIE

Batali te mrsavuse od zica,post je odavno prosao

Udri po debelim i masnim zicam, za pun z**k :pleasantry:

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, zoranzu said:

Da bi sve imalo smisla po AW,mora ceo sistem, od pocetka do kraja, da bude ozicen sto tanjim solid core provodnicima.

Hteo ili ne,vec imas super tanku licnu u osiguracu,samo nastavi u tom stilu do zvucnika :happy64:

 

 

 

Pošto neću sve sad da menjam, pa da ispadne gore nego što jeste, AW otpada.

Ostaju osigurači, za sada. 

Probao sam i tanke žice (plavo bele) do zvučnika, prvo dve svaka obaška, pa 4 pletene, pa 16 pletenih i sve je bilo katastrofa, eno ih skupjaju prašinu u ostavi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, Mikorist said:

Meni ovo omiljeno mesto - bilo da je debela ili tanka zica

 

https://www.ebay.com/cln/benb4318/silver-plated-wire-duhh/104189623011

 

Silver Plated Wire. Duhh! :rofl:

Ovakvi slični su mi sad IC kablovi, nije loše al mislim da može i bolje.

https://www.ebay.com/itm/Wire-Mil-Spec-PTFE-24-AWG-2-Conductor-Shielded-Silver-Plated-Copper-Stranded-/273356218836?oid=251612523907

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...