Jump to content

Audio fajl server, Izbor računara


Srecko

Preporučeni Komentari

Kupio sam polovan “HP Compaq 8000 elite ultra slim” računar za potrebe audio fajl servera; po ceni od 75€ (da ga probam).
Osnovne karakteristike su mu: Procesor Intel Core Duo na 3.0GHz, 4GB rama na ploči, dovoljno USB konektora, HD od 250GB, Display port ......
Razlog zbog koga sam ga uzeo je sto je računar stvarno malih dimenzija i “liči” na audio komponentu.
Povezao sam ga sa DAC-om USB kablom i više sam nego zadovoljan kako to sve radi (Poznata mi je diskusija o SPDIF vezi koja je “superiornija” u odnosu na USB. Možda i ja jednog dana povezem DAC na taj način ali za sada ne osećam potrebu za tim).
Otvorio sam temu iz razloga sto me “nervira” šum ventilatora (ima ih dva komada) računara koji je kod audio komponente poželjno da bude minimalan.
Radeći kao audio server kućište računara gotovo da se uopšte ne greje i verujem da bi šum mogao biti smanjen smanjenjem brzine vrtnje ventilatora.
Da pojasnim ko god dođe u posetu kod mene sluša muziku i ne čuju šum (verovatno ne obraćaju pažnju) ali ga ja čujem.
Molio bih Vas da mi pomognete da “izaberem” dobar računar za audio server koji bi prvenstveno bio “nečujan”, dovoljno mali da liči na audio komponentu (npr. Lenovo ThinkCenter, Mac Mini isl.) a dovoljno korektan i kao računar.
Nisam pomenuo ovaj moj HP jer mi se čini da bi bilo teško smanjiti “buku” ventilatora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Noctua је одличан избор.

Колико видим, овај модел има један велики вентилатор на задњој страни (80мм или 92мм)?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako sam dobro razumeo smatrate da ovaj HP Compaq 8000 elite ultra Slim i nije loš za audio server i da je zamenom ventilatora boljim poput predloženih moguće sniziti šum na prihvatljiv nivo.
Ovo pitam iz razloga sto kad prislonim uho na Apple Mac Mini gotovo da ne čujem ništa pa sam pomislio da bi možda bilo pametno da uzmem njega (mogu se naći za oko 300€).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sada to izgleda ovako.

4fa51365f2ed71493e26576f7889b268.jpg&key=e8d1da50d6749f05c52276794b1676b2bc3c12aed1dcb5e38107a692dfb53caa

Naravno HD TV koristim preko display port-a kao monitor ako mi nekada zatreba da vidim sliku sa računara.

Inače player je Foobar2000 a upravljanje je iPhone-om.

Foobar koristim zato sto sam uz DAC dobio instalaciju i podešavanja za njega.

Takođe, ne osećam potrebu da promenim Foobar (zadovoljan sam) iako znam da ima boljih player-a.

410a99691b5cc993779504547f2ec002.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

40 minutes ago, InSides said:

Noctua је одличан избор.

Колико видим, овај модел има један велики вентилатор на задњој страни (80мм или 92мм)?

Obično imaju dva, jedan napred hladi procesor, drugi pozadi izbacuje vazduh, barem je tako od mene na HP 8300 SFF. I ja planiram da ih zamenim jednog dana za tiše, mada mi PC stoji iza uređaja vertikalno i ne čuje se ništa dok ne priđeš na 1m.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25 minutes ago, Srecko said:

Takođe, ne osećam potrebu da promenim Foobar (zadovoljan sam) iako znam da ima boljih player-a.

Samo instaliraj Album player, zaboravićeš odmah na F2K. 

Kako sad stoji tako frontalno okrenut PC uvek će da se čuje ventilator, treba ga okrenuti ako može za 90 stepeni onda se mnogo manje čuju. 

Ako se i tad mnogo čuje, znači da su puno radili pa imaju lufta i moraju da se menjaju za neke tiše, čišćenje i podmazivanje tu ne pomaže puno, probao sam više puta rezultat je skroman i kratkotrajan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja ću biti radikalan: batali PC (Mac), on je za Excel, a za muziku odaberi neki od streaming servisa, player koji ga podržava i koji je kompatibilan sa postojećim DACom.. telefon u ruke pa puštaj šta želiš..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, InSides said:

Noctua је одличан избор.

Колико видим, овај модел има један велики вентилатор на задњој страни (80мм или 92мм)?

Sad sam pogledao kod sebe, ventilatori su 60x60mm kućište je 66mm visine. Šta je najtiše od tih malih ventilatora?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo instaliraj Album player, zaboravićeš odmah na F2K. 
Kako sad stoji tako frontalno okrenut PC uvek će da se čuje ventilator, treba ga okrenuti ako može za 90 stepeni onda se mnogo manje čuju. 
Ako se i tad mnogo čuje, znači da su puno radili pa imaju lufta i moraju da se menjaju za neke tiše, čišćenje i podmazivanje tu ne pomaže puno, probao sam više puta rezultat je skroman i kratkotrajan.

Da li može da se iPhone koristi kao remote ..... za Album Player.
Sve u kući mi je Apple izuzev ponekog računara.
Drugo, rekoh uz DAC koji sam kupio sam dobio instalaciju Foobar2000 sa podešavanjima u svim shemama pa i za DSD.
Ja inače mnogo više volim da pročitam kako se nešto radi i podesim uređaj prema uputstvu, nego da pravim slušne seanse i probanjem optimalno podesim uređaj.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja ću biti radikalan: batali PC (Mac), on je za Excel, a za muziku odaberi neki od streaming servisa, player koji ga podržava i koji je kompatibilan sa postojećim DACom.. telefon u ruke pa puštaj šta želiš..

Godinama sam bezuspešno pokušavao da sinu objasnim da bi trebalo da investira u dobar HiFi sistem i ne da to nije uradio nego je i mene (namerno) bio pretplatio na spotify (USA kartica). U stilu Ćale tehnološki pripadas proslom milenijumu.
Osim sto su mi klinci iz komšiluka zavideli, sve ostalo mi se nije dopalo jer sam primetio da sam sve više i više počeo da slušam muziku iskljucivo preko iPhone i njegovih slušalica, doduše nekih dobrih Bose sa nekim dodacima za minimizaciju spoljašnje buke.
Dakle da legnem na tu rudu neće da bidne.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Zen Mod said:

mac mini se greje

 

bolje srediti to sto vec imate

ja nemam ovih problema sa mid 2011 Intel I5, a uz to jos je i necujan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja nemam ovih problema sa mid 2011 Intel I5, a uz to jos je i necujan.

Sad sam se vratio iz radnje iStyle, Apple reselera. Kao ludak sam prislanjao uho na nekoliko Mac Minija (pustili me i u kancelariju) i nista se ne čuje; ali da su vruci jesu opasno, kao moj Router Time Capsule. No to je tako godinama.
Šta koristite kao player i da li koristite iPhone kao remote commander.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

52 minutes ago, Srecko said:


Da li može da se iPhone koristi kao remote ..... za Album Player.
Sve u kući mi je Apple izuzev ponekog računara.
Drugo, rekoh uz DAC koji sam kupio sam dobio instalaciju Foobar2000 sa podešavanjima u svim shemama pa i za DSD.
Ja inače mnogo više volim da pročitam kako se nešto radi i podesim uređaj prema uputstvu, nego da pravim slušne seanse i probanjem optimalno podesim uređaj.

Ne znam za iphone, ali znam da album player svira bolje nego foobar. A pc koji sam kupio je dovoljno jak  da ako odustanem od njega za audio ide sinu na poklon dobar je za CAD programe bez greške, i5 8GDDR3 radi sve, plus ovaj ima mesto i za jaču grafiku.

Śto se buke tiče probaću još da vidim softverska rešenja za usporavanje ventilatora jer stvarno je hladan kad se koristi za audio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima


Godinama sam bezuspešno pokušavao da sinu objasnim da bi trebalo da investira u dobar HiFi sistem i ne da to nije uradio nego je i mene (namerno) bio pretplatio na spotify (USA kartica). U stilu Ćale tehnološki pripadas proslom milenijumu.
Osim sto su mi klinci iz komšiluka zavideli, sve ostalo mi se nije dopalo jer sam primetio da sam sve više i više počeo da slušam muziku iskljucivo preko iPhone i njegovih slušalica, doduše nekih dobrih Bose sa nekim dodacima za minimizaciju spoljašnje buke.
Dakle da legnem na tu rudu neće da bidne.
svaka tehnologija može i pogrešno da se koristi.. a može i ispravno :)

hint:@Doktor je kod mene slušao Tidal - preživeo je :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

41 minutes ago, Srecko said:


Sad sam se vratio iz radnje iStyle, Apple reselera. Kao ludak sam prislanjao uho na nekoliko Mac Minija (pustili me i u kancelariju) i nista se ne čuje; ali da su vruci jesu opasno, kao moj Router Time Capsule. No to je tako godinama.
Šta koristite kao player i da li koristite iPhone kao remote commander.

Pricamo o Mac Mini-ju u ulozi audio file servera - mlak totalno, nema potrebe da se prenemaze oko pustanja audio fajlova.

Player je A+ 3.03.

Tu je i skripta za optimizaciju OS X, podredjeno sve audio reprodukciji, nema izlaz na net, bez remote kontrola - mazohisticki :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam za iphone, ali znam da album player svira bolje nego foobar.

Da nisam pratio temu na HiFiles dovoljno bi mi bilo to sto Vi kazete jer znam da ste Vi to sigurno probali i izvukli relevantne zakljucke.
Već sam rekao da znam da gotovo svi misle da je Foobar2000 inferioran kao player. Međutim namestio sam ga da mi radi super sa iPhone sto mi je osnovni zahtev. Veoma je moguće da i proizvođač DAC-a ne daje slucajno distribuciju Foobar2000 uz DAC a ja sam suviše lenj da ispitujem da li je to stvarno slucajno.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...