Jump to content

Crown DC300 I Crown D-150, Mišljenje o pojačavačima


Srecko

Preporučeni Komentari

Procitao sam puno toga lepog o “profesionalnim-studijskim” pojačavačima kompanije Crown, posebno o patentu po kojem su realizovani DC300 i D-150.

Nažalost veoma malo znam o njima a oni predstavljaju značajan deo istorije profesionalnih pa i HiFi uređaja.

Ono sto sam zapamtio (iz procitanog), kao njihovu glavnu osobinu, je da ih isticu upravo iz razloga sto ne kolorisu zvuk.

Bio sam takođe jako iznenađen kada sam u intervjuu jednog od menadžera kompanije Bose pročitao da su uz nekada njihove izuzetno popularne zvučne kutije Bose 901, za koje su bili razvili amp-ove Bose 1800 i Bose 1801 prodali 10-tak puta više Crown-ovih DC300 nego svojih Bose 1800 odnosno Bose 1801.

To su “starinski” pojacavaci i veoma bi me zanimalo “profesionalno” i “iskustveno” mišljenje o njima (tehničko i zvučno) vs. pojacavaca koji se smatraju trenutno veoma popularnim i kvalitetnim tipa game Nelson Pass Firs Watt.

Takođe bi bilo interesantno ako bi ih neko mogao uporediti i sa gamom Quad pojačavača poput Quad 405-studijsko “magare”, Quad 606 .....

Bio bi pozeljan i osvrt na njihov prefiks u imenu DC tj. mišljenje da se DC komponenta može pojaviti na drajverima zvučnika i spaliti ih “lakše nego kod drugih topologija”.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dva DC 300 su mi prosla svojevremeno kroz ruke, jedan na popravci. Sluzili su kao PA ozvucenje i punili salu sasvim dobro sa nekim altecima.

DC im znaci direct coupled, nemaju ulazni kond i prakticno moze da radi kao pojacavac dc signala. Malo su im spori tranzistori na izlazu, 2N3773, pa krece da pomera fazu na preko 10KHz, sto moze da poremeti "prostor" zvucne slike.

Imaju dosta snage, korektno su uradjeni, za ono vreme cudo od snage.

Meni su ok, svidja mi se i zvuk i izrada, samo me smori petljanje sa vintage i obsolete komponentama. Potrebno je ozbiljno tvikovanje, da se umlati gain, sa 0,7V izbacuje punu snagu, 150W/8 oma, sto je tadasnji standard.

Preporuka da se ima i drzi na polici. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jes vala , za policu

 

da gi pravis nanovo , ne da gi krpis , opet ima bolje

 

vremesna starina , moze dugo jos da radi posao tamo gde mu je mesto ako se napravi generalka , ali jok za kucu

 

Q405 , isplativija igracka

606 isto tako

 

kome treba tol'ko snage , neka pazari ringispil preduzece i nek se zanima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima


Meni su ok, svidja mi se i zvuk i izrada,
Preporuka da se ima i drzi na polici. [emoji4] 

Upravo sam zbog ove Vaše konstatacije i otvorio ovu temu.
Neki dan sam slušao DC300 na JBL 4343 i to je za moje uho tako lepo sviralo, da sam ostao u čudu (da li sam umislio zbog JBL 4343 ili je pojacavac stvarno dobar). Naročito mi se učinilo da je scena enormna i kao da sam bio u sceni, ali sam to pripisao svojim godinama [emoji5].
Verovatno da sa JBL 4343 “sve” dobro svira, pa me je zainteresovalo kako se to čuje u inferiornijim sistemima.
Zbog toga sam iscitao neke stare review i procitao šta o Crown pišu na nekim forumima. Upravo sam na forumima i procitao o komplikovanosti podešavanja biasa i uopšte celog pojacavaca zbog čega korisnici čak savetuju da se zbog toga polovni Crown snagasi uvek stave na neke bezvezne zvučnike (ako se ne radi identifikacija parametara pre prikljucenja) da ako postoji dc komponenta bude oštećen taj bezbezni zvucnik a ne sistemski.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja pretpostavljam da je Zeljkor prava adresa za pitanja te vrste , kad je JBL u pitanju

ja se davno manuh kontemplacija o tome kako mrge od pro ampova sviraju u sobi

 

preskupo je ljubljenje tije zaba ne bi li se na princezu nabasalo , a ko je imao prilike ledja ga zabolese

 

od zaba , ne od princeze

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poznata mi je ta zabava, prospes nekoliko tisuca deviza opreme po tepihu, pa se divis kako svira, naravno da ce da svira...jok i nece :D 

Jos kako sviraju JBL ormani i 300W u svakodnevnoj sobi...pa fascinantno, moze prozor da izvali... :) 

Sto se tice spaljivanja "losih" zvucnika da se zastite "glavni", po meni je to sadisticki vandalizam, znacajno je humanije kupiti neki jeftin instrument i zakaciti ga na izlaz pojacala. O izradi nekog bezbednosnog elektronskog sklopa, da ne pricam...

Jeste Crown DC300 deo istorije, u koju se svojim specificnim osobinama upisao, prgavog industrijskog izgleda, snage, kvaliteta izrade, robusnosti i nesebicnog broja izlaznih tranzistora.

Ali ne vidim razlog da se postane kustos, narocito po muzejskim cenama...a bez odnegovanog fetisa. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, Srecko said:

 

 DC300 i D-150.

 zvučne kutije Bose 901

Takođe bi bilo interesantno ako bi ih neko mogao uporediti i sa gamom Quad pojačavača poput Quad 405-studijsko “magare”, Quad 606 .....

 

tehnicke aspekte,pogotovo gledajuci iz danasnje perspektive,refresh na sta treba obratiti paznju,servisiranje itd.,to ce ti drugi vec reci,i najverovatnije su vec i izrekli..svojevremeno sam se ja kao dzunior hifista kretao dosta u drustvu gde su se 150-ke i 300-ke vrtele i u kucnoj upotrebi sa pripadajucim preampovima iz iste ergele ili Apt Holmanima sa zvucnicima tipa Bose 901 :D,JBL L150,JBL 4320,KEF 105/2 ,AR90 ili AR9,i vise su mi se dojmili no punjavi Quad 405 :P..Quad 606/II sam ja skoro imao kuci kod sebe sa Quad 34,i iskreno,manji model 306 mi je nekako prijemciviji na slusanje naspram 606-ce koja puca od snage slicno kao i Crown 150/300,al bih radije koristio "sporet smederevac" i dan danas....jest danas naci dobar primerak/servisiran/odrzavan je ko bela vrana,al prva ljubav nema zaborava,tako kazu barem,meni jedan tadasnji  sistem sa AR9+Crown DC300+Apt Holman+Thorens 126/EMT929/EMT 15 je jos uvek memorisan u nekom "folderu" :thumbup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, paja959 said:

dobar drugar mi koristi Quad 606/II sa ESL 63 kama...ziv i on,i ESL63-ke,jest soba malo poveca...

Znači pažljiv, ja volim ponekad da odvrnem malo jače al nemam elektrostatike.:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Doktor said:

Ovo nije tačno. 

Kako nije?

Description: Full-range electrostatic speaker system. Power capacity: 100W, 10V rms, 40V peak maximum signal input. Nominal impedance: 8 ohms (6.2 ohms minimum). Sensitivity: 86dB SPL for 2.83V rms at 1 meter.
Read more at https://www.stereophile.com/content/quad-esl-63-loudspeaker-specifications#iiDpUMhVPZSuSaki.99

Onaj slabiji DC150 verovatno odgovara, onaj jači ne znam dal je preporučljiv?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izgleda da nisam dovoljno objasnio svoj stav u prvom postu.
Ne planiram da nabavljam Crown DC300 pogotovo ne za svoj ESL 63. Kada bih i nabavio Crown (interesantna vintage sprava) kako Vladd reče za “na policu” to bi bio npr Crown D150 od 2X75W (isto sto i DC300 samo manje snage).
Suština je da sam jako puno slusao o tim snagasima, njihovoj profesionalnoj upotrebi (naravno najviše u USA), kvalitetu, dugovečnosti, dobrim karakteristikama itd. i neminovno mi se nametnula ideja o poređenju sa npr. Quad 405; koji je nešto slično (kako sam shvatio u evropskim razmerama-BBC) a koji nalazi primenu i u kućnom HiFi (ja ga imam doduše modifikovan od velemajstora i za moj ukus, sluh i na Quad ESL 63 nestvarno dobro zvuči).
Zato sam bio zatečen kako je to dobro sviralo sa JBL 4343 (iskreno nisam očekivao) i nisam mogao da razlucim da li je to bilo zbog JBL ili je i DC300 stvarno sonicno dobar kao npr Quad-ovi.
Više me je akademski zainteresovalo kako ti stari uređaji profesionalni (ne kucni kako Zen lepo reče) zvuče u poređenju sa novim konstrukcijama (zato sam i naveo Pass sa kojim ima najviše iskustva).
Drugim recima hteo sam da kažem da sam npr. sa tim JBL 4343 čuo (“istovremeno”) neki Pass da li bih pao u nesvest[emoji3]; kada sam bio oduševljen i sa DC300 (sve ostalo je bilo takođe jako dobro ukomponovano i skupo npr. brendirani lampaski preamp, izvori ....).
Naglasak je na razlici u profesionalnoj i kućnoj upotrebi koju je Quad, čini se, nekako prevazišao. Kako to stoji sa Crown snagasima.
Vladd naravno da je nehumano (idiotski) proveravati ispravnost ampa prikljucivanjem jeftinih zvučnika. Samo sam preneo sto sam procitao na forumima da bih istakao da je pojava DC komponente na Crown snagasima izgleda (opet prema forumima) česta pojava.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zna se ko je na forumu živa enciklopedija za Quad i ne samo za njega [emoji106].

[mention=52]Doktor[/mention] mi je već sve “objasnio” u vezi sa Quad-om i “uputio na literaturu” [emoji3], tako da mogu reci da sada i ja puno toga znam i o ESL 63 i o amp-ovima.

Naglašavam ovo je više bilo akademsko pitanje da li je Crown opravdano manje “popularan” od npr. Quad kod nas kada je kućna upotreba u pitanju.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, Srecko said:

Zna se ko je na forumu živa enciklopedija za Quad i ne samo za njega emoji106.png.
@Doktor mi je već sve “objasnio” u vezi sa Quad-om emoji3.png, tako da mogu reci da sada i ja puno toga znam i o ESL 63 i o amp-ovima.
Naglašavam ovo je više bilo akademsko pitanje da li je Crown opravdano manje “popularan” od npr. Quad kod nas kada je kućna upotreba u pitanju.

Ti sad koristiš 405 sa ESL63 ili nešto drugo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, NIXIE said:

Kako nije?

Description: Full-range electrostatic speaker system. Power capacity: 100W, 10V rms, 40V peak maximum signal input. Nominal impedance: 8 ohms (6.2 ohms minimum). Sensitivity: 86dB SPL for 2.83V rms at 1 meter.
Read more at https://www.stereophile.com/content/quad-esl-63-loudspeaker-specifications#iiDpUMhVPZSuSaki.99

Upravo i zato nije tačna tvoja tvrdnja da ce oba modela Crown-a biti prejaka za Quad ESL-63.

Naveo si da nisi slušao elektrostatike, tako da ovako čitanje sa raznih sajtova i gledanje u brojke iz specifikacija te mogu odvesti na pogrešan smer, tj. da olako daješ ovakve kvalifikacije.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, NIXIE said:

Znači pažljiv, ja volim ponekad da odvrnem malo jače al nemam elektrostatike.:D

nenormalno mnogo i pogresnih informacija o njima na netu,ovaj moj sto ima te 606-ce,pretezno slusa moderniju (elektronsku) mjuzu na njima (strogo bez subovanja ikakvog),nije se prikucao sa zardjalim ekserom od 20cm za neamplificiran muzicki zanr..imam jednog bivseg vlasnika ESL63-ki,sto ih je sprzio sa cevasem od 2x50W jer je slusao Uriah Heep na njima,dok je kosio travu u dvoristu :o

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, Doktor said:

Upravo i zato nije tačna tvoja tvrdnja da ce oba modela Crown-a biti prejaka za Quad ESL-63.

Naveo si da nisi slušao elektrostatike, tako da ovako čitanje sa raznih sajtova i gledanje u brojke iz specifikacija te mogu odvesti na pogrešan smer, tj. da olako daješ ovakve kvalifikacije.

 

Doktore ja znam da si ti doktor za Quad, samo mislim da treba biti pažljiv ako je zvučnik deklarisan na 10VRMS, to je 12,5WRMS na 8 oma, ništa više. Ako se pažljivo koristi, naravno da nema problema, pojačalo i treba da bude jače od zvučnika.

Slušao sam ESL63 davno, već sam rekao da mi se tad svidelo. Slušao sam i ESL57 kratko, bio je nekad davno izložen u KORATO salonu, a tu ponekad prolazim, pa svratim da pozdravim Kostu koji mi je bivši kolega sa faksa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

NIXIE,

odlično je što poznaješ Kostu.

Kole je imao Quad ESL-63, uostalom kao i svi "Koratisti". :)

Vesa je imao nekada Quad ESL-57 i kod njega sam ih slušao sa Korato KTA-100 ( pre 25+ god. ).

Moj dobronameran savet ti je da svratiš do Koste i da ga detaljno pitaš o amplifikaciji za Quad ESL 63.

Ja sam od njega puno toga naučio o Quad-u, a kada god imam neku dilemu,  pitam ga.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti sad koristiš 405 sa ESL63 ili nešto drugo?

Koristim Quad 405-2 i ne mogu čak ni da zamislim nešto bolje za moje Quad ESL 63.
Zaboravite Quad ESL 63 čak i JBL 4343.
JBL je tu više personifikacija za “odlične” zvučnike.
Znaci pitanje je Crown vs. neki drugi amp-ovi.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

24 minutes ago, NIXIE said:

Kako nije?

Description: Full-range electrostatic speaker system. Power capacity: 100W, 10V rms, 40V peak maximum signal input. Nominal impedance: 8 ohms (6.2 ohms minimum). Sensitivity: 86dB SPL for 2.83V rms at 1 meter.
Read more at https://www.stereophile.com/content/quad-esl-63-loudspeaker-specifications#iiDpUMhVPZSuSaki.99

Onaj slabiji DC150 verovatno odgovara, onaj jači ne znam dal je preporučljiv?

vidi,mene su celog zivota trubili da ESL63 valja iskljucivo sa lampasima=3 para u uzem okruzenju,jedan ziv jos i sad,jedan spaljen,jedan zamenjen za veci full range static druge branse,,i da tu trandze nemaju sta traziti,i da tamo stvarno ne treba mnogo snage..totalan preokret za mene je doneo upravo moj drugar sto se tice ESL63-ki sa tim Quad 606 (@Doktor se vec zdusno pobrinuo za ESL57/Quad 33/303 da to svira i rock muziku bez problema,jos ranije  :BeerMugCheers:)..prvo pre kupovine smo isli da ih poslusamo sa MAC 75 cevnim monoblokovima,MAC MX110 cevni preamp/tuner,i to je bilo blago receno,qr..ina teska,da prostis..svim silama sam se ja opirao da drugar to ide uopste poslusati,znajuci njegove muzicke preferense (Naim/Epos 14,pretezno modernija muzika),pa smo poneli njegove skalamerije Naim NAC62,Naim NAP160,Avondale PX,i gle cuda,prosvirase ESL63-ke dobro,na moje apsolutno iznenadjenje sa Naim-om,i ne samo moje,vec i drugarevo,da ih jo on lepo i kupio..prvo i kratko vreme ih je slusao sa tom Naim kombinacijom,pa se presaltao polako na Quad liniju 34/306,ali se mali Quad 306 grejao nenormalno (otvarao sam i temu u vezi ovoga na forumu),pa je 306-ca ubrzo zamenjana 606-com,i to svira perfetto,barem i meni,kao i drugaru...i to je u jednoj pozamasnijoj sobi,gde u jednom vazdusnom prostoru postoji kuhinja,trpezarija,deo separiran za gledanje TV-a,separiran segmentza  hifa,sve u svemu ima sigurno 90-100m2 sve zajedno,i da se dobije malo pristojniji zvuk,ipak treba zbog kvadrature i odvrtati malo jace...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

DC300 ima specificno podesavanje ofseta, ima proceduru i tehnicko uputstvo, i kao svaka profi sprava periodicno odlazi na kanalce za proveru i remont.

Sto se u pokucnoj upotrebi ne dogadja, najcesce se postavi na policu, zakaci na neki razvodnicic za punjace mobilnih i sicane izvore zvuka, i raubuje dok nesto ne zvekne. Pride se ne ispostuju preeporuke spoljne zastite, osiguraca prema zvucnicima, jer nije audiofilski i kvari zvuk, a preporuka nije bez veze.

Nakon 40-50 god, se ne moze ocekivati konzistentnost komponenti, pojacanja tranzistora, sposobnost da podnese povremene izlive odvrtanja pota, a osetljiv je cisto zbog ulaza, i ogromne naponske razlike nekadasnjih i sadasnjih izvora zvuka.

Pa su iskustva iz takve upotrebe takva kakva su, moze da spali zvucnik, moze da se pojavi i dc ofset, moze da crkne jedna grana izlaznih, a trafo je, hvala bogu, kilovat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...