Jump to content

К: SMAK (1975) LP.


InSides

Preporučeni Komentari

Хтео бих купити први албум групе СМАК, издан 1975те.

Нисам сигуран дали постоји само прво издање, или реиздања, зато што није ми важно да буде тачно издање.

Оно што је битно је да плоча и омот буду бар NM (near mint), свакако, тежући ка конзервативнијој процени.

Не жури ми се, важно ми је да примерак буде и звучно (најважније) и визуелно сачуван (ако је то уопште могуће).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inače (izvinite za off topic), te preprodavce treba bojkotovati u širokom luku. Skupljali po komšiluku, svake nedelje su na buvljaku, kupuju bud zašto, otkupljuju ploče na veliko po 100 dinara i onda se iživljavaju uz obrazloženje da nema više ploča. Ima, naravno. Ovaj Zoran iz Rakovice ima ovu ploču po cenama od 10, 15 i 25k. Mislim.....A treš ploče, uništene, izrovane, ne baca, nego prodaje na Limundo-u.

Ni drugi nisu bolji, sa ih ne nabrajam sad.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, InSides said:

Хтео бих купити први албум групе СМАК, издан 1975те.

Нисам сигуран дали постоји само прво издање, или реиздања, зато што није ми важно да буде тачно издање.

Оно што је битно је да плоча и омот буду бар NM (near mint), свакако, тежући ка конзервативнијој процени.

Не жури ми се, важно ми је да примерак буде и звучно (најважније) и визуелно сачуван (ако је то уопште могуће).

Odgovor na broj izdanja, tj. reizdanja se moze lako naci na Discogs-u.

https://www.discogs.com/Smak-Smak/master/432575

Iz prilozenog se vidi da je to I izdanje, potom reizdanje sa oznakom "Srebrna" ploca.

Naci NM ovaj album je retkost. Samim tim ako bi i bilo NM, cena bi bila od 50 eura, pa navise.

Dobro je to da ti se ne zuri, tako da evo predloga : prati prvensteveno Discogs ( za ovaj LP prodavci su kako vidis iz regiona. Veoma je bitan njihov rejting, kao i dobro citati njihove opise omota, samog vinila )

Kupindo - trenutno su cene do 25 k dinara sto je zaista loodilo. Bude povremeno i na Limundo.

Mogu ti pomoci putem pm oko prodavaca sa Kupindo/Limundo. Ne bih ovde javno pisao i davao kvalifikacije. 

Sto bi se reklo - ima gi razni. :)

P.S. ako naletim na dobar primerak, slikam, rezervisem, pa ti na pm javim

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Kuršum

Ja ne vidim taj komad ? Moguce da mislis na ovaj od 39 eura ? Ako je taj, tu imas i opciju Make Offer. 

Problematicno je i to Mint generalno. Recimo, ovaj prodavac i pise da najverovatnije (?) ploca nikada nije pustana. Spoljni omot ima prsten oko ploce.

To je na zalost skoro redovna pojava nekadasnjih domacih izdanja zbog kvaliteta kartona.

A o ludilu mozga - davno sam ja prestao da razmisljam o tome. Opet narodna - " svaka roba ima svoga kupca ".

Da konkretizujemo ovaj naslov na vinilu, a kolega @InSides je postavio oglas - pitanje je sledece : koliko je on spreman da plati izuzetno ocuvan primerak ?

Zasto to pitam ? Odlicno poznajem Zorana koga si pomenuo u prethodnom postu u negativnom kontekstu. Mogu da pregovaram oko cene, recimo. :)

Naravno, bez ikakve materijalne koristi. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

46 minutes ago, Doktor said:

@Kuršum

Ja ne vidim taj komad ? Moguce da mislis na ovaj od 39 eura ? Ako je taj, tu imas i opciju Make Offer. 

Da na taj komad od 39€ sam mislio. Jedini je ocenjen kao mint. I repres iz iste godine kada je i prvo izdanje izašlo.

Meni make ofer ne treba, nisam poludeo da domaće ploče kupujem na oglasima po ovim cenama. Ponekad na berzi, ali i to sve ređe. A i ne sećam se da sam domaću ploču platio više od 800 dinara. Sem Lale Kovačeva.

40 i 50 evra bi za domaću ploču dao samo ako sam poludeo. Dodam 10 pa kupim nov dupli album Analogue Production na 45 obr. Blue Train -John Coltrane recimo.

Ovo naravno ne znači da ne volim domaće, pola kolekcije su mi domaće. Ali, 98% toga je bez dileme godinama arčeno na lošim gramofonima. Cene ne odražavaju realno stanje ponude i potražnje i kvaliteta. A i monopol je u pitanju. Kao i kod svakog kornerovanog tržišta.

Proći će i ova moda, kao i sve mode. Kad hipsteri budu izgustirali LP, kao što se svaki trend brzo izgustira, plakaće ovi da im neko kupi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, Kuršum said:

Da na taj komad od 39€ sam mislio. . . .

Proći će i ova moda, kao i sve mode. Kad hipsteri budu izgustirali LP, kao što se svaki trend brzo izgustira, plakaće ovi da im neko kupi.

Tvoji postovi u ovoj temi su lični i ja tebe potpuno razumem.

Sa druge strane, ja sam pokušao biti maksimalno objektivan u postovima iz ugla kolekcionara vinila preko tri decenije.

Svi kolekcionari maštaju, sanjaju da će naći jeftino. Nije retko, dešava se i to.

Takođe, daleko je lakše meni sa masivnom kolekciojom da čekam, pratim, obnavljam one lošije primerke boljima kada se pojave.

Što se tiče ove mode, siguran sam da neće proći, jer to definitivno ima malo veze za hipsterima. Mislim, ima ono 20-30% svega.

Svake godine na leto kada odem do Italije vidim u radnjama novih i polovnih vinila konstantan rast cena.

Neće to ići na dole. Veruj mi.

No, da rekapituliramo - od sinoć pratim za dragog kolegu @InSides-a ovaj LP, pa mu bezecujem, uzmem na revers, slikam, dam lični komentar.

Pre uzimanja na revers ovog albuma, ja ću ga obavestiti o zvaničnoj ceni, kao i o ceni koja bi bila za mene ( naravno značajno niža :) ).

Rešićemo već to.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Хвала @Doktorе. :)

Немам ја проблема платити скупље. Да будем јаснији, немам ја проблема платити тржишну вредност (кад се урачуна и време, и чување, и стање, и колекционерска вредност) све док је примерак слушно и визуелно одличан (или што ближе томе).

Хтео бих ову плочу због музике - али да могу да уживам у музици на тој плочи више од дигиталије, мора бити сачувана.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@InSides

sve je sada puno jasnije.

Ako je tako, moj ti je predlog da stupiš u kontakt sa prodavcem sa Discogs-a koga smo pominjali @Kuršum i ja.

Ne poznajem taj nickname. Međutim, Discogs je ozbiljan i svi prodavci se pridržavaju propozicija i to ti je daleko sigurnije nego da ideš na Kupindo/Limundo varijantu samostalno.

Evo ti i konkretnog primerka, daj mu ponudu kada je već stavio ( tipa 25 eura minimum, čisto da se ne insultuje ), pa pregovaraj.

https://www.discogs.com/sell/item/669182405

Sa ove tri slike se vidi da je spoljni omot ocenio korektno ( VG+ ), tj. i nije u nekom sjajnom stanju. Ako uzmeš ovaj komad obavezno mu stavi spoljni zaštitni pvc omot.

Druga i treća slika su informativne, čisto da se vidi nalepnica na vinilu sa numerama i ser. brojevima.

Iskoristi to što je napisao da šalje dodatne slike na zahtev. Neka ti slika na dnevnom svetu A i B stranu vinila, kao i u mraku uz uključen blic.

" IF YOU DON'T BELIEVE IN MY GRADING OR YOU'RE SUSPICIOUS OR WHATEVER, FEEL FREE TO ASK FOR PHOTOS!! I WON'T ACCEPT FUTURE APPEALS!!"

Dakle, registruj se na Discogs, pa kreni "u akciju". Držim ti fige da ovo uspe.

Ako je neka frka za plaćanje/preuzimanje vinila od njega, javi mi na pm, pa rešimo i to lako. :)

A ja pratim ovde. Bez brige. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Doktor said:

Tvoji postovi u ovoj temi su lični i ja tebe potpuno razumem.

Sa druge strane, ja sam pokušao biti maksimalno objektivan u postovima iz ugla kolekcionara vinila preko tri decenije..

Naravno da su lični. :horse:

Naravno da razumem i tvoj ugao i pozdravljam.

E sad o predviđanjima budućih kretanja, mislim da i ti i ja imamo premalo parametara da sa sigurnošću tvrdimo u kom pravcu će ići. Kod mene je želja koja proizilazi iz svesti o nerealnim odnosima, kod tebe racionalan pristup tržišne logike, koji je, bojim se neprimenjiv na ovo tržište, rekoh već, kornerovano, pa zavisi od trenutne mode, koja nikad nije racionalna. Ne može se zvati normalnim tržištem nešto što gde su se za dve godine cene upetostručile i udesetostručile. Pojava novih kupaca (a svedoci smo na Berzi da je tako) koji nemaju realne predstave šta kupuju i koliko to vredi i kakvog kvaliteta (očuvanosti) treba da bude za određeni novac, omogućila je preprodavcima da divljaju. Moto je onaj čuveni, ako prođe, prođe (APP). Zato i imaš ti jednu cenu za sebe, kao što i ja imam kod mnogih cenu za sebe (a čak i te cene su otišle dođavola).

Zbog toga mislim da će vreme redukovati iste. Mislim da pravu ljubav prema vinilu može imati samo onaj koji je stasavao u vreme krajnjih dometa istog. Ovi drugi, kod kojih je to trenutni hir, lako će se predati (i prodati to što su u međuvremenu kupili). Tehnološki progres i navike današnjih generacija, bez dileme su u suprotnosti sa našom strašću.

Ali eto, i ako tako posmatram stvari, ne mogu da tvrdim da tvoj pogled u budućnost nije bistriji.

Mimo svega ovoga, pozdravljam tvoju spremnost da pomogneš kolegama, kao što bih i sam, uvek. :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato i ne idem na ove "nove" audio berze.

Višedecenijski staž potrage za vinilima, od toga 15+ godina svake nedelje SKC, dok je bilo in and out dešavanje, dovelo je do toga da sam upoznao puno prodavaca ploča.

Sa tada redovnim izlagačima sam u međuvremenu postao prijatelj, ostao i do dana današnjeg. Čujemo se. Neki su prestali da se bave prodajom, neki su prešli na CD medije, par njih je krenulo u izradu "rezanaca".

Zatvaranjem berze  u SKC nekako sam i prestao da idem na ova nova mesta. Moja "ekipa" je išla u sve prostore, ide i dan danas. Moj poslednji pokušaj je bio pre par meseci u DOB-u gde je bila katastrofalno slaba ponuda ( dan ranije, tačnije te subote je bio u Čumićevom sokačetu Dan vinila, pa su se kažu mnogi ispucali, a onda glavni izlagači nisu došli u DOB da ne cimaju ploče zabadava ). Popio dole pivo, dva, ovih mojih par pajtosa se silno iznerviralo što nije dozvoljeno kunzumiranje duvana, pa smo se razišli.

Svratio sam posle do Metopolisa i osetio se kao da sam se teleportovao u Rock Bottom u Firenci. Nije bio ni približno veliki izbor kao u Italiji, ali su ovi naši sa cenama baš potrudili da ih stignu, čak za neke naslove i prestignu. :)

Da, u pravu si. Tada sam video nekoliko mladih, uglavnom parovi, koji su bili ozareni i nasmejani kada su videli njima bitan naslov, uzimali iz police i odlazili na kasu da uredno plate. Papreno.

Na berze u Beogradu sigurno neću ići mesecima.

A ploče se pojavljuju same. Prijatelji iz SKC-a pozovu, a nazovem ih i ja.

Evo i konkretno : jurim već duže vremena, cca 18+ god. prvi album od Peter Hammill-a, Fools Mate. Imam originalni CD, ali vinil nix.

Nađem na Discogs-u reizdanje u Grčkoj. Kum mi je na svu sreću trenutno u Atini, a ispostavilo se sinoć da je i prodavac u samom centru grada.

Cena 9 eura. Prodavac po kontaktu kaže kumu da je ploča fizički neoštećena, ali da ima nekekav pozadinski šum. Znači, ne preskače, ne krcka, ali on čuje nešto.

Dozvoljava da kum dođe, uzme ploču, odnese kod sebe, čuje, pa odluči. Naravno, kumašin nije iz ove naše priče ( pametan čovek :rofl: ), nema gde to da pusti.

Piše mi mejl. Šta da radi ? Da odustane ? Rekoh mu jutros da se sjuri do centra, da plati čoveku tih 9 eura i uzme taj komad. Meni će i taj spoljni omot biti od velike koristi kao kolekcionaru. A i ta ploča će ići na jedno detaljno pranje.

Na kraju i ono najvažnije - tih 9 eura i nije neka para, zar ne ?

To je ova ploča :

Na njoj su dve brutalno dobre balade Vision i The Birds.

 

 

 

ph1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...