Jump to content

Oehlabch vs Hilzna


parabolis

Preporučeni Komentari

14 minutes ago, Srecko said:

Potpuno sam saglasan jer sam kao sto rekoste i ja čovek a ne mašina sa svim manama i vrlinama (isti, možda i gori, kao i najveći broj članova foruma emoji3.png) pa zbog toga i “nesposoban” da kontrolišem telesnu masu emoji3.png (igram tenis nekoliko puta nedeljno i dalje u veoma jakom tempu; no nisam smanjio obroke-mozak emoji3.png).

Nažalost (na sreću moj senzibilitet i ljudskost-slabosti emoji3.png) ne mogu dovesti u pitanje racio i nauku.

Doci ce vreme fikcije kada ce npr.masine da izmere grafikon da je potrebno ljudski rod pokoriti, pogledacete merenja i slegnuti ramena zarad nauke :(

Postoje ipak vise vrsta ljudi, hvala Bogu.

Izmenjeno od ab-Co-axial
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, skrstic said:

USB sam bio ubeđen da je 0 i 1 ali kod prijatelja se razuverih da to baš ne pije vodu. To i napisah i postadoh vernik, neobrazovan, onaj kome se podvaljuje magla...

Ja cesto tvrdim, mada slabo ko obraca paznju zbog teskih predrasuda, da je cesto velika steta sto neke butik komponente imaju odlican kvalitet. Kojeg je tesko naci u komercijali, i na trzistu, narocito kod domacih kinoljuba- trgovaca. Ali nije nemoguce.

I onda skracujem postove, da bude kao "na spomeniku", posto nije moda obrazlagati nego vrcati pamet, da su bitni sertifikati. Male, pa i butik firme, nemaju snage da plate skupe sertifikate, trosak bi im urnisao profit, jeftinije je da potplate nekog zurnalistu da baje bajke.

 

Druga opcija je samo desavanje u protoku signala, kabal moze da bude inicijator gresaka ili nekorektnosti u sistemu, ili postojece korektnosti, ali kod koje se variranje kvaliteta kabla moze osetiti zato sto je kompenzacija gresaka nezgrapna. Kada je sve u redu, radi korektno, kada se pojavi greska, ne moze da se opasulji od korekcija i kada greska nestane.

Ne svira kabal, nego sistem. Svaka komponenta u sistemu daje razne vrste "doprinosa" zbog sopstvene nesavrsenosti. Zato sam za komplikovanije preispitivanje uzroka, pa i do autosugestije, nego prostog proglasavanja svirljivosti kablova.

 

Pobeda je kada se konstatuju nesavrsenosti i uklope u sistem, da se anulirau maksimalno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, Srecko said:

@Parabolis , upropasti smo Vam temu emoji3.png.

Taman posla, samo da nema svadje i prostih reci, furajte samo, meni ne smeta...a i tema mi je jaca, vise sam isao sa namerom da pokazem ljudima da se moze sa malo love napraviti kompromis i sebi olaksati zivot / umesto novcanika....e sad da pocnem i ja filozofiju da stvarno nema zvucnik razlika  u odnosu hilzna / oehlbach bananica, bilo bi svega ... a nema razlike, ili ja sa svojim slusnim aparatom nju ne uocavam.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Verovatno zato sto ti je cilj to sto jeste, da jeftino a dobro prevazidjes neki problem. Da si se dovoljno ubedjivao da to sluzi poboljsanju opste zvucne slike, mozda bi i cuo neku razliku.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, vladd said:

Ja cesto tvrdim, mada slabo ko obraca paznju zbog teskih predrasuda, da je cesto velika steta sto neke butik komponente imaju odlican kvalitet. Kojeg je tesko naci u komercijali, i na trzistu, narocito kod domacih kinoljuba- trgovaca. Ali nije nemoguce.

I onda skracujem postove, da bude kao "na spomeniku", posto nije moda obrazlagati nego vrcati pamet, da su bitni sertifikati. Male, pa i butik firme, nemaju snage da plate skupe sertifikate, trosak bi im urnisao profit, jeftinije je da potplate nekog zurnalistu da baje bajke.

 

Druga opcija je samo desavanje u protoku signala, kabal moze da bude inicijator gresaka ili nekorektnosti u sistemu, ili postojece korektnosti, ali kod koje se variranje kvaliteta kabla moze osetiti zato sto je kompenzacija gresaka nezgrapna. Kada je sve u redu, radi korektno, kada se pojavi greska, ne moze da se opasulji od korekcija i kada greska nestane.

Ne svira kabal, nego sistem. Svaka komponenta u sistemu daje razne vrste "doprinosa" zbog sopstvene nesavrsenosti. Zato sam za komplikovanije preispitivanje uzroka, pa i do autosugestije, nego prostog proglasavanja svirljivosti kablova.

 

Pobeda je kada se konstatuju nesavrsenosti i uklope u sistem, da se anulirau maksimalno.

Drago mi je da smo utvrdili isto - verni i neverni :BeerMugCheers:

Mi smo samo skloniji isprobavanju i odabiru manjeg zla, sto se za svaki kabal moze reci jer je nuzno zlo i moze samo manje ili vise pokvariti stvar. Bolji kabal ce uneti manje gresaka i istovremeno biti "svirljiviji", pa i svarljiviji. Nece nam valjda puko neverstvo i nepokusaj uskratiti bolji tretman i vece uzivanje?:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moj stav je da je "probavanje" cisto gubljenje vremena(da zanemarimo ulozena sredstva), uz ogranicene resurse iz kojih je moguc neki lokalni, prividni "maksimum".

Zar nije lakse izabrati kabal po objektivnom kvalitetu, i uklopiti ga u sistem, a visak vremena utrositi na slusanje muzike...npr..sa jednokratnim troskom, ma koliki da je.

Odnosno, smatram da je efikasnije poznavati detalje sistema i ciljno selektovati zeljene komponente.

Ako je muzika cilj, na kraju krajeva, biti svestan limita i nesavrsenosti, kakvi smo i mi sami :) 

 

Ja kada sam, npr, kupovao digitalac(zona u kojoj se prilicno dobro  snalazim), tacno sam znao kakve parametre treba da ima, i kakvu poziciju mora da zauzme medju opremom koju imam. U tom kriterijumu, osmatrana je cena, a ne pausalno recimo ime proizvodjaca(koje moze da garantuje nekakav kvalitet izrade), naravno, da li ima prihvatljivih kompomisa(neotporan na pad od 3m) u toj relativno nizoj ceni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Podrazumevam da ukoliko neki kabal od 5 dinara "nadsvira" daleko skuplji i "poznatiji", taj onda nema sta da trazi tu ako je obitavao.

Moze se zakljuciti da ne robujem brendu, mada ima nekoliko veoma ozbiljnih brendova iz audio trzista. I tu se moze napraviti razlika izmedju entry i jake vise srednje klase. Neki pak brandovi ne zasluzuju taj status.

Nisam gadljiv ni da podstaknem i angazujem sopstvene resurse pa napravim sebi sta mi je zanimljivo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

44 minutes ago, vladd said:

Verovatno zato sto ti je cilj to sto jeste, da jeftino a dobro prevazidjes neki problem. Da si se dovoljno ubedjivao da to sluzi poboljsanju opste zvucne slike, mozda bi i cuo neku razliku.. :) 

Sta znam, kad ima razlike odmah je primetim, ovde ja taj podatak izostao....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

vladd vec smo otudjeni, ne bi valjalo da bude jos vise. Druzimo se a da se ne vidimo. To uvek uzrokuje problme jer ne vidis sagovornika i njegovu reakciju pa se napisane reci pogresno protumace.

Sto se tice hilzni i kontakta mnogi proizvodjaci preporucuju da bude direktni kontakt zica na zicu i to sto tesnji. Kad se radi kucna elektroinstalacija zica se umota oko zice i to traje dok se kuca ne srusi. Kad su konektori u pitanju Dj. Nick je negde postovao neki zvucnicki konektor gde je zica isla skroz do vrha i prakticno kontakt izmedju dva provodnika je bila jako tanka buksnica.

Audioquest preporucuje hladno varenje, pod velikim pritiskom da se sjedini zica i konektor. Desavalo mi se da pravim zvucnike sa luster klemom a onda stavim skupi konektro i pokvarim zvuk. dok je klemica stezala zicu za zicu sve je bolje zvucalo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Impuls said:

vladd vec smo otudjeni, ne bi valjalo da bude jos vise. Druzimo se a da se ne vidimo. To uvek uzrokuje problme jer ne vidis sagovornika i njegovu reakciju pa se napisane reci pogresno protumace.

Sto se tice hilzni i kontakta mnogi proizvodjaci preporucuju da bude direktni kontakt zica na zicu i to sto tesnji. Kad se radi kucna elektroinstalacija zica se umota oko zice i to traje dok se kuca ne srusi. Kad su konektori u pitanju Dj. Nick je negde postovao neki zvucnicki konektor gde je zica isla skroz do vrha i prakticno kontakt izmedju dva provodnika je bila jako tanka buksnica.

Audioquest preporucuje hladno varenje, pod velikim pritiskom da se sjedini zica i konektor.

Deki da ne zaboravim, onako krimpovana hilzna netće da može da uniđe u otvor tj zvučnički konektor na pojačalcetu/zvučniku sa druge strane, hilzna treba da je sto pravilnijeg oblika, malo se samo stisne sečicama čisto da ima mali otpor prilikom montaže, i onda stoji sasvim čvrsto u buksni.

 

Pesmičuljak ti je odličan....svaka čast.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno, postoje standardi za spojeve, i sta se kojim postize.

To sto audioquest preporucuje, to banderasi svih zemalja vec rade, za energetske kablove(da ne spominjem spojeve u raznim relejcicima za malo vece struje), ali oni nisu "elita" za posmatranje, dok je Audioquest zvucno i egzoticno ime doticne zabave.

Sve je jasno kada se zna sta se hoce. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno, treba i zakljuciti nesto iz svega ovoga...neki pojedinci su se uzdigli iznad ostalih i zeleli da odrede gde je ovima drugima mesto u slucaju USB vs osiguraci, a pri tom stavljajuci im do znanja da ne mogu spoznati ono sto ovi nisu ni pokusali uzdizuci nivo na kvazi akademski, a istovremeno dajuci toliku vaznost i popularnost temi koja ih se ne dotice spominjajuci je na svakom koraku bez da ih je neko na to primoravao. Naravno, istovremeno im niko ni ne osporavavsi znanje sto se sdruge strane i nije cinilo. A, ipak smo svi sve vreme mlatili praznu slamu oko istih uzroka i posledica, svako iz svog bunkera.  E, pa sad, neko je to i ostrasceno cinio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Govorim ja prakticno nepromenjeno sve vreme, nego neki obozavaju da odma' iskopaju sanceve, gurnu me u drugi i krenu sa paljbom. A onda genetika uzvrati paljbu :) 

1 hour ago, ab-Co-axial said:

neki pojedinci su se uzdigli iznad ostalih i zeleli da odrede gde je ovima drugima mesto u slucaju USB vs osiguraci

Pazi, kada se krene da se lebdi u oblacima, potreban je GPS da bi znao gde si. Nesto relevantno.

Smatram da treba naci meru znacaja komponenti, i korelaciju izmedju preduzetih aktivnosti i realnog efekta. Neka se uz taj realni efekat pojave i placebo efekti, ali oni su subjektivni i drugima neupotrebjivi...smaranje

Ako krenemo da preterujemo, u subjektivnosti, pa i prenemaganju, podleganju mastarijama ili ocitim prevarama, pogube se kriterijumi, onda je moguca plava trava i zeleno nebo..neko dobije takav utisak.

  • Love 1
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...