Jump to content

VPI HW-19 MK III revitalizacija


Zen Mod

Preporučeni Komentari

koncentrisi se na onaj deo texta koji opisuje lezaj i karakteristike istog

motor je druga prica

 

kao i u svemu - cenu definise pristup koliko i resenost da se u pristupu ide daleko ;

idi na Altmanov sajt i vidi kako je napravio gram , koji ce da pojede 70% razvikanih fifi skalamerijica ........ cena - bagatela

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ehehe:grimace:

Pa ili koristis skupe trikove ili krenes u teske kristijanije da bi se napravila pita od blata(snalazenja).

Mada, najteze je odluciti gde uloziti superioran novac, motor svakako, lezaj je za razmisljanje(nivo komplikacije, majstorije i vrsta materijala), a suspenzija ima od 5, 50, 500 i 5000 evra...po zelji :D   

I uraditi posteno, a ne da sviraju kriogenisani srafovi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

znas sta kazu stari - kako se najlakse ulovi zec ?

 

-stavis mu soli na rep

 

isto tako i gramofon ..... uzmes i napravis

 

i zec i gramofon su na kraju olicenje pravioca , ne uzimavsi u obzir primere pravljene za cisti novcani hoorah!

 

-koncept ; promisliti ga dobro ;

-od koncepta krenuti na razradjivanje detalja .....

 

prikaceni pdf je primer pokusaja opisa samo malog dela veoma elaboriranog i kompetentnog procesa pravljenja veoma elaboriranog i kompetentnog gramofona

 

svako dalje nastavljanje , da li detaljno ili uopsteno , na temu istog (clanka) ....... nije nista drugo do puko mrsomoodjenje , izuzimajuci zajebanciju ...... kao blagonakloni,svesni i vedri oblik kiselog grozdja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

35 minutes ago, Zen Mod said:

znas sta kazu stari

:D

Nema ih bas puno iza mene...

Jeste moj duh mladjan, ali se prevalilo previse, za moj ukus...

 

Ono sto je poenta bila da je tekst odlican, da je stav konstruktora prilicno informativan i korektan, treba se boriti sa gomilom gluposti i lupetanja(zgranut je na stanovitu foliranciju), iz silnog bakalinskog djubreta i prenemaganja izdvojiti kvalitetne informacije(a malo je jedan zivot da se sve izmeri i testira), i da su resenja u tekstu ultimativna, a svaka spomenuta stavka je znacajan i tehnoloski i finansijski poduhvat...

Kako sebi da ne priustis dobro...a nije za bakaluk, pa da se uvaljuje pricanije..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 hours ago, vladd said:

Ehehe:grimace:

Pa ili koristis skupe trikove ili krenes u teske kristijanije da bi se napravila pita od blata(snalazenja).

Mada, najteze je odluciti gde uloziti superioran novac, motor svakako, lezaj je za razmisljanje(nivo komplikacije, majstorije i vrsta materijala), a suspenzija ima od 5, 50, 500 i 5000 evra...po zelji :D   

I uraditi posteno, a ne da sviraju kriogenisani srafovi.

https://www.vinylrevival.com.au/products/mag-lev-levitating-turntable-wood

http://www.troelsgravesen.dk/maglev.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

48 minutes ago, prophet said:

Imaju linkovi ispod prve dve slike gde je šta kupovao. Nije ni jeftino.

Ja sam pravio sam gramofon 85/86 dok sam bio student. Koristio sam sinhroni motor i remen od TD160, napravio sam modele od gipsa i kudelje i izlio tanjir i subtanjir od silumina u peščanom kalupu u nekoj livnici na Trošarini. Rođak mi je radio u Preciznoj mehanici, tu sam sve obradio i napravio ležaj. Kupio sam gotove čaure od sinter bronze Prvi partizan, osovina čelik kaljen, trvdo hromiran, brušen pa poliran. Kaljena pločica i kugla od ležaja na dnu. Telo ležaja od poboljšanog čelika, kadmijumizirano. Sva naleganja osovine i tanjira preko konusa 1:50. Teg za ploče od aluminijumske šipke, obrađen na strugu. Subšasija zavarena od cevi 30x30x2 ofarbana i napunjena bitumenom (Body za kola). Opruge našao konusne u Preciznoj mehanici, nekoliko vrsta. Postolje od medijapana 2x25mm između srednje mekana guma 5mm, sve gitovano, ošmirglano i ofarbano u crno. Poklopac nisam imao, prekrivao sam kad stoji nekim platnom. Ručica grace G707, glave Nagaoka MP11 boron i kasnije ortofon MC10 super sa tankim dodatnim olovnim tegom ispod glave. Pretpojačalo za MC na baterije. To je sviralo sledećih 10 god, pa sam ga prodao, ručicu i glavu još imam, odnosno poklonio sam kumu jer on ima istu takvu ručicu pa da mu se nađe za rezervu. Prešao na digitaliju i ne vrćem se nazad makar i bilo bolje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, NIXIE said:

Ja sam pravio sam gramofon 85/86 dok sam bio student. Koristio sam sinhroni motor i remen od TD160, napravio sam modele od gipsa i kudelje i izlio tanjir i subtanjir od silumina u peščanom kalupu u nekoj livnici na Trošarini. Rođak mi je radio u Preciznoj mehanici, tu sam sve obradio i napravio ležaj. Kupio sam gotove čaure od sinter bronze Prvi partizan, osovina čelik kaljen, trvdo hromiran, brušen pa poliran. Kaljena pločica i kugla od ležaja na dnu. Telo ležaja od poboljšanog čelika, kadmijumizirano. Sva naleganja osovine i tanjira preko konusa 1:50. Teg za ploče od aluminijumske šipke, obrađen na strugu. Subšasija zavarena od cevi 30x30x2 ofarbana i napunjena bitumenom (Body za kola). Opruge našao konusne u Preciznoj mehanici, nekoliko vrsta. Postolje od medijapana 2x25mm između srednje mekana guma 5mm, sve gitovano, ošmirglano i ofarbano u crno. Poklopac nisam imao, prekrivao sam kad stoji nekim platnom. Ručica grace G707, glave Nagaoka MP11 boron i kasnije ortofon MC10 super sa tankim dodatnim olovnim tegom ispod glave. Pretpojačalo za MC na baterije. To je sviralo sledećih 10 god, pa sam ga prodao, ručicu i glavu još imam, odnosno poklonio sam kumu jer on ima istu takvu ručicu pa da mu se nađe za rezervu. Prešao na digitaliju i ne vrćem se nazad makar i bilo bolje.

To je pravi diy, a ne ovo sklapanje lego kockica od pazarenih modula.

Taj maglev rasterecuje centralni oslonac, lezaj, posto su tanjiri preko 10 kila, a kontakt na kuglici(ili siljku) ekstremno mali, javljaju se pritisci nekoliko hiljada bara, sto ne moze ni jedan materijal da izdrzi, pride, generise se ogroman sum, ako vec ne popuca sta moze da popuca. Tada stupa na scenu maglev, koji anulira veci deo uticaja zemljine teze i pritiska kilaze na lezaj osovine, a zadrzava se inercija teskog diska.

Koliko sad sva ta komplikacija opravdava zelju za tolikom inercijom, ako vec mogu da se izrade precizna merenja broja obrtaja i pride fantasticna regulacija. Siguran sam da je u pitanju overinzenjering. Pride, snazni pokretni magneti u bliizini glave..kablica, i cmoljavog signala...

Mene zanima onaj suptilniji detalj, oslonca gramofona na podlogu...uz odbijanje oscilacija 3-5Hz...kako iskombinovati priguseni vazdusni jastuk

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, vladd said:

.......... Pride, snazni pokretni magneti u bliizini glave.......

 

 

 

Verdier : "two opposite magnets placed in treated cast iron magnetic circuits..."

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

26 minutes ago, Zen Mod said:

 

 

Verdier : "two opposite magnets placed in treated cast iron magnetic circuits..."

Po meni jedino rješenje sa najmanje smetnji zvucnici. Ja razmišljam kako da ubacim 2 mala neodymium magneta, jedan na vrh osovine a drugi u rupu u tanjiru gdje osovina ulazi. Dosta da ga samo malo olaksa I podigne. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

51 minutes ago, vladd said:

To je pravi diy, a ne ovo sklapanje lego kockica od pazarenih modula.

Bio sam student, nisam imao para, ali imao sam puno vremena i već sam položio mašinske elemente 1 i 2. :D Mogao bih sad sa ovim znanjem mnogo bolje da uradim, ali prošla me volja.

Tad je to bila jedna opcija za DIY, druga je bila da uzmeš neki japanski gramofon (neki Hitachi direct drive je bio popularan koliko se sećam), počupaš iznutrice pa sve to ugradiš u neku novu tešku kutiju i imaš solidan gramofon.

Ručka Grace (707, 727) se kupovala iz Japana kao čistač za ploče, da se na plaća carina, tako sam je i kupio (Kosta me uputio, nisam pojma imao dok nisam shvatio da svi oko mene odjednom imaju Grace ručice).

A delovi za elektroniku, beše par ljudi što su donosili dva-tri puta mesečno iz Minhena, napraviš spisak sa kataloškim brojevima, daš pare i proviziju i dobiješ za nedelju dve. Nije bilo fake delova, kinezi su samo sadili pirinač i nisu pravili tranzistore.

Sad isklikćeš mišem pa čekaš poštara i razmišljaš dal je original ili kopija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

30 minutes ago, NIXIE said:

. . .  Ručka Grace (707, 727) se kupovala iz Japana kao čistač za ploče, da se na plaća carina, tako sam je i kupio (Kosta me uputio, nisam pojma imao dok nisam shvatio da svi oko mene odjednom imaju Grace ručice).

. . . 

Posto ti ta Grace rucica ?

Moze i na pm . . .  javi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Zen Mod said:

Verdier : "two opposite magnets placed in treated cast iron magnetic circuits..."

Fino resenje, sivi liv je divan materijal, ali je sve to van mojih mogucnosti.

BTW, lako se meri da li ima rasipnog polja, ne mora u apsolutnoj velicini, samo da je detektabilno..ali je sve to izvan mojih planova(do nivoa da i ne razmisljam o tome)..zato se i ubedjujem da je 4-5kila dovoljno  za tanjir..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, vladd said:

Cist neprskani ikonostas.

https://www.ebay.com/itm/113027856628?rmvSB=true

Komletiras britansku karmu za pristojno mali novac..ako bude srece :D 

Jbga, nista nisi skapir'o @vladd, al' nema veze. :D

Btw, Grace nije britanski brend (bas si oman'o ovaj put, drz' se ti tehnikalija ), tako da to nije nikako "Brit" komplet.

Sa druge strane, SME jeste. Itekako. :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...