Jump to content

USB al drugacije ovaj put


palamudin

Preporučeni Komentari

Posto je tema o usb kablovima prerasla u prepucavanje i niko nije ponudio nikakve argumente sem "cuo sam" i "nemoz da cujes" evo interesantnog clanka koji za razliku od subjektivizma i vere/neverice na uvid pruza MERENJE. Pa izvolte, nastavimo razgovor o kablovima (pravljenju, utiscima, ponudi, preporukama) na kulturan nachin sa minimumom sujete i maksimalnim postovanjem prema sagovornicima. 

P.S. Stvarno ocju preporuku za usb kabl USB-> USB C (mikro) kako bi eliminisao svrabezh konekcije mog novopridoshlog dac-a. 

 

https://audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/do-usb-audio-cables-make-a-difference.1887/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Citajucji temu ispada da je isti djavo i da je pitanje konstrukcije daca vishe no "kvaliteta" kabla. Svakako bih uzeo par komada da imam u rezervi kad se izakaju od chupanja i nosakanja naokolo po tudjim kucjama na testiranje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, palamudin said:

niko nije ponudio nikakve argumente sem "cuo sam" i "nemoz da cujes"

Ako je ovakav presek situacije, samo je pitanje da li ces da odes u vernike ili nevernike. Da li ces da prihvatis hipnozu ili ne. :) 

Ako postoji dilema da li se "cuje" nesto sto se desava izmedju -120 i -140dB..., ili da se primeti jedan ili dva bita od nekoliko hiljada ili miliona....o cemu bi uopste da pricamo? O ekstra sensu, duhovima, vilovitim bajkama? Neko ne bi da napreze celu vijugu, pa voli fantasticne price..

Da dodjemo do neke "istine" debatujuci sa imaginarnim tvrdnjama? Da sakupimo "iskustva" nekakvog osluskivanja, gde vecu promenu izazove pomeranje  par cm u prostoru, spoljni pritisak, vlaznost vazduha, broj osoba u sobi(posto osobe nisu "predmeti" pa se zvuk ne odbija :D )  nego bilo sta na digitalnom kablu..jedino da se presece, tada je promena vidljiva...

Znaci, postoji shit prikljucak, shit protokol komunikacije, budzet komponenta i pokusaj da sa najmanje bitnim detaljem sve to podigne nekoliko nivoa vise? :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, palamudin said:

Svakako bih uzeo par komada da imam u rezervi kad se izakaju od chupanja i nosakanja naokolo po tudjim kucjama na testiranje.

Svakako bih ti preporucio da uzmes pristojan, sertifikovan kabal, moze i butik tipa, da bude lep na oko, i onako bas sefte pazar, i da ga ne razvlacis po glupiranjima. Svaki konektor ima ogranicen broj ukljucivanja, veliki ali ogranicen, svaki kontakt se raubuje...

Uzivas u tome sta si sebi organizovao.

I kao sto svi tvrde, makar i navodno, slusas muziku...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Test se lepo uklapa u moja dosadašnja savim skromna zapažanja, jer sam od skoro vlasnik DAC-a pa nemam neka dugogodišnja iskustva:

1. Razlike među USB kablovima ima, ali su znatno manje nego kod IC i zvučničkih kablova

2. Kraći kabal je uvek bolji, to važi za svaki kabal

3. Izbegavati naj jeftinije Kineske kablove, oni su loši što zbog kabla što zbog konektora

4. Mnogo veći uticaj ima predajnik (PC, laptop) i prijemnik (USB ulaz DAC-a), meni recimo bolje svira PC nego laptop

5. Mnogo veći uticaj ima software, na primer Album player vs Foobar vs sve ostalo

6. Mnogo veći uticaj ima kvalitet fajlova, tu tek ima svega i svačega, skidam razne varijante pa ostavljam najbolje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, palamudin said:

niko nije ponudio nikakve argumente sem "cuo sam" i "nemoz da cujes"

Ponoviću ono što sam napisao pošto nije obraćena pažnja ... audio USB veza je veza niskog prioriteta i nema korekciju greške što može da izazove razliku u zvuku. Prevedeno kad računar pošalje podatke nema povratnu informaciju da li je ispravno stigao paket podataka i u slučaju da nije ispravno stigao, greška, pošalje ponovo isti paket podataka ili ti korekcija greške kao kod kopiranja na fleš ili štampa. Znači vernici i nevernici nemaju ovde nikakve veze. Čist pristup inženjera koji ma se ... za audio deo USB standarda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pojedini audio forumi imaju predlog, neki čak i uslov da članovi, dole u zaglavlju (kao signature) napišu taksativno komponente u svom audio sistemu.

Vladd je poentirao u poslednjoj rečenici posta :

1 hour ago, vladd said:

. . .

Znaci, postoji shit prikljucak, shit protokol komunikacije, budzet komponenta i pokusaj da sa najmanje bitnim detaljem sve to podigne nekoliko nivoa vise? :D 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, mutayu said:

Uzmi Platinum Starlight 7 USB 2.0. Ima na Novom Beogradu, za njega tvrde da je "referentan".

Radije bi uzo reno klijo vilijams a slusho muziku <3

 

2 hours ago, vladd said:

Ako je ovakav presek situacije, samo je pitanje da li ces da odes u vernike ili nevernike. Da li ces da prihvatis hipnozu ili ne. :) 

Ako postoji dilema da li se "cuje" nesto sto se desava izmedju -120 i -140dB..., ili da se primeti jedan ili dva bita od nekoliko hiljada ili miliona....o cemu bi uopste da pricamo? O ekstra sensu, duhovima, vilovitim bajkama? Neko ne bi da napreze celu vijugu, pa voli fantasticne price..

Da dodjemo do neke "istine" debatujuci sa imaginarnim tvrdnjama? Da sakupimo "iskustva" nekakvog osluskivanja, gde vecu promenu izazove pomeranje  par cm u prostoru, spoljni pritisak, vlaznost vazduha, broj osoba u sobi(posto osobe nisu "predmeti" pa se zvuk ne odbija :D )  nego bilo sta na digitalnom kablu..jedino da se presece, tada je promena vidljiva...

Znaci, postoji shit prikljucak, shit protokol komunikacije, budzet komponenta i pokusaj da sa najmanje bitnim detaljem sve to podigne nekoliko nivoa vise? :D 

Daleko sam od vernika i nevernika, niti nameravam da jurim sveti gral muzicke reprodukcije, konzumiram audio sadrzaj na matorim Genesis zvucnicima i vrlo sam zadovoljan poboljsanjem koje je dac uneo naspam direktne veze PC->Audio i PC->pozajmljeni D/A konverter (CA Dac Magic mk2). Zvuk je podesen da stereo slika bude na zadovoljavajucjem nivou pomeranjem zvucnika a damping sobe ostvaruju predmeti takticki rasporedjeni po sobi ukljucujucji dushek na zidu :D. Interes mi je kvalitet konektora i robustnost kabla pa samim tim ocekujem i neki predlog "resenja" (ispod same vrednosti daca svakako) jer ovaj koji ide uz dac radi ali imam utisak da cju ga izvucji josh 4 puta i da cje gekne.

 

 

1 hour ago, vladd said:

Svakako bih ti preporucio da uzmes pristojan, sertifikovan kabal, moze i butik tipa, da bude lep na oko, i onako bas sefte pazar, i da ga ne razvlacis po glupiranjima. Svaki konektor ima ogranicen broj ukljucivanja, veliki ali ogranicen, svaki kontakt se raubuje...

Uzivas u tome sta si sebi organizovao.

I kao sto svi tvrde, makar i navodno, slusas muziku...

Upravo to, slobodno gukni ime firme/lokacije gde se pristojan sertifikovan kabel moze kupiti jer je tip konekcije USB->USB Micro malo redji i ne znam napamet gde mozhe da se uzme a da nije PC reshenje kvaliteta vec postojecjeg (mada je rezerva svakako dobrodoshla), a da muziku slusham, stvarno je slusham i ne zamaram se komponentama, imam ideju o zameni zvucnika u dogledno vreme (NKS bih probao naspam Ushera s520 sa kojima sam imao vrlo prijatno iskustvo samo iz razloga sto su trenutne kutije kompresione i poprilicno stare pa bih kupio neshto taze, neotvarano, nepopravljano itd.).

 

 

56 minutes ago, skrstic said:

Ponoviću ono što sam napisao pošto nije obraćena pažnja ... audio USB veza je veza niskog prioriteta i nema korekciju greške što može da izazove razliku u zvuku. Prevedeno kad računar pošalje podatke nema povratnu informaciju da li je ispravno stigao paket podataka i u slučaju da nije ispravno stigao, greška, pošalje ponovo isti paket podataka ili ti korekcija greške kao kod kopiranja na fleš ili štampa. Znači vernici i nevernici nemaju ovde nikakve veze. Čist pristup inženjera koji ma se ... za audio deo USB standarda.

Obratio sam paznju kolko sam mogao ali je komunikacija bila na zavidno niskom nivou shto generalno ne ocekujem od clanova ovog foruma. Ako neko kaze cuo sam, bio sam tu i tu i pojavi se drugi clan i izjavi nisi mogao da cujes vera u ovaj community ne dozvoljava da se odbaci misljenje ijednog od sagovornika dok pritom razlozi nemogucnosti ili mogucnosti sposobnosti da se cuje razlika nisu objasnjene nicim drugim do "ja cuo" i "to su jedinice i nule nemoz da bude razlike - saznajte o tajmingu i konverziji signala: foto, video ). Merenja koja su ponudjena u linku su jasno dovela do zakljucka da razlika moze biti vise zbog konstrukcije daca no zbog "kvaliteta" kabla. (samo cju pomenuti 2k Schiit Audio Yggdrasil ima shum od napajanja merljiv i cujan, tolko o proizvodima i konstrukciji). 

 

42 minutes ago, Doktor said:

Pojedini audio forumi imaju predlog, neki čak i uslov da članovi, dole u zaglavlju (kao signature) napišu taksativno komponente u svom audio sistemu.

Vladd je poentirao u poslednjoj rečenici posta :

 

Slazem se sa Vladd-om, te i molem iskusne korisnike da preporuce provereno resenje jer nisam ljubitelj magle u pamuku.
PC -> Sabaj Da3 -> Pravljeno pojacalo -> Genesis Physics Speaker 1 | Zvucnicki kablovi Cordial 4mm flex | Interkonekt 3.5mm -> RCA AudioQuest - Tower 3.3'

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, palamudin said:

P.S. Stvarno ocju preporuku za usb kabl USB-> USB C (mikro) kako bi eliminisao svrabezh konekcije mog novopridoshlog dac-a. 

Čovek ima DAC sa USB-C mikro ulazom da mu ne preporučujete nešto drugo.

Slažem se da je komunikacija bila na naj nižem nivou ali to ide svima nama koji smo učestvovali. 

Što se tiče objašnjenja razlike u zvuku pri promni USB kabla nisam ni mogao da kažem drugačije osim da nemam objašnjenja jer ga tad i nisam imao. Vladd je postavio link ka članku koji mi je razjasnio da je protokol niskog prioriteta i  da nema korekcije greške. Što sam i napisao. Da je urađeno sa korekcijom ne bi imalo uticaja izlaz iz računara, ulaz u DAC i kabl. Ovako proizvođači se dovijaju kako znaju i umeju da uzmu pare. Ako se sećam razlika mi je pokazana na Yang daku koji stvarno nije u rangu Schiit-a iz testa a kasnije i na drugom DACu ista stvar.

36 minutes ago, palamudin said:

Merenja koja su ponudjena u linku su jasno dovela do zakljucka da razlika moze biti vise zbog konstrukcije daca no zbog "kvaliteta" kabla.

Ako ovako misliš onda ne vidim svrhe da kupiješ drugi kabl osim ako ti nije potreban duži ili estetike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, skrstic said:

Ako ovako misliš onda ne vidim svrhe da kupiješ drugi kabl osim ako ti nije potreban duži ili estetike.

Robustnost, zamenski deo u rezervi, ja sam kompjuteras, imam 2 graficke u fijoci, 2 stapa rama, 2 hard diska, jedan procesor i jedan ceo komp u steku u slucaju da mi zvekne nesto na glavnom. U krvi mi da imam rezervu.
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

31 minutes ago, palamudin said:

Robustnost, zamenski deo u rezervi, ja sam kompjuteras, imam 2 graficke u fijoci, 2 stapa rama, 2 hard diska, jedan procesor i jedan ceo komp u steku u slucaju da mi zvekne nesto na glavnom. U krvi mi da imam rezervu.

Ako. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Woland said:

@vladd nači, ako sam dobro razumeo, USB veza je ku...n, i treba ići na drugo rešenje koje je (ako se hoće hires) I2S? ima li tu nekih ograničenja u dužini kabla?

Ja sam subjektivno utvrdio da mi SPDIF ulaz lepše svira od USB, međutim oni koji su slušali kod mene su dosta bili podeljenih mišljenja, nekom lepše zvuči USB, nekom isti taj fajl narezan na CD pa puštan sa CD plejera na SPDIF. Ako je do logike ovo drugo ima više obrade signala, narezivanje, mehanički transport, znači treba da bude lošije.

Isto tako, kad pustim Album player da radi upsampling 4x meni zvuči bolje nego original na 44,1kHz a to opet nekako nije logično zbog dodatnog procesiranja signala, osim ako tajna nije u NOS principu rada DAC-a, da se čuje neka razlika kad se noseća frekvencija pomera ka višim učestanostima.

Na kraju sam zaključio da su razlike male i ulaze u domen subjektivnog. Namestim onako kako mi se najviše sviđa i slušam muziku. Kad mi dosadi ja nešto promenim, pa u krug. Kad me mrzi da palim laptop, slušam SPDIF.

Ne treba se time opterećivati, ni SPDIF ni USB nisu primarno bili namenjeni za audio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, NIXIE said:

Na kraju sam zaključio da su razlike male i ulaze u domen subjektivnog. Namestim onako kako mi se najviše sviđa i slušam muziku. Kad mi dosadi ja nešto promenim, pa u krug. Kad me mrzi da palim laptop, slušam SPDIF.

Ne treba se time opterećivati, ni SPDIF ni USB nisu primarno bili namenjeni za audio.

+1

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Woland said:

@vladd nači, ako sam dobro razumeo, USB veza je ku...n, i treba ići na drugo rešenje koje je (ako se hoće hires) I2S? ima li tu nekih ograničenja u dužini kabla?

Aleks je prakticno sve rekao. Ja mogu da dodam da je pozeljan sto kraci kabal, i svakom slucaju, bilo to interkonekt, zvucnicki, digitalni...instrumentacioni...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se tice digitalnog prenosa, vec rekoh, ali da ponovim, veci su problemi kako je generisan signal na USB-u, kako je taj signal obradjen u DAC-u, da li je radjen reklok, kako je obezbedjena preciznost DA konverzije. Taj nedostatak ceksuma jasno pokazuje beznacaj striming podataka. Kome se zeli dati vasionski znacaj.

Tu negde moze da se kompenzuje teoretski uticaj kabla u tih eventualnih jedan ili par bitova na hiljadu(gubitak bita moze da izazove i juzni most racunara, odgovoran za usb prtokol), i koliko ta korekcija moze da onecisti izvorni audio signal, zapis..svakako predaleko od mogucnosti slusnih senzora.

Previse je tu macjeg seksa, autougestije i poziranja oko cujnosti i znacajnosti osluskivanja. Taj audio zapis je vec sa odredjenom kolicinom kompromisa digitalizacije audio signala. Mozda moj afinitet prema analogiji ima uticaja na stav prema istina prakticnom digitalnom zapisu, pa o povrsno i suvoparno tretiram. Mislim za pokucnu upotrebu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, NIXIE said:

ni SPDIF ni USB nisu primarno bili namenjeni za audio.

Za USB (Universal Serial Bus) tačno, ali S/PDIF (Sony/Philips Digital Interconnect Format) je izumljen i konstruisan isključivo za audio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je kao da pitas koji auto da kupis. :) 

Kupujes prema svojim afinitetima, pogledas da li ima USB sertifikate odstampane(ukljucujuci i smer, mada je komicno s obzirom na izgled konektora), izaberes estetski po zelji, i gledas da ga ne platis preko 20-30 evra, gubi smisao preplacivanje, zalazi se u butik proizvodnju...tu je veci imperativ sam izgled, sepurenje, a ne i funkcija.

Uglavnom, preispitaj sistem, bitovi putuju od memorije, bio to hd, ssd, ili sta god, iide ATA magistralom na NB, pa onda zavisno da li je via, nforce, ich, ima raznolikost prosledjivanja do SB, pa onda haoticno slanje na usko grlo USB..prema toj haoticnosti vidi da li ces uzeti kabal sa feritom ili ne.

Ovako, ako slusas neke audiofile, ispada da je USB izvor zvuka, DAC je takav kakav jeste, sonican i fensi, racunar po definiciji "dobar"(moze i filmove da pusta :) ), ostaje kabal krivac za sve ostale ustede....  :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...