Jump to content

Preporučeni Komentari

58 minutes ago, Kuršum said:

20180528_103556.thumb.jpg.b317aec07217b77ffdffe46f842de59e.jpg

Problem je što nju ne mogu da nakačim na Akai, jedino preko parčeta druge žice. 

 

37 minutes ago, Kuršum said:

Evo privremenog rešenja:

20180528_105111.thumb.jpg.c6d418239f0f0bd5eb6691288639cfdd.jpg

Situacija donekle popravljena, Akai na slušanju u narednim danima. 

Ono što je definitivno, Wega bolje fata stanice sa ovom žičkom, tačnije čistije radi sa slabijim signalom. Interesantno, da ni ona nema bogzna kakav signal (Karaburma je prosto problematična) i da pali tek 4 od 8 mogućih lampica, na signal metru, za Radio Beograd 1/2 recimo, dok Akai dostigne 3 na skali do 5, dakle više od pola.

Možda je vreme da se pozabavim (a odavno planiram) spoljnom antenom.

Ono što ovaj Akai ima, a nisam video do sad kod drugih tjunera, jeste varijabilni FM Mute. Kad ga uključite, možete podešavati nivo istog preko potenciometra.

Da se razumemo, Akai radi sjajno, evo voditelja sa RBG kod mene u sobi. :)

Možda sam malo navikao na zvuk Wege.

Pišem utiske za koji dan kad se malo slegnu.

U međuvremenu su sve sugestije vezane za antenu dobrodošle.

Takođe ako neko u svom stanu ima dobar signal, dokon je i voli da se igra, rado ću poneti oba tjunera pa da testiramo. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Doktor said:

Na žalost, nema o Wega modulu nikakav rivju na fmtunerinfo-u.

 

Nažalost jako mali broj nemačkih tjunera je opisan na tom sajtu, a bili su svetska klasa. I Telefunken i Saba i Grundig.....

Od Weginih tjunera oni pominju samo Wega Lab Zero, koji je kad se pojavio bio svetsko čudo, važio za najbolji tjuner itd. U direktnom meču sa Kleine & Hummel FM 2002, Wega je dobila. Mali broj primeraka Wega Lab Zero je napravljen i papreno je skup kad se pojavi na oglasima.

Kad sam uzimao ovaj Wega Modul 301T, a platio sam ga veoma jeftino, ideja je bila da probam, ne znajući šta uzimam. Video sam da je pravljen u isto vreme kad i Lab Zero i pomislio, ako je onaj najbolji, onda je ovaj valjda makar dobar. Ispostavilo se da je jako dobar. Čak odličan. A i liči u nekim detaljima na Lab Zero. :)

13.thumb.jpg.f86f980c7c0110d1679312458fe0dc90.jpg

03.thumb.jpeg.d19b18e751cee372e0fb0f36b610b9fb.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Kuršum said:

I ovi na FMTI pominju taj balun. :)

To je desetlecima prihvacen termin za mali(ili veliki) balansno unbalansni traficuljak. I on je prakticno neizbezan kod dipol antena predvidjenih za FM, u anteni, ili u tjuneru...

Kod nekih tjunera balansni ulaz je prosto balunom povezan za koaksijalni, 75 ili 50 omski (malo je bitno da li je 60 ili 90), rec je o prijemu.

 

Moj glas ide za AKAI...razlozi subjektivni i emotivni :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

To je desetlecima prihvacen termin za mali(ili veliki) balansno unbalansni traficuljak.

Izučio već u međuvremenu, ja sam dobar đak. :D

Shvatih da ako ga i ti i oni drugovi sa fm info isto zovete, da se onda to tako i zove, pa pročitah o balun-u. Naravno, poznavao sam predmet i pre i imam 2 u kući, samo mu nisam znao umetničko ime. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sumnjam da ti treba.

Racunica sledi ovako, lambda/2 za 98MHz je 153 cm puta brzinski faktor, tj vreme propagacije, 0,66, ispada 101cm, ili narodski jedan metar. I to je bazicna antena za FM broadkasting, metar zice na koaksijalnom ulazu. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pogledacu u zacelju rudnika furde, nije se to rado cuvalo, tesko je bilo naci dobar twin lead u poslednjih par i kusur decenija. Sada je problem naci i dobar koaks, da nije kineski fus.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

20180528_105111.thumb.jpg.c6d418239f0f0bd5eb6691288639cfdd-1-1.thumb.jpg.71ea0c353284b8356caa5f3397ee11c8.jpg

Elem, nameštajući neki priključak za ovu žičku koja izigrava antenu, vidim da de god pipnem ova mesta obeležena strelicom, fata signal. Desno su dve crvene strelice na 75 omski konektor, levo narandžasta i crvena na 300 omski. Primetih da za podeljak bolje hvata na ovom mestu gde je narandžasta strelica.

Da li smeta da tu ostane? To je znam samo jedan krak od balansirane veze na 300 omsku antenu, ali najbolje tu fata.

Takođe mi nije jasno zašto reaguje i na ono parče lima kije bi trebalo da je samo držač za 75 omski kabl, ali eto i tu hvata.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A šta se vezuje za ono uzemljenje skroz desno koje je za AM antenu, ali iza 75 oma, tako je barem prema crtežu. Kad povežemo koaksijalac, vrući vod na šrafče, masu na limče, šta se vezuje na uzemljenje? Neka posebna žica? Ako da, gde joj ide drugi kraj?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na taj ground se svojevremeno vezivalo uzemljenje gramofona, sto sam ja tih godina i radio, sada bih tu zakacio opste uzemljenje kucista(sto su neke moje uslovne varijante), makar razvlacio posebnu zicu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...