Jump to content

Glasnoca pojacala


mantas

Preporučeni Komentari

Zavrsen projekat tda7293 dual mono sve lepo radi ali imam pitanje.pojacalo je mnogo glasnije bez potenciometra za glasnocu.potenciometri su logaritamski 100k.kada ulaz u pojacalo povezem direktno bez potenciometra veoma je glano cak i preglasno za stan.potom sam ubacio potenciometre ulaz potenciometri pa pojacalo gubim na jacini zvuka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 minutes ago, mantas said:

Zavrsen projekat tda7293 dual mono sve lepo radi ali imam pitanje.pojacalo je mnogo glasnije bez potenciometra za glasnocu.potenciometri su logaritamski 100k.kada ulaz u pojacalo povezem direktno bez potenciometra veoma je glano cak i preglasno za stan.potom sam ubacio potenciometre ulaz potenciometri pa pojacalo gubim na jacini zvuka.

Skiciraj kako si vezao potenciometar na ulaz pojačala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Potenciometar ima ulogu smanjivanja(atenuacije) nivoa signala koji se dovodi na ulaz pojačala, te se stoga naziva i atenuator. Dakle, sasvim je OK što ti se smanjuje intenzitet zvuka sa njim u odnosu na direktno povezivanje pojačala.

Drugo, ne znam po kojoj si šemi pravio pojačalo, al' u datasheet-u proizvođača piše da se ne preporučuje pojačanje manje od 29dB za njega(što je mnogo) i za očekivati je da će ti ''svirati'' preglasno ako je rađeno po toj prepreporuci.

Treće, trebao bi zameniti potenciometar sa nekim, takođe logaritamskim, vrednosti  od 10 do 20k, ovaj od 100k ti je prevelik.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, mantas said:

Imam dva potenciometra jer je dual mono ali sema je ista

 

Postuj i šemu pojačala. Nije mi jasno čemu služe dva tandem (stereo) potenciometra. U principu kad odvrneš pot do kraja, jačina mora biti ista kao kad nema u opšte pot-a. 

Ovako nešto za stereo pojačalo, ako nema balance.

Pot.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 hours ago, mantas said:

hvala na odgovorima

Ima dodatak, ako si već napravio kutiju tako sa dva pot-a, možeš te od 100k da vežeš kontakte u paralelu, odnosno da ih pretvoriš u mono potenciometre 50k.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hvala svima na pomoci, stavljeni novi mono potenciometri od 25k sada je sve ok.potenciometri koji su bili isto su mono samo sliku koju sam stavio prikazuje stereo, mislio sam na semu povezivanja na toj slici.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, mantas said:

hvala svima na pomoci, stavljeni novi mono potenciometri od 25k sada je sve ok.potenciometri koji su bili isto su mono samo sliku koju sam stavio prikazuje stereo, mislio sam na semu povezivanja na toj slici.

Fino. Daj neku sliku od tog pojačala. Kakvi su utisci?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

imam lepak za hladnjake i razne male kineske hladnjake pa cu zalepiti odgovarajuci na grec mada on je tu samo zbog ventilatora ako si mislio na njega nalazi se skroz desno na dasci.hvala na sugestijama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, mantas said:

U potrazi sam za crnim srafovima ako ne bromiracu postojece inace ja sam iz kikinde.

Izvini nisam gledao, onda ovako, imaš na Aliju koliko hoćeš ali moraš da kupiš 50kom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, mantas said:

U potrazi sam za crnim srafovima ako ne bromiracu postojece inace ja sam iz kikinde.

Izvinjavam se, proces se zove bruniranje a ne bromiranje. Ja sam iz generacije koja (na zalost) nije isla u vojsku ali sam prosao regrutaciju i secam se broma :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...