Jump to content

od dva zvučnika jedan :)


trinity

Preporučeni Komentari

On 5/1/2018 at 7:14 PM, vladd said:

 

Ako se zeli ozbiljniji twik, promeniti prednju plocu na dualu, ubaciti precagu izmeju bocnih strana ili ram, upackati bitumenom i blago dampirati kutiju.

Ostale detalje je Nixie spomenuo.

1.Prečaga po preko ili ?Materijal je pretpostavljam medijapan.
2.Bitumen gde kupiti, preporuka ?

3.Damping, preporuka za neki materijal.
4.Kutija je ispunjena kompletno sa nekom plastičnom vatom precino odsečena, kutija je puna.

5.Preporuka i za neke konektore za zvučnike da ugradim. Po mogučnosti da je kompaktibilno sa marantzem.

6.Kondenzatori iz silkena philips od 1uF ne mogu da se valjano spoje treba 7 komada, neće stati. Neka druga preporuka za polipropilen.

Hvala

 

Ovo gore što je Nixie napisao je za enciklopediju.
Svaka pohvala

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, trinity said:

1.Prečaga po preko ili ?Materijal je pretpostavljam medijapan.
2.Bitumen gde kupiti, preporuka ?

3.Damping, preporuka za neki materijal.
4.Kutija je ispunjena kompletno sa nekom plastičnom vatom precino odsečena, kutija je puna.

5.Preporuka i za neke konektore za zvučnike da ugradim. Po mogučnosti da je kompaktibilno sa marantzem.

6.Kondenzatori iz silkena philips od 1uF ne mogu da se valjano spoje treba 7 komada, neće stati. Neka druga preporuka za polipropilen.

Hvala

 

Ovo gore što je Nixie napisao je za enciklopediju.
Svaka pohvala

Prečaga za ukrućenje može od bilo čega, puno drvo, iverica, medijapan, itd. Kod mene su od punog tvrdog drveta.

Bitumen, vidi u Uradi sam, bilo je nekih parčića, može i neka guma ne mora bitumen. Naj bitnija stvar za čistoću zvuka je dampiranje zidova kutije.

Damping, Lio ispuna za jastuke (izgleda ko bela vuna) ili slično, mineralna vuna nikako, ovčija vuna ni slučajno zapatiće se moljci.

Ako je već puna kutija, a treba da bude puna jer je kompresiona kutija, onda ostavi tako, ne treba ti ništa više. Tu možeš malo da eksperimantišeš doduše, manje ili više dampinga utiče dosta na zvuk. Ovo je damping za bas/mid, više dampinga ima manje srednjih a više basa i obrnuto.

Konektori a da nisu skupi imaš one za banane 4mm, uzmi niklovane imaš svuda, Kanibal, Mikroprinc, Kelco. Imaš i pozlaćene, kako hoćeš, ima i onih plastičnih upuštenih sa dve banane, moraš prorezati kutiju da ga ugradiš.

Teško da umesto elektolita stane bilo koji blok, mnogo su veći. Uzmi Bennic pa ga stavi vertikalno ili sa strane.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 Precaga moze i gredica, vazno je da poremeti oscilovanje bocne strane, velikih povrsina kutije

2Bituliti, kondori, ja sam nekada koristio bitumen za zastitu patosa automobila, u spreju, zvao se ABC, oglavnom samo od gradjevinaca koji petljaju sa krovovima dobijao metar do metar i po kondora

3 i 4, reseno

Kondove mozes da koristis i 2,2uF, manje ih treba..

Konektore po zelji, ima nesto u Kanibalu, ima izbora..svuda..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

1 Precaga moze i gredica, vazno je da poremeti oscilovanje bocne strane, velikih povrsina kutije

2Bituliti, kondori, ja sam nekada koristio bitumen za zastitu patosa automobila, u spreju, zvao se ABC, oglavnom samo od gradjevinaca koji petljaju sa krovovima dobijao metar do metar i po kondora

3 i 4, reseno

Kondove mozes da koristis i 2,2uF, manje ih treba..

Konektore po zelji, ima nesto u Kanibalu, ima izbora..svuda..

Nije rekao kakvi su kablovi do zvučnika, preporučujem banane za terminisanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kablovi su obični iz silkena na metar. Imam one crveno crvene i one transparentne. Krajevi su gola žica i nalemljeni su i stegnuti sa zadnje strane.

Nisam nikada imao iskustva sa banana konektorima. Jel može u marantz PM52 banana konektor ?

Ako može onda bi preradio postojeće.
A u kanibalu sam video dosta opreme za zvučnike. Ima i pločice sa ugradjenim konektorima. Plastične doduše. Konektora ima što kažete raznih.

SPAJKOVI? da ne ? Trenutno su neke podloške kao za stolice :D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, NIXIE said:

ovčija vuna ni slučajno zapatiće se moljci.

Moze ako je kompresiona kutija. Bitno da je cista i odmascena. Koristio jos 79-80-te, u to vreme vazila kao najbolji materijal za damp.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, damic said:

Moze ako je kompresiona kutija. Bitno da je cista i odmascena. Koristio jos 79-80-te, u to vreme vazila kao najbolji materijal za damp.

Imao sam i ja to isto. Meni se pojavili moljci, pa sam izbacio vunu i stavio LIO.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, trinity said:

Nisam nikada imao iskustva sa banana konektorima. Jel može u marantz PM52 banana konektor ?

Sad sam pogledao, ne može to su oni konektori gde moraš d

 

2 hours ago, trinity said:

SPAJKOVI? da ne ? Trenutno su neke podloške kao za stolice

Ma mogu obične gumene nogice, imaš na buvljaku one za veš mašine+navrtka koja se uvrće u drvo sa donje strane stalka, ima manjih i većih, sa navojem M10, M8, M6. Pretpostavljam da imaš i neke stalke? Na donju površinu gumene nogice zalepiš platno da može da se pomera i da ne ostanu crni tragovi na parketu. Staviš kontra navrtku da možeš da fiksiraš kad završiš nivelaciju, baš kao na veš mašinama.

Na gornju ploču stalaka zalepiš  Sintelanom 4kom. komada gume na primer 30x30x3, sečeš od one gume za VC šolju ili slično. Na to stavljaš zvučnike i neće da klize. Ne koristiti samolepljive kineske podloške jer lepak brzo propadne pa se odlepe. Možeš i njih, ali da skineš prvo acetonom original lepak i zalepiš Sintelanom (Tigar lepak i sl).

2 hours ago, trinity said:

Ima i pločice sa ugradjenim konektorima.

Ako su one sa oprugom, beži od njih. Samo buksne 4mm, u njih može i gola žica da se stegne, može banana ili viljuška. Buksne moraju imati dovoljno dugačak vijak da mogu da prođu kroz drvo, a te su bogami skupe.

Kupi najbolje ovo, nije skupo: 

http://www.elementa.rs/proizvod/17848/terminal-za-zvucnu-kutiju

http://www.elementa.rs/proizvod/4506/terminal-za-zvucnu-kutiju

Ovo ti je za izbegavanje, i sve što liči na to:

http://www.elementa.rs/proizvod/17016/terminal-za-zvucnu-kutiju

Na kraju:

Jeftina varijanta su luster kleme, plastične, malo jače, imaju i crne da se kupe. Odsečeš 3kom.  tako da imaš sa dva šrafa da ih stegneš za drvo, srednji ne koristiš samo dva krajnja, obeležiš + i - da ne pogrešiš.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovaj
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/pasivne-elektronske-komponente/kondenzatori/cmkp-polipropilen-metalizirani-kondenzatori/cmkp-3.3uf/275vac-x2-rm27.5/index.php pa 2 kom po zvucniku
ili benic iz kanibala.
Zvucno me interesuje najvise. Wime nisam nasao. A philips iz silena po 1uf bi spajao po 7 kom na 1 zicu pa sa te jedne jedna pod pravim uglom u rupicu.

Ima li negde wima?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne mogu da editujem pa pišem novu.
Praviliniji metod za paralelno vezivanje kondenzatora je sve poredati pa da produžetak žice bude na jednoj strani i to da udje u rupe.
Ili povezati opet sve a na sredini žice za svaku stranu izvesti još jednu žicu koja će činiti slovo t  i biće na sredini tih paralelno vezanih kondenzatora.

 

Hvala

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, trinity said:

Kupljeni Philips kondovi, nabavljena žica bakar čist pun presek u kanibalu. Gde ste gledali bitumen za ove svrhe i listove furnira?

Hvala

Probaj prvo efekte zamene kondenzatora da vidiš jel se isplati ići dalje u ulaganja. Probaj pune žice i licnaste za unutrašnje ožičenje, tu ima dosta razlike. Uradi prvo jedan zvučnik pa uporedi sa onim nečačkanim. Mislim, nije to ništa tako skupo, nego ima puno posla.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To jedan pa drugi je dobar predlog. Ok kupit ću i licnu bakar pa da probam ima li razlike.

Slažem se neću sad da ulažem ne znam koliki novac ali ne verujem da me furnir, bitumen i ove sitnice može koštati više do 100 EUR-a a može biti lep zvučnik. 

 A vremena da treba, treba. Medjutim ovo je slatko čačkanje ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa dobro neće doći 100 EUR-a. A računa se i zabava.

Ne pristupam ja ovde baš sa ekonomske računice. Cilj je dobar zvuk (po mojim standardima- Vaši su sigurno znatno višlji) lep zvučnik i da nije mnogo skupo.

A usput ubijem lepo vreme vikendom. Meni je to OK.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...