Jump to content

od dva zvučnika jedan :)


trinity

Preporučeni Komentari

Postavljao sam temu, kako do basa na full range fostex zvučnicima i pojačalu Marantz PM52. Tu će se verovatno bez velikih očekivanja a više igre radi praviti jedna lampa.

E sad kako basa nema pa nema a volim da poslušam i neku roku numeru (džez i filmska muzika su prioriteti) drugi par zvučnika je dobro rešenje.

Sasvim slučajno sam došao do dva dual (meni do juče nepoznat nemački brend) zvučnika za koji sam mislio da su pokvareni, jer nisu imali kabl, nisam ni mogao proveriti. PS. Služili su kao podmetači :)

Medjutim to radi  i to radi veoma lepo. Ima bas.

Drugi zvučnik koji imam je sa samsungove linije iz 1987 godine.

Po zvuku je veoma oštar, bas slab ali visoki su izuzetni.
 

U nekom slobodnom vremenu otvorim ja obe kutije prošli vikend i tad ustanovim da Dual radi a u samsungovom zvučniku vidim zašto je visokotonac za moj ukus dobar. Foster je proizvodjač tog visokotonca.

E sad pitanje.

Da li ja mogu da od bas dravjera sa Duala i visokotonca iz samsunga (foster) napravim jedan zvučnik.
Dual  bas drajver je 4 oma i  Foster visokotonac je 6 oma.

Dual ima skretnicu, samsung samo kontenzator.

Da li može to da se spoji i da li će Dualova skretnica biti adekvatna.
Za početak bi napravio provizornu kutiju, kasnije ako bude napretka u zvuku, pravio bi za oko lepu kutiju.

 

Hvala.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima vise nacina kako da pristupis igranjcu. Zavisno od nivoa nestrpljivosti. :) 

Zvucnici se ne slazu kao lego kocke, niti spajaju po zvucnim imenima, vec se uklapaju po frekvenciji i intenzitetu, najgrublje receno.

Odredjeni koraci su ispitivanje karakteristika zvucnika, do odredjenog nivoa, prilagodjenje i odsecanje spektra skretnicom i pakovanje u adekvatnu kutiju, uz uklapanje karakteristika kutije, njene akusticne impedanse...

Bice kompleksno onoliko koliko oducis da bude kompleksno..

Komercijani zvucnici, jeftinijeg ranga su imali dosta nekorektnosti i povrsnosti u izradi, i veliki je posao da se to uvede u maksimume moguceg.

 

Pa biraj put...moguce su i nasumicni uzaludni pokusaji..jedino se kroji neko povrsno iskustvo kako sve ne treba ili nije dobro..

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam nestrpljiv, ja sam zadovoljan kako zvuči Dual. Iskreno trenutno mi više smeta stanje kutije spolja. Prelepljeno nekom veštačkom tankom plastika-koža presvlakom i to je mestimično oštećeno, ogrebano.

Al zašto ne probati i  nešto više od estetike jer je sve džabe, tj. imao sam a nisam ni znao da to radi.
Neće koštati puno provizorna kutija da se napravi da se čuje zvuk.

Da se postavim kao da je Dual-ima stvarno otišao visokotonac i treba da se menja :)

Kutija druga mora svakako ili da se rastavi postojeća pa da se preradi prednji panel jer je foster sa Samsunga manjih dimenzija od Dualovom visokotonca.

I da naravno. Slažem se da nije to kao lego kockice. Merenja merenja merenja. Nažalost ja nemam opremu za to, ali imam dobru volju i ponekad nešto malo slobodnog vremena da se zabavim.
Ne očekujem ja sad neke vrhunske rezultate pa da se istripujem da imam ne znam kakav zvučnik. 

E sad pitanje je da je neko u mojoj poziciji šta raditi i da li raditi.

Ja sam pogledao ovaj video klip na temu furniranja i video da je i on promenio visokotonac i osvežio skretnicu. Ima negde od druge treće minute i razlika u zvuku.
Ovako nešto ne može mnogo koštati, već imam bolji bas nego na fostexima. Bolji izgled mogu da dobijem-izvodljivo. Pitanje je je samo da li menjati visokotonce.

Hvala na odgovorima i pojašnjenjima.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, Zen Mod said:

ajd blago meni , slike iznutrica oba zvucnika

nije ovo forum ljubitelja slatkih recenica ......... :D

Hahaha, baš si me nasmejao :)

Pa Dual svira, Tom Waits trenutno. 
Samsung je tu, njega mogu al kako je prvi maj, kreću obaveze pa ću kasnije nastojati da otvorim i slikam.

Uglavnom Samsung ima dva drajvera i jedan kondenzator. A Dual ima isto dva drajvera, jedan kontendzator i jedan namotaj bakra kao skretnicu.
Ako sam šta pojasnio odlično ako ne, onda predveče otvaram i slikam. Da dual je pun nečeg slično vati, a samsung je prazna kutija skroz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sve si ti lepo pojasnio , ali slaba vajda od nabrajanja bez vrednosti

zato lepo uzivaj i rostiljaj , pa kad se javis sledeci put , javi se slikama na kojima se vide bar vrednosti konda na visokom

pozeljno na obe kutije

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, Zen Mod said:

sve si ti lepo pojasnio , ali slaba vajda od nabrajanja bez vrednosti

zato lepo uzivaj i rostiljaj , pa kad se javis sledeci put , javi se slikama na kojima se vide bar vrednosti konda na visokom

pozeljno na obe kutije

Dogovoreno! ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samsung unutra. Eto toliko ako treba još nešto recite pa da slikam.

Svidja mi se što dual ima prostor da ubacim ovaj visokotonac tako što ću probušiti zaseban otvor a ovaj postojeći ostavim samo ga iskopčam. Ne moram novu kutiju raditi. 

20180501_162354366_iOS.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne ostaje ti nista drugo nego da u Dual prebacis visoki iz Samsunga , sa sve kondenzatorom od 2u2 i da pustis

onda probas da premostis/kratkospojis spulnu na basu , pa odluci kako ti bolje svira - sa spulnom ili bez nje (kratkospojena)

 

ne vredi bog zna kako vise ulagati u resavanje skretnice , tesko da ces dobiti bolje metodom corave koke

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako su ispravni visokotonci u Dualu zameni bipolarne elektrolite na skretnicama i te buđave žice, stavi dampinga u kutiju i neke pristojne banana konektore pozadi i ništa više ne diraj. Visokotonci sa Samsunga  su shit i ne odgovaraju za taj Dual, rezani su mnogo više i neće preživeti malo jače slušanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti dualovi visokotonci su jedno dve klase iznad tih japanskih igracaka.

Ako se zeli ozbiljniji twik, promeniti prednju plocu na dualu, ubaciti precagu izmeju bocnih strana ili ram, upackati bitumenom i blago dampirati kutiju.

Ostale detalje je Nixie spomenuo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...