Jump to content

I po stoti put Aleph


bokiooo7

Preporučeni Komentari

Kolege forumasi, pozdrav svima !

U zadnjih godinu dana nisam bio aktivan na forumu iz vise razloga, mnogo posla i slicno... :)

Posle zavrsetka XA stotke zaista nemam potrebu da bilo sta menjam, jer neskromno govoreci, to je nesto sto se moze slusati do kraja karijere audiofila, i za mene je jednostavno nesto najbolje sto sam cuo.  Poredeci ga u mnogim sistemima jednostavno mu se ne moze prici, tako da apelujem na kolege forumase koji su poceli projekat ( Alex, Shone ) da zavrsavaju pricu jer imaju sta da cuju :)

Ali da se vratimo na temu :

Posto me je uhvatila dosada i DIY manija, odlucih da iskoristim plocice od mog Alepha 2 i da ih uz malo modifikacija pretvorim u Aleph 60.

Kutije sam sam projektovao u Cadu, prednju plocu sam takodje izrezao sam na obicnom cirkularu ( kupio sam list za aluminijum, i ide kao puter ) a ivice oborio obicnim frezerom za drvo, opet islo kao podmazano, tako da nije nemoguce sve odraditi sam.

Izbusio sedamdesetak rupa, urezao tridesetak navoja i eto kutije :) 

Sledi farbanje , priprema za eloksazu i ispisivanje fonta na prednjoj ploci. 

Evo par slika, kad krenem sa elektronikom javljam se ponovo ...

1.jpg

3.jpg

10.jpg

7.jpg

2.jpg

6.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ama bolje u dve kutije, ima vise da se radi i da se uziva u procesu.  A i uzeleo sam se malo Aleph farbe, cisto da se cuje. ;)

Inace kutije su vec razbusene i spremne da prime neku verziju Turbo F5 ili malu supersimetriju, nesto poput 30 -tke, ako mi se bude opet kopalo po iznutricama, samo bih natrpao 6 komada po kvadrantu u slucaju supersimetrije, i biasa koliko moze da izdrzi.  Kutija je dizajnirana da moze da izdisipira oko 180 wati  na oko 30 stepeni iznad ambijenta. Kuciste je celicno, da bi disipacija isla na hladnjake i da elektroliti ne trpe temperaturni stres, prednja ploca nosi greceve. Oprobana sema i radi dobro ::)

  Bitno je da se svajsuje, ponovo smo u igri :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svaka cast! Hvala za informaciju za cirkular sa listom za secenje aluminijuma, bas sam se skoro razmisljao da li nesto tako postoji u prodaji ☺

Taj XA koji hvalis je XA100.5, dva alepha u bridzu sa susy, ili sam nesto pomesao, imaju dosta varijacija...?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki, ne drži te mesto :)

3 hours ago, bokiooo7 said:

ivice oborio obicnim frezerom za drvo

E to! Hvala brate! Pitao sam se, pa čak i našao kao neke klipove na yt može li ovo, trebalo je samo da mi neko potrvrdi da je to radio, da ne budem prvi ludak koji je probao tako nešto :D Hvala!

Inače ja na žestokoj prekretnici oli dual mono oli sve u jednu kutiju, baš sam na pola trenutno....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala svima, nastavljamo dalje :)

Borko 

Rec je o standardnoj XA .5  topologiji, odnosno Xa seriji Nelsona Passa, nije u pitanju ukrsteni Aleph.  Ovde nisam pisao o tome jer je to komercijalna serija N.P. pa je protiv pravila foruma:) 

Sto se cirkulara tice, kupio sam obican Einhelov rucni cirkular, stavio ga odozdo na sto i skinuo njegov fabricki list, kupio Boshov za secenje aluminijuma, 1500 din u woby house i sekao sa njim. Vazno je da ga savrseno dovedes u nulu inace ces baciti materijal. Ja sam uspeo da isecem aluminijum debljine 15 mm bez problema i to sa svih strana flaha. Posle sam je obradio na frezeru koji je isto hoby alat, sa obicnim secivom za drvo. 

Posto jedna slika govori vise od hiljadu reci, slikacu  radni sto pa ce sve biti dosta jasnije :)

Alex,

Monoblock rules, nista jedna kutijica ! :P

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, bokiooo7 said:

.......  Ovde nisam pisao o tome jer je to komercijalna serija N.P. pa je protiv pravila foruma:) ..........

 

protiv pravila foruma bi bilo samo objaviti semu , pohvaliti se ortacima i ceifiti sa njima je apsolutno u skladu sa pravilima foruma :rofl:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, bokiooo7 said:

Alex,

Monoblock rules, nista jedna kutijica ! :P

Ma ja sam već krenuo dual mono stazom, ulazne pločice 2xmono, al trafo jedan 1k2 4x18V... pa se mislio da ipak batalim to i uzmem 2 trafoa, pa mi pao napamet i 2xSMPS... :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 4/28/2018 at 11:13 AM, Alexx said:

Ma ja sam već krenuo dual mono stazom, ulazne pločice 2xmono, al trafo jedan 1k2 4x18V... pa se mislio da ipak batalim to i uzmem 2 trafoa, pa mi pao napamet i 2xSMPS... :D

Alex, Xa topologija je dobra, medjutim preporucio bih ti malo veci napon, ako budes uzimao nove trafoe namotaj ih koji volt vise, vole fetovi malo veci napon, a o biasu i da ne govorim. Optimalno bi bilo preko 28 volti dc, ispod toga ce ti kao prvo klipovati na oko 100 -110 w a mozda i ranije ako mu nabijes bias. Gubi se napon na UGS pa klipuje ranije nego po racunici.  Gledaj da bias bude sto veci, dobices ozbiljan zvuk sa oko frtalj volta po fetu. Za to ce ti trebati oko 150 w disipacije po kutiji. 

Po meni, ako ides na suvise mali bias, onda je bolje odraditi nesto sa bipolarcima, ali ako fetove ispostujes sa solidnim biasom, u ovoj topologiji  dobijas pojacalo koje jeste tesko i greje se kao ludo, ali mu je jako tesko stati na crtu.

Inace moj XA 100.5 je u stvari nesto izmedju XA100.5 i XA 160.5 jer mu je bias toliki da na 8 oma imam oko 150 wati u A klasi i to svira tako dobro da se dize kosa na glavi.  Medjutim ako mu spustim bias na 100 milija po fetu, i dalje svira jako dobro ali  nema tu magiju i taj punch na basu, i ulazi u klasu jako skupih pojacala ali ne moze vise da se kolje sa  najskupljim Karanovim pojacavacem :P

9 hours ago, shonne said:

Kazi ti meni bokioo,...za ovaj Aleph je SK580 i njegove karakteristike znam...ono sto zaboravio XA koji bese heatsink?

Za Xa sam koristio SK 102 evo i krive za oba pa pogledaj :)

5ae58edfa6bd1_Hladnjacikrive.thumb.JPG.5ad23d457da9988360327b5a3cd1a2f8.JPG

 

Evo i par slika buzdenog cirkulara i routera tako da se sa ovim jednostavnim alatom moze odraditi dosta toga, cisto da se dobije neka ideja :)

 

IMG_20180429_095658_HDR.jpg.8e23e6f14506e5b6260d444b8e1fe09d.jpgIMG_20180429_095613_HDR.jpg.c88b336ac451c5d92abacff0e138c20d.jpgIMG_20180429_095625_HDR.jpg.ab8314cb49ebf73b7fb8a1045ff5d958.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Alex, 

99 % vremena ce ti svirati sa jedan ili dva wata, kao i kod mene, medjutim da bi to radilo dobro u tih prvih wat ili dva, treba mu napona i struje... Igra bez granica :loleverybody:

Ali hajde, posto je sve ovo jedna velika zabava, onda udaramo po a klasama i raznoraznim ludorijama :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...