Jump to content

full ranger i subwoofer da li moze i kako


trinity

Preporučeni Komentari

Imam Marantz PM52 pojacalo i Fostex full range zvucnike DIY.

Veoma sam zadovoljan zvukom ako slušam vokale, lagane instrumentale ili džez. Ali ako hoću da slušam rock muziku mislim da fali basa.

E sad kako ne bih da menjam zvucnike a znam kako je kad osetim atak basa interesuje me da li je moguce na mije pojacalo nakaciti subwoofer i barem malo nadoknaditi taj bas.

Da li je neko to radio i kakva su iskustva.

Da li je to moguće sa mojim pojacalom i da li ide aktivna bas kutija ili pasivna i kako povezati.

Ako moze kasnije ćemo o kom subwooferu da razmišljam.

 

Hvala

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih ti preporucio da potpuno odvojis sistem za rock.

Subwoofer sa nekim pojacalom 400-600w u D klasi, jedan ili dva komada, neko diy pojacalo AB klase za ostatak, postoji fini izbor za 80-100W, i neki par zvucnika kojih ti nece biti zao, mogu i PA...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, trinity said:

 

Imam Marantz PM52 pojacalo i Fostex full range zvucnike DIY.

Veoma sam zadovoljan zvukom ako slušam vokale, lagane instrumentale ili džez. Ali ako hoću da slušam rock muziku mislim da fali basa.

E sad kako ne bih da menjam zvucnike a znam kako je kad osetim atak basa interesuje me da li je moguce na mije pojacalo nakaciti subwoofer i barem malo nadoknaditi taj bas.

Da li je neko to radio i kakva su iskustva.

Da li je to moguće sa mojim pojacalom i da li ide aktivna bas kutija ili pasivna i kako povezati.

Ako moze kasnije ćemo o kom subwooferu da razmišljam.

 

Hvala

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Dodaš aktivni SUB, signal uzimaš ako ima opcija sa linijskog dela (ulaza u izlazno pojačalo) ili ako ne može onda se uzima sa izlaza za zvučnike. Bitno je da signal za sub sadrži oba kanala i da prati jačinu koju zadaješ potenciometrom na Marantz-u.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, trinity said:

Imam Marantz PM52 pojacalo

Sad sam pogledao leđa od Marantz-a, nema line out. Imaš dve opcije, da na šemi nađeš ulaz u izlazni stepen i napraviš izvod tako što dodaš IC kablove i dva činča pozadi kao line out (ako hoćeš time da se baviš), ili da uzmeš izlaz za SUB sa drugog para izlaznih priključaka za zvučnike. Alktivni SUB obično ima obe opciije, odnosno line in ili speakers in. Bolje je line out ali nije loše ni sa zvučnika uzeti signal možda je tako prostije da ne prepravljaš pojačalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

cudi me da sa Fostex-ima nema basa.

Drajver je 4 inca. Projekat sa interneta. Prostorija je 22-24 kvadrata i otvorena je na jednu stranu polulucnim prolazima. Ako je npr Bole Boskovic instrumental. To tiho ujutro dok se ne moze glasno da se pusta, to je savrseno.
Ali ako imam potrebu da slusam Bijelo dugme e onda mogu da se samo nerviram [emoji6]. Tad slusam slusalice.
Zato tragam za nekim resenjem sa subwooferom makar da probam.
Naravno drugi par vecih kutija bi mozda bilo bolje ali mislim i skuplje resenje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa mozes ovako: Da napravis par wooofera, a ne subwoofera. Recimo po dva 8 incha woofera u bas refleksu, da idu od 50-400 Hz. Mozes i pasivnu skretnicu, ali ti treba zasebno pojacalo. Isto tako, na fosteksima napravis preklopnik ili releje kojima ukljucujes skretnicu (hi-pass) na oko 400 hz. I, kad slusas rock, prebacis da Fostexi rade kao srednje-visootonci, iznad 400 hz, a wooferi zavrsavaju deo posla do 400 hz (otprilike). I, neces moci koristiti fabricke subwoofere, malo njih ide preko 200 hz, moraces sam da pravis woofere....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, Vix said:

Pa mozes ovako: Da napravis par wooofera, a ne subwoofera. Recimo po dva 8 incha woofera u bas refleksu,

Može lepo da napravi nove kutije kako si predložio, a da mu sadašnji Fostex-i budu za srednje-visoki opseg.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tu može da bidne jedan problemčić, ako Fostex ne ide dovoljno nisko, neće se uklopiti idealno sa bilo kojim SUB-om. Najbolje bi bilo da nađeš nekoga da ti pozajmi neki SUB da probaš.

Malo je jak taj Marantz  za zvučnike od 15W.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, NIXIE said:

Pa gde ga nadje njega. :) 

Em sto je zacepio cenu na ibl komercijalu,  em sto se oseca preprodavac najstrasnije..ime kosta, parice slatke, raja nepismena..svaka roba ima kupca..

Baska sto  se zvucnik ne bi uklopio ..samo bi doveo do situacije da sve menja.

Btw, doticno baja(za malo vise para) nudi drugi set JBL, koji bi  recimo dobro odradio rock posao, ali...i dalje stoji primedba preprodaje, puna kuca zvucnika raznih, pride sto su i tim spravama malo goreli visokotonci...neki kalemovi..ali kao novo.. :) 

Kad kupujes od balkanskih biznismena, gledaj da ne pise da se zvucnici "dobro cuju", ili da su "strava jaki" ili "imaju dosta basa"...to znaci da su ih kinjili i pravili bahanaliju sa doticnim, pa onda prikrpili kod majstor genija koji ume i popravlja sve sto vidi, malo sminke ili voska za kola i sada je vreme da se udome i unesrece nekoga.. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Pa gde ga nadje njega. :) 

Em sto je zacepio cenu na ibl komercijalu,  em sto se oseca preprodavac najstrasnije..ime kosta, parice slatke, raja nepismena..svaka roba ima kupca..

Baska sto  se zvucnik ne bi uklopio ..samo bi doveo do situacije da sve menja.

Btw, doticno baja(za malo vise para) nudi drugi set JBL, koji bi  recimo dobro odradio rock posao, ali...i dalje stoji primedba preprodaje, puna kuca zvucnika raznih, pride sto su i tim spravama malo goreli visokotonci...neki kalemovi..ali kao novo.. :) 

Kad kupujes od balkanskih biznismena, gledaj da ne pise da se zvucnici "dobro cuju", ili da su "strava jaki" ili "imaju dosta basa"...to znaci da su ih kinjili i pravili bahanaliju sa doticnim, pa onda prikrpili kod majstor genija koji ume i popravlja sve sto vidi, malo sminke ili voska za kola i sada je vreme da se udome i unesrece nekoga.. 

Pa i nema nešto velikog izbora. Piše cena se može blago korigovati. Na KP su 90% preprodavci koji dovlače robu sa zapada, otvoriš četvore oči ako već kupuješ.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa mislim da se to ne kupuje navrat nanos, vec se oceni, proceni, izvaga potreba, ispostave kriterijumi, pa se ceka prilika.

Pogotovo sto treba sub za rok muziku, to bukvalno svaki moze da odradi posao, ostaje samo dilema, jedan ili dva sub-a za u sobu.

 

Moze da uzme i Eminence alfu za 70-ak evra, da je zakaci na neku OB dasku i da slusa neko vreme, dok ne doradi sve sto zeli. Sigurno nije bacena nevelika para...a dobra osnova za start..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...