Jump to content

WOT AIKIDO PREAMP


NIXIE

Preporučeni Komentari

To su step up trafoi. I to ne bas malog prenosnog odnosa. Cudi me kako si uspeo da dobijes smanjenje nivoa zvuka?

Jako male induktivnusti primara, o znaci da je potreban jako mala impedansa generatora, da bi uopste i zagazio u dublji deo spektra prema niskima. U visokima padaju prerano... Davno je bilo ne secam se bas najbolje...

Ja sam merio transfer tih trafoa i imaju neki jako veliki poremecaj na oko 5KHz koliko se secam. Proveri i izmeri transfer sa nekim poznatim generatorom za koji priblizno znas izlaznu impedansu.

To jednostavno sa tim trafoom, tih karakteristika, ne moze da zvuci onako kako si opisao.

Jos nesto pogledaj kako se na osnovu merenja induktivnosti primara, sa otvorenim sekundarom a potom i sa sekundarom u kratkom spoju, na osnovu te 2 izmerene vrednosti priblizno izracunava Coupling faktor. Na osnovu toga se moze predvideti i ponasanje u visokom delu spektra a i uneti to kao odatak uz ostale vrednosti u programe za simulaciju. Tamo ce se videti kako se trafo ponasa, gde je ringing ako postoji i kako reguje na razlicite vrednosti impedanse generatora i sa razlicitim opterecenjima na izlazu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

40 minutes ago, ZZZ said:

To su step up trafoi. I to ne bas malog prenosnog odnosa. Cudi me kako si uspeo da dobijes smanjenje nivoa zvuka?

Jako male induktivnusti primara, o znaci da je potreban jako mala impedansa generatora, da bi uopste i zagazio u dublji deo spektra prema niskima. U visokima padaju prerano... Davno je bilo ne secam se bas najbolje...

Ja sam merio transfer tih trafoa i imaju neki jako veliki poremecaj na oko 5KHz koliko se secam. Proveri i izmeri transfer sa nekim poznatim generatorom za koji priblizno znas izlaznu impedansu.

To jednostavno sa tim trafoom, tih karakteristika, ne moze da zvuci onako kako si opisao.

Jos nesto pogledaj kako se na osnovu merenja induktivnosti primara, sa otvorenim sekundarom a potom i sa sekundarom u kratkom spoju, na osnovu te 2 izmerene vrednosti priblizno izracunava Coupling faktor. Na osnovu toga se moze predvideti i ponasanje u visokom delu spektra a i uneti to kao odatak uz ostale vrednosti u programe za simulaciju. Tamo ce se videti kako se trafo ponasa, gde je ringing ako postoji i kako reguje na razlicite vrednosti impedanse generatora i sa razlicitim opterecenjima na izlazu.

Vezan je kao step down auto trafo prema Zenovom uputstvu, znači sad je 6:1, tako sam smanjio izlazni napon preampa 6x. Nisam ti ja neki stručnjak, uzeo sam da probam. Izlaz preampa je 300 oma +100pF interkonekt,  ulaz ampa je 20k+100pF +100pF interkonekt. Kad budem imao vremena izmeriću sve što treba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U tom slucaju niske Fo su bolje pokrivene, mada opet to zavisi od pogona. Ali je mnogo veca kapacitivnost u ovom slucaju sekunrada koji izigrava primar. Napravi transfer i bice ti jasnije, koliki je opseg i koja su fazna odstupanja kao i da li ima promena na spektru. Za copling factor isto vazi samo u ovom slucaju meris sekundar sa orvotenim i zatvoremim primarom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, ZZZ said:

U tom slucaju niske Fo su bolje pokrivene, mada opet to zavisi od pogona. Ali je mnogo veca kapacitivnost u ovom slucaju sekunrada koji izigrava primar. Napravi transfer i bice ti jasnije, koliki je opseg i koja su fazna odstupanja kao i da li ima promena na spektru. Za copling factor isto vazi samo u ovom slucaju meris sekundar sa orvotenim i zatvoremim primarom...

Ok tek sam ušao u problematiku, snimiću prenosnu karakteristiku osciloskopom pa ću da vidim kako izgleda sa i bez trafoa. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, ZZZ said:

ne mora osciloskopom pa da posle racunas i prenosis u excel vrednosti. Pusti iz kompjutera sweep signal kojim se mere zvucnici recimo a snimas sa izlaza uredjaja.

Može i to, imam eksternu karticu Maudio Transit za merenja zvučnika, mogu sa ARTA da izmerim kao i zvučnike, mada ne znam da li mi eksterna kartica ima dovoljan opseg za to merenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Na 10KHz imas 450Koma impedansu, cudi me da ista cujes od visokih.

Tako to izgleda kada se spajaju lego kockice komponenti, bez razmisljanja o impedansi, impedansi izvora, prenosa, koaksijalnih prikljucaka i paralelnih vodova...nikad kraja zabavi :) 

Zenovo merenje, ovako je vezano, ima visokih samo su malo potisnuti. Ma tek ću da se igram.

WP_20180312_17_17_04_Pro.thumb.jpg.3604553d68af81a605663f49c17bf2ea.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...