Jump to content

EL84 ili EL34 - pitanje je sad


djmilicic

Preporučeni Komentari

Ako ces nesto sa pentodom u izlazu, google super triode connection. Isto je jednostavno i moze sa razlicitim cevima. Probaj i ove gore primere ali su to spojevi sa feedbackom...

zvuk ce najvise zavisiti ne toliko od izbora cevi vec od kvaliteta izlaznog trafoa, napajanja i izvedbe.

evo jedan primer sa domacom KT90 :)http://www.ne.jp/asahi/evo/amp/kt90/report.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala svima na hitrim odgovorima.

Sad jos malo pitanja:

sax.hifi

svidja mi se i tvoj SE, pogotovo sto je izvedba bez FB i sto su cevke "debele". Da li je trafo 7k i da li amp trpi i neke druge izlazne cevke 1 na 1 bez prepravki?

Posto nemam iskustva oko lampica i opreme vezane za iste, gde se mogu nabaviti (ako se krse pravila - odgovor moze i na pp) jer projekat krecem od nule.

A sto se tice "El 84, el 34?"  ispade 6V6 :D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo EL84.

Nema FB, ZZZ konstruisao ulazni deo i posavetovao oko izlaznog dela. Napajanje je moj rad. Na ulazu je pot 47kOhm.

Zvuk je fantastican, bilo je problema za neprijatnim brumom i zujanjem dok nisam uzemljio jedan kraj grjaca ulazne lampe. Od tada je tih ko smrt :D

 

IMG_7721_resize.JPG

IMG_7738_resize.JPG

20171030_203112.jpg

moj lampas.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam SE El  84 i SE 6P6S (minimalno izmenjena Sax-ova sema), a imao sam i SE El 34;

Dosta slicno po snazi i zvuku, ali meni najbolje zvuci El 34, onda 6P6S, pa El 84.

Razlike su minimalne, ali postoje, i onda je vazno sta ko voli. Na te Fostekse moze bilo koje, i dobro ce da radi.

Cini mi se da su ove 6P6S gotovo neutralne, a sasvim stoji ovo o zvuku sto je gore napisao Neskor:

4 hours ago, neskor said:

na osnovu licnog iskustva. po meni

EL84 muzikalnija

EL34 hladnija, ali bolja dinamika i drajv

 

Od svih El 84 koje su mi dosle pod ruku, ubedljivo najbolje su bile NOS Reflektor.

Mene interesuje dobra  sema PP sa 6P6S. Nekako mi se cini da bi to bilo jako dobro.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Verujem da nisu nove, iako sam ih kupovao pod nove. I 6P6S koje sam kupio na KP pod NOS, nove i uparene (?), mislim da su doooobrano koristene. Imam Reflektor (nove ?) kupljene sa ruskog sajta, El84, ali ove stare Reflektor koje sam kupio polovne rade daleko bolje. I jace se cuju, ako je to moguce. Sa KP sam kupio Ei El 84, polovne ali zaista dobre lampe (mislim na Ei kao proizvodjaca), i neke ruske ,nove tj kao NOS u belim kutijama,sa plavim slovima, ali bez oznake proizvodjaca. Meni su veoma lose, ali ima ljudi koji ih hvale. Sad, radi li se o istim lampama ili ne - ko zna. Razocarale su me i Electro Harmonix El84, ni blizu ovim Reflektor Saratov.

A to sa kutijama je interesantno; ko kupi cevi, ostavi kutije i posle ih samo ubaci nazad u kutiju, pa opet u prodaju. NOS , dakako.

Nemam mogucnost da izmerim cevi, ne znam da kod mene neko ima aparatic za merenje.

I da, nikad nisam dobio neki papir uz cevi (ako ne racunam onaj u koji su bile umotane)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni su najbolje zvučale 7189 matshushita, imam dosta ruskih i po par rft, ei i tesla, 7189 sam ostavio na ampu kad sam ga prodao i sad me vata aritmija kad vidim kolko se kreću na ebaju

niške i tesla su isto jako dobre a ruskinje ko ruskinje dosta različito međusobno... iako isto izgledaju :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, djmilicic said:

Hvala svima na hitrim odgovorima.

Sad jos malo pitanja:

sax.hifi

svidja mi se i tvoj SE, pogotovo sto je izvedba bez FB i sto su cevke "debele". Da li je trafo 7k i da li amp trpi i neke druge izlazne cevke 1 na 1 bez prepravki?

Posto nemam iskustva oko lampica i opreme vezane za iste, gde se mogu nabaviti (ako se krse pravila - odgovor moze i na pp) jer projekat krecem od nule.

A sto se tice "El 84, el 34?"  ispade 6V6 :D

 

bez FB, naravno.

trafo je 6K i sto je meni najvaznije pasuje i za 807.

6V6 i 807 su mi najomiljenije.

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 hours ago, djmilicic said:

Hvala svima na hitrim odgovorima.

Sad jos malo pitanja:

sax.hifi

svidja mi se i tvoj SE, pogotovo sto je izvedba bez FB i sto su cevke "debele". Da li je trafo 7k i da li amp trpi i neke druge izlazne cevke 1 na 1 bez prepravki?

Posto nemam iskustva oko lampica i opreme vezane za iste, gde se mogu nabaviti (ako se krse pravila - odgovor moze i na pp) jer projekat krecem od nule.

A sto se tice "El 84, el 34?"  ispade 6V6 :D

 

Meni se više sviđa onaj Saxov PP sa 6v6. Isto je jednostavno za izradu, ima više snage od SE, a snaga uvek dobro dođe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, крокодил said:

Verujem da nisu nove, iako sam ih kupovao pod nove. I 6P6S koje sam kupio na KP pod NOS, nove i uparene (?), mislim da su doooobrano koristene. Imam Reflektor (nove ?) kupljene sa ruskog sajta, El84, ali ove stare Reflektor koje sam kupio polovne rade daleko bolje. I jace se cuju, ako je to moguce. Sa KP sam kupio Ei El 84, polovne ali zaista dobre lampe (mislim na Ei kao proizvodjaca), i neke ruske ,nove tj kao NOS u belim kutijama,sa plavim slovima, ali bez oznake proizvodjaca. Meni su veoma lose, ali ima ljudi koji ih hvale. Sad, radi li se o istim lampama ili ne - ko zna. Razocarale su me i Electro Harmonix El84, ni blizu ovim Reflektor Saratov.

A to sa kutijama je interesantno; ko kupi cevi, ostavi kutije i posle ih samo ubaci nazad u kutiju, pa opet u prodaju. NOS , dakako.

Nemam mogucnost da izmerim cevi, ne znam da kod mene neko ima aparatic za merenje.

I da, nikad nisam dobio neki papir uz cevi (ako ne racunam onaj u koji su bile umotane)

Pa o tome pricam, tesko je naci kod nas neupotrebjavanu cev tipa EL84 i EL34 posto se masovno koriste u pojacalima za izvodjenje muzike. Mogu se naci na proverenim prodavnicama napolju ali su skupe. Ipak je tu resenje mozda ici na ruske el84. Ili na neki tip kojie se ne upotrebljava u gitarskim pojacalima na primer 807

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

44 minutes ago, ZZZ said:

Pa o tome pricam, tesko je naci kod nas neupotrebjavanu cev tipa EL84 i EL34 posto se masovno koriste u pojacalima za izvodjenje muzike. Mogu se naci na proverenim prodavnicama napolju ali su skupe. Ipak je tu resenje mozda ici na ruske el84. Ili na neki tip kojie se ne upotrebljava u gitarskim pojacalima na primer 807

Slažem se u potpunosti. Rešenje je po meni 6V6, ima ih koliko hoćeš dobrih Ruskih za sitne pare, ima uparenih, boljih, lošijih, ima svega. Te teško nabavljive su predmet raznih prevara i podvala, a ne treba ni materijalnu stranu zanemariti, povremeno se moraju zameniti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mala je snaga u triodnom spoju za sve te lampe. to je negde oko 2.5 do 3W sa manjim izoblicenjima. Mozda bi trebalo uzeti u obzir ultralinear spoj. ili cak sa 2 cevi u praleli na izlazu.

Meni se mnogo dopada kako je japanac uradio supertriode connection amp sa EI NIS KT90 :) Ona dvostruka, specijalna i redja cev na ulazu, moze da se zameni sa 2 cevi recimo EF86 i druga neka koja je najpribliznija po karakteristikama ili bolja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...