Jump to content

Zvučni zid (bass overload)


Aleks

Preporučeni Komentari

Vezano za naslov teme, ovo smatram zvučnim zidom :punk::

 

 

wallofsound.jpg

 

Dizajnirani od strane Owsley Stanley-a poznatijeg kao "Bear". Poznat i kao "American audio engineer". Jimi Hendrix je napisao "Purple Haze" kako bi ovekovečio njegovu jedinstvenu miksturu za LSD. Svu lovu koju je dobijao prodajom LSD-a je uložio u građenje ovog sistema.  Otuda je poznat i kao "Američki hemičar".

 

 

bear.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj Buska je ustvari transflex horn by Jensen. ALI komplikovan je za izvodjenje, te zarubljene kupe je tesko izvesti i problematican je sto se tice tacnosti. Ja bih pre izradio klasicnu transflex hornu za niske i ugradio driver koji je slican originalnim koji su se upotrebljavali u tom konceptu kabineta, koji se inace veoma jednostavno izradjuje. Google transflex horn

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Papirna hilzna je interesantna za relativno jeftino i brzo ispitivanje koncepta. Evo i Pass-ovog slicnog koncepta za infra bas sa hilznama https://www.passdiy.com/gallery/speakers/the-legend-of-el-pipe-o .

Treba imati u vidu da se kvalitetni infra bas tesko moze realizovati u malom kabinetu. Svrha infra basa je da docara prostor u kome je materijal snimljen (neka vrsta ekvivalenta supertweeteru u bas podrucju), ne da masira unutrasnje organe poput gomile long throw drajvera u kompresiji sa kilovat snage. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve ispod 35Hz (infra bas) je jako tesko i glomazno za implementaciju. Iz mog iskustva bolje je ne pokrivati te frekvencije nego ih pokrivati lose, tim pre sto ih cesto na snimcima i nema. Um kompenzuje nedostatak ali ne moze da kompenzuje preveliku distorziju. 

Mnogo slusalaca su "bas mazohisti" vole da im bas trese sobu i telo, malo se izmasiraju pa idu dalje. Ko voli da slusa muziku, taj bas pocne da ga nervira pa zavrsi sa  infra bas restriktivnim konceptima mini monitor, jbl studio, elektrostatik, bas horna...

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, hifista said:

Sve ispod 35Hz (infra bas) je jako tesko i glomazno za implementaciju. Iz mog iskustva bolje je ne pokrivati te frekvencije nego ih pokrivati lose, tim pre sto ih cesto na snimcima i nema. Um kompenzuje nedostatak ali ne moze da kompenzuje preveliku distorziju. 

Mnogo slusalaca su "bas mazohisti" vole da im bas trese sobu i telo, malo se izmasiraju pa idu dalje. Ko voli da slusa muziku, taj bas pocne da ga nervira pa zavrsi sa  infra bas restriktivnim konceptima mini monitor, jbl studio, elektrostatik, bas horna...

Odličan post. :thumbsup:

+1, tj. potpisujem. :signhere:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znas kako, bas je najslabija tacka svih sistema. Najgore, priroda prostiranja niskih freq., generalno se slabo razume. Primer su mi moji mnogobrojni prijatelji, stari hajfisti, starosti od 40 do 70 g. Apsolutno, niko od njih ne razume prirodu prostiranja basa i dominantnog uticaja prostorije. Naravno, posle mog pokusaja objasnjavanja problema poceli su to da posmatraju na drugi nacin.

Pod "dobrim" basom se najcesce podrazumeva pogresna pojava kao sto su sobne rezonance (modovi) pa onda neko prica kako kutija sa midvuferom od 5,6,7 ili 8 inca ima strasan bas, trese sobu i sl. Cinjenica je i da je jako mali broj ljudi imalo priliku da cuje kvalitetan bas u klasicnim sobama.

Da se ne pravim previse pametan, do pre 5-6 godina nisam ni ja bio svestan problema sa basom dok nisam poceo da pimenjujem merenja odziva (na nasim forumima jos tabu tema). Resenje sam nasao u primeni multisub sistema, sto mi nije bilo tesko jer sam godinama pre toga bio na aktivnom sistemu.

Elem, kvalitetan bas treba da ima sto ravnomerniji odziv ispod 200-250Hz, sto nize to bolje, bez pikova. Uzani dipovi ili tkzv nule su dozvoljeni jer ljudsko uho na njih nije toliko osetljivo kao na pikove, onaj dip na 55Hz sa gornjeg grafika koji sam postovao je isuvise velik da bi bas bio dobar. Decay na dubokim treba da bude sto kraci, cesto vidjeni "repovi" na waterfall graficima i pikovi stvaraju nezeljeni boomy bas.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a, šta ćemo sa neprirodno velikim basom, ono kada ga osetiš u stomaku, pa ti diže dijafragmu, na koncertu je moguć jedino ako stojiš neposredno uz bas bin, akustični instrumenti ne mogu da ga proizvedu, ali ipak je za 7 od 10 "audiofila" takav bas veoma poželjan, a nema nikakve veze sa vernom reprodukcijom stvarnog zvuka instrumenata..

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Woland said:

a, šta ćemo sa neprirodno velikim basom, ono kada ga osetiš u stomaku, pa ti diže dijafragmu, na koncertu je moguć jedino ako stojiš neposredno uz bas bin, akustični instrumenti ne mogu da ga proizvedu, ali ipak je za 7 od 10 "audiofila" takav bas veoma poželjan, a nema nikakve veze sa vernom reprodukcijom stvarnog zvuka instrumenata..

 

Odem kod drugara on kupio neke 2.1 mini zvučnike za PC

Uključi on, pustio neki rep sa basom, čujem ja mikrofonija samo piči, uključen mic i to proizvodi wuuuuuuuuuuuuuuuuum efekat u basu da trešti soba. On me gleda napaljeno, kaže: AAaaaaaaa šta kažeš, kakav bas aaaaaa??

Ja ištekam mikrofon iz PC-a, sva "magija" nestade. On se smori u prvom trenutku, ali odmah iza toga se ispravi jer je shvatio da je ispao paljevina: "Da bre mnogo bolje ovako".

Mislim da kad sam otišao je vratio mic i nastavio da uživa uz wuuuuuuuuuum efekat :P

 

 

Oću reći, temu sam pokrenuo a i diskusiju, koliko je nerealna ta "potreba za preteranim basom" i dokle sve to ide. (editovah i naslov teme)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Krajnje nepotrebna. Pogotovo sto ne moze da ucestvuje u docaravanju neke pozornice, posto je prostor presudan. Tresten bas mi se jedino svidjao u Cepelinu i Euridici...ali su mi i godine bile...adekvatne

Ono sto mi se svidelo je multibas dsp sistem kod Damica, koji samo u sobu ubacuhe ono sto je na muzickom materijalu, bez "repova" ili dodataka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...