Jump to content

Turntable Tachometer / Controller


InSides

Preporučeni Komentari

2 hours ago, Srecko said:

Nisam pomenuo prezime namerno (profesionalna deformacija) emoji3.png.
Da on je u pitanju!

Nema zasto - Mikrosam je jedna od onih stvari koje su se desile u post-SFRJ Makedoniji na koju mozemo biti stvarno ponosni.

Zacdnji njihov robot se trenutno koristi u VAG (Audi cini mi se) za proizvodnju kompozitnih rezervoara za gorivo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato sto je sigurno tri puta bolji i deset puta jeftiniji nego da su ga Nemci pravili. I pride, niko nije pritisnut licencom da mora da kupuje bas taj robot, sto bi germani na kraju price uradili.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cale moj, jos nekih tamo 60-70-ih je isao u Makedoniju (Prilep), saradnja laboratorije za materijale iz Vince, pravili su neke kompozite, i malo mi pricao(prakticno me trovao :) ) sa metodama pecenja monomera i polimera i pravljenja karbona...sto sam skapirao tek koju deceniju kasnije. :) 

Tamo je bila, i na srecu ostala, ozbiljna grupa strucnjaka, pride voljna da ostane, opstane i da se prosiruje i usavrsava...

Ovde su guzonjini sinovi preuzeli korbace i resurse...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odosmo u off, ali moram da i ja pomenem bivši “IBK Vinča” i bas tu laboratoriju za materijale, koja (lab. a ne IBK) nije bila miljenica države po ulaganjima (Vladd mi je dao šlagvort, on je kriv[emoji3]).
Neverovatni ljudi u svakom smislu (veliki broj verujem nisu više među zivima).
Pomenuću samo jednog Dr. Daneta Marinkovića koji je dizajnirao poluindustrijsko postrojenje (tipa autoklava) i u njemu proizveo piroliticki grafit u trenutku kada je to mogla samo nekolicina najvećih zemalja. Da ne pominjem rezultate iz oblasti C-C 3D kompozita, termo fizičkih karakteristika materijala (bez kojih nema nikakvog dizajna) itd.
Još jednom, izvinjavam se za off (InSides, povukao si nas jer si “prokleto” dobar inzenjer) i pokušaću da se više ne ukljucujem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, bivsi lab28, na pocetku haosa, formiran ekvivalent lab u Trstu... i treba spomenuti i metalokeramiku, bez koje se Space shuttle ne bi ceo vratio na Zemlju.

No bilo pa proslo, sreca je da su dobri strucnjaci opstali i van liberalnih mahinacija i ludovanja raznih cimbenika vlasti

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema zasto - Mikrosam je jedna od onih stvari koje su se desile u post-SFRJ Makedoniji na koju mozemo biti stvarno ponosni.
Zacdnji njihov robot se trenutno koristi u VAG (Audi cini mi se) za proizvodnju kompozitnih rezervoara za gorivo.


Da, nedavno sam postavljao linkove na drugom forumu. I ovi su dobri:

http://www.hitech.com.mk/technology/

A u tvom gradu se prave i vrhunske violine, kazu najbolje u svetu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, prophet said:

A u tvom gradu se prave i vrhunske violine, kazu najbolje u svetu.

 

Чуо сам за мајстора, никад упознао. Можда је право време. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...
  • 4 months later...

Мали апдејт.

Више од годину дана се заносим идејом да укомпонирам могућност директног мерења отступки од ротација (wow компонента wow&flutter метрике). Мислим да сам дошао до срећног решења што се тиче кода, али проблем је то што изворни код овог пројекта одузима скоро 98% меморије за програм Ардуино Нано плочице...

...од пре пар месеци, Ардуино нуди Arduino Nano Every, која је наводно иста плочица, али са 50% више меморије за програма. :)

Када стигне нови Nano Every, очекујте апдејт кода и могућности контролера овде, и ако успе, и ако је покушај неуспешан.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

И овде сам остао дужан.

Нажалост, Nano Every није био добар "fit" због различитих логичких напона, тако да сам остао на "обичном" Nano-y.

Али, W&F фукнционалност је сад део кода. :)

Код је(5b09854), као и увек, овде:

https://github.com/stojnev/dwr-controller

Ако некога још интересују моји brain-farts, додаћу касније дужу елаборацију.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

labaratorija za materijale je pre 25-6 godina rasturena i ljudi su se razisli.radili lopatice za reaktivne motore.odeljenje za keramiku

sinterovalo sta oces i neces.ja pokupio neke elektrode za punktovanje,bakar,berilijum rtrtmrt sta jos ima unutra.nema deformacije ni posle 5000 udara.a najzalije mi napravili neki mix  u tecnom stanju valjda se zvalo "zalem".zardjo lim gvozdeni,namazes s time,kalaj i udri.kalaj se razliva po limu ko u fabrici belih limova u sapcu.bar da sam uzo recepat.ono:uzmes dva prsta  i pomesas itd...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

По плану, почео сам са интеграцијом нове верзије микроконтролера. Arduino Nano Every је требало заменити садашњи Arduino Nano због већег мемориског капацитета који би омогућио више функција контролера.

Кажем раније "требало" зато што сам на крају опет завршио са старим Arduino Nano микроконтролером. Наиме, Nano Every јесте pin-compatible, и код за раније верзије се компајлира без пуно компликација, али разлика у хардверским захтевима pullup-a довела до тога да аутоматска регулација брзине не ради.

У пракси, у стандардно очекиваним околностима, то значи промена вредности отпорника повезана на тих 4 пина.  Али како нисмо у стандардно очекиваним околностима, оставио сам старе отпорнике и рефакторирао цели код за повећану ефикасност истог, и тиме, бољег управљања постојећим ресурсима.

Резултат тога је да се нова могућност, мерење wow (отступања брзине) као интегрална компонента W&F параметра, сада налази у последњој верзији кода, који је, као и увек, објављен у свом GitHub репоу (функционалност активна од commit-a 02f96de па надаље).

Очекивања

Раније сам напоменуо да сам радио посредна мерења који указују на то да је W&F погона мог грамофона око (или нешто мањи од) 0.1%.

Али које су релевантне вредности? Истражујући спецификације транспорта (и то оних који су довољно храбри да их објаве) нашао сам малу количину података, или подаци без икаквог контекста. Због тога, вратио сам се назад и прегледао NAB спецификацију, и то верзију "NAB audio recording and reproducing standards for disk recording and reproducing" датирану фебруар 1964, која специфично каже (преносим без превода):

  1. 1.05 Turntable Speed (RPM) - It shall be standard that the mean speed of the recording turntable be either 33-95 or 45 RPM ± 0.1%, and the mean speed of the reproducing turntable be either 33-95 or 45 RPM ± 0.3%;
  2. 1.20 Wow and Flutter Factor (Reproducing) - It shall be standard that the average (*) deviation from the mean speed of the reproducing turntable when reproducing shall not exceed 0.1% of the mean speed.

(*) Овде постаје интересантно. Просек је дефиниран, у фуснотама, као "карактеристику мерног склопа уместо укупног периода обзервације". Вратићемо се на ову ствар мало касније (**).

Модерни грамофони често иду и изнад 0.1%, док старији (нарочито кварцно контролирани грамофони) су се хвалили вредностима од 0.05% (вредности за Technics SL-Q2 су <0.012%).

Како овде меримо само wow компоненту (flutter је сасвим друга прича), рецимо да бих био задовољан вредностима мањим од 0.1%.

Резултати

Након 5 минута ротације, вредност за брзину 33.(3) окретаја у минути је 0.006%.

GfjwB0A.jpg

Боље од очекивања за ~17 пута (17x).

Након 5 минута ротације, вредност за брзину 45.0 окретаја у минути је 0.005%.

AcWwyOO.jpg

Боље од очекивања за ~20 пута (20x).

Како су ово просеци након пар стотина ротација, а на просеке утичу екстреми, подједнако важно је видети колика су отступања. Не бих да неко помисли како је ово ултра кратак временски сегмент - методологија би била, у најмањој руци, непотпуна.

Ово је поларни плот варијација брзине током 40 пуних ротација, укупно 160 мерних тачака, за сваку брзину посебно.

CFBsWmV.png

Нисам сигуран да може боље са овим погоном.

(**) Пар речи око просека, да не би опет прекршио обећања. Фини људи из NAB-а су били веома јасни у спецификацију просека. Због тога, имплементација ове функционалности узима у вид само задња 16 мерења (4 пуних ротација). Због тога, постоји могућност да бројка варира током репродукције, али оно што је сигурно е да ће показати најближу вредност параметара на тај специфичан регион плоче.

Иначе, скоро сва функционалност за прерачун W&F је постојала у коду, због мог релативно интензивног OCD-а, и детаљно сторнираних варијабли и процеса.

Мало кода није на одмети:

if (averageCompleted)
{
   float averageSum = 0; totalWF = 0; float SB = 33.3333;
   if (spinSpeed == 1) { SB = 45.0000; }
   for (int a = 0; a < averageTotal; a++)
   {
      averageSum += averageValues[a];
      totalWF += abs((averageValues[a] / SB) - 1);
   }
   currentRPM = averageSum / averageTotal;
   totalWF = totalWF / averageTotal * 100;
 }

Задња функционалност је сад пропраћена са детаљним упутством како (и шта) раде тастери.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...