Jump to content
InSides

Turntable Tachometer / Controller

Recommended Posts

2 minutes ago, Woland said:

abre, NATO je srećan što se ne usmerite na krstareće rakete, znanja bi se pronašlo, a i sklepali bi smo je nekako, pa bi ih izbacili iz biznisa :)

idi begaj

imamo Srecka ovde , nemo te cuje , pokrene neki Open Source na tu temu ...... :smesna:

Posetim ja (u nekoj delegaciji) Dynamit Nobel Defence (pre godinu ipo).

Ulaz u fabriku iz 19 veka, sa nekoliko šinskih koloseka. Fabrika projektovana kako ja zamišljam da ih je projektovao Albert Speer.

Tehnologija, verovatno najbolja moguca (nisam video veliki broj takvih fabrika da bih bio siguran), doprinos sadašnjih generacija Nemaca.

Centralno mesto u jednom od pogona zauzela sjajna mašina za tzv. 3D motanje specijalnih proizvoda od kompozitnih vlakana (kada im je “dokona” motaju za Mercedes).

Generalni direktor (jedan od glavnih akcionara) se raspricao o njoj šta sve može i ne može, objašnjavajući koliko su dobar potez napravili nabavkom iste.

Naravno da me je zagolicalo “ko li je napravi majku im j....”.

Možete li zamisliti iznenađenje kada sam video da ju je projektovala i napravila jedna privatna firma iz Prilepa koju su oformili inženjeri koji su otišli iz bivšeg “11. Oktomvri” i sto je najcrnje koje lično jako dobro poznajem.

InSides jako podseća: ozbiljnošću, pristupom i nadasve znanjem na te izuzetne inženjere.

Toliko o nama nesposobnima i velikoj “tamnici naroda SFRJ Jugoslaviji” .

40 minutes ago, Srecko said:

InSides jako podseća: ozbiljnošću, pristupom i nadasve znanjem na te izuzetne inženjere.

E jes vala... samo gledam šta radi! :wub:

5 hours ago, Srecko said:

Možete li zamisliti iznenađenje kada sam video da ju je projektovala i napravila jedna privatna firma iz Prilepa koju su oformili inženjeri koji su otišli iz bivšeg “11. Oktomvri” i sto je najcrnje koje lično jako dobro poznajem.

Samakoski je zaheban tip. :)

2 hours ago, Srecko said:

Nisam pomenuo prezime namerno (profesionalna deformacija) emoji3.png.
Da on je u pitanju!

Nema zasto - Mikrosam je jedna od onih stvari koje su se desile u post-SFRJ Makedoniji na koju mozemo biti stvarno ponosni.

Zacdnji njihov robot se trenutno koristi u VAG (Audi cini mi se) za proizvodnju kompozitnih rezervoara za gorivo.

Zato sto je sigurno tri puta bolji i deset puta jeftiniji nego da su ga Nemci pravili. I pride, niko nije pritisnut licencom da mora da kupuje bas taj robot, sto bi germani na kraju price uradili.

Ponekad mi je zao sto ne postoji mogućnost da narod vidi šta u ovoj našoj zemlji ljudi znaju i mogu da naprave (ne i da serijski proizvedu) u oblasti “visokih tehnologija”

Cale moj, jos nekih tamo 60-70-ih je isao u Makedoniju (Prilep), saradnja laboratorije za materijale iz Vince, pravili su neke kompozite, i malo mi pricao(prakticno me trovao :) ) sa metodama pecenja monomera i polimera i pravljenja karbona...sto sam skapirao tek koju deceniju kasnije. :) 

Tamo je bila, i na srecu ostala, ozbiljna grupa strucnjaka, pride voljna da ostane, opstane i da se prosiruje i usavrsava...

Ovde su guzonjini sinovi preuzeli korbace i resurse...

Odosmo u off, ali moram da i ja pomenem bivši “IBK Vinča” i bas tu laboratoriju za materijale, koja (lab. a ne IBK) nije bila miljenica države po ulaganjima (Vladd mi je dao šlagvort, on je kriv).
Neverovatni ljudi u svakom smislu (veliki broj verujem nisu više među zivima).
Pomenuću samo jednog Dr. Daneta Marinkovića koji je dizajnirao poluindustrijsko postrojenje (tipa autoklava) i u njemu proizveo piroliticki grafit u trenutku kada je to mogla samo nekolicina najvećih zemalja. Da ne pominjem rezultate iz oblasti C-C 3D kompozita, termo fizičkih karakteristika materijala (bez kojih nema nikakvog dizajna) itd.
Još jednom, izvinjavam se za off (InSides, povukao si nas jer si “prokleto” dobar inzenjer) i pokušaću da se više ne ukljucujem.