Jump to content

Pakonja's floorstander


pakonja

Preporučeni Komentari

24 minutes ago, pakonja said:

Uzimajuci u obzir da sam ja bio zadovoljan zvukom ...

Nemaj brige, neće proći mnogo vremena dok diy-erski crv počne da ti burgija u glavi :D ... al' do tada će već nešto više znati o tome šta i kako to treba da (u)radiš.;)

24 minutes ago, pakonja said:

 ... ziveo DIY duh! :)

:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, pakonja said:

Ovo je skretnica sa kalemovima koje sam imao... i ona daje grafik koji sam okacio u prvom postu... Nisam peglao impedansu, i nisam utisavao visoki na njoj ali da bi dosao do neke "konacne" verzije skretnice moram da imam dobre kalemove pa tek onda da ispeglam do kraja atenuaciju visokih i srednjih zbog RDC kalemova... i to je to vrzino kolo sta prvo uraditi a vec imam neke smernice (skretnicu sa slike).

 

skretnica.jpg

2.7mH uraditi zicom 1.6mm

0,36mH uraditi sa 1.2mm

1,45mh uraditi sa 1.2

0.22mH uraditi sa 1.0mm

0.6mH uraditi sa 1.0mm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ pakonja 

Kada si vec koristio "BoxSim" za crtez seme skretnice, mogao si u program da uvedes 'frd'  ili  'txt'

prikaze merenja drajvera. Onda bi uspeo da simuliras promene vrednosti delova u Xover-u. 

BoxSimm.thumb.jpg.b25698d2340c0df648d94c904814f246.jpg

predlog 2: "CoilMaestro" 

pozdraV 

ps:  Mali programcic    http://alloy.wishray.com/frd/utility/spl.htm        @ Alexx ,  :salute:

 

Box, Paki.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@vladac

Cek, cek... jedan "detalj" sam u prvom postu preskocio jer nisam hteo da smaram sa detaljima sta sam i kako sam radio vec sam samo predstavio rezultat rada... Naime ja sam pri simulaciji skretnice i pocetnoj varijanti koristio program "VituixCAD" (https://kimmosaunisto.net/Software/Software.html) tako da nisam na slepo isao sa vrednostima... Upravo taj program sam koristio za ucenje promenom koje vrednosti dolazi do koje promene na grafiku... Naravno kako to vec obicno biva proracunata i kasnije simulirana vrednost skretnice nije 100% tacna i najbolja vec samo kao pocetna tacka... e posle sam menjao vrednosti delova malo gore - malo dole... i tako sam dosao do rezultata koji sam predstavio u prvom postu. Drajvere sam prethodno merio ponaosob u kutiji bez skretnice (jedino sam na visokom stavio 22uF kako ga ne bi sprzio... i te fajlove sam uneo u VituixCAD. Da nebude da sam sve na slepo radio... :) 

A i Pedjin program sam koristio za proracun zavojnica :) U svakom slucaju saveti su odlicni i potpuno na mestu... 

P.S. U "BoxSim" sam nabrzinu nacrtao skretnicu jer mi je on bio pri ruci.... zato sam malo uneo zabunu sa njime :) Inace "VituixCAD" mi je malo bliskiji zato sto se odmah pri promeni neke vrednosti izmeni i na grafiku bez potrebe za preracunavanjem ponovo kao sto radi "BoxSim", ako ga neko nije probao nek pogleda... sasvim korektan programcic...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Evo proslo je "malo" vremena od sklapanja skretnice sa novim kalemovima i slusanja, slusanja, slusanja i slusanja... Skretnica je i dalje na iverici jer su moguce jos neke sitne izmene ali u globalu bi to bilo to... Svi kondenzatori su Clarity Cap, kalem za bas je motan sa zicom 1.6 a svi otali kalemovi sa zicom 1.15 i svi su motani na vazduhu... Bice slika samo da delove kompletiram na ploce koje ce ici u kutije.

Sto se tice PSY merenja ono sa 1m razdaljine izgleda ovako:

5aef2a5304368_PakonjasfloorstanderPSYmeasurement.jpg.a903fd087d03867524f0ec82b8a38201.jpg

 

Merenje sa pozicije slusanja izgleda ovako:

5aef2a5263b11_PakonjasfloorstanderListeningPosition.jpg.61131bbde63e1f547db22ba64d0e1c91.jpg

Sto se tice zvuka ja sam zadovoljan, mozda su srednji malo izrazeniji i trebali bi da se utisaju jos za 1-2db ali to je najlakse peglati... sada mi je prioritet da akusticki sredim sobu nego da se cimam sa peglanjem nekih detalja jer mi soba i ovako sve pobrlja a to se moze i videti na grafiku sa mesta slusanja... Tu ce mi trebati doooooooosta asistencija... svasta sam citao ali potpuo sam se pogubio oko RT60, waterfall, sta i kako.... Ali za to cu otvoriti novu temu...

E da, nogice za kutije jos nisam finisirao, ali mi je palo na pamet da uzmem 3 metalna kuglagera iz homokinetickog zgloba (kum je automehanicar pa su mi dostupni :) ) i da ih stavim ispod kutije umesto siljaka... to sam i uradio samo sto moram nekako da osmislim da povrsina dodira poda sa kuglagerom i povrsina dodira kuglagera i zvucnika bude sto manja... ovako kako sam stavio bezi zvucnik cim kinem... :) Verovatno cu uraditi na strugu neka lezista od metala iz dva dela pa da kuglager samo updne unutra i ima sto manju tacku dodira...

 

 


 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pakonja, bilo bi dobro kad bi postavio spl grafik 20-200Hz bez smoothing-a sa mesta slusanja, da vidimo gde su glavni sobni modovi. Po donjem grafiku bih rekao da su dva veca na 35Hz i 70Hz. Vidim na prvoj strani da je tjun planiran na 34Hz, sto je odprilike na istom mestu gde i sobna rezonanca, odnosno kao da dolivas ulje na vatru.

BTW, meni se desio isti slucaj pa sam kasnije pomerao tjun kutije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E tako se to radi kada znas sta da gledas.... Svaka cast... :) Poslacu grafik danas u toku dana samo da se domognem racunara na kome mi je snimljen. Definitivno moram da se pozabavim akustikom sobe... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Super. ako vec postujes, dodaj i grafik RT60 za opseg od 100Hz do 10KHz, da vidimo kakva ti je soba. Moze da se desi da ti akusticni tretman nije ni potreban, ja imam takvu situaciju. Kod RT60 grafika se deo ispod 100Hz i preko 10KHz smatra kao nedovoljno pouzdan pa se zanemaruje.

Za nase potrebe bitnija je kriva RT30, koja je bliska uslovima u nasim sobama i nivou slusanja, odnosno dinamici od 30-ak dB. RT60 je previse ekstreman, vise je za stroge studijske uslove. To bi recimo, odgovaralo situaciji kad bi imali nivo suma sobe 45dB a nivo slusanja prosecno 105dB.

Moze i waterfall 20Hz-200Hz, smooth 1/24 ili 1/48, tu se modovi vide u vremenskoj dimenziji.

Kad postujes grafik, na ekranu "save graph image", tikni sva tri leva kvadratica.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ovako... onda da ne otvaram novu temu ako smo se ovde vec dohvatili i akustike prostora...

Naime soba u kojoj slusam muziku je, kako to vec obicno biva, losih dimenzija...4.7m x 4.7m i visine 2.6m.

SPL merenje sa mesta slusanja bez smoothinga izgleda ovako:

5af02b7fd6c29_Sobabezsmoothinga.jpg.31d3057fc6803e96ae57268503892f95.jpg

 

RT60 izgleda ovako:

RT60.jpg.2d0b7c4c4bb0bc5cef7574e3be010f01.jpg

 

A T30 (ako sam dobro skapirao da ti to treba?) izgleda ovako:

T30.jpg.9f1876c7b1c8d769e8bf94aa423a13d7.jpg

 

Waterfall sa 1/24 smoothing:

waterfall1-24.jpg.92b9aa2f17facbc2f9a6177079c534ef.jpg

 

 

Ovde bi mi trebala veeeeeeeeeeeeeelika pomoc oko desifrovanja/analize svega ovoga... Negde sam procitao da bi RT60 (odnosno T30) trebao da bude na oko 0.3ms-0.4ms ukoliko je u pitanju soba za slusanje muzike.

Moje neko razmisljanje je da grafik sa merenja slusanja krvi SPL na mestu slusanja u skladu sa RT60 (T30)  i ako bi ispeglao da RT60 bude ravan onda bi mi automatski i SPL na mestu slusanja bio bolji odnosno priblizniji onom merenju sa razdaljine od 1m. Za deo u basu trebam prvo da promenim tuning bas refleksa, e sad pitanje je kako (cime) peglati ostale frekvencije da mi RT60 bude oko 0.4ms? Za niske helmholtz? Za srednje i visoke apsorberi? Kakva je prica sa difuzorima, koliko i da li njih stavljati, gde i koje, kako oni uticu na RT....... ? 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moraš malo srednje da prigušiš, visoke da podigneš, a za bas pitanje je, možda drugi razmeštaj, skraćenje bas reflex cevi, udaljene zvučnika od zidova sobe (različita rastojanja od poda, bočnog i zadnjeg zida), jače dampiranje kutije i tome slično. U principu na podu bi trebalo imati neki debeli tepih, čupavi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uf, ajde prvo Waterfall i ALL spl koji su lose prikazani. Isto podesavanje za horizontalnu i vertikalnu osu vazi za oba grafika.

Bas odziv, horizontalna osa od 20Hz do 200Hz, vertikalna osa od +45dB do +105dB,  za Waterfall smoothing moze 1/24 ili 1/48 a za ALL spl - remove smoothing.

Ceo opseg, horizontalna osa, 20Hz do 20000Hz, vertikalna osa od +45dB do +105dB, smoothing za Watertfall moze izmedju 1/6 i 1/24. Za ALL spl grafik rezolucija PSY.

Za Waterfall, na controls tabu gore desno, podesis vremensku osu na 999ms (kod tebe je sad na 300ms sto je jako kratko za prikaz basa).

Kod Waterfall i ALL spl snimka, sum sobe trebalo bi da bude oko +45dB a neka srednja linija odziva oko +75dB do +80dB, varirace verovatno + - 10-ak dB.

Sweep signal doteras podesavanjem volume na kartici pc-a, gaina na mikrofonskom preampu i REW kalibracijom, ikonica gore na sredini gde pise SPL meter. 

Ako mozes, prvo po dva Waterfall-a i ALL spl grafa prema gornjem.

Kad stignes, ucitaj noviju verziju REW V5.19 Beta 9, daleko je bolja grafika.

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 hours ago, pakonja said:

Negde sam procitao da bi RT60 (odnosno T30) trebao da bude na oko 0.3ms-0.4ms ukoliko je u pitanju soba za slusanje muzike.

Soba jeste malo "zivlja".

.........

Midrange Decay Times 
Standards:  
• Time taken for sound to decay 60dB (T60) should be between 0.2s and 0.5s from 250Hz  to 4kHz  

• T20 and T30 should be +/­ 25% across the same frequency band using one third octave  smoothed bands.

...........

Imas na ovom linku odlican dokument "Acoustic Measurement Standards for Stereo Listening Rooms", pa ga skini, potrebna samo kratka registracija:

http://www.acousticfrontiers.com/20111013acoustic-measurement-standards-for-stereo-listening-rooms-pu-html/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nikada nisam kalibrisao SPL u REW-u jer sam gledao samo frekventni odziv da peglam na kutijama tako da mi tacna decibelaza nije igrala ulogu, ali ako krecem pricu sa akustikom sobe onda moram i to da naucim i da uradim. Ovih dana cu pokusati da uradim po tvojim instrukcijama sve pa da vidimo kakva je prica dalje sto se tice akustike i sta uraditi po tom pitanju... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedna od osnovnih stvari kod spl i waterfall grafika je pravilno limitiranje gornje i donje granice izrazene u dB. U suprotnom se dobija pogresan utisak o krivama.

Iz iskustava korisnika, najcesce se primenjuje donja granica od +45dB sto je neki prosek suma uobicajenih soba za slusanje muzike.  Gornja granica od +105dB je vec maksimalni spl vecine zvucnih kutija a istovremeno i limit posle koga intezitet svuka postaje neprijatan pa i opasan za usi.

Uobicajeni nivo slusanja se najcesce krece oko 80dB.

Imas na AVS forumu odlicnog lika, AustinJerry, otidji na bilo koji njegov post i na dnu ces naci njegov izuzetan pdf "Getting Started with REW: A Step-by-Step Guide".

http://www.avsforum.com/forum/91-audio-theory-setup-chat/1449924-simplified-rew-setup-use-usb-mic-hdmi-connection-including-measurement-techniques-how-interpret-graphs-825.html

Nadji ga na ovoj strani pa skini Guide.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Igrao sam se malo sa kalibracijom SPL-a na REW-u... to sam izveo sa mobilnim i aplikacijom na njemu, znam da nije ultra precizno ali koliko toliko jeste... i kalibrisano je na 85db. Merena su oba zvucnika sa mesta slusanja i rezultati su sledeci:

Waterfall 20-20.000 kHz:

5af2131cdd9d0_Waterfallfullsamestaslusanja.jpg.1a4f63d9a4cef220e20488c7bb55c289.jpg

 

Waterfall za bas 20-200Hz:

5af2131c7049a_Waterfallbasa1-24.jpg.450489db229ee14f31e3e8e2b9c7521e.jpg

 

SPL za 20-20.000 kHz:

5af2131c047d0_SPLfullsamestaslusanja.jpg.069a61f2cfa9d1edbfcb2159a37688f0.jpg

 

SPL za bas 20-200Hz:

5af2131b6171b_SPLbasanosmoothing.jpg.98bda9854bf75f8236c6370424c3c2fe.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E, ovo su vec fini grafici. Ne moras da insistiras na pravom spl metru, ovo kako je sada je dovoljno dobro podeseno. Vremenom se stekne osecaj koliko jako teba da su cuje sweep.

Na srednjima ima malo vise reverba, vidi se i na waterfall-u. SPL odziv 20-20000Hz, visoki msm da padaju previse rano, oko 4,5-5KHz, probaj sa vecim usmerenjem kutija prema slusaocu, mozda bude bolje.

Peak, koji je na 70Hz, mora da se cuje. Pomeranje zvucnika tu moze nesto da pomogne, ili premestanje oba zvucnika na levi ili desni zid u odnosu na sadasnju poziciju ako je moguce. Dobice se drugaciji a mozda i povoljniji raspored sobnih rezonanci. 

U bas podrucju imas prilicnu rupu, tu su osnovni tonovi bas gitare i bubnja. Doduse, cuju se visi harmonici tako da nece zvuk biti bez basa. Moguce je da bi se tu nesto dobilo drugacijim tjunom kutije. Kod takvih stvari pomazu subovi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E sad... kada je u pitanju tretman sobe sta mogu da uradim kako bi poboljsao akustiku sobe?

Za bas predpostavljam da mi treba bas trap... samo je pitanje u kojoj kolicini i kakve da napravim? 

Slicno pitanje je i za srednje tonove... koji apsorber/difuzor i koliko? I gde da se koji locira? Moja neka generalna ideja je da ispred i iza stavim difuzore a na bocnim stranama na tackama refleksije da stavim apsorbere?

Nemam iskustva sa time pa mi treba neki "recept" ako uopste postoji? 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na tvom mestu nebih mnogo razmisljao o bas trapovima, u basu imas mnogo vise manjka nego viska. Ok, taj pik na 70Hz se cuje ali ne preterano. Neznam, dali ga sada cujes i dali ti smeta ili ne? Ako ti ne smeta, super, ostavis tako.

Ako smeta, neki najjednostavniji dsp ce ga ubiti jednim potezom a ako hoces da popunis i tu rupu, sledeci korak je dodavanje suba ili subova, sto ce malo da kosta. Ovo sve pod uslovom da si vec iscpeo sve moguce kombinacije sto se tice pozicioniranja, sto sam pominjao neki dan.

A, i ti bas trapovi o kojima najvise pisu sami proizvodjaci, nisu nesto narocito efikasni. Da bi imali nekog uticaja, potrebno ih je jako puno, ne retko, stavlja se i do 40-ak komada u sobu. 

Pogledaj malo ovo, The Complete Guide to Bass Traps and Bass trapping:

http://www.acousticsinsider.com/wp-f9987-content/uploads/2018/04/Acoustics-Insider-The-Complete-Guide-To-Bass-Traps-And-Bass-Trapping-V1.pdf?utm_source=Acoustics+Insider+List&utm_campaign=182a991fcd-EMAIL_CAMPAIGN_2018_04_25&utm_medium=email&utm_term=0_4eaebe19e0-182a991fcd-184635789

Kod nas se masovno prodaju ovi sundjerasti, vidi str.19, koji su apsolutno neupotrebljivi. 

Imao sam nedavno interesantnu situaciju kod prijatelja, namestali mu nove zvucnike. On vec imao cilindricne bas trapove do plafona, precnika oko 40cm, u prednjim uglovima sobe. Uradimo merenje sa njima, a onda mu predlozim da ih sklonimo i vidimo razliku. Na basu apsolutno sve isto, kao sto sam i ocekivao, ali zato izmedju 500Hz i 1500Hz prigusenje od oko 4-5dB na sredini tog dela opsega. Naravno, izbacili trapove iz sobe.

Najvise informacija o ak. tretmanu mozes naci na Gearslutz forumu

https://www.gearslutz.com/board/studio-building-acoustics/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...