Jump to content

Pakonja's floorstander


pakonja

Preporučeni Komentari

12 minutes ago, Alexx said:

Lepo pise Troels, ispostuj bas zavojnicu sa 1.5-2 mm, ostale nema zasto da budu vise od 1mm.
Ako su vazdusne skupe, sa jezgrom su jeftinije ;) A nista im ne fali.

Citas mi misli... U basu da stavim 2mm da bi imao sto manje gubitaka jer je on najmanje efikasan... jes da je cenovno puno ali jbg... stisnucu zube... A ostale sve da idem sa 1-1.2mm... jer i ovako trebaju da se utisavaju srednji i visoki pa mi ni ne znaci puno taj pad... mozda pogresno razmisljam ali ispravite me ako negde gresim...

 

Inace sa jezgrom necu ni slucajno... to ima uticaja, a i sa jezgrom se vremenom menja induktivitet...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, Alexx said:

Lepo pise Troels, ispostuj bas zavojnicu sa 1.5-2 mm, ostale nema zasto da budu vise od 1mm.
Ako su vazdusne skupe, sa jezgrom su jeftinije ;) A nista im ne fali.

@ZZZkaze da treba i za srednje i visoke, gde smo sada?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A da li ima smisla ici na srednje i visoke sa kalemom koji ima manje gubitke da bi posle opet utisavao srednje i visoke kako bi napravio linearnu kutiju?

To je ono sto je meni malo nelogicno i zasto mislim da je tu bolje ici sa 1mm ili 1.2mm zicom (na srednje i visoke).

Razmisljamo... pricamo... ponekad i lupetamo zato i postoji forum da se cuju razna misljenja... :)   Nema potrebe da merimo ko ima veci ili tako nesto vec hajde da pokusamo da dodjemo do nekog logicnog zakljucka... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

esi li ti skinuo onaj lsp cookbook kad sam davao linak ?

 

Q factor je Q factor svugde ........ bitno je da nekontrolisane gubitke smanjis na sto manje , a Rdc spulne uvek spada u nekontrolisane gubitke

postoje retki slucajevi kada se ionako dodaje neki R u red sa spulnom , u svrhu kompenzacija i sl. onda mozes da motas i sa 0.3 sto se mene tice

 

recimo za Tann sa Pepperpot ornom - tona bakra za bass ( ili Torobar ili vec neka gvozdena druga ezoterija , moze i vininamotajcici) a za squawker ulazna spulna striktno na vazduhu ...... e kad se namota ta sa 1.6 , s obzirom da sluzi i kao autotrafo (dize 1.25db) da cujes kako se cuje razlika izmedju originalnog sirotinjskog autotrafojcica i tone bakra

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ono , vec iskustveno , kad se vidi sema , moze da se kaze sta je optimum

nekad se govorilo za FiFi da Rdc spulne ne treba da ide preko 1/10 impedanse drivera

za HiEnd :rofl: se govorilo da je ta granica 1/20

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, Zen Mod said:

Q factor je Q factor svugde ........ bitno je da nekontrolisane gubitke smanjis na sto manje , a Rdc spulne uvek spada u nekontrolisane gubitke

postoje retki slucajevi kada se ionako dodaje neki R u red sa spulnom , u svrhu kompenzacija i sl. onda mozes da motas i sa 0.3 sto se mene tice

Sto znaci da ona moja prica ima smisla, tj. da u basu idem sa 2mm jer njega ne utisavam i treba da bude sto efikasniji, a srednjetonac i visokotonac utisavam sa L-pad tako da mi tu mali RDC ne igra ulogu... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

42 minutes ago, Zen Mod said:

daj semu (finalnu) skretnice , pa ce vidimo

Ovo je skretnica sa kalemovima koje sam imao... i ona daje grafik koji sam okacio u prvom postu... Nisam peglao impedansu, i nisam utisavao visoki na njoj ali da bi dosao do neke "konacne" verzije skretnice moram da imam dobre kalemove pa tek onda da ispeglam do kraja atenuaciju visokih i srednjih zbog RDC kalemova... i to je to vrzino kolo sta prvo uraditi a vec imam neke smernice (skretnicu sa slike).

 

skretnica.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, pakonja said:

Ovde nema DPS-a i ovo ce biti pasivne kutije... AMIN! :D

Za DSP i aktivu otvaram novu temu breeee... a do tada psssst o aktivi... izguracu ovo do kraja ne zvao se ja Lorimer - a i ne zovem se tako... :)

Ne sugerišem (više) ništa. Samo objašnjavam zašto:rolleyes:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam uvek sve kalemove motao da mi budu što manjeg otpora 0,2-0,3 oma, samo za bas na mojim trenutnim zvučnicima ima kalem 0,4oma jer je taj 5mH na vazduhu (mislim da je ta žica fi2,2mm). Zvučnici su mi svi nominalno 8oma, minimum na basu je 5,8oma, a visoki i srednji imaju minimum oko 6,5 oma. Zvučnike od 4 oma nominalno sam pravio samo dva puta i to ne za sebe, tu moraju da idu kalemovi ispod 0,2oma, ali oni su duplo manje induktivnosti nego za 8oma pa skoro isto dođe kilaža žice. Paralelni induktiviteti na srednjem/visokom moraju biti takođe što manjeg otpora. Može da bude kalem od tanke žice na RLC kompenzaciji rezonantnog pika jer tu se otpor kalema sabira sa R pa je sve jedno.

Onaj kalem na basovima 2,7mH bi trebalo da bude 0,2oma ili manje, ostali mogu biti 0,3oma ili manje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da bi izvukao iz 2.7mH i 0.2R treba mi zica precnika 2.4 tezina jednog kalema bi bila 2403.7 g (2.4 kilograma) :) Sto je mnogo-mnogo je... zar ne? :) 

Mozda da su neki ludacki drajveri u pitanju ili da imam para viska pa da bacim na to ali bojim se da bi to bilo preterano za ovaj setup... Mislim da bi vise imao gubitaka u novcu nego dobitaka u zvuku...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 minutes ago, pakonja said:

Da bi izvukao iz 2.7mH i 0.2R treba mi zica precnika 2.4 tezina jednog kalema bi bila 2403.7 g (2.4 kilograma) :) Sto je mnogo-mnogo je... zar ne? :) 

Mozda da su neki ludacki drajveri u pitanju ili da imam para viska pa da bacim na to ali bojim se da bi to bilo preterano za ovaj setup... Mislim da bi vise imao gubitaka u novcu nego dobitaka u zvuku...

 

Uzmi onda namotanu na jezgru kod fini namotaji to ti je jeftinije od tolike žice, ako je dobar presek jezgra biće odlično. Moji su basovi Scanspeak i sam sam sve motao pa nisam štedeo. Pre 20 god. nije žica bila tako skupa kao danas. Znao sam čoveka iz Bora koji je donosio po narudžbini puno jeftinije. Da pravim danas ja bih uzeo na gvožđu motane ne bih se mlatio ko nekad.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, pakonja said:

Inace sa jezgrom necu ni slucajno... to ima uticaja, a i sa jezgrom se vremenom menja induktivitet...

Potpuno tačno, kalem sa jezgrom menja induktivnost sa vremenom. Za 100.000 radnih sati na temperaturi 150C izgubi čak 10% vrednosti. Drugim rečima, ako ti budu svirali non stop 10 godina pored kotla na ugalj, čućeš razliku :rofl:

Induktivnost se takođe menja, opet malo ali menja se, ako jezgro ode u zasićenje tokom dužeg perioda. Na primer ako ti ovi zvučnici sviraju po svadbama 10 godina svakog vikenda... opet, čućeš razliku :rofl:

Pusti priče audiofilske. Treba održavati nekako cenu bakra visokom, jbg :D

 

http://www.fininamotaji.in.rs/EI_TRAFO_KALEMOVI.htm

Pazi Rdc ovog što ti treba od žice 1.5 - a cena 11 evra. (Isat 22 ampera, što će reći, ide u zasićenje ako sipaš u njega 1200W :rofl: )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Projektovanje se sastoji od niza  kompromisa, čija je svrha postizanja zadatog, tj željenog cilja. Izbor komponenti, metodologije i svega ostalog potrebnog za realizaciju projekta zavisi od niza stvari(finansije, raspoloživi resursi, znanje, ...). Prednost samogradnje je da se projekti mogu izvoditi postupno  i konstantno unapređivati , tako da nema potrebe opterećivati se time da se ''iz prve'' krene u realizaciju ultimativnog, beskompromisnog rešenja. Kako nam bude raslo znanje, rašće zasigurno i naše ''potrebe'', pa će se projekat vremenom značajno unaprediti, a njegov kvalitet ćemo podići na zavidan nivo.

Tako da pitanje da li je bolja zavojnica motana sa žicom 1.6mm ili 1mm, treba tumačiti u skladu sa prethodno napisanim. Naravno da je bolja zavojnica motana sa debljom žicom(isto kao što je motor iz bmw-a bolji od onog u trabantu :D), ali pravo pitanje bi u stvari bilo  kako se ona uklapa u naš projekat.

Predlog da se koristi DSP, ja sam u stvari video kao ideju da se nabavi neki softverski emulator skretnice, a za tako nešto je dovoljna i zvučna kartica. Softverska emulacija je veoma korisna, osim kao zamena za gomilu potrebnih  delova, tako i za isprobavanje raznih ideja, a samim tim i sticanje znanja potrbnog za kvalitetnu samogradnju zvučnika. E, sad i ovde važi pravilo, koliko para toliko i muzike, kvalitetan softver sigurno nije jeftin. Ipak, trebalo bi malo proguglati i videti šta se nudi, verovatno može da se nađe nešto zadovoljavajućeg kvaliteta po prihvatljivoj ceni.

Evo za početak nekih smernica i predloga u vezi projektovanja zvučnika: http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/209856-speaker-crossover-designing-software.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

49 minutes ago, Alexx said:

Potpuno tačno, kalem sa jezgrom menja induktivnost sa vremenom. Za 100.000 radnih sati na temperaturi 150C izgubi čak 10% vrednosti. Drugim rečima, ako ti budu svirali non stop 10 godina pored kotla na ugalj, čućeš razliku :rofl:

Induktivnost se takođe menja, opet malo ali menja se, ako jezgro ode u zasićenje tokom dužeg perioda. Na primer ako ti ovi zvučnici sviraju po svadbama 10 godina svakog vikenda... opet, čućeš razliku :rofl:

Pusti priče audiofilske. Treba održavati nekako cenu bakra visokom, jbg :D

 

http://www.fininamotaji.in.rs/EI_TRAFO_KALEMOVI.htm

Pazi Rdc ovog što ti treba od žice 1.5 - a cena 11 evra. (Isat 22 ampera, što će reći, ide u zasićenje ako sipaš u njega 1200W :rofl: )

U pravu si, kad budem uzeo ove moje da apgrejdujem uzeću taj kalem motan na gvožđu za bas  i to max. od 0.1oma, u odnosu na 0.4 koliko je sad ima da se čuje razlika samo tako.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Beli je rekao sve... :)

Uzimajuci u obzir da sam ja bio zadovoljan zvukom i sa onim tankim kalemima definitivno cu biti zadovoljniji  sa zicom od 1mm u srednjetonskom i visokotonskom podrucju. A za bas cu stisnuti zube za 2mm kaleme pa kako bude... 

Misterija resena... ziveo DIY duh! :)

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...