Jump to content

LED svetla u hodniku zgrade


Aleks

Preporučeni Komentari

Ajmo elektroničari..... realan problem u realnom vremenu, a da nije USB kabl :)  Ovde ne mora ništa da se dokazuje da li se čuje ili ne - vidi se. :D

Dakle u zgradi pomenjali sve sijalice od podruma do zadnjeg sprata u hodniku za LED. Očekivani rezultat je bio ušteda električne energije i ređe menjanje sijalica, ali se desilo nešto bzvz:

Kada se pritisne taster, sijalice bljesnu normalno - zasvetle - i sekund kasnije nastave da tinjaju, kao da dobiju jedva 23 volta, a ne 230.

Regulator, sklopka za paljenje je ona najstandardnija moguća, a ja čak dobio rezervnu (oba ispravna) da je pogledam. Mislio sam da se pali na tajmer preko trijaka, pa zbog toga iz nekog razloga ne detektuje da sijalice ustvari rade, nema pad napona na trijaku zbog visokog unutrašnjeg otpora sijalica - otkud znam. Uglavnom imao sam ideju da zamenim taj trijak relejem, kad ono, otvorim sklopku, a kolo najstandardnije moguće: preko kondija i 100R spušta napon od faze i stabilisano zenericom napaja NE555, koji preko slične veze kond-otpor dobije signal sa tastera i onda opali kolo, koje opali relej! Bemu miša, tek onda mi ništa nije bilo jasno. :unsure:

Ako je već relej, mehanički se prekida kolo - kakve veze ima onda koji je tip sijalice? Zašto se to dešava?

 

Mogu da precrtam tačnu šemu sklopke, ali odprilike je ovako nešto:

555-monostable.jpg

Naravno nije to, samo da steknete odprilike sliku.

Povezuje se ovako:

g636.png

 

Problem privremeno rešimo tako što stavimo dve ili tri obične sijalice u kolo, ali mi bi da budu sve LED naravno. Čim crken jedna, ili dve obične, vraća se na staro... Ne razumem zašto lepo radi sa baš 3 obične sijalice u kolu.... Ukupno ima 13 sijalica.

Ideas?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nema sanse da je tako - mora biti nesto u tajmer kolu da se vraca od potrosaca

ili ne valja neki kontakt , pa proradi tek kad imas malo jaci potrosac

 

 

voltmetar , pa meri sta dobija tajmer kad je samo LED teret , odnosno sta dobija kad je standard sijalica

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, Zen Mod said:

nema sanse da je tako - mora biti nesto u tajmer kolu da se vraca od potrosaca

Precrtaću šemu pa ćeš se uveriti kakva je situacija... ni ja nisam mogao da verujem, ali nema ničega što se vraća od sijalica :wacko:

Možebit da su kontakti releja u kvaru, pa lepo zalepi tek na malo jači potrošač, ali oba sklopa se ponašaju isto - jedan je "brand new in a box" a drugi repariran.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, Zen Mod said:

i okreni kabel , mozda je pogresno usmeren

Za ovo ćemo morati da zovemo majstora da razštemuje zgradu od 8. sprata do podruma...

ali ako mora, mora jbg

:rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uzmes srafciger (srpski: odvrtka) pa prespojis kontakte releja. Ako lepo zasvetle, menjaj relej.

Uslikaj i te LED sijalice da vidimo koje su. Predpostavljam da su sve iste. Mozda im se ne svidjaju previse dugacki kablovi u instalacili. Mogu da ti pozajmim za probu, jednu proverenu LEDovku (TSHIBA ko' ludo). Kod mene rade bez problema na stepenisnom automatu sa trijakom.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ili ako ti je lakše, premosti kontakte 4 i 6 na šemi sa donje slike, pa ćeš tako na brzinu ustanoviti da li je problem u automatu(sa sve elektronikom i relejem u njemu) ili je pitanju problem u instaliciji, a možda čak i u sijalicama, što reče Gosha.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To može da se reši najlakše na licu mesta, znači :idea: oću reći teško je objasniti ovako

ima raznih automata i neće svaki da radi na istoj instalaciji mora da se preveže, kod starih automata su sijalice i tasteri bili jednim krajem zajedno na fazi a druga dva kraja na svoja mesta na automatu, na novima idu sa nule 

ima i novih sa elektronikom, ono, jedan pip lupam, 5min dva pipa 10 min pa ako je ta elektronika uključena ondak zezaju poluispravni tasteri

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 hours ago, Gosha said:

Uzmes srafciger (srpski: odvrtka) pa prespojis kontakte releja. Ako lepo zasvetle, menjaj relej.

Uslikaj i te LED sijalice da vidimo koje su. Predpostavljam da su sve iste. Mozda im se ne svidjaju previse dugacki kablovi u instalacili. Mogu da ti pozajmim za probu, jednu proverenu LEDovku (TSHIBA ko' ludo). Kod mene rade bez problema na stepenisnom automatu sa trijakom.

 

Ma prvo neka uradi ovo sto Gosha rece... posle tek ostalo... :)

Inace burazer je u kupatilu imao obicnu sijalicu i jednog dana je zamenio za LED, ta LED je sijala jedno vreme ok i pocela je da treperi itd... na prvu loptu smo pomislili da ne radi sijalica jer LEDovke hoce tako da trepere kada crknu... medjutim zamenili sijalicu ispravnom koja je isto LED i ona je treperila... vratimo obicnu sa vlaknom ne treperi... :) Ispostavilo se na kraju da je bio los spoj u razvodnoj kutiji pa kada se to malo doteglo sve radi kako treba... Moguce da je tako ne sto i kod njega, zato ce ako uradi ovo sto je gosha rekao znati da li da gleda na tu stranu ili da gleda elektroniku u automatu (relej ili sta vec...).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

41 minutes ago, pakonja said:

Ma prvo neka uradi ovo sto Gosha rece... posle tek ostalo... :)

Inace burazer je u kupatilu imao obicnu sijalicu i jednog dana je zamenio za LED, ta LED je sijala jedno vreme ok i pocela je da treperi itd... na prvu loptu smo pomislili da ne radi sijalica jer LEDovke hoce tako da trepere kada crknu... medjutim zamenili sijalicu ispravnom koja je isto LED i ona je treperila... vratimo obicnu sa vlaknom ne treperi... :) Ispostavilo se na kraju da je bio los spoj u razvodnoj kutiji pa kada se to malo doteglo sve radi kako treba... Moguce da je tako ne sto i kod njega, zato ce ako uradi ovo sto je gosha rekao znati da li da gleda na tu stranu ili da gleda elektroniku u automatu (relej ili sta vec...).

Te LED sijalice imaju elektroniku za obaranje napona, nekakav čoperski regulator napona. Ako je sve u zgradi dobro povezano, a verujem da jeste, onda sve zavisi od toga kakav je stepenišni automat, bez šeme nema zaključka šta mu je činiti. Mislim da će morati da menja automat ili da ostavi dve-tri obične sijalice kao do sada.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...