Jump to content

Čišćenje vinila - gramofonskih ploča


Lemić

Preporučeni Komentari

6 minutes ago, Miloš 1210 said:

Uz dužno poštovanje lepljenje ploča mi je toliko jadno da bih rađe slušao CD... kao klinci što nemaju kintu za pravu gudru pa duvaju Sintelon ;) 

Zašto? Efikasno, iščupa svaki trun prašine, low tech, može diy...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, sir Oliver said:

Zašto? Efikasno, iščupa svaki trun prašine, low tech, može diy...

kad te vidim da drvofiksom namazes plocu koja na discogsu vredi 50-100 jura, javi se. ma mozes i jeftinije, neki moderni otisak od 25-30 kad ti se nahvata stroka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja sam mislio da si ti i pravio.... ne znam sto sam se istripovao. sad vidim kuzma.
hteo, ali nigde nisam pronašao radionicu voljnu da napravi osovinu i prenosni sistem sa zupčanicima (nosač nisam ni iskao da mi rade, to sam hteo sam od drveta).. ili su bili prezauzeti velikim serijama, ili preskupi, a tražili su i crtež (zupčanika) koji ja nisam mogao da im isporučim, pa sam na kraju tražio dodatni popust, na račun teškog detinjstva i dotadašnjih kupovina od Kuzme, i dade mi ga da ne poveruješ, po ceni koja je isključivala naše prezauzete metalostrugare :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Woland said:

po ceni koja je isključivala naše prezauzete metalostrugare

Sta treba, da je fino a od doticnih, mogu da ponudim na moj "kredit", koji malcice imam(u trouglu dzabe, sporo a solidno) ali samo za potrebe vinila..da ne padne nekom na pamet da pozeli eksere pravljene na strugu..:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, Woland said:

@Lemić "Usisivač je naj efikasniji način da se izvuče odvojena prljavština iz brazde, podsis vazduha ide preko četki tako da je neko nabacivanje truna svedeno na minimum a i ako uđe biće verovatno povučen pri sledećim okretima ploče."

ovo osim što je proizvoljno, nije tačno: kolega sa foruma je doneo ploču tretiranu na Okinoki, ultrazvuk je očistio trunje iz brazdi.

Prevideo si boldovanu reč i možda nisi dovoljno dobro uočio poentu, nema isključivog načina čišćenja uopšteno i da treba koristiti sve mogu će raspoložive metode. Ultrazvučnim čišćenjem se srećem ceo život malte ne kao i sa raznoraznim hemijama, odličan način ali ne i apsolutan i jedini. Primerice, brizgaljke na pojedinim agregatima su toliko sitne da se zapušavaju od lebdeće prašine od ispitnog stola pa do vozila, čiste se kombinovano, hemijom u ultra zvučnom kabinetu ali nekad mora druga metoda. Ultra zvuk nekad ne može uopšte da razbije nečistoću uprkos dodatoj hemiji, mora i mehanički, nekad rasloji ali ne dođe do fizičkog odvajanja od neke površine, obično u džepovima , uglovima, vrtačama i nedostupno kritičnim mestima čak i u izvrnutom položaju, pored grebalice,jedino usisivač podsisom može da odigne prljavštinu i u tom smislu je on naj efikasniji. Nema potrebe porediti +/-. 

Jedan način kako se špara vrlo skupa tečnost za pranje, možda bi ideja mogla da se primeni i na vinile, stavi se deo za čišćenje sa hemijom u mali sud, teglu :

SLIKA-0010.jpg.a894a228a26874666ef6ae817950facc.jpg

ubaci u kabinet:

 

SLIKA-0011.jpg.29ac022dc0e2d73412cf8355c824cbb3.jpg

u koji se nalije jeftin medijum za prenos ultrasoničnih vibracija:

SLIKA-0013.jpg.48a4bcff29b1368025fbfde5a9243eec.jpg

 

i prljavština rastvorena u tečnosti koja se baca, ušteda je više litara po jednom ciklusu:

 

SLIKA-0014.jpg.167fa13d241964b25784edf811513e43.jpg

 

 Nisam čistio vinile na ovaj način ali je problematika u suštini ista,  uređaj sa slike vrlo snažan i košta još nekoliko nula u odnosu na aliexpres, iglu jesam tretirao ultrazvučnim klinerom.

 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, vladd said:

Neke, bar orijentacione dimenzije. Ajd rupa za vinil je 7,26mm, da li osovinku odrljati na 7,15 ili 7,10. Kolika je debljina distancera, precnik...ionako ce se praviti da se ima i za kod mene :) 

 

P.S.

Sad videh ovo

http://www7a.biglobe.ne.jp/~yosh/jis_s8502.htm

Osovinka 7,15 komotno.

poskidaću dimenzije, to je barem lako :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bitna napomena za kraj - ako koristite Knosti samo sa originalnom tečnošću koja stiže uz njega,
možete izvući iz njega samo deo njegovog potencijala.

Kada su mi Knostiji stigli, originalnu tečnost sam probao reda radi.

Rezultat je bio OK, ploče su u svakom slučaju svirale bolje nego pre čišćenja.

Tergitol je kvalitet pranja podigao na značajno viši nivo.

U mom sučaju dovoljno visok, da odustanem od ranijih planova za nabavku ili izradu složenije opreme.

U planu su bile različite varijante od "usisivača" do ultrazvuka, ali sada mi to sve deluje nekako previše komplikovano,

...a, kao i Miloš, nemam dovoljno mesta ispod kreveta. :D

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...