Jump to content
kilder

Strujni kabl

Recommended Posts

Iznenadilo me što je bio bolji od t+a. Mada za oba sve zavisi od preampa. Rotelu su prijale i lampe. Postajao je kulturan tada :-)

Послато са 6055P уз помоћ Тапатока

Na poslu sam, pa ne mogu baš video da odgledam, ali generalno sam upoznat sa značajem šilda i samog uzemljenja. Interesovalo me ovo vezano za vibracije, pošto uglavnom se povede eventualno računa kod komponenti u zaštiti od istih. Znači, zanima me dobija li se šta i kod samog kabla tu, pa ću zato isprobati. Razlike u samim kablovima su mi čujne u sistemu, pa kad već pravim, nije teško i ovo isprobati...

1 hour ago, kilder said:

Iznenadilo me što je bio bolji od t+a. Mada za oba sve zavisi od preampa. Rotelu su prijale i lampe. Postajao je kulturan tada :-)

koji t+a i koji rotel?

ako može da se zna...

Rotel RB 991, a t+a mislim da je oznaka 2000... Bila su dva pojačala, ali kao monoblokovi. I u bridžu trpe 2 oma bez problema...

Interesantno je da ko god od nas čuje neku razliku u zvuku pomisli da dolazi iz hardware Hi-Fi a ne da je posledica fizioloskih, psihičkih i drugih dešavanja u nama samima koja se neprestano odigravaju.

Srećko
ja se vodim iskustvom iz slaganja auto instalacije,kad mi napojni kabel ide skupa sa zvučničkim dolazi do pojave zujanja na driverima,zato vjerujem da ima nešto u tomu.
jel poboljšanje čujno,neznam
ali vjerujem kad se skupi nekoliko sitnih unapređenja,možda se i čuje kakva razlika u tonu sistema

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Na mom Rotel preampu baš nikako ne primjećujem razliku izmedju strujnih kablova a vjerovali ili ne, najbolje se čuje bez njih :o.... a sa druge strane, na zvučnicima se čuje sa strujnim kablom a bez strujnog kabla ne :o

:roll1:

5 minutes ago, ninja said:

Na mom Rotel preampu baš nikako ne primjećujem razliku izmedju strujnih kablova a vjerovali ili ne, najbolje se čuje bez njih :o.... a sa druge strane, na zvučnicima se čuje sa strujnim kablom a bez strujnog kabla ne :o

:roll1:

Mozda treba da predjes na naponski kabal :) ,dosta vise strujni.

Ovih dana je bio kod mene do sada najskuplji strujni kabli - Shunyata Python Helix 1m. Skuplji od ovog do sada nisam slušao, vele da je nov koštao 1800 eura.

Kabl je izuzetno debeo ali isto tako i savitljiv. To me je posebno dotaklo jer su ovi pitoni obično kruti.

Pokazao se kao jako dobar, jednom rečju veoma je jasan. Nisam primetio da ima neku bolju umetničku stranu već je više tehničar. Najbolje se pokazao između zidne utičnice i strujnog filtera.

Svim dežurnim skepticima mogu odmah da kažem da nisam kupac ovog kabla već moj drugar - tako da nemate materijala za pljuvanje. :rolleyes:

Slučajno naleteh na temu i izdelih plusiće podržavajući diy inventivnost ma koje vrste ne razumejući izražavanje suprotne skepse. Imam strujne diy kablove urađene po instrukcijama Gosn Dabića još pre više od 20 godina, a o vibracijama koje se javljaju usled međusobnog udaranja vodova mi je davno pričao Gosn Jeličić. Postoji jedna firma koja pravi jednostavne nosače kojima vodi kablažu lebdeći i na taj način umanjuje prenošenje mikro vibracija koje kuda. Ovo punjenje peskom sa čeličnim opiljcima ima logičnog smisla kao što je punjenje nogu polica sistema, postolja zvučnika  i kućišta gramofona, koliko je činkovito u oplaćivanju kabla je empirijsko, znači, mora da se proba, a to je i ćef. Šta čelik tu radi ili može, nemam pojma, ali se praktično radi o već gotovom materijalu za peskiranje, moj peskar ima na raspolaganju više vrsta, kupuje se na džak i voljan sam da obezbedim par čaša za probu, na Vidikovcu u Beogradu je peskara.

Moj poznanik, audifil i elektro inženjer koji radi u struci, ima napojne kablove koje mu je izradio kolega inženjer, dobar drugar ima takođe ceo sistem ožičen istim, kaže da je frapantna razlika u zvuku plus nestanak višedecinijskog zujanja i brujanja koje mu je stalno bilo prisutno šta god bilo u sistemu, a radi se o desetinama, možda i stotinama komponenti kroz godine i to jako visoke klase. Jesam slušao ali bez poređenja, stvarno nema zujke. Ne znam šta je u kablovima, samo materijal za izradu košta više stotina €, od bandere ispred kuće do utičnice u sobi ima sigurno 20 metara žice, jeste neverovatno da metar i kusur do uređaja može da pravi toliki uticaj da je zaključak ko da su drugi uređaji u pitanju koliko god sam sklon, a jesam, zmijskom ulju. Tražio sam zato da se vidim sa inženjerom da mi sa tehničke strane obrazloži uticaj minorne dužine čak i ako se radi o konstrukciji koja se ponaša kao EMi RF filter analogno nekom kondicioneru ala Lampizator koji je kod mene na slušanju, https://www.diyaudio.rs/topic/8768-ac-filter-lampizator-silk-230/ 

Pa sto gos'n inzenjer ne plasira otkrovenje medju kolegama, mozda i na IEEE konferenciji, neka pita da mu recenziju uradi Antonije.. :) 

Ili koristi titulu autoritativno zarad intenzivnijeg cedjenja ulja..? :D 

Ne bi bio prvi, a bojim se ni poslednji, ništa se ne menja u stradiji. Šalu na stranu, smejem se uvek kad vidim cenu od par somića € za kabl i tako nešto ma od čega da je, s druge strane svaki diy uvažavam i podržavam, konkretno sa čašom mešavine kvarcnog peska i opiljaka. Pomenu neko one granule u patikama, to je silka i upija vlagu iz vazduha upijajući je u sebe, koristi se maasovno pri izradi termo prozora. Ima jednokratno dejstvo u hermetizovanoj zapremini gde pokupi do nivoa nekih 30% što se smatra suvim, tad pobele granule koje su šarolike, ljubičaste i rozikaste boje su kad su suve, grejanjem na osamdesetak °C se isuše i trajno su reverzibilne, koriste se u recimo i u nekim velikim trafo postojenjima, imam nekih 4 kile što je dovoljno za isušivanje više od 50m3 vazduha visoke relativne vlage, mogu i to da priložim za eksperimentalni kabl koji mora da se hermetizuje da bi bila vlaga u pesku neutralisana.

Kog doktora izbaciše iz njiove komore? A prodaju Aloe Veru, ajkulino ulje, raznorazne prevare kojima uzimaju pare od bolesnika i čak kontraproduktivno leče.

Da ne pominjem one koji traže nepotrebne preglede  i čak intervencije koje, gle čuda, mogu samo u njiovim privatnim ordinacijama da se urade.