Jump to content
kilder

Strujni kabl

Recommended Posts

zar ne bi bilo bolje uložiti pare u strujni filter nego u skup kabl?

3 hours ago, ebe said:

Kad neko nacne ovakvu temu sticem utisak da ima savrseni sistem u savrsenoj slusaonici, ulozene stotine hiljada u sve to, pa nista drugo nije preostalo da se popravlja nego struji kabl.

Kada budem dolazio da cujem Hirage ponecu i moje strujne kablove... pa cemo zajedno cuti da li ima razlike ili ne... :) Ono sto sam kod mene primetio (dok sam imao zvucnike) nije neka drasticna razlika ali je zvuk bio nekako mirniji, opusteniji, nije ostar... meni je zvuk bio prijatniji i precizniji u odnosu na kineske strujne kablove koji dolaze uz racunar...

Ovo sto sam ja napravio je LIYCY 3x1.5mm2 sirmovani kabal kome sam uzemljenje i sirm povezao na strani utkaca koji ide u zid... Kao sto @NIXIE rece  vredi probati... ne kosta puno... ako primetis i cujes razliku super, a ako ne primetis i ne cujes onda ti to ni ne treba a nisi puno izgubio probajuci... ;)

22 minutes ago, sir Oliver said:

Ne

Kabl ne mora da bude skup

dobro, onda jeftin diy kabl od zida do filtera, pa pošteno urađen filter, a od filtera do ampa opet jeftin diy kabl

i bole te đorđe za komšijsku mešalicu i frizerski salon u susedstvu

si prob'o?

52 minutes ago, Gosha said:

Mozda bi trebalo razmisljati i o promeni izvora struje (napona). 

Danas to nije problem, moze da se postavi neka solarna elektrana ili mini hidrocentrala, mozda cak i napajanje agregatom (samo to pravi malo vise buke, pa bi ga trebalo smestiti negde u podrum, pa opet kablovi od podruma do slusaonice).

Moj favorit je mini solarna elektrana i paneli postavljeni na krov kuce i eto ciste struje i nezavisne od komsijinog aparata za zavarivanje :)

Ovo sad vec moze otici na neku drugu stranu i nije za ovu temu o strujnom kablu, ali ja ne bi isao toliko ekstremno i da pravim potpuno novi izvor struje, vec bi postojecu 220v prebacio u DC i onda pravio novih cistih 220v samo se postavlja pitanje kako ovo uraditi u DIY izvedbi a da bude kako treba? :) Nesto slicno kao sto radi UPS samo da 220v bude pravi cisti sinewave a ne "stepenasti" sinewave kao sto vecina UPS-eva to radi... :)

Onomad sam okacio sliku sa osciloskopa pre i posle power kondicionera i evidentna je razlika u sinusoidi i to se SIGURNO cuje... ti si bar covek od merenja i znas da kada izmeris tako nesto ne moze da se isto cuje... :)

Evo iskopao sam slike o kojima pricam...

Pre:

5a5765e8b3653_prekondicionera.jpg.df2e52c67a415b25f94414fa06f94ac8.jpg

Posle:

5a5765ea93846_poslekondicionera.jpg.80277c623a5eabf63d9fb1ca460249df.jpg

P.S. Izvinjavam se za offtopic...

18 minutes ago, pakonja said:

3x1.5mm2 sirmovani kabal kome sam uzemljenje i sirm povezao na strani utkaca koji ide u zid...

Sa takvim kablom slusam Hiragu od pocetka. Ali to je samo obican kabl pristojnog kvaliteta. Nema nikakvog snake oil-a, sacme i creva za zalivanje, specijalnog bakra, specijanih izolatora, odizanja od poda...

14 minutes ago, crni. said:

dobro, onda jeftin diy kabl od zida do filtera, pa pošteno urađen filter, a od filtera do ampa opet jeftin diy kabl

i bole te đorđe za komšijsku mešalicu i frizerski salon u susedstvu

si prob'o?

probo filter. izbacio.

Pa kao sto @Gosha rece, mozemo i napraviti poseban izvor struje. Samo sto je tek to komplikovano, treba bukvalno UPS, ali koji daje priblizno sinusoidu a ne stepenicu (sto daje vecina UPS-ova). Nije neizvodljivo, ali kosta, ima energetskih gubitaka (dodajte na A klasu), zauzima prostora, i sve to da bi se dobio...bolji zvuk? Mozda, ali koliko bolji, i da li vredi, e to je posebna prica...

35 minutes ago, ebe said:

Sa takvim kablom slusam Hiragu od pocetka. Ali to je samo obican kabl pristojnog kvaliteta. Nema nikakvog snake oil-a, sacme i creva za zalivanje, specijalnog bakra, specijanih izolatora, odizanja od poda...

Da, upravo to i ja kazem... Nisam ja pricao o nikakvom snake oil-u vec o poredjenju racunarskog napojnog kabla i ovog sto sam napravio...  i ma sta neko rekao razlika u zvuku postoji, a verovatno si je i ti cuo cim si ostao na tom kablu? ;)

Ali isto tako se slazem sa time da treba isprobati razne kombinacije ako nisu preskupe za igranje i ako neko ima vremena da se sa time bakce... ko zna mozda se provali neka caka da nesto svira bolje... ipak svi mi uzivamo u DIY igrariji pa makar nekad ona bila i uzaludna... :)

Naravno da postoje krs kablovi od "tlita dinala", koji mogu za zapale stan, ali se mogu pronaci solidno uradjeni mrezni kablovi. Bar je gajtan lako odabrati.