Jump to content
kilder

Strujni kabl

Recommended Posts

42 minutes ago, NIXIE said:

ima razlike

ako razlika nije uzrokovala ispadanjem kabla iz ruku, uz sebi u bradu prošaputanu psovku (npr - uuuu, jeeeeboteee..), tada bi valjalo primeniti neku drugu tehniku - nešto u vezi sa relativnom vlagom u vazduhu (čuvati se promaje) ili ekstremni krio tretman :D:P

8 minutes ago, ebe said:

Kad neko nacne ovakvu temu sticem utisak da ima savrseni sistem u savrsenoj slusaonici, ulozene stotine hiljada u sve to, pa nista drugo nije preostalo da se popravlja nego struji kabl.

I za mene je bilo iznenađenje da strujni kablovi imaju značajan uticaj, čak veći kod skromnijih sistema. Ranije sam bio ubeđen da su to prazne priče, dok se sam nisam uverio. Tebi bi isto značilo za recimo Hiragu ili šta već da napraviš strujni kabal recimo sa jeftinim LIYCY  3x1.5mm2 pa onda da ideš eventualno na nešto egzotičnije. Isti je efekat i za druge spravice, pretpojačalo, CD, Dac... Zvuk se pročisti, bude otvoreniji, bas malo dobije definicije itd. Za ovaj sa sačmom nisam siguran da je praktičan, deluje nezgrapno i kabasto, ali ko će ga znati.

4 minutes ago, Woland said:

ako razlika nije uzrokovala ispadanjem kabla iz ruku, uz sebi u bradu prošaputanu psovku (npr - uuuu, jeeeeboteee..), tada bi valjalo primeniti neku drugu tehniku - nešto u vezi sa relativnom vlagom u vazduhu (čuvati se promaje) ili ekstremni krio tretman :D:P

Mislim da je razlika evidentna, čim mogu da je demonstriram na mom skromnom sistemu. Za sada samo običan širmovan napojni kabal, a kasnije ću probati nešto komplikovanije. 

Sa tim gvojzem se nije igrati. Mora da utice na zvuk, a kako ne znamo. To niko ozbiljan nije ispitivao, a o kvantnim domenima se ionako malo zna.

Medjutim, ja bih obratio paznju na poziciju kabla u odnosu na zemljino magnetno polje, da se ne ukrste silnice, mora i to da utice na zvuk, ko zna kako, ali moralo bi.

Svako primeti uticaj mreznog kabla na zvuk, meni pre neki dan monitor nije hteo da radi bez mreznog kabla, pa i pojacalo, mada ono ponekad raducne malo i kada se otkaci mrezni kabal, moguce zbog zaostatka u magnetnim dipolima dielektrika izolacije, pa sad razmisljam o silver mica izolaciji mreznog kabla..

A, ne ide mi lose... :D 

3 minutes ago, vladd said:

Sa tim gvojzem se nije igrati. Mora da utice na zvuk, a kako ne znamo. To niko ozbiljan nije ispitivao, a o kvantnim domenima se ionako malo zna.

Medjutim, ja bih obratio paznju na poziciju kabla u odnosu na zemljino magnetno polje, da se ne ukrste silnice, mora i to da utice na zvuk, ko zna kako, ali moralo bi.

Svako primeti uticaj mreznog kabla na zvuk, meni pre neki dan monitor nije hteo da radi bez mreznog kabla, pa i pojacalo, mada ono ponekad raducne malo i kada se otkaci mrezni kabal, moguce zbog zaostatka u magnetnim dipolima dielektrika izolacije, pa sad razmisljam o silver mica izolaciji mreznog kabla..

A, ne ide mi lose... :D 

Šta to znači, da imaš samo jedan kabal pa ga premeštaš sa pojačala na monitor?

Solarna aktivnost ima snazan uticaj na rad elektricnih uredjaja na Zemlji, moze da dovede do ozbiljnih problema u radu GPS sistema a pratece pojave kao sto su polarna svetlost i drugi elektricni i elektromagnetni efekti se definitivno odrazavaju na telekomunikacije.

Posebno treba obratiti paznju na solarne mrlje i protuberance.

Ovde se mogu pratiti promene u solarnoj aktivnosti: https://www.spaceweatherlive.com/en/solar-activity

Neka svako radi oko kabla kako zeli, samo neka obrati paznju na odredjene standarde, posto mreza ume da bude cest izvor pozara. Kvalitetni kablovi dobre izolacije, kvalitetni prikljucci i korektno povezivanje. Kada se to ispostuje, moze se dodavati med i orasi, pcelinji vosak ili parafin, gvozdje, srebro, zlato i pamuk...po zelji..

Tacno je sir Olivere da je napajanje krucijalno za rad pojacavaca, ali mrezni kabal nije deo tog sklopa.

2 minutes ago, vladd said:

Neka svako radi oko kabla kako zeli, samo neka obrati paznju na odredjene standarde, posto mreza ume da bude cest izvor pozara. Kvalitetni kablovi dobre izolacije, kvalitetni prikljucci i korektno povezivanje. Kada se to ispostuje, moze se dodavati med i orasi, pcelinji vosak ili parafin, gvozdje, srebro, zlato i pamuk...po zelji..

Tacno je sir Olivere da je napajanje krucijalno za rad pojacavaca, ali mrezni kabal nije deo tog sklopa.

Jeste, jeste.

Stavi širmovani i neširmovani kabl pa uporedi.

Ajd nek neko napravi switcher pa da menjamo kablove na zivo dok pojacalo svira i da ustanovimo razlike. :)

Najveci uticaj na promenu zvuka, kada se promeni nesto u sistemu, ima pihtija izmedju nasih usiju. Dokazao sam na sebi. Dok se ne radi double blind ABX test sa trenutnom promenom, ne verujem nista, pa ni svojim usima.

2 minutes ago, sir Oliver said:

Jeste, jeste.

Naj jače su duskusije o kablovima. Ja ću da probam širmovan 4x2.5mm2 za zvučnike.

2 minutes ago, ebe said:

Ajd nek neko napravi switcher pa da menjamo kablove na zivo dok pojacalo svira i da ustanovimo razlike. :)

Najveci uticaj na promenu zvuka, kada se promeni nesto u sistemu, ima pihtija izmedju nasih usiju. Dokazao sam na sebi. Dok se ne radi double blind ABX test sa trenutnom promenom, ne verujem nista, pa ni svojim usima.

Ne bih baš smeo na živo, ali veruj mi čuje se.

nisam probao one skupe i brendirane strujaše, ali ni moji nisu loši

imam lapp i dayensov, čini mi se baš dobar, a bio kod mene i nixijev

malo probao, igrao se, ali na izvorima, jer mi monoblokovi imaju integrisane kablove...nisam čuo nikakve razlike

što se struje tiče najveće razlike, dramatične takoreći, se čuju kad slušam muziku kasno uveče ili u nedelju ujutro...ali to je već poznata stvar

40 minutes ago, sir Oliver said:

Skupo i komplikovano. Treba puno stemovanja i kopanja. A nece mi dati da sirmujem do TENT-a :) 

Sta mislis da dobijas sa sirmovanjem metra kabla. A pojacalo recimo u drvenoj kutiji, npr.

I sta mislis da te smetlnje koje pokupe "aktivne zicei" mreznnog kabla(smetnje po uzemljenju su malo drugacija prica), urade u gvozdju trafoa? Zamisli da se izgube u rasutoj magnetizaciji, ili preciznije, pomerice neki magnetni mikrodomen u gvojzu za femtometar. Za toliko ce se opirati domen glavnoj megnetizaciji.

Sto se sirma tice, gde bi ga povezao, ako pretpostavimo da imas dobro uzemljenje i da je jedna od zica u mreznom kablu uzemljenje, povezana na mrezno uzemljenje i na sasiju uredjaja?

Ima tu mnogo detalja, problem je sto su ti detalji kod mreznog kabla pogresno uvezani,  pogresno i nepotrebno preuvelicani, a jos gore su recepture za sanaciju preuvelicanih tvrdnji.

Smetnje i djubre iz mreze(vecih energija, deformacija sinusoide, ogromni spajkovi) se ne lece na kablu, niti mogu, vec posle kabla. Smetnje iz etra su nezgodnije na drugom mestu, u mreznom kablu nailaze na dovoljno ponora za tu energiju.