Jump to content

Ei Radio akustika SPS-200 Restauracija/Laki remont


mutayu

Preporučeni Komentari

5 hours ago, NIXIE said:

Navuci neku izolaciju na pinove tranzistora, silikon bužir,

Nisam se toga setio a imam onaj buzir za visoke temperature , ono kao platneno presvuceno kao nekim silikonom . Odlicna ideja ! 

 

5 hours ago, NIXIE said:

I treba da se greju, tu ništa ne možeš. Proveri da napon na špulni nije puno veći od nazivnog napona, da ne crkne.

Ne greje se to puno , jedva mlako , napon sam proverio i pise 25v a rele radi na 24. 

 

3 hours ago, vladd said:

1. sa povecanjem temperature hladnjaka mirna struja NE SME da raste

2 . pronaci proceduru za to pojacalo stelovanja mirne struje i obavezno tacnu vrednost na koju se steluje. Ili osciloskop...

3 . Ako se ima tacna vrednost, a nema uputstvo vruc ili hladan hladnjak, nastelovati  i proveriti mirnu struju da li je konstantna pri grejanju hladnjaka...


1 . Ne raste , Kada se zagreje drzi istu vrednost. 
2 . To nigde nisam pronasao , samo savete ljudi koji su vec to radili , niko ne zna fabricke podatke .
3 . Ja sam nastelovao na vruce pojacalo , pustio ga da se ohladi i kad sam startovao ponovo ono je pokazivalo neku manju vrednost 
     vrlo brzo je dostiglo vrednost koju sam zadao i tako je ostalo narednih par sati koliko sam testirao  .

Mada moram da napomenem da su izlazni tranzistori krs i da su svi razliciti , jos uvek vezbam kako se sta radi da kad stignu neki krsteni da to uradim kako treba .


 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 11/17/2019 at 10:00 PM, vladd said:

Trebalo bi proveriti momenat kada nestaje prekid u sinusoidi i formira se cist prolaz kroz nulu. Preko te granicne mirne struje ne treba puno ici.

Ko kad citam latinski :D  

Jos jedno pojacalo sam delimicno sredio a usput sam uspeo da sprzim jedan izlaz . Kao stavili osigurace , jes oni crkli ali crklo usput jos gomila stvari :D .
I na ovom pojacalu na jednom izlazu tamo gde su ST izlazi ne reaguje trimer , ako na jos jednom pojacalu sretnem to onda je definitivno da su ovi izlazi krs .
Malo sam i hladnjake ipak pojacao

 

20191119_195719 (Large).jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, Peca ja said:

Jos jedno pojacalo sam delimicno sredio a usput sam uspeo da sprzim jedan izlaz . Kao stavili osigurace , jes oni crkli ali crklo usput jos gomila stvari :D .

To pojačalo je loše projektovano i izvedeno, svi tranzistori imaju manji probojni napon UCE nego što treba. Recimo BD139/140 - 80V, BD243/244 - 45V (trebalo bi da budu makar 243B/244B - 80V), 2N3055/BDX18 - 60V. Kako je napon napajanja +-42V (ukupno 84V) onda se ne stavljaju tranzistori ispod 100V probojnog napona UCE, poželjno je preko 120V. Treba voditi računa da je trafo dimenzionisan na ondašnjih 220VAC, a sada imaš u mreži redovno 240V i više, samim tim napon u pojačalu raste i preko 10%. Sve je tu u redu dok ne pojačaš malo više, a onda kako raste amplituda izlaznog napona sve zavisi od toga koliko koji tranzistor može da izdrži preko fabričkih specifikacija. Da ne bi stalno crkavalo, treba zameniti sve tranzistore od BD139/140 do izlaznih sa tranzistorima odgovarajućeg probojnog napona.

Oni ogromni hladnjaci na BD139/140 će ti otkiniti padove na PCB ako malo jače drmneš pojačalo, trebaju ti neki primereni nameni: http://kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=9675

Tranzistori su brži od osigurača.  Osigurači služe da ne dođe do požara i da ne izgori štampa kad nešto precrkne, eventualno kao zaštita za zvučnike, a tranzistore će teško da zaštite.

Ne pišem ovo da te bacim u depresiju, nego da preduzmeš odgovarajuće radnje kako bi te sprave doveo u kakvo-takvo pouzdano stanje. :jamaica:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, NIXIE said:

Ne pišem ovo da te bacim u depresiju, nego da preduzmeš odgovarajuće radnje kako bi te sprave doveo u kakvo-takvo pouzdano stanje

Naravno zato i slusam savete . 

Sutra idem da pazarim resto delova . Uzimam ipak one MJ15003/4 u Silken tvrde da su original (cena ista ko u Conard) i da uzmem BD243/4 koji komad da imam zalihe .
Uvek imam po koji izlaz i resto delova sto crkavaju u rezervi , kad nesto svitne da mogu brzo da opravim . 
Mana kod ovih izlaza sto skupi pa ne mogu bas da se igram ko sa ovim jeftinim , ako riknu to kosta . 
Ostao sam i bez paste a hocu da "predihtujem" sve one velike hladnjake , osusila se stara pasta. 

Nasao sam i foru da dovedem sve VU metre na istu meru , da ih dovedem da budu osetljiviji .
Hladnjake na BD139/140 pricvrcujem za poklopac pojacala tako da nema to gde da fizicki mrda .

Za ove sto kazes BD243 /244 su fabricki stavljani C i ja sam posle stavljao C i koliko sam video u specifikaciji oni su 100V ?

Odo da rasturam trece pojacalo da vidim mogu li i tamo nesto da pokvarim :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

34 minutes ago, Peca ja said:

Za ove sto kazes BD243 /244 su fabricki stavljani C i ja sam posle stavljao C i koliko sam video u specifikaciji oni su 100V ?


Na šemi piše samo BD243/244, ako su sa oznakom C onda su ok. 100V. Ako ti nije žao, kupi samo jedan komad MJ15003 ili 15004 i otvori ga. Znaćeš odmah da li su fake. Da ne bacaš pare. Treba da piše na njima ON, ako piše Motorola to su fake 99%. Motorola ne postoji 20god.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Peca ja said:

Sutra idem da pazarim resto delova . Uzimam ipak one MJ15003/4 u Silken tvrde da su original (cena ista ko u Conard) i da uzmem BD243/4 koji komad da imam zalihe .
 

U Silkenu ima i MJ15015/MJ15016. Prilicno su jeftiniji a odlicno mogu da zavrse posao u tom ampu. Samo, pitanje je da li su original.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, NIXIE said:

Na šemi piše samo BD243/244, ako su sa oznakom C onda su ok. 100V. Ako ti nije žao, kupi samo jedan komad MJ15003 ili 15004 i otvori ga. Znaćeš odmah da li su fake. Da ne bacaš pare. Treba da piše na njima ON, ako piše Motorola to su fake 99%. Motorola ne postoji 20god.

Pise ON na njima , trebalo bi i po samoj stampi da se vidi sal su fus ali bi svakako ja otvorijo jedan .

Evo sema

 

Capture 1.JPG

Capture.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 hours ago, zek said:

Da nisi malo preterao sa ovim soliterskim hladnjacima. Ne znam koliko su teški da ne rasklate te jadne tranzistorčiće. Mogao si bar ovaj donji flah da maksimalno skratiš.

Lagani su skroz kao da su od papira , bili su na tranzistorima u napajanju kompa. Svakako ih fizicki drzi poklopac od pojacala odozgo tako da nemaju gde .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, чика-Брка said:

poklopac od pojacala ne treba da drzi hladnjake.

Lose sam se ja izrazio , pridrzavace ih jer su nekih 6-7 mm do poklopca a na njima onaj mekani sundjer ili sta je vec pa on nece dati da usled nekih vibracija hladnjaci mrdaju .
Probao sam vec i obecava .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Peca ja said:

Lose sam se ja izrazio , pridrzavace ih jer su nekih 6-7 mm do poklopca a na njima onaj mekani sundjer ili sta je vec pa on nece dati da usled nekih vibracija hladnjaci mrdaju .
Probao sam vec i obecava .

To ti nije dobro resenje. Bolje je nekako da ih pricvrstis za PCB.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, Gosha said:

U Silkenu ima i MJ15015/MJ15016. Prilicno su jeftiniji a odlicno mogu da zavrse posao u tom ampu. Samo, pitanje je da li su original.

Ima u Silkenu malo jeftinije od MJ15003/15004 da se kupe MJ15022/15023 ili za iste pare MJ15024/15025 koji su svi bolji tranzistori od MJ15003/15004 samo je pitanje originalnosti istih. U mom pojačalu MJ15024/15025 su dali značajan napredak u kvalitetu zvuka u odnosu na MJ15003/15004. Imam i stariju varijantu pojačala sa MJ15003/15004 i lepo se čuje u direktnom poređenju.

Mislim šta god od toga stavi umesto 2N30055/BDX18 čuće se zvučni napredak, a o pouzdanosti pojačala više nema brige. Jedino što on ima 6 pojačala, ima da se igra godinu dana sa sređivanjem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zavrsna faza (tek prvog) stigli izlazi , deluju original i stampa je ok mada na slici ne izgleda tako . U radnji su otvarali ove jer su stigle vise serija i unutra izgledaju skroz ok. 
Nisam znao da i resto cifre na oznaci bitne a u radnji mi dali sve "uparene" svi su sa istim oznakama . 
Koja muka da se ocisti glavni hladnjak , dok ga rasturis na pola i ocistis muka velika . Pastu nista bolju on one standardne bele nisam nasao , kao neka kvalitetnija.

Nego ovaj 15003 menja 2N3055 a onaj 15004 menja BDX18 ? Tako redjam nisam se valjda zeznuo ? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uspeo sam ! beo dim je ostao unutra . 
Jedno pojacalo sam skoro priveo kraju , malo ozicenje da se sredi ali odprilike sam uradio ono sto sam zamislio . Mirna struja je na 31mA i pojacalo je totalno hladno .
Cini mi se da je sad malo dobio na snazi i da malo "bistrije" svira mada verujem da tripujem .
Pusto sam ga malo da radi na neka dva prcvoljca zvucnika  i radio sa mobilnog sutra da ga povezem na normalne kutije i uporedim sa drugim pojacalom da vidim sta sam dobio . 

 

20191121_235924 (Large).jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...