Jump to content

Ei Radio akustika SPS-200 Restauracija/Laki remont


mutayu

Preporučeni Komentari

Došao sam do ovog pojačala za relativno malo novca i u ispravnom stanju. Kada sam ga otvorio prvo mi je pala u oči zaštita koja je prepravljena da radi sa jednim releom a kasnije sam konstatovao da je više puta popravljano i prepravljano. Razmišljao sam se da ga vratim u originalno stanje i krenuo da čitam sve što sam mogao da pronadjem o njemu. Saznao sam da se radi o poslednjoj originalnoj konstrukciji Ei pojačala i , budući da sam se dosada dosta zanimao sa Ei HSR-ovima, proradila je nostalgija te sam odlučio da ga restauriram. Upotrebljavacu komponente sa vrednostima iz šeme ali što boljeg kvaliteta.

Od Vas očekujem pomoć u pronalaženju servisnog uputstva ili bar čitljive šeme celog uredjaja pošto ovo što ima na da se nadje na internetu uglavnom nije čitljivo.

Već sam nabavio ili naručio dosta delova pa uskoro palim i lemilicu.

Takodje, svaki savet u vezi mogućih poboljšanja pogotovo u napajanju i vezivanju mase je dobrodošao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Zen na šemi, tu verziju sam imao na početku i po njoj pregledao uredjaj. Našao sam neka odstupanja od fabričke šeme a i stvarnog stanja u uredjaju pa sam je doradio (razlike su u R5,R19, R21, R23, C18, C19):

 

SPS 200.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

menjaj sve elkove, sem velikih

na ulaz stavi neki blok od 3u3 do 6u8 , ne treba velik napon

zameni izlazne za origigi , ima ih a nisu skupi

 

kupi kilo alkohola i operi sve sto mozes oprati , proveri kako su montirani malci na hladnjak

 

ovo je najbolje sto imam od cele seme , posluzice u kombinaciji sa vec postovanim

 

 

itd

SPS-200_IZLAZNO_POJACALO-sh.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 hours ago, mutayu said:

...a ne zvona i praporci! 

Evo i slika zamenjenih izlaznih tranzistora:

 

image.jpeg

MJ15003/15004 ti sviraju bolje od originala. Kupi samo još jedan 15003 ali gledaj da bude original. Najbolje ako neko na forumu ima jedan komad u fijoci. Ja bih zamenio i velike elektrolite, nije to tako skupo. Takođe ne znam da li sme da se zameni NE sa nečim boljim, recimo OPA 604.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, NIXIE said:

MJ15003/15004 ti sviraju bolje od originala. Kupi samo još jedan 15003 ali gledaj da bude original. Najbolje ako neko na forumu ima jedan komad u fijoci. Ja bih zamenio i velike elektrolite, nije to tako skupo. Takođe ne znam da li sme da se zameni NE sa nečim boljim, recimo OPA 604.

Radije bih ga vratio u originalno stanje, citam neke komentare da su konstruktori upotrebili upravo BDX18 umesto 2N2955 zbog polozaja radne tacke i drugih karakteristika. Videcu jos sta je tu najpametnije uraditi. Svakako cu da menjam sva cetiri izlazna tranzistora posto su potpuni raspar, razlicitih proizvodjaca itd.

OPA ce da dobije postolje pa cu da probam razne opcije, pa i OPA604, zasto ne, mada sam naisao na tvrdnje da je NE5534AN prilicno dobar.

4 minutes ago, vladd said:

Jel' ovo iz Obrenovca od onomad? :) 

Iznutra deluje kao da je preziveo nuklearni holokaust :D, svakako ide na detaljno pranje i ciscenje a mozda bude i farbanja pojedinih delova.

Ono sto me brine je napajanje jer je ono limitirajuci faktor, moracu da udjem malo u proracune. Bojim se da je sav rad uzaludan ako je ovo napajanje nedovoljno da obezbedi kvalitetan rad pojacala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, vbraca said:

Bilo bi lepo i da budu upareni. Mozda cak, ubaciti regulaciju offset napona na OP.

Potrudicu se da izmerim sve tranzistore kineskim testerom pa da upotrebim one sa najpribliznijim vrednostima hFE, nemam mnogo tranzistora da bih mogao previse da biram.

Kako predlazes da se izvede ta regulacija konkretno?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izlazne ćeš  teško upariti, treba ti puno komada i malo sreće. Ostale možeš da pokušaš upariti. MJ15003/04 su u svakom pogledu superiorni u odnosu na 2n3055/Bdx18. Nema veze što ovi postojeći nisu od istog proizvođača, ako su originali onda nije bitno, ja bih nabavio 1kom. 15003, nemoj da trošiš pare nećeš ništa dobiti. Vidi na KP da li ima neki komad. Bolje uloži u nove velike elektrolite, to će da se čuje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kakvo crno uparivanje kad je samo jedan par u izlazu????

prakticno u celom pojacalu nema tranzistora koje treba uparivati

moze MJ umesto 2n/bdx , ali prioritet u izboru ima sigurnost da li su original ili fake , tako da to treba da te vodi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, mutayu said:

Kako da budem siguran da su original?

Naruci iz Farnell-a. Cisto sumnjam da takav prodavac valja fake-ove. Kostace te malo vise nego ovde da ih kupis i mozes da biras od kog ces proizvodjaca. Ja vec duze vreme ne porucujem kod nas poluprovodnike (i elektrolite), osim sitne boranije.

http://export.farnell.com/search?st=mj15003

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...