Jump to content
sir Oliver

Bitcoin

Recommended Posts

Ajd recimo da tu dodamo i praktičnu stranu priče... Rudarenje... Bitcoin (a i sve ostale cryptovalute) toliko vrede koliko je neko voljan da plati u robi koja ima neku vrednost. Cela igranka funkcioniše na jednostavnom principu - naći budalu veću od sebe koja je voljna da plati više nego koliko je mene koštalo da dođem do određene količine kriptonovca.

Sve dok bude nekoga ko meni nudi više za moje manje, vrednost tog novca raste a ja sam na dobitku (i vice versa)

U praksi... Recimo da se nađe u zapećku cca 3K€ viška... Za te se pare može sklepati rig sa 8 komada 580-ki (Radeon RX) i očekivati okvirna potrošnja od cca 1KW/h (+/-0.1KW/h) što znači nekih 55-60€ dodatnog troška na računu za struju (sve dok se ne upadne u crvenu zonu tj da sveukupna potrošnja upada ispod 1600kw mesečno)

Ako se recimo kopa ETH, sa trenutačnim vrednostima ETH i cenom struje i kompleksnošću računanja/procesiranja, na kraju godine, tj cca 12 meseci kasnije, trebalo bi da se nakupi nešto preko cene investiranog - dovoljno da se može reći da je bilo vredno uložiti u rudarenje...

kalkulatori za izračun potencijalnog dobitka: https://www.coinwarz.com/calculators

Uz sve ovo, treba uzeti u obzir činjenicu da se govno greje pa ili zimi to iskoristiti ili otvoriti prozor... Uglavnom nije za dnevnu ili spavaću sobu...

Izrada alu-blokova sa kanalima za hlađenje vodom i spajanje riga na sistem za grejanje uopšte nije loša ideja a preko leta se može prespojiti na očerupanu spoljašnju klima jedinicu tj hladnjak pa da ventilator oduva višak toplote (kompresor i elektronika se sva odstranjuje) ili ko ima toplotnu pumpu, može višak tople vode da pusti u zemlju...

2014 sam odbio ponudu da u ovo uđem jer mi je sve izgledalo kao "mikimausnovac" za igranje monopola u diznilendu... Da li mi je žao? Nije jer sam naučio da živim sa odlukama koje donesem...

Da li se isplati? Hell, yes...

WP_20171226_07_36_31_Pro.jpg

Primer, ETH, hashrate na standardnim podešavanjima, 8 kartica (sa overklokovanjem hashrate raste sa 22 na 29MH/s) ali i potrošnja sa 136 na 153W po kartici... 

ethcalc.JPG

Još jedan aspekt za razmišljanje i diskusiju.

Bitkoin je na berzi, koja je po definiciji merilo vrednosti postojeće robe. A sam po sebi nije roba. Tj postoji samo u virtuelnom Svetu.

Ima tu jos jedan deo price koji je meni jako nezgodan i suvise virtual... a to je sam wallet... Ti kreiras wallet na nekom sajtu i na njemu drzis novce, sta se desava u slucaju hakovanja sajta ili gasenja sajta? Gubis sve novce koje si imao na njemu? Niko ti ne garantuje da do toga nece doci i pitanje je samo kada ce se tako nesto desiti... To je kao da drzis novce u banci i banka pukne, samo sto kada je banka u pitanju drzava "garantuje" za novac dok u ovom slucaju niko ne garantuje nizasta... :)

Naleteo sam da postoji opcija da kreiras svoj wallet samo mi taj deo nije bas najjasniji kako funkcionise tj ako to uradis gde je u stvari onda wallet... ako neko zna neka pojasni malo deo oko samog wallet-a?

Još jedan aspekt za razmišljanje i diskusiju.
Bitkoin je na berzi, koja je po definiciji merilo vrednosti postojeće robe. A sam po sebi nije roba. Tj postoji samo u virtuelnom Svetu.
Bitcoin jeste roba ako je na tržištu (berzi).. i novac je roba..

Ne postoji u materijalnom obliku ali za njega mozes kupiti nesto... npr. Lamburdzini ako imas dovoljno BTC-a... :) https://www.bitsonline.com/lamborghini-bitcoin-saddington/

Ali to sto ga nema u materijalnom obliku nije toliki problem jer i email ne postoji u materijalnom obliku ali ima svrhu i izbacio je pisanje pisma na papiru (bar ja ne pamtim kada sam pisao neko klasicno pismo i poslao postom). Ali u svakom slucaju meni to ne predstavlja toliki problem dok je to sto ja posedujem virtuelno nekako kod mene a ne kod nekog treceg lica, pogotovo sto ima neku vrednost. Zato sam i postavio pitanje za wallet jer je on jako bitan gde se nalazi jako je bitno da se zna kako se moze izgubiti... 

2 hours ago, sir Oliver said:

Ne postoji u materijalnom obliku, naštampan ili iskovan već samo virtuelno.

Franja Josif je realni zlatnik.

ukoliko postoji mehanizam (a ima ih nekoliko) da se bitkoin naposletku zameni i za Franju Josifa, nije bitno u kakvom je obliku.. virtuelan svakako nije, naprotiv - to je stvarni novac u drugačijem obliku.. svaka bezgotovinska transakcija koju obaviš, kao i posedovanje žiralnog novca, je jednako "virtuelno" kao i u slučaju bitkoina, ograničena emisija bitkoina, ga može učiniti stabilnijom valutom od bilo koje druge - teoretski, vrednost će mu rasti.. kao i sve ostale valute i hartije od vrednosti i bitkoin je podložan špekulativnim aktivnostima na berzama, koje mogu dodatno povećavati ili smanjivati njegovu vrednost..

3 hours ago, stein said:

Cela igranka funkcioniše na jednostavnom principu - naći budalu veću od sebe koja je voljna da plati više nego koliko je mene koštalo da dođem do određene količine kriptonovca.

:)