Jump to content
sir Oliver

Bitcoin

Recommended Posts

U svetu koji je ispred nas, ne znam na koji cemo nacin uopste ikako moci da sacuvamo privatnost podataka. Tako da uopste vise i ne brinem.@zika: na 1 i 3 ne znam odgovor, a mogu da probam 2: Ogranicen je broj da bi njegova vrednost rasla, a samim tim postajao sigurnija valuta.

Sent from my SM-G350 using Tapatalk

Imati limitiran broj novčanica u opticaju nije jedini uslov da bi neka valuta bila sigurna.

Limit može da pospeši i ubrza ekonomski rast do neke mere. Trenutak kad limit počinje da smeta jeste onaj gde nabujala ekonomija ne može dalje da raste jer nema dovoljno para u opticaju da se izvrši svaka transakcija i ekonomska aktivnost. U takvoj pregrejanoj ekonomiji ukupna dobra vrlo brzo prerastu novčanu masu, veliki deo učesnika bude zaduženo jer imaju ekonomska očekivanja da će i dalje sve da raste, .... jednostavno cena novca i njegova masa ne prati materijalni rast i buduća zaduženja.

Tada dolazi do velikih lomova. Blago doziranje novog novca u opticaj otklanja ove lomove. Nažalost današnja ekonomija se ne zasniva na ovim principima. Mislim da će kriptovalute stimulasati samo onu ekonomiju koja nama nije prioritetna.

@pp3nalozi Hvala na odgovoru. Otprilike sam i naslućivao da se rade ogromni proračuni za koje nema procesorske snage da se urade pa se radi trošenje tudje procesorske snage. Sad zašto baš proračuni hasha i da li samo oni to je upitno. Možda se rade i proračuni meteorološke prognoze ili obrada snimaka sa satelita ali je verovatnije , štoo neko reče , da se razbuijaju svi mailovi, sve transakcije, sve.

Samo mi nije jasno gde su tu Bitcoini. Prepustiš svojih 200 grafičkih kartica da melju brojeve i kad "otkopaš" jedan Bitcoin? Kad pogodiš hash? kad uradiš trilion flopsova?,...?

@zika Dobra tri pitanja

1 Verovatno su nekome ti hashovi interesantni pa je spreman da plati (virtuelne) pare za njih. A i ne mora da su samo hashovi interesantni

2 Nisam znao da postoji ograničenje ali onda je to pitanje za ekonomiste. Pored psihičkog efekta da se kopa što više i brže dok ih još ima ( dok ih drugi nisu sve iskopali)

3 Pa kripto novac je zato što se transakcije obavljaju virtuelno, transakcijom koja je kripto  zaštićena . Važnije je to da je to virtuelan novac.  Ne postoji u kovanom ( štampanom ) obliku već samo u transakcijama.

Ako na trenutak zaboravimo Bitcoin i ostale digitalne valute...

• Cesto sam razmisljao, jedan od najvecih izazova dananjice, a i sutrasnjice je, i bice, sifrovanje i desifrovanje podataka. Pa zasto prave superkompjutere? Da izracunaju koliko zrna peska ima u Sahari? Naravno, ne. U vezi s'tim zamislio sam sta bi bilo kad bi mogli uposliti svu procesorsku snagu svih uredjaja na svetu, da bi recimo, desifrovali neku sifrovanu poruku, tudje planove itd, koji su jako dobro sifrovani. Pa, neko se setio,,,Bitcoin mozda radi upravo to.
  • Sta je sledece? Kako uposliti procesorsku moc svih smartphonova na svetu. Zasto da se telefon nocu "samo puni" kad moze i "nesto da radi" ?:)

Skuplje im je da plate superkompjuter od milijardu dolara nego da plate 100.000 njih sa 20 milona grafickih karica :buehehe:

Sa toliko grafike mogu da izracunaju sta god hoces.

Pokretanje vestacke inteligencije u vidu superkompjuteta koji bi koristio sve raspolozive svetske resurse i omogucavao povoljnosti pristupu i koriscenju novih i nadolazecih buducih tehnologija time sto bi obezvrednjivao sve stare poznate do neupotrebljivosti uvlaceci sve u svoj sistem kontrole :D

Jedino sto vam niko ne moze oduzeti jeste znanje ukoliko ne iznosite sve u javnost, u prevodu ne treba sve pokazivati sta imas niti reci sta mislis i znas.

5 hours ago, sir Oliver said:

Samo mi nije jasno gde su tu Bitcoini. Prepustiš svojih 200 grafičkih kartica da melju brojeve i kad "otkopaš" jedan Bitcoin? Kad pogodiš hash? kad uradiš trilion flopsova?,...?

Kad dešifruješ, brat -bratu ceo internet (u svakom momentu).  To se plaća... a nema cenu. 

Sve se šifrira u transportu pomoću SSL / TLS-a i sa PGP-om ili GPG-om na lokalu. (sve je hashovano kroz Dual_EC_DRBG  - I Vaši password-i na forumu:buehehe:)

Bitcoin je generator pseudoslučajnih brojeva. Baziran na Dual_EC_DRBG. (a public randomness source)

Pretvaraju nizove odgovarajućih slučajnih podataka u stalni tok slučajnih brojeva.

Entropija (u teoriji informacije) se obično definise kao način merenja slučajnosti.

eccgroupaddition.png

Dual_EC_DRBG koristi određenu eliptičnu krivu. Eliptičke krive dolaze s dodatnom strukturom…Oni pružaju P i Q u standardu. 

U praksi to znači da ako Bitcoin  izračuna (vrlo veliki) broj e , može se čitati gotovo sav TLS-promet (koji uključuje HTTPS) koji je šifriran koristeći algoritam baziran na Dual_EC_DRBG.:buehehe: