Jump to content
sir Oliver

Bitcoin

Recommended Posts

Ima li ovdena neko da mi objasni famu oko Bitcoina?

Kako se to rudari, gde su zakopani,...? Ili je to prepuštanje procesorske snage nekom na korišćenje a za uvrat dobijati ponekad neku mrvicu virtuelne valute? Ili je to dobra zamisao za pranje para? Ne verujem da iko može da objasni trend rasta vrednosti Bitcoina ali ima jedno interesantno poređenje.

BITCOIN CHART (2017) VS GENERIC CHART OF A FINANCIAL BUBBLE

a4GD05Z_460s.jpg

Ćuti, još me boli što 2012-e nisam pazario 10 bitkoina za 50 dolara... Ono, ma daaj, kuppujem *ebenu kriptovalutu, ko zna kakva je prevara u pitanju, bolje da uzmem štap za pecanje za te pare.

Sad taj štap vredi 30 evra, a 10 bitkoina 150k :wacko:

Stabilizovaće se njegova vrednost, baš kao ta kriva, ali svakako dugoročno ide na gore, jer mu je količina ograničena na 20 miliona (ili beše milijardi) komada, za razliku od dolara, koji se štampa 24/7 u neograničenim količinama :buehehe:

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_bitcoin

https://en.wikipedia.org/wiki/Bitcoin

Da, Ati Radeon je bolja od nVidie.

Sada za rudarenje treba odprilike uložiti u opremu vrednost jednog stana, i još vrednost jednog stana uložiti u potrošenu struju, da bi se za 5-6 godina sve povratilo.

Do pre samo recimo godinu ili dve nije bilo tako, jer zbog ograničenog broja BTCa sve je teže izrudariti jedan deo, a kamoli ceo bitkoin. Plus oscilacije.

Ali generalno vrednost će se stabilizovati, kad tad, i biće valuta budućnosti.

Sada može već da se pogleda u pravcu Litecoina, Ethereum-a, Zcash-ea, itd.

nije do toga da li je bolja od nvidia vec je jeftinija a dobijas isto. Neki modeli uopste ne mogu da se nadju na trzistu jer ih rudari vec kupili. Bilo je nekih primera da su cak avione iznajmljivali kako bi graficke do njih dosle. Ludilo.

da, do pre neku godinu je bilo moguce, sad je sve naucna fantastika, oprema, struja i sve sto ide uz to...

A bre al mi objasniste.

Pa i ja žalim štio nisam kupio kuću u Rose za 13 000 DEMa (koje sam imao). Sad vredi 2ipo meleona € a neki kažu i 5. Kuća sa terasom u moru košta kolko kažeš. Al prošo voz.

Zmam da grafičke karte imaju najjače procesore. Bio sam u jednoj kući  gde klinac napravio NASA centar u potkrovlju. Još i preskočio strujomer.

Ali šta je suština rudarenja. I ko je to "sakrio". To mi nema logiku.

Jedino što sam iskonstruisao pretpostavku da se ta silna procesorska snaga stavlja na raspolaganje nekom ko nema ili ne želi da je kupi(plati) pa je rentira . Ali ne plaća po flopsu nego u nekim fiktivnim parama. Koje i nisu fiksne nego se javljaju smene na uštap.

Još jedna pogodnost je da mafija može da legalno kupuje kripto valutu sa crne pare.

Al nikako da sastavim suvislu konstrukciju. Još i ovo oscilovanje poslednjih dana mnogo liči na ozloglačene ekonomske  mehure. Na berzi se kupuje i prodaje nešto što ne postoji. Vrhunac tržišne fiktivne ekonomije.