Jump to content

Large econowave / 4 Pi, ili ko zna šta već


Aleks

Preporučeni Komentari

Good shit ili good stuff :D

Meni mnogo slatko izgledaju. Sad citao tamo malo nesto onaj njegov vorum, kazu pojedini povecavali kutiju da dobiju basa, al se onda malo zamrlja midrange. On cak savetuje subwoofere za vece prostorije kao dodatak, sto je meni nobrainer - dodajes sub na 15ice
Mnogi kazu za manje sobe, ono, taman.
Dajte neka iskustva - ako ima....

Sent from my SM-G350 using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

SuperFi je imao Econowave sa Beymom 12" (best option u to vreme , pre nego se pojavila Sonido 12" i 15" ), sa Selenium HF i JBL WG

 

generalno - small VoT pristup, gde se bass trpa u manju/ne horn kutiju ......... odavno poznato , i sasvim logicno da ima bljak primera u mozda i vecoj meri nego dobrih

dakle - kao koncept nista novo - ko voli - ne bira drugo

 

Parham zna znanje , treba procitati njegove papire o skretnicama , sve ti jasno

licno bih se pre opredelio za Sonido 15" jer pored svih potrebnih kvaliteta , najblize je idealu Altec 515 od svih modernih/raspolozivih/nov driver opcija , koji je brz lelekuku , sto je moguce samo ako driver nema previse snage/nema previse bakra u VC a samim time i sam kretni sistem naginje gracilnosti a ne robusnosti ....... koju mora da ima pri vecim snagama

 

u prevodu - bass od 15" koji ide dovoljno dole , dovoljno gore a ne zahteva veliki dinamiki potencijal ( citaj - wate) da bi prosvirao

onda nakarikati adekvatno tuturututu resenje gore i to ti je to

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ima neki takav basovac kod italijana, cini mi se ciare, samo dobro prelistajte katalog. nije jos provaljen a genijalac koji ga je turio u svoje kutije od 20-25k se greskom izlajao. upravo u napucanoj opciji VOTT bas kabineta, sa produzenom prednjom hornom ako se to moze tako nazvati.

 

inace imali ste ovde pricu o boljem zvucniku od ovog a iz iste skole, malo skupljem ali ne toliko da je greda. geddes summa, radili su se ovde klonovi lavora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, grau said:

ima neki takav basovac kod italijana, cini mi se ciare, samo dobro prelistajte katalog. nije jos provaljen a genijalac koji ga je turio u svoje kutije od 20-25k se greskom izlajao. upravo u napucanoj opciji VOTT bas kabineta, sa produzenom prednjom hornom ako se to moze tako nazvati.

 

inace imali ste ovde pricu o boljem zvucniku od ovog a iz iste skole, malo skupljem ali ne toliko da je greda. geddes summa, radili su se ovde klonovi lavora.

jes , tako je

ne mogu ja uvek svega da se setim :rofl:

 

gledde Ciare - batali me drivera od 800W za kucu

ono - kad se krenemo priblizavati sumi od 500 keka , ja onda razmisljam o nabavci Tannoya

 

no brainer

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma dajte bre sta vam je i u ovom slucaju kao i kod gedea je osnovni cilj (a bez ikakvog drugog smisla) da se dobije sto manji bas refleks kabinet po svaku cenu, sa 15in driverom. BTW isprobao sam koncept skretnice za HF jedinicu PI nisam bas bio nesto zadovoljan. To je jedino sto je originalno kod tih pi. sistem atenuacije za HF...

Sa tim sto je kod gedea barem originalna i solidna konicna horna u pitanju, ovde je neka losa kockasta plasticna PA ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni deluje nelogično trpati 15" bas u tako malu kutiju, kad mu treba 150+ ko zna koliko litara da pokaže šta može, težak kompromis. Šta je cilj, visoka efikasnost bez imalo basa pa mu treba sub da može da se sluša? I kakva treba da bude ta horna da se uklopi sa tim ogromnim basom, bez visokih, znači opet težak kompromis. Takvih imaš da vidiš po svadbama koliko hoćeš, meni to deluje skroz naopako kao koncept.

Pre bih prihvatio nešto kao SEAS A26, ili onaj Orangutan, mada su Orangutani bezobrazno skupi.

http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=475:seas-a26-kit&catid=66:seas-diy-kits&Itemid=365

https://www.stereophile.com/content/devore-fidelity-orangutan-o96-loudspeaker

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako se 2226 proturi malo kroz besplatne simulacije, jasno se vidi da sa povećanjem zapremine fazni odziv počinje da se uvrce, a port tunning počinje da bude sve veći problem sa zapreminama preko 90l...

Ovaj JBL ima magiju u midbasu i to mu je najveća prednost, dok je ekastenzija na dole nešto ograničena - pitanje sa druge strane kolika prostorija želi da se napuni bassom.

Ja imam iskustva sa pi3 i 12" sonido drajverima+de250 u eminence h290. Dosta puta sam slušao beyma 12pw3+d220 u JBL hornici. 

Ja sam uspeo da dobijem skoro lenjir ravan frekventni odziv od 200 do 19khz sa Parhamovom skretnicom. Problem je što je to uvek zvučalo nekako beživotno, ravno bez finesa u detaljima. Svašta sam probao da izvučem iz te kombinacije da bi na kraju batalio projekat. 

Meni je D220ti uvek jako dobro svirao sa JBL hornom i sad da krećem od nule išao bih na tu varijantu ako je budget opcija. Za više para, preporucujem kombinaciju koju sad slušam, beyma cp385nd+td194. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, chakija said:

Ako se 2226 proturi malo kroz besplatne simulacije, jasno se vidi da sa povećanjem zapremine fazni odziv počinje da se uvrce, a port tunning počinje da bude sve veći problem sa zapreminama preko 90l...

Ovaj JBL ima magiju u midbasu i to mu je najveća prednost, dok je ekastenzija na dole nešto ograničena - pitanje sa druge strane kolika prostorija želi da se napuni bassom.

Ja imam iskustva sa pi3 i 12" sonido drajverima+de250 u eminence h290. Dosta puta sam slušao beyma 12pw3+d220 u JBL hornici. 

Ja sam uspeo da dobijem skoro lenjir ravan frekventni odziv od 200 do 19khz sa Parhamovom skretnicom. Problem je što je to uvek zvučalo nekako beživotno, ravno bez finesa u detaljima. Svašta sam probao da izvučem iz te kombinacije da bi na kraju batalio projekat. 

Meni je D220ti uvek jako dobro svirao sa JBL hornom i sad da krećem od nule išao bih na tu varijantu ako je budget opcija. Za više para, preporucujem kombinaciju koju sad slušam, beyma cp385nd+td194. 

Ja sam pravio sa ortakom davnih 90 tih 4kom. bas kutija (da ne kažem subwoofer-a) od po 250l približno ne sećam se više tačno kolike su bile, sa nekim EV 15" basovima za jednu diskoteku, kutije su bile rađene po EV preporukama. To je bilo otkrovenje za mene, možda nije bio najdublji bas na svetu, ali ta snaga je pomerala sve što nije bilo ušrafljeno u patos. Sateliti su bili 4kom. nekih dvosistemskih Fane sa 10" driver-om i bullet tweeter-om montirani ispod plafona. To je sve otkidalo, do bola, nije smelo ni da se pojača koliko može. Pogon su bili Crescendo pojacavaci iz Elektora za basove, a neki fabrički za satelite. Kad bih imao prostora u stanu danas ne bih ni razmišljao šta da radim, ovako sam osuđen na hifi i kutije od 45l.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, chakija said:

Ja sam uspeo da dobijem skoro lenjir ravan frekventni odziv od 200 do 19khz sa Parhamovom skretnicom. Problem je što je to uvek zvučalo nekako beživotno, ravno bez finesa u detaljima. Svašta sam probao da izvučem iz te kombinacije da bi na kraju batalio projekat. 

uz dužno poštovanje, verovatno si ga uštrojio dok si peglao frekventni odziv. iako deluje jednostvno, dizajn skretnice za ovu filozofiju nije baš naivna rabota čak i kada se skapira da cilj nije nužno lenjir na frekvenciji koliko lenjir na faznom odzivu. summa ima ozbiljnu rupetinu od nekih 5db po secanju na nekih 2.5k.

sad još nešto. ne slažem se da mora sonido ili tannoy bas u ovaj koncept, tj da je "800w bas u kucu" no-no. da budem iskren ne znam tačno kako se dolazi do 800w, da li je to snaga koja moze da prodje kroz kalem a da ga ne istopi, ili nešto drugo. tek summe imaju B&C 15TX100 bas koji je mislim cak 1200W i to ne narocito lagan (preko 160 mu je mms, ovaj ciare gore je malo iznad 100), bio sam jako skeptican kako i cime ce to da se tera i na kraju je kod mene u kuci to lepo terao 10Y SET u A2 klasi koji je realno imao mozda 3-4 vata dok novi vlasnik piški firnajz od sreće sa trafomatic 2A3. onaj bolesnik geddes je predlagao neke digitalne panasonic risivere od 50-70w po kanalu kao idealno za svoj zvucnik.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

27 minutes ago, grau said:

razne ove bas opcije za ekonovejv ili klonove suma po slicnom principu su -3db na nekih 35-40hz sa raznim ovim pro opcijama. u pravoj sobi to je vrlo dubok bas.

Nije mi jasno kako dobiti 35-40Hz -3dB sa tako velikim basom u tako maloj kutiji, ako nije aktivna ekvilizacija. To je nemoguće. Ja to otprilike imam (40Hz -3db) sa basom od 22cm u kutiji od 43l, i kad se na to doda room gain onda jeste dubok bas, a moglo bi i bolje ali sa drugim bas driver-om.

21W/8554 43L 3×6″

40Hz   

22W/8857T00 46L 3×10″ 31Hz
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25 minutes ago, grau said:

uz dužno poštovanje, verovatno si ga uštrojio dok si peglao frekventni odziv. iako deluje jednostvno, dizajn skretnice za ovu filozofiju nije baš naivna rabota čak i kada se skapira da cilj nije nužno lenjir na frekvenciji koliko lenjir na faznom odzivu. summa ima ozbiljnu rupetinu od nekih 5db po secanju na nekih 2.5k.

sad još nešto. ne slažem se da mora sonido ili tannoy bas u ovaj koncept, tj da je "800w bas u kucu" no-no. da budem iskren ne znam tačno kako se dolazi do 800w, da li je to snaga koja moze da prodje kroz kalem a da ga ne istopi, ili nešto drugo. tek summe imaju B&C 15TX100 bas koji je mislim cak 1200W i to ne narocito lagan (preko 160 mu je mms, ovaj ciare gore je malo iznad 100), bio sam jako skeptican kako i cime ce to da se tera i na kraju je kod mene u kuci to lepo terao 10Y SET u A2 klasi koji je realno imao mozda 3-4 vata dok novi vlasnik piški firnajz od sreće sa trafomatic 2A3. onaj bolesnik geddes je predlagao neke digitalne panasonic risivere od 50-70w po kanalu kao idealno za svoj zvucnik.

nije da ne moze , eve mene Beyma SM-115NE kao bass helper radi sa par W

ali se oseti razlika u odnosu na teze a da ima isti Qts ..... Beyma je 400W (800Wprogram) sa Mms od 77gr

navedoh sta je safer bet

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Zen Mod said:

uz dužno poštovanje, verovatno si ga uštrojio dok si peglao frekventni odziv. iako deluje jednostvno, dizajn skretnice za ovu filozofiju nije baš naivna rabota čak i kada se skapira da cilj nije nužno lenjir na frekvenciji koliko lenjir na faznom odzivu. summa ima ozbiljnu rupetinu od nekih 5db po secanju na nekih 2.5k.

 

Skretnica je bila 1:1 Parham...

Za mene je krivac br 1  bio i ostao Eminence horna. Jednostavno, uvek mi je zvučala nekako beživotno iako je Parham kuje u zvezde.

Sonido je solidan bass, ali kao midbas i mid mislim da je previse mekan/mutav.

Beyma 12lw30 mi je uvek jako lepo svirala sa d220ti selenium drajverom. Iako ta 12" ka tvrda kao kamen (~450w rms), uvek je dobro svirala bilo sa 200W AB klasom, bilo sa TH100 SE ili El34 kama.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

48 minutes ago, NIXIE said:

Ja sam pravio sa ortakom davnih 90 tih 4kom. bas kutija (da ne kažem subwoofer-a) od po 250l približno ne sećam se više tačno kolike su bile, sa nekim EV 15" basovima za jednu diskoteku, kutije su bile rađene po EV preporukama. To je bilo otkrovenje za mene, možda nije bio najdublji bas na svetu, ali ta snaga je pomerala sve što nije bilo ušrafljeno u patos. Sateliti su bili 4kom. nekih dvosistemskih Fane sa 10" driver-om i bullet tweeter-om montirani ispod plafona. To je sve otkidalo, do bola, nije smelo ni da se pojača koliko može. Pogon su bili Crescendo pojacavaci iz Elektora za basove, a neki fabrički za satelite. Kad bih imao prostora u stanu danas ne bih ni razmišljao šta da radim, ovako sam osuđen na hifi i kutije od 45l.

Sto se diskoteka tice, pojacavanje krece kada se prostorija napuni masom ljudi koji pricaju u glas. Tada DJ treba da bude pametan i da kontrolise masu pojacavanjem i smanjivanjem. Ovde ima mnogo boljih DJ strucnjaka koji verovatno znaju o cemu pricam. Ista logika se primenjuje za koncerte na otvorenom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Beli_Ninja said:

Sto se diskoteka tice, pojacavanje krece kada se prostorija napuni masom ljudi koji pricaju u glas. Tada DJ treba da bude pametan i da kontrolise masu pojacavanjem i smanjivanjem. Ovde ima mnogo boljih DJ strucnjaka koji verovatno znaju o cemu pricam. Ista logika se primenjuje za koncerte na otvorenom.

Ma nisam zato napisao, znam to da ljudi služe ko nabolji damping, probao sam na licu mesta. Napisao sam zato što sam tada prvi put otkrio čari velikih PA bas diver-a u pravilno odabranim kutijama. Ono što sam slušao po koncertima je bilo daleko od toga, barem tada osamdesetih i devedestih je retko mogao da se čuje pravi bas na otvorenom, danas je to ipak mnogo bolje u eri ovih digitalnih pojačala i procesora. Šteta što za tako nešto u kućnim uslovima retko ko ima mesta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...