Jump to content

6N30 alternativa


Superfi

Preporučeni Komentari

Google nije pomogao, dapace...

Da li je 6N6P odgovarajuca zamena za 6N30? Na nekim mestima kazu da jeste, na drugima da nije. Konkretn uredja je BAT VK3ixSE preamp, jedna lampa po kanalu u diff spoju. Nesto kao Passov BOZOS samo sa lampama. Semu preampa nemam ali mozda neka hi res slika pomogne, cak sam spreman i da dam nekome uredjaj da se sema skine...

Ove shitare od 6N30 sto se sada prodaju su skupe i tesko je naci uparene triode u jednom balonu. Mislim, tesko je naci i 6N6P uparene ali sam nekako uspeo. A kazu (a svasta se pise po netu)  da su 6N30 zapravo 6N6Pi...

Viktor iz BATa, covek koji je medju prvima na zapadu poceo da popularise 6N30 cuti ko kurva tj NE preporucuje zamenu (a sta ce drugo i da kaze?)

 

With the current source the tube might enter the positive grid area, as the 6H6 simply does not have the emission and plate resistance of its big brother. So check the current and voltage requirements against the tube's curves.

If 6H30 is used in a relaxed regime, then this might be an OK sub.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da citiram deo koji je direktno vezan za temu:

 

The biggest and quickest improvement is over 6H30P - the tube popularized by BAT and its creator mr. Khomenko. He raves that 6H30 is a supertube, but in my opinion it is very coarse, hard and glassy by comparison. I hate 6H30 in circuits which I tried, including my own BAT VK-D5SE cd player. Anyone having BAT gear should immediately give 6H6P a try without any other circuit mods. You will be surprised.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Superfi said:

Da citiram deo koji je direktno vezan za temu:

 

The biggest and quickest improvement is over 6H30P - the tube popularized by BAT and its creator mr. Khomenko. He raves that 6H30 is a supertube, but in my opinion it is very coarse, hard and glassy by comparison. I hate 6H30 in circuits which I tried, including my own BAT VK-D5SE cd player. Anyone having BAT gear should immediately give 6H6P a try without any other circuit mods. You will be surprised.

http://www.diyaudio.com/forums/tubes-valves/13250-6h30pi-variants-2.html

https://tubehifi.websitetoolbox.com/post/tube-roll-in-the-mini-6394098

Šta znam, nisu iste lampe po karakteristikama (pinout treba da je isti) ali su zbog cene i drugačijeg zvuka često zamenjivali 6N30 sa 6N6P. Ostaje jedino da probaš, pa ako ne valja lako ćeš prodati uparene 6N6P.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

prvo treba videti tacno kako je biasovano (sema , premeriti) pa onda skontati kako bi se mogla ubaciti 6H6П

ponavljam - pominje CCS , znaci moze , ako se presteluje CCS i proveri anodni load

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Zen Mod said:

prvo treba videti tacno kako je biasovano (sema , premeriti) pa onda skontati kako bi se mogla ubaciti 6H6П

ponavljam - pominje CCS , znaci moze , ako se presteluje CCS i proveri anodni load

Nema šeme nigde, tražio sam. Mora da premeri.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dogovorio sam se sa Zenom, kad mu izadje onaj Monster Amp iz radionice da premerimo BAT. Update sledi. U medjuvremenu sam stavio nove 6N30P-EV koje su u startu manje mikrofonicne od starih (isti qur, Sovtek novo izdanje). 6N6P Gold grid iz doba kad se islo u Sibir za fuserisanje tek nakon sto Zen da Amin.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 hours ago, Superfi said:

Dogovorio sam se sa Zenom, kad mu izadje onaj Monster Amp iz radionice da premerimo BAT. Update sledi. U medjuvremenu sam stavio nove 6N30P-EV koje su u startu manje mikrofonicne od starih (isti qur, Sovtek novo izdanje). 6N6P Gold grid iz doba kad se islo u Sibir za fuserisanje tek nakon sto Zen da Amin.

 

Promeniće ti zvuk poprilično bar prema raznoraznim forumima, ali vredi probati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

interesuje me sta je bilo sa zvukom kod zamena.evo sta ruski forumi kazu Даже 6Н6П нельзя сравнивать с 6Н30П - это две разные лампы. У одной больше коэфициент усилиния, но меньше крутизна характеристики, у другой больше допустимый ток катода. 
Искажения у большинства ламп при равных соотношениях R нагрузки к R анода и равных отношениях амплитуд выходного напряжения к напряжению питания, примерно одинаковые, поэтому говорить о том какая лампа лучше, а какая хуже, можно лишь в каждом конкретном случае.
evo link https://www.hi-fi.ru/forum/forum52/topic44279/

pa Из советских наиболее близким аналогом 6Н30П является 6н6п, в том числе и по цоколёвке. Но у неё в 4 раза меньше крутизна и в 3 больше вых. сопротивление. Прямого аналога нет. https://hi-fidelity-forum.com/forum/thread-26851.html

i ko se petlja sa ovom 6n30p rusi daju dugo vreme usviravanja ove lampe-od 50 do 400 sati!!!

znaci zbog karakteristika nisu ni blizu identicne,pasuju podnozja samo tonalno pa da i postavis bias kako treba ko zna sta ce ispadne

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ Nixie i Dunavko, zahvaljujem se na angazovanju!

Kao sto rekoh, ima raznih misljenja, i da jesu i da nisu drop in zamene. Ima li nekih grafova gde se to moze jednom za svagda razresiti? Data sheetovi? Toliko se insistira (sa pravom) na inzenjerskom pristupu pa eto npr Vladd se nije ni jednom oglasio a jako bih hteo da cujem misljenje od uvazenog...i jos ponekih :) (ZZZ pomagaj)

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nemojte misliti da je 6N30P obavezno bolja od 6N6P.

mislim zvucno.

bitan je i ukus.

meni, na primer je bolja (zvucno) 6N6P.

sto se tice drop in zamene, bitno je da nece doci cike sa crvenim kamionom.

100% sigurno.

6N30P malo vise vuce na grejanju (825 vs 750 mA).

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Superfi said:

Vladd se nije ni jednom oglasio

Pa sve ti je receno. Na kraju je u Sale dodao ukus kao parametar.

Imas realno razlicite lampe, svakoj treba ugoditi da radi u svom rezimu, inace su efekti sareni, najcesci je (soft) klipping.

 

Jednostavan dizajn(iako nemamo semu) zahteva uparene komponente, ako je rzalika izmedju trioda dramaticna, onda treba ugoditi svakoj ponaosob, nije moranje identican ccs za svaku, ali je neophodna identicna zona rada, pre svega "relaksiranog".

 

Ovo predugo usviravanje je losa stvar, ne znam iz kog razloga konkretno, i sta u dizajnu zahteva da lampa malo jace degradira da bi dosla u zadovoljavajuci rezim rada.

Za realno upotrebljiv efekat cele akcije, neophodno je imati curve tracer, da ne bi bilo napipavanja i pretpostavki, realno praznih prica i uopstenih preporuka.

Tabele i datasitovi su pausalni, i realne lampe mogu da imaju velike razlike, sto se i pokazalo u praksi i ne daje se poseban datasit za levu i desnu triodu. :) 

A ja sam tek na pola puta da napravim jedan, pa cutim. :) 

 

P.S.

Ne forsiram ja inzenjerski pristup, vec sustinsko poznavanje pojava, a nakon toga bahat pristup u izradi igracaka.

Inzenjeri vole da stede, racionalisu i ekonomisu :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne mogu da shvatim zbog cega se ne uporede podaci?

* i vidi da su to potpuno razlicite cevi... jos i ako se pogleda unutrasnja konstrukcija, sve postaje jos jasnije.

Za preamp sa 6n6 sam napravio shemu i to je tamo na diyaudio.com, mozda ima i ovde.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kako napisah jos na pocetku - nema potrebe lupati glavu dok preamp ne dodje na sto i dok se ne skine sema kola

prepravi se sto se treba prepraviti za 6H6П , poslusa se , ako je OK ostaje , ako nije vraca se na original

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 minutes ago, Zen Mod said:

kako napisah jos na pocetku - nema potrebe lupati glavu dok preamp ne dodje na sto i dok se ne skine sema kola

prepravi se sto se treba prepraviti za 6H6П , poslusa se , ako je OK ostaje , ako nije vraca se na original

Nesto slicno kao sto se i zbilo sa onim ogromantnim Unison-om koji izgleda kao komandna tabla iz podmornice 12k milja pod morem od J.Verne-a. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa ne bas ...... taj Unison je pokazao još jednom koliko je Plač Majke Božije česta pojava u FiFIkobajagiHiEndlandu

ono nijedan pravi inženjer ne bi mogao da potpiše

 

pretpostavljam da BAT ipak nije u toj ligi , bar koliko sam slikica video na netu ..... nijedan jos nisam imao prilike da otvaram

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala svima na interesovanju i na savetima!

BAT se nece modifikovati, ako 6N6P ne moze, nikom nista. Nervira sto je nova produkcija 6N30 strasno mikrofonicna i navodno mnogo iza DR verzija koje su opet, hi-endovski skupe :-)

Zapravo, BAT je vec modifikovan u fabrici (genericki model ima dve ECC88 lampe po kanalu a moj jednu 6N30/kanalu, to ga i cini SE verzijom)

Svira to za medalju, nema brige nego sam u nabavio prilicno 6N6P lampi pa sam se ponadao da mogu da se zekim i turam 6N6P...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 hours ago, sax.hifi said:

nemojte misliti da je 6N30P obavezno bolja od 6N6P.

mislim zvucno.

bitan je i ukus.

meni, na primer je bolja (zvucno) 6N6P.

sto se tice drop in zamene, bitno je da nece doci cike sa crvenim kamionom.

100% sigurno.

6N30P malo vise vuce na grejanju (825 vs 750 mA).

 

Sale,

Thx!!! Znaci ako sam shvatio slobodno mogu da probam 6N6P? 

I ja sam dobio savet od coveka koji mi je upario lampe da je to tako (OK 6N6P na mesto 6N30 li obrnuto ne vazi). 

Pozz

I

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...