Jump to content

Poštovani znalci trebam vašu pomoć oko odabira komponenti


tonko

Preporučeni Komentari

Na tarabi isto moze svasta da pise. To sto u specifikaciji stoji da radi od 500Hz do 20kHz, to ne ukazuje da u tom opsegu zvucna jedinica radi linearno. Zbog osobine materijala od koga je izradjena membrana dolazi do pojave break-up vec od 8kHz sto se vidi u odzivu. Evo primera koji ti govori kako se meri 2446 na 2380 horni. Mislim da slika govori vise od hiljadu reci.

 

image.png.297ed00b1652525fdd48d1ee191d4462.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ideja coveka koji je pravio skretnicu, to nisam ja, je da uradi kompenzaciju koliko moze tog dela kada dolazi do pada u odzivu. Drugi pristup koji je bolji ali je i kompleksniji je da se uvede supervisokotonac. Skretnicom bi se isekao deo spektra iznad  8kHz i taj deo bi preuzeo npr. 2405. Moj savet je bilo brzo, po ceni povoljno i jednostavno resenje. Ako hoces da to upeglas da bude savrseno, prvo ti treba merna oprema, posle toga malo bavljenja proracunima, pa izrada skretnice  i tako u nekoliko iteracija. Aktivom se stvar resava jednostavnije ali to moze da kosta (aktivna skretnica, dodatni pojacivaci itd). Toliko od mene, na tebi je da odlucis sta ces i kako dalje. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ok,hvala
pošto nemam mjernu opremu,neznam računati,pogotovo to ponoviti više puta,ostaje mi ili kupiti skretnicu ili je izraditi
izradom bi bili kvalitetniji dijelovi sami tim vjerovatno i bolji zvuk
jednom u životu bih volio čuti sistem tako projektiran i izrađen
di sad selimo na skretnice?
i čitanje
prvo ubaciti povrce u juhu[emoji6]



Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, tonko said:

ok,hvala
pošto nemam mjernu opremu,neznam računati,pogotovo to ponoviti više puta,ostaje mi ili kupiti skretnicu ili je izraditi
izradom bi bili kvalitetniji dijelovi sami tim vjerovatno i bolji zvuk
jednom u životu bih volio čuti sistem tako projektiran i izrađen
di sad selimo na skretnice?
i čitanje
prvo ubaciti povrce u juhuemoji6.png



Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk
 

Merna oprema ti danas nije tako skupa. Treba ti Dayton USB mikrofon i neki skroman PC ili laptop. Ima i verzija za mobilni, ali mislim da je to slabija opcija. Sutra ću ti poslati link za oba. Po meni to je korisno imati čak i ako samo služi da bolje rasporediš zvučnike u prostoriji.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zamolio bih zena ako ima koju slikicu uzemljenja šasije i onoga drugog što je spominjao,samo da vidim kako to izgleda i da procijenim da li da se upustim u diy
može i slikica harlija ali samo ako je debeli dečko,ostale ne priznajem[emoji6]

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

malo čitam i mislim se,ako treba mjeriti mic ,koliki je utjecaj prostorije na mjerenja?
jel to znači da bi pri svakom seljenju kutija u novu prostoriju trebalo na novo izmjeriti i prilagoditi skretnicu ?

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Konkretna namena ovog sundjera?

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk


sunđer- spužva,ja mislija lavor,kanta
neka komponenta što se ugrađuje u ormar dolazi upakirana u kutiji sa sunđerima[emoji5]

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, tonko said:

malo čitam i mislim se,ako treba mjeriti mic ,koliki je utjecaj prostorije na mjerenja?
jel to znači da bi pri svakom seljenju kutija u novu prostoriju trebalo na novo izmjeriti i prilagoditi skretnicu ?

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk
 

Ne naravno, nećeš menjati skretnicu. Ima načina da se iznad neke frekvencije (recimo 500Hz) isključi uticaj sobe tako da možeš proveriti postojeću ili dizajnirati novu skretnicu. Ima toga puno na internetu kako se vrše merenja, ima i na ovom sajtu (mislim na program Holmi Impulse koji je free).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije mi jasna jedna stvar - kako uopste savetovati coveku koji ne zna ni osnove o skretnicama/zvucnicima da se bavi merenjima i ostalim kerefekama?

tipican neotehnoloski pristup - ocu sve i ocu odmah

e , pa ne ide

ako nista drugo - treba da napravi skrenicu koja mu je predlozena , da ima osnovu i to funkcionalnu a onda posle toga ako i kad stekne dva para mooda da unapredjuje ....... pa da se na kraju vrlo verovatno vrati na ono od cega je krenuo

Tonko - sta je tebi cilj - da uradis posao , i da usput naucis nesto od osnove .......... ili da se prvenstveno zaludno druzis na forumima ?

 

idealno bi bilo ono prvo - da uradis posao druzeci se ......

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...