Jump to content

Poštovani znalci trebam vašu pomoć oko odabira komponenti


tonko

Preporučeni Komentari

2 hours ago, zeljkor said:

Naravno za fino tjuniranje, malo merenja, matematike pa opet malo merenja ali generalno nesto ovog tipa:

Bas:

image.png.5893d5379ad088e5e97de1e0b46ccc81.png

Kompresioni:

image.png.da7b0b06d33a739ee0dd44ce1dff282d.png

Posto je 2446 2" driver on posle 10-12kHz pada kao klada pa je dodat mali HF boost. Ako mene pitas tu treba da dodas neki lepi supervisokotonac npr. 2405 ako hoces da ostanes veran JBL ali to je vec neka druga prica.

Ovakvi driveri su vrlo iskoristivi u aktivnim sistemima. Ako se pogleda graf od 500 Hz do 10 000 Hz ima velika grba od skoro 12db. Ali bitno je da iznad 10k ne pada ispod 100 db sto je jos uvijek prihvatljivo. Ovo od 500-10000 se lijepo da ispeglati sa DSP-om i moguce je dobiti poprilicno ravnu krivulju.

Iz iskustva govorim da čak onaj spektar preko 10k nije bas dobro na hornama imati linearno sa ostatkom spektra jer to onda u zvuku zna zvučati poprilično oštro i neugodno. Bolje da su HF malo prigušenije. Kod horni je to jednostavno tako.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 hours ago, tonko said:

ništa još
to bi odjednom,promjenio kabele od napajanja i sredio trafo na preampu
koliki presjek žice bi bio dobar za kabel napajanja?
imam širmovanih na poslu


Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk
 

3x1.5mm2 je dovoljno to je spoljašnji prečnik oko 8mm taman za šuko i IEC konektore. Širm uzemlji samo na strani šuko utikača, sa druge strane ne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, vladd said:

Mrezni kabal se ne sirmuje, pravi vise stete nego prividnih koristi.

To sto rade sa butik komponentama, to je sasvim druga prica. :) 

ja bi voleo da mi neko objasni zasto bi trebalo da sirmujem mrezni kabl.

mozda sam sve ove godine u neznanju.

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, sax.hifi said:

ja bi voleo da mi neko objasni zasto bi trebalo da sirmujem mrezni kabl.

mozda sam sve ove godine u neznanju.

:cheers:

Da promena gradijenta protoka struje kroz njega ne uzrokuje smetnje na okolne signalne kablove

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, vladd said:

Mrezni kabal se ne sirmuje, pravi vise stete nego prividnih koristi.

To sto rade sa butik komponentama, to je sasvim druga prica. :) 

Ništa mu ja ne sugerišem, sam je rekao da ima širmovanog kabla u firmi, pretpostavljam da ima i neširmovanog. Može da napravi i jedan i drugi pa nek sam ostavi ono što mu se više sviđa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lisice kada sirmuju mrezni kabal, za butik potrebe, gledaju da to izvedu sa dramaticno velikom distancom sirma od vodova(zato se zezam, a oni bogami ne, sa silikonskim crevcima oko kablova i distancom "vazduha") ili sa takodje izdvojenim medjusirmom, pa nema izrazito primetnih efekata, a i voda je u usima zbog utrosenog novca.

Bliski sirm(kakvi su najcesci) i kapacitivni efekti kablova na visokom potencijalu prema njemu, nisu dobar izbor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cim postoji struja, tu je i elektricno i magnetno polje. Sirm samo moze kapacitivno to da pruhvati i uvede u zemlju, kao sum..a izvor suma u uzemljenju, koji je blizi spravama nego tacki u zemlji, nije zdrava opcija.

Ne moze sirm da promeni gradijent, to radi napon, za nijansu moze da utice gvozdeni prah ili neki drugi feromagnetik, pa kada se namagnetise, moze da utice na kretanje elektrona svojom mizernom silom, ali je kretanje haoticno, i uticaj statisticki zanemarljiv.

 

Elektron za jedan dan moze da predje par metara u kablu, "poremecaj" energije je ono sto putuje velikom brzinom.. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod magnetne rezonance je i cela soba "sirmovana" sa nemagnetskim inoxom, da se umanji uticaj na magnetno polje i senzore. To nema nikakve analogije sa kucama, stanovima, muzikom..i muzickim spravama..bilo kakvim prostorima gde nema osetljivih magnetskih aplikacija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

napojni kabel ... da ga bem sto cu ga sirmujem

unutar uredjaja ...... ako nema tehnicko dno da provucem napojni vod do trafoa ispod , onda razvalim stari VGA kabel ,uzmem sirm i navucem na mrezne vodove  i termobuzir-am , spojim sirm na ulaznoj strani i to je to

ne interesuje me koliko , ali znam da dovoljno oklopi da ne moram da razmisljam o uticaju mreznog voda na ostalo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, sir Oliver said:

Dodji pa to objasni ovima što prave elektromagnetne rezonanse, komjutetrsku tomografiju i akceleratore da džabe turaju  širmovane napojne kablove u te uredjaje i da se zapljeskuju .

Da li su sirmovani kablovo od aparata za NMR, CT,.....do prikljucka na gradsku mrezu? Mislim da je ovde rec o takvim kablovima. Naravno da se sirmuju kablovi unutar urredjaja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uredjaj je sva ta skalamerija plus cela soba. I treba se videti to cudo od uzemljenja.

Cela soba je okruzena ramom, na koji su nasrafljene ploce od nemagneticnog inoksa, ili zavarene gde im je lakse.

Taj sirm vise stiti sistem od kabla nego kabal od sistema. I sve to nema nikakve veze sa situacijom u sobi za slusanje muzike. Niti su prisutne takve energije, niti senzori.

Imam ja na poslu niskofonsku laboratoriju, 20-ak metara pod zemljom, sa kondicioniranjem vazduha(najvise zbog radona i vlage) u kojoj nema uticaja okolnog zracenja, pa mi ne pada na pamet analogija slusanja muzike u zemunici.

Moze se sirmovati kabal zarad licnog ceifa, cak i osetiti dramaticna razlika u zvuku, ali to sve ide pod plast ukusa i utiska, nisu svi podlozni tolikoj psihoakustici.

Naravno, oslusnuti da se nisu proizveli dodatni problemi, verovatniji, ako sirm nije dobro uradjen ili je uzemljenje lose...a verovatno je lose...

 

Ili...mozda je sve to komercijalna boza, da skoknemo i vidimo sta su u LIGO labu napravili za eksperiment sa gravitacionim talasima...nije zezanje, pokupise Nobela :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako cemo po toj tehnici, mrezni kabal ubaciti u tombak, pa hladiti tecnim azotom, to je malo ozbiljnija purifikacija transporta struje, a i ne kosta puno, 50 din litra, istina za par seansi slusanja..jeftinije je od trosenja neke egzoticne MC.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, vladd said:

Ako cemo po toj tehnici, mrezni kabal ubaciti u tombak, pa hladiti tecnim azotom, to je malo ozbiljnija purifikacija transporta struje, a i ne kosta puno, 50 din litra, istina za par seansi slusanja..jeftinije je od trosenja neke egzoticne MC.. :) 

Bas sam se pitao gde ima da se nabavi tecni azot i koliko kosta? Moze li se to nabaviti i gde, po toj ceni, za fizicko lice?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...