Jump to content
Kuja

Koliko je jako ovo napajanje?

Recommended Posts

11 hours ago, Kuja said:

Pre desetak godina mi je kolega napravio linearno 5V napajanje za Squeezebox.

Sada se razmišljam da ga iskoristim za napajanje Raspberry Pi-ja, na koji bih eventualno povremeno zakačio i neki eksterni 2,5" HDD.

Problem je što ne znam koliko ampera ovo napajanje može da isporuči.

A što nisi pitao kolegu? :) 

Molim za mišljenje u vezi snage fabričkog (dakle svičerskog) napajanja za Mac Mini mid 2011, o kojoj realnoj jačini struje se tu radi s obzirom na to da je u pitanju svičersko napajanje?

Mac mini (Mid 2011)
2.3GHz dual-core Intel Core i5, 2GB 1333 DDR3 (2x1GB), 500GB 5400 RPM, Intel HD Graphics 3000
Power Consumption Thermal Output
Idle Max Idle Max
11 W 85 W 38 BTU/h 290 BTU/h

Zapravo, kada bih prepravio svičersko napajanje u regulisano/linearno, koja bi tu realna jačina bila potrebna za izlazu? Trafo?

Btw, Mac Mini radi na jedinstvenom naponu od 12VDC.

Pa ne znam, ja sam slepacki gledao 85W, pa onda potreban napon predregulatora, pa mnozenje sa korenom iz 2, pa jos jedno mnozenje da se dobije VA trafoa(oko 150VA), a koliko cesto racunarce povlaci tu snagu iz 12V, i da li se mora obratiti paznja bas na tih 85W, ne bih da nagadjam.

Cinjenica da to pomalo izlazi iz strujnokonfornih sprava, zahteva neke prgavije tehnike, ali ima toga po netu, narocito medju radioamaterima(oni su na 13,8V a struje i preko 30A)

I ja to slepački gledam ali i računam da procesi koji "vuku" najjaču struju nisu neophodni mojim potrebama (renderovanje video sadržaja, raznih grafičkih obrada, igrica...). 

Pri tome se pitam koliko resursa računar koristi za podizanje sistema, kopiranje fajlova, pokretanje aplikacija kao što je audio player, punjenje bafera...koliki pikovi za te potrebe mogu nastati?

Ja stvarno ne znam da li ce u nekim momentima falinke snage samo da uspori klok, i smanji zahteve, ili ce da pocne da ozbiljnije baguje. Probaj.

Od 6A do 8A i nije neka velika razlika u ceni, ali ako ne bude dovoljno 6A onda si u problemu. Ako već praviš, onda je bolje ići na jače. 

Kolika je nazivna struja kod fabričkog napajanja?

2 minutes ago, NIXIE said:

Od 6A do 8A i nije neka velika razlika u ceni, ali ako ne bude dovoljno 6A onda si u problemu. Ako već praviš, onda je bolje ići na jače. 

Kolika je nazivna struja kod fabričkog napajanja?

Sve što nalazim je ovo što sam već izložio:

Mac mini (Mid 2011)
2.3GHz dual-core Intel Core i5, 2GB 1333 DDR3 (2x1GB), 500GB 5400 RPM, Intel HD Graphics 3000
Power Consumption Thermal Output
Idle Max Idle Max
11 W 85 W 38 BTU/h 290 BTU/h

S obzirom na to da je fabričko svičersko napajanje - dakle 230VAC to 12VDC.

Nešto od gotovih rešenja sa tržišta je Audiophile Linear Power Supply for upgrading 2010 or newer version Mac Mini Pro (12V10A)

http://www.teradak.com/products/102.html

Gledam opet slepački što bi vladd reko, pa primetim ovaj DC konektor koji je deklarisan za npr.max 3A, o kakvih onda 10A pričamo:

20140825220162266226.jpg.c602bfcdd09601011b5d01bca31e8357.jpgflushjack.jpg.d2e39aa5f0c03da770c7d3f9f4fa7478.jpgjackinstalled.jpg.49e3cb861adb2f15327729947abbaf3d.jpg

Inače sam kupio ovaj konektor:

https://export.farnell.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=15001&langId=71&urlRequestType=Base&partNumber=1826971&storeId=10152

2691123.pdf