Jump to content

Koliko je jako ovo napajanje?


Kuja

Preporučeni Komentari

Pre desetak godina mi je kolega napravio linearno 5V napajanje za Squeezebox.

Sada se razmišljam da ga iskoristim za napajanje Raspberry Pi-ja, na koji bih eventualno povremeno zakačio i neki eksterni 2,5" HDD.

Problem je što ne znam koliko ampera ovo napajanje može da isporuči.

Oznake na trafou kažu ovo:

 IMG_9799.jpg.9edbd762d42a44b4cd922fda5c48c854.jpg

 

 

Da li je tih 7,1A brojka koju tražim, :) ili je snaga ograničena još nečim?

 

Šema:

post-8784-0-00520000-1394883202.jpg.917e693c46089b759da0ad2aa3ba10d8.jpg

 

Napajanje:

post-8784-0-01748700-1394883123.jpg.aef19921a5bf59210afd090dc8c05caa.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na trafou pise 1A.Jeste to malo rastegljivo... Zavisi sa kolikom gustinom struje je proracunavana debljina zice, i ostali parametri. I to je za taj tip punotlasnog ispravljanja i neki nazivni max. Ali mislim da je to dovoljno za eksterni hard disk koji je tu i najvci potrosac. Najbolje bi bilo opteretiti ispravljac otprilike onoliko koliko pise na HDu da je potrosnja, mozda nesto manje pa videti da li i koliko se greju trafo i hladnjak regulatora...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

31 minutes ago, Gosha said:

Ako je tu stavljen LT1085 njegova maksimalna struja je 3A,

U datasheet-u stoji da je min 3,2 a tipična 4A, možda bi bilo bolje zameniti sa LT1083 koji izdržava duplo veću struju.

Za pogon HDD-a i RPI-a je malo 3-4A (2,5" HDD obično vuče od 0,7 do 1A a za sam RPi ti treba 3A).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, ZZZ said:

Na trafou pise 1A.

Na trafou pise 7.1A

1 hour ago, zek said:

U datasheet-u stoji da je min 3,2 a tipična 4A, možda bi bilo bolje zameniti sa LT1083 koji izdržava duplo veću struju.

Za pogon HDD-a i RPI-a je malo 3-4A (2,5" HDD obično vuče od 0,7 do 1A a za sam RPi ti treba 3A).

U datasheet-u stoji da je 3,2A-4A current limit, a da je regulator predvidjen za nominalnu struju od 3A. 

Za RPi ne treba viseod 800mA:

https://sr.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Hvala svima na brzim odgovorima! :)

 

 

2 hours ago, Gosha said:

Nadam se da su diode u grecu shotki.

Nemam pojma koje su, evo slike pa vi recite da li valjaju :) :

IMG_9806.jpg.d73e1696d3aef2e3ca0353012b4ea962.jpg

 

 

2 hours ago, zek said:

Za pogon HDD-a i RPI-a je malo 3-4A (2,5" HDD obično vuče od 0,7 do 1A a za sam RPi ti treba 3A).

1 hour ago, Gosha said:

Za RPi ne treba vise od 800mA:

https://sr.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi

Stariji modeli RPi-ja traže manje struje, noviji nešto više.

Fora je da su zahtevi za strujom znatno veći kada se na njih kače dodatne periferije.

Evo šta sam proizvođač kaže u vezi napajanja:

https://www.raspberrypi.org/documentation/hardware/raspberrypi/power/README.md

The Raspberry Pi 3 is powered by a +5.1V micro USB supply. Exactly how much current (mA) the Raspberry Pi requires is dependent on what you connect to it. We have found that purchasing a 2.5A power supply from a reputable retailer will provide you with ample power to run your Raspberry Pi. You can purchase the official Raspberry Pi Power Supply from our website, and you can learn more about the differing power requirements of the various models of the Raspberry Pi on our FAQ page.

Typically, the model B uses between 700-1000mA depending on what peripherals are connected; the model A can use as little as 500mA with no peripherals attached. The maximum power the Raspberry Pi can use is 1 Amp. If you need to connect a USB device that will take the power requirements above 1 Amp, then you must connect it to an externally-powered USB hub.

The power requirements of the Raspberry Pi increase as you make use of the various interfaces on the Raspberry Pi. The GPIO pins can draw 50mA safely, distributed across all the pins; an individual GPIO pin can only safely draw 16mA. The HDMI port uses 50mA, the camera module requires 250mA, and keyboards and mice can take as little as 100mA or over 1000mA! Check the power rating of the devices you plan to connect to the Pi and purchase a power supply accordingly.

 

 

Product Recommended PSU current capacity Maximum total USB peripheral current draw Typical bare-board active current consumption
Raspberry Pi Model A 700mA 500mA 200mA
Raspberry Pi Model B 1.2A 500mA 500mA
Raspberry Pi Model A+ 700mA 500mA 180mA
Raspberry Pi Model B+ 1.8A 600mA/1.2A (switchable) 330mA
Raspberry Pi 2 Model B 1.8A 600mA/1.2A (switchable) 350mA
Raspberry Pi 3 Model B 2.5A 1.2A 400mA
Raspberry Pi Zero W 1.2A Limited by PSU, board, and connector ratings only. 150mA
Raspberry Pi Zero 1.2A Limited by PSU, board, and connector ratings only 100mA

 

 

56 minutes ago, sir Oliver said:

Zar HDD ne zahteva i 5V i 12V?

Veliki 3,5" da,

eksterni 2,5" se napajaju sa 5V preko USB-a.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Product Recommended PSU current capacity Maximum total USB peripheral current draw Typical bare-board active current consumption
       
Raspberry Pi 3 Model B 2.5A 1.2A 400mA

 

 

Ako sam dobro razumeo ovu preporuku, RPi uz upotrebu napajanja od 2.5A, može da gura dodatne periferije koje ukupno vuku 1.2A?

Onda sam ja sa ovim mojim napajanjem od 3A OK? :umnik2:

 

 

Probao bih da napravim SPDIF transport (tj, samostalni HDD plejer) sa ovom pločicom, jedino nigde ne piše koliko struje ona vuče:

https://www.allo.com/sparky/digione.html

digione.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja gonim RPi 3 sa 3A, a sve sto mu treba od fajlova imam na NASu koji glumi drugi RPI :) Cisto da ga rasteretim. Problem sa RPi je konekcija preko micro USB koji je stalno topao kod trojke koji god kabl da stavim. Naravno, samo kad ga opteretim.

Kod mene je Kodi na trojci i koristim ga i kao media centar i kakav-takav transport preko hifiberry digi kartice (koja btw ne trosi bog zna koliko struje). Probao sam i par kojekakvih dac boarda (Mamboberry, Hifiberry) i to se meni nikako ne svidja kako svira. Kao transport je okay, ali ti mali "DACići" nekako, pola muzike fali.

RPI + Hifiberry digi sa dobrim napajanjem = bolji spdif od mnogih transporta. Mislim da Bryston prodaje takav uredjaj za oko 1k$. Bez dobrog napajanja, dabome :)

 

EDIT:

" which for US$1295 gives us a Raspberry Pi and Hifiberry Digi+ snapped into a custom case and boxed up with switch mode power supply – a combination that might otherwise be purchased for well under three hundred hundred dollars. "

Izvor: http://www.digitalaudioreview.net

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je tako onda super! :thumbsup:

Za ovaj Allo DigiOne kažu da je ozbiljniji SPDIF i od Hifiberry digi-ja (zato je valjda i duplo skuplji).

Ja mislio da nešto nabudžim, pa da ga ne napajam preko micro USB-a, već preko GPIO-a (ako je moguće umuvati neke kabliće između RPi-ja i nataknutog Allo-a).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da može :)

Ja se nakanjujem da ga prelemim odavno, ali me mrzi da otvaram jer još uvek radi. Kačio sam osciloskop na SPDIF od Hifiberry + i ja tu ne bih ništa čap'o, signal izgleda bukvalno kako treba. Jedino sam skinuo fabri;ki RCA i stavio WBT0110ag. Na to je odreagovao bogami. Na Hifiberry Digi+ ima i rupe za napajanje, samo treba da mi crkne micro usb da se nakanim. Preporuka za Digi+ kao SPDIF, probano i premereno radi kao preslica u ovoj varijanti (naravno sa potpuno čistim napajanjem)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako pogledate debljinu zice sekundara na fotografiji, vidi se da je to manje od debljine rashladen plocice dioda. A plocica je debela oko 1.5mm. To znaci da je zica sekundara oko 1 do 1.5mm precnika a to nije za 7A a da temperature budu normalne... Zato kazem da bi trebalo napraviti par testova i utvrditi kako se napajanje ponasa pre prikljuce ja na uredjaje. Krenuti od 1A sa nekim 5 X snaznijim otporom recimo od 25/30W i pratiti temperaturu.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, Kuja said:

Pre desetak godina mi je kolega napravio linearno 5V napajanje za Squeezebox.

Sada se razmišljam da ga iskoristim za napajanje Raspberry Pi-ja, na koji bih eventualno povremeno zakačio i neki eksterni 2,5" HDD.

Problem je što ne znam koliko ampera ovo napajanje može da isporuči.

 

A što nisi pitao kolegu? :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Molim za mišljenje u vezi snage fabričkog (dakle svičerskog) napajanja za Mac Mini mid 2011, o kojoj realnoj jačini struje se tu radi s obzirom na to da je u pitanju svičersko napajanje?

Mac mini (Mid 2011)
2.3GHz dual-core Intel Core i5, 2GB 1333 DDR3 (2x1GB), 500GB 5400 RPM, Intel HD Graphics 3000
Power Consumption Thermal Output
Idle Max Idle Max
11 W 85 W 38 BTU/h 290 BTU/h

Zapravo, kada bih prepravio svičersko napajanje u regulisano/linearno, koja bi tu realna jačina bila potrebna za izlazu? Trafo?

Btw, Mac Mini radi na jedinstvenom naponu od 12VDC.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, vladd said:

12V 8A, regulisano s tim sto bi trafo trebao da bude na 12V jedno 12A...

Hvala Vladd, može li to da radi bezbedno sa regulatorom od 6A? Potrebe su music server/transport.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...