Jump to content

Priboj (Dragi Milosavljevic) pomoc oko osvezenja istog


williamwallace45

Preporučeni Komentari

Vec par godina unazad ovo pojacalo mi je okosnica sistema i nesto sto se ne menja, ali doslo je vreme da mu posvetim malo vise paznje. Za pocetak, valjalo bi promeniti lampe, moze li mi neko pomoci oko nabavke babuski, 6c33c-b. Imam samo jedan par, navodno novih, dakle treba mi barem jos jedan par. Cuo sam da ima neki Bugarin koji dolazi jednom mesecno na neku berzu kod Bogoslovije i on ih ima? Hvala unapred.

Nemam nacina da ih testiram, a koliko vidim po netu to nije ni malo lako. Receno mi je da one rade "u maksimumu" dok rade, onda crknu i to je to, ali citanjem audiogonga reklo bi se da nije bas tako i da je oko 1500 radnih sati neki period do kad rade u optimumu, posle cega pocinje degradacija. Ove moje su kod mene jedno 4 godine, a i prethodni vlasnik ih je koristio, ne znam sada tacno, sigurno su pregurale 1000 sati. Ista situacija je i sa drajvericama (6n6p), za koje mi je opet receno da se one brze "trose" od babuski? Njih imam, dva seta novih, pa ne znam da li prvo njih da promenim ili da jednostavno zamenim sve?

Takodje procitao sam da stanje, tacnije starost kondenzatora takodje utice na zivotni vek i performans lampi? U planu mi je da apgrejdujem pojacalo i zamenim svih 10 kondenzatora jer iz price to ce doneti ogroman pomak u zvuku?

Pojacalo me sluzi zaista odlicno, ali primetio sam da mi u poslednje vreme "ne oduzima dah" kao pre, i nadam se da nije pitanje navike, vec dotrajalih lampi. Da li ima jos nesto, sem stelovanja bijasa i zamene lampi, sto bi trebao da radim u vidu "odrzavanja" pojacala? Hvala svima unapred!

 

 

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok, hvala :), sada barem znam ko je misteriozni gospodin iz Bugarske. :) Predpostavio sam da nabavka nije toliki problem, ali interesuje me sve ostalo, odnos sa drajvericama, i pogotovo unapredjenje kondenzatora.

 

Da li su i dalje poslednje srede u mesecu ta okupljanja u restoranu Severac? Ima li gospodin mail adresu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

izgleda da si imao srece.

imao sam prilike da vidim u praksi crknute

izlazne trafoe zbog neuparenih lampi.

kad su velike struje u pitanju, sranja su moguca.

em sto mogu da crknu (u malom broju slucajeva), em je

zvuk je mnogo losiji kad su lampe neuparene kod PP pojacala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

45 minutes ago, williamwallace45 said:

Da, bivsi vlasnik je kod njega uzimao, po povoljnoj ceni, on me je i svojevremeno uputio na njega. Sto znaci da sam i ja, sve ove godine, slusao tako, neuparene. Koliki je to zaista problem, i kako se zvucno manifestuje?

Postoji li nacin da barem vizuelno zakljucim da li su lampe, babuske nove ili koriscene?

Ne mora znaciti da su bile neuparene, mozda si imao srece.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako su malo razlicite, to ce da pije vodu.

ali ako su bas, bas, razlicite ... imace mnogo

izoblicenja, cak i na malim snagama.

babuska je veoma zajebana lampa.

pogotovo za PP.

nazalost.

a uparene - nije nemoguce naci, ali je tesko.

i cena je oko 2,5 - 3x veca.

zavisi ko koliko trazi.

ima na KP jedan Bane, mislim iz Zemuna, on ima

tusta i tma lampi.

imao je i uparene babuske.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pitanje je konstrukcije , kako je reseno biasovanje lampi

bez te informacije , ne moze se dati pravi savet , da li mogu lil ne mogu neuparene cevi

dakle , ili info od coveka koji je radio preradu ili da pogleda neko ko zna znanje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, ninja said:

Ne mora znaciti da su bile neuparene, mozda si imao srece.

Moguce, ne znam, moracu da se cujem sa bivsim vlasnikom, a najbolje sa Dragim.

6 hours ago, sax.hifi said:

Ima na KP jedan Bane, mislim iz Zemuna, on ima

tusta i tma lampi.

imao je i uparene babuske.

Cuo sam se sa gospodinom Banetom, hvala za link, ima lampe, neuparene, i iz price sa njim je zakljuceno da imam fiksni bijas, sta god to znacilo. Inace na pojacalu imam da manuelno stelujem bijas.

Na Novom Beogradu sam. Hvala svima na dosadasnjoj pomoci. Interesuje me kakvo je stanje sa drajvericama, da li i one moraju da budu uparene, koliki je njihov radni vek u odnosu na babuske? I ako neko moze da prokomentarise unapredjenje kondenzatora?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, williamwallace45 said:

Moguce, ne znam, moracu da se cujem sa bivsim vlasnikom, a najbolje sa Dragim.

Cuo sam se sa gospodinom Banetom, hvala za link, ima lampe, neuparene, i iz price sa njim je zakljuceno da imam fiksni bijas, sta god to znacilo. Inace na pojacalu imam da manuelno stelujem bijas.

Na Novom Beogradu sam. Hvala svima na dosadasnjoj pomoci. Interesuje me kakvo je stanje sa drajvericama, da li i one moraju da budu uparene, koliki je njihov radni vek u odnosu na babuske? I ako neko moze da prokomentarise unapredjenje kondenzatora?

 

nadji nekoga u Bg ko moze da ih premeri ; bez seme ne mozemo da kazemo (opet) ni za driverice - manje lampe generalno imaju visestruko duzi vek trajanja od izlaznih lampi , ali ipak sve zavisi od toga kako ih je setovao onaj ko je radio pojacalo

 

principijelno - te cevi su dovoljno jeftine da ih mozes promeniti , bez preteranog razmisljanja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 hours ago, milovan1963 said:

interesantno da ti je pribojova 'babushka' okosnica sistema, buduci da si se puno namenjao kvalitetnih i skupih uredjaja, posmatrajuci komentare  sa onog foruma...

Da, to je jedino pojacalo koje je ostalo pored svih koje su dosle i prosle, jer, sto se kaze, svira za sve pare.

13 hours ago, petronius said:

Peca, PIK audio je prodavao te lampe a i moze da ih upari

Hvala ti za info, cuo sam se i sa njim, 50e par uparenih. Prethodno moram se cuti sa konstruktorom. Lampe ce se resiti, vec imam na dva mesta, Nbg, Zemun, sada me interesuje sta i kako sa kondenzatorima.

 

11 hours ago, vladd said:

Nema potrebe za uparivanjem kada ima fiksni bias sa mogucnoscu stelovanja.

A mozda i sadasnjim lampama treba samo ponovno stelovanje na istu struju.

To je bitan info, hvala! Stelovao sam ja sam bias, pre jedno mozda 3-4 meseca, ali lampe su radile sigurno 2 godine kod bivseg vlasnika i jos plus 3-4 kod mene, doduse ne stalno, ali opet, predpostavljam da su za zamenu. Da li merenja mogu pokazati koliko su lampe istrosene ili je samo uho merni instrument?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

51 minutes ago, williamwallace45 said:

To je bitan info, hvala! Stelovao sam ja sam bias, pre jedno mozda 3-4 meseca, ali lampe su radile sigurno 2 godine kod bivseg vlasnika i jos plus 3-4 kod mene, doduse ne stalno, ali opet, predpostavljam da su za zamenu. Da li merenja mogu pokazati koliko su lampe istrosene ili je samo uho merni instrument?

Ma pusti uši one ti ne mogu reći da li su dotrajale sem ako je nešto drastično ili ako imaš nove i stare pa porediš direktno, dok merenja mogu naravno, samo treba ti neko ko ima mogućnosti i opremu da snimi krive i uporedi sa fabričkim, možda taj što ih prodaje uparene ima odgovarajući tester (recimo https://www.ebay.com/itm/KALIBR-L3-3-RUSSIAN-MADE-VINTAGE-VACUUM-TUBE-TESTER-Stock-with-extras-Tested-/272354567311). Kad zameniš kondenzatore u napajanju promeniće se zvuk, dal će biti bolje, nikad se ne zna. Oni beli kondenzatori su prastari, vidi se. Oni plavi su verovarno Sprague, treba videti koji je model i datum proizvodnje, pa potražiti datasheet da se vidi koji im je životni vek i ostali podaci, ali su i oni verovarno za zamenu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...