Jump to content

Altec 604 8G


Superfi

Preporučeni Komentari

Interesujem se za drugara, ima kutije Altec Lancing 17 (mislim da je to, slika u attachu). Ne slusha ih skoro uopste ali posle skorasnjeg iskustva sa mojim Tannoyima odlucio je da ode u pemziju i predje na Altece.

Ima li neko mozda ideju sta da se radi sa drajverima? Neki Onken? Horna? Njegova kutija je napravljena prilicno lose, sve zvoni...Mozda samo da se napravi nova kutija sa svim ukrucenjima i kraj? Inace, koji je to princip? Nema BR tube, samo otvor napred.

Plan je takodje da se originalna skretnica i zice izvade i zamene sa savremenijim (novijim i po spec elementima, ko zna koliko su oni oridjidji stari). Pokusavam da ne upadnem u zamku oko zvuka delova, taman ste se izmirili :D

 

ALTEC 17 B0.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 20
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

procitati ovo : http://www.6moons.com/audioreviews/altec/dream.html

gledati da se stupi u kontakt sa izvodjacima radova , da se vidi da li se moze dobiti sema skretnice

moze to da se dobro upegla .....

 

valjalo bi proveriti Fs , odmah se zna u kakvom je stanju vesanje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

29 minutes ago, neskor said:

.....

i ja se vec par godina lozim da ih uzmem :)

i ja se razmisljao

srecom cuo sam kulturan set ..... i skontao da su Tanns em laksi za ovu stranu bare , em nesto finije rade

volem ja Altec sound , ali je u odnosu na Tann malo vise PA , malo manje Fi

nekome mozda bas to i odgovara

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod americkih alniko materijala, a posebno kod alnico V motora, nisam nasao nijedan magnet do sada a da je oslabio. Nihove legure su najbolje i izgleda da je to porucivano od istog proizvodjaca. To su sve isti motori za oko 25W snage. Mislim da su kvalitetniji od engleskih ili nekih drugih. Imam, a i vidjao sam primerke stare preko 50 godina koji savrseno "drze" magnet. :)

Ali potrebno je obratiti paznju na to da li su fizicki udareni, ako je skinuta farba ili ako se vidi milimetarsko udubljenje u telu magneta onda postoji verovatnoca da je magnetu od udarca poremecena struktura.

Ima jos jedna stvar. Sto se tice zvuka. Poresno je kopirati te skretnice koje daje altec. Preniske su susretne F, losi tipovi skretanja koji pojacavaju efekat direktivnosti kompresione horne. Tu ne ide kao osnova za start, butterworth na -3db susreta kao sto je kod vecine fabrickih, vec Besel na -6db. Takodje ako se pogledaju omske vrednosti prigusnica za LF to je skoro 1om. Pogubno je za donji centralni i bas deo spektra... To se i cuje kod vecine altec/tannoy kabineta. Drugo, delovi za HF nemaju RLC clanove za kompenzaciju impedansi u donjem delu A to je jako vazno i kljucno bas kod kompresionih horni. Kao i tip atenuacije. Ovo sto je dao altec je lose ali i dalje bolje od prostih L-padova koji se masovno koriste.

Kompresione jedinice su mnogo efikasnije od LF jedinica i kod Alteca a narocito kod Tannoya. Te razlike su reda 15 do 20 db. KO ne veruje nak izmeri... Ovo pisem zato sto sam to probao u vise navrata.

Za kabinet bih mogao preporuciti onaj tip Folded Voight horne za 15in (pogledati nacrte u temi o RCA LC1 kabinetima)

Sa jedinom razlikom u precniku porta, duzini porta, i kolicini damping materijala. Zbog toga sto su TS parametri drivera drugaciji. To je ujedno i najmanji kabinet tog tipa ali i kabinet koji "najnize ide", jeste port cab ali potpuno drugacije i mnogo bolje radi od basrefleks kabineta koji moze biti i vece zapremine za ovaj driver. Tacne dimenzije ovih elemenata to sam naveo se mogu dobiti na osnovu izmerenih TS parametra.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

to da je altec razglas a tannoy fifa je po meni toliko daleko od istine.... sve zavisi od implementacije i upotrebe. isti se drajveri kod tannoya nalaze i u kucnim i u pro (razglasnim serijama). 604 ima koloracije od kojih neke mogu biti iritantne ako se ne intervenise - nazalan vokal, verovatna posledica ili rezne frekvencije ili geometrije hornice, nemam pojma - ali sa druge strane imaju neprejebiv zvuk gudaca i, kao i svaki altec iz ove game, jako dobar midbass, jedan od najboljih ikada u pravom kabinetu. ovaj zvucnik ima ozbiljnu magiju u pravom lancu - tu moraju biti singl end triode starog kova sa puno gvozdja - i to ne na slusanju audiofilskih semplera nego na pravoj muzici. i za moj ukus bolju projekciju muzike i scene nego tannoy, koji prezentira slusanje iz 12. reda a altec iz 6-7, znaci ima taj kick u facu na jedan nacin koji vise volim. to je to sto ljude goni da ga zovu PA a na fifa. zamalo....:). mene je jedan drzao prikovanog dobrih sat vremena u vulgaris elektricnom shopping mallu u kome mi ne bi palo na pamet da se u suprotnom zadrzim ni sekund duze nego sto je potrebno da se obavi kupovina...

 

17098308_10154432745017643_7519683730111

 

17156329_10154432745047643_8877577710582

 

17103629_10154432745147643_4776490289321

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod americkih alniko materijala, a posebno kod alnico V motora, nisam nasao nijedan magnet do sada a da je oslabio. Nihove legure su najbolje i izgleda da je to porucivano od istog proizvodjaca. To su sve isti motori za oko 25W snage. Mislim da su kvalitetniji od engleskih ili nekih drugih. Imam, a i vidjao sam primerke stare preko 50 godina koji savrseno "drze" magnet. default_smile.png Ali potrebno je obratiti paznju na to da li su fizicki udareni, ako je skinuta farba ili ako se vidi milimetarsko udubljenje u telu magneta onda postoji verovatnoca da je magnetu od udarca poremecena struktura.

Ima jos jedna stvar. Sto se tice zvuka. Poresno je kopirati te skretnice koje daje altec. Preniske su susretne F, losi tipovi skretanja koji pojacavaju efekat direktivnosti kompresione horne. Tu ne ide kao osnova za start, butterworth na -3db susreta kao sto je kod vecine fabrickih, vec Besel na -6db. Takodje ako se pogledaju omske vrednosti prigusnica za LF to je skoro 1om. Pogubno je za donji centralni i bas deo spektra... To se i cuje kod vecine altec/tannoy kabineta. Drugo, delovi za HF nemaju RLC clanove za kompenzaciju impedansi u donjem delu A to je jako vazno i kljucno bas kod kompresionih horni. Kao i tip atenuacije. Ovo sto je dao altec je lose ali i dalje bolje od prostih L-padova koji se masovno koriste.

Kompresione jedinice su mnogo efikasnije od LF jedinica i kod Alteca a narocito kod Tannoya. Te razlike su reda 15 do 20 db. KO ne veruje nak izmeri... Ovo pisem zato sto sam to probao u vise navrata.

Za kabinet bih mogao preporuciti onaj tip Folded Voight horne za 15in (pogledati nacrte u temi o RCA LC1 kabinetima)

Sa jedinom razlikom u precniku porta, duzini porta, i kolicini damping materijala. Zbog toga sto su TS parametri drivera drugaciji. To je ujedno i najmanji kabinet tog tipa ali i kabinet koji "najnize ide", jeste port cab ali potpuno drugacije i mnogo bolje radi od basrefleks kabineta koji moze biti i vece zapremine za ovaj driver. Tacne dimenzije ovih elemenata to sam naveo se mogu dobiti na osnovu izmerenih TS parametra.

 

 

 

Sve je tako kao sto si napisao.

Pricasmo o tome ima par godina a vezano za Hiraginu verziju sa ovim drajverom. Koliko pamtim (a mozda i gresim) drajver nije mogao da se uklopi po dimenzijama u taj kabinet, bar ne bez secenja pregrade?

 

 

http://www.6moons.com/industryfeatures/hiraga/hiraga_2.html

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, grau said:

to da je altec razglas a tannoy fifa je po meni toliko daleko od istine.... sve zavisi od implementacije i upotrebe. ........

 

 

 

 

 

 

ja sto rekoh , rekoh za komparaciju drivera , ne kutija sa jednim i drugim ....... razlike koje proisticu prvenstveno iz razlicitih dimenzija squawker horni ........ ali te razike nikako nisu kvalitativne , bar ne za mene jerbo volem i jednu i drugu felu

tako da - mislim da je sasvim jasno da ne bih odbio 604 na poklon ....... :) ...... ono , savatavalo me , ali kontam da mi je neprakticno imati jos jedan par 15" koaxa da me zuljaju .....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zoki,

bio bih ti mnogo zahvalan ako bi pomogao sa korekcijama za kabinete. Skoro me Zen pitao za moje kutije VS njegove RCA. Njegov bas  ide nize od mojih kutija. Verujem da je to i do toga sto sam isao na kompromis prilikom pravljenja kutije. Kad poludim ili omatorim (sta pre dodje) kupicu Westminstere ili GRF ali to tek kada budem imao odgovarajucu sobu. 

I pored svega, nas zajednicki prijatelj cije ime se ne spominje na forumu je bio impresioniran. OK, nije neka referenca sta smo slusali ranije ali opet, ne radi ovo lose kod mene. U attachu imas skretnicu koju sam ja upotrebio. Izbacio sam ona sranja oko pedesavanja visokog i napravio da bude flat.

Kalem je momacki, jako nizak Rdc, zice i ostali elementi su jako kvalitetni (optimalni, nikakvo preterivanje tipa Duelund...) a rezultat je jako dobar...Kad te put navede u Su dobrodosao si!

LP

I

 

dmt15.2Schematic.jpg

DMTResponce.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...