Jump to content

A klasa pojačivači, zna li neko?


крокодил

Preporučeni Komentari

Moze da stavi i post regulatore u napajanju, struja je sitna, napon takodje. Bice i bolje nego sa accu.

Ovoliki kapacitet je muka i za trafo i za diode, ispada da samo trafo preostaje kao limiter struje punjenja kondova...i tu ima mesta za intervenciju.

Hiragi je bitan upeglan i simetrican napon. I jos par sitnica za vrhunski rad. Ume da pokupi suske i da ih pojaca.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

56 minutes ago, vladd said:

Moze da stavi i post regulatore u napajanju, struja je sitna, napon takodje. Bice i bolje nego sa accu.

Ovoliki kapacitet je muka i za trafo i za diode, ispada da samo trafo preostaje kao limiter struje punjenja kondova...i tu ima mesta za intervenciju.

Hiragi je bitan upeglan i simetrican napon. I jos par sitnica za vrhunski rad. Ume da pokupi suske i da ih pojaca.

Šta su post regulatori?

Ima li neka shema kako se to implementira?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, крокодил said:

Šta su post regulatori?

Ima li neka shema kako se to implementira?

Sa tim trafoom koji imaš ne možeš dodavati nikakvu regulaciju jer ti onda treba dosta veći napon kako bi na izlazu regulatora imao opet 2x12v. Svaki regulator mora da ima neki pad napona na sebi kako bi uopšte funkcionisao. Znači morao bi uzeti nov trafo sa većim naponom na sekundaru i naravno nove kondenzatore.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nesto sam razmisljao o tom akumulatorskom napajanju, video na nekoj semi napajanja za Hiragu. Samo mi bas nije jasno kako su oni spojeni,ako sam dobro shvatio u paraleli sa kondenzatorima, ali ne kontam da oni rade sve zajedno sa trafoom,grecom, kondenzatorima, sve to zajedno? Ako je tako, onda bi napajanje trebalo biti negde oko 14v, to im je napon kada su puni (tj.14.4, ali 14 je sigurnije, posto su oni tu u tvz polu-stand-by rezimu). Ceo fazon je kako drzati akumulator 90% -100 %napunjenim  celo vreme, posto olovnim akumulatorima tako odgovara, a da se ne prepune (ako ode  napon napajanja preko 14.4 v pa ga konstantno prepunjava i jako mu skracuje zivotni vek). Inace , ako se to pravilno odradi, mislim da vredi uloziti u akumulatore, ali ja bih tu stavio recimo SLA od 20 Ah (x2), ne bi bilo toliko skupo....

P.s. ja cuo jednu Hiragu na FAK-u i jako mi se svideo zvuk, ako bi sad krenuo da pravim pojacalo a nisu lampe, to bi bila Hiraga....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Vix said:

Nesto sam razmisljao o tom akumulatorskom napajanju, video na nekoj semi napajanja za Hiragu. Samo mi bas nije jasno kako su oni spojeni,ako sam dobro shvatio u paraleli sa kondenzatorima, ali ne kontam da oni rade sve zajedno sa trafoom,grecom, kondenzatorima, sve to zajedno? Ako je tako, onda bi napajanje trebalo biti negde oko 14v, to im je napon kada su puni (tj.14.4, ali 14 je sigurnije, posto su oni tu u tvz polu-stand-by rezimu). Ceo fazon je kako drzati akumulator 90% -100 %napunjenim  celo vreme, posto olovnim akumulatorima tako odgovara, a da se ne prepune (ako ode  napon napajanja preko 14.4 v pa ga konstantno prepunjava i jako mu skracuje zivotni vek). Inace , ako se to pravilno odradi, mislim da vredi uloziti u akumulatore, ali ja bih tu stavio recimo SLA od 20 Ah (x2), ne bi bilo toliko skupo....

P.s. ja cuo jednu Hiragu na FAK-u i jako mi se svideo zvuk, ako bi sad krenuo da pravim pojacalo a nisu lampe, to bi bila Hiraga....

Za olovni akumulator ti treba punjač sa konstantnom strujom i nekom automatikom da ga isključi pre nego što počne da intenzivno ispušta vodonik i kiseonik. Ovde imaš dva akumulatora, znači sve duplo. Šta ako akumulatori nisu istog kapaciteta, što je uobičajeno zbog velikih tolerancija u izradi,  onda nisu nikad isto napunjeni pa nemaš simetrično napajanje. Ili da ih svaki dan prvo napuniš pa onda da slušaš dok im polako pada napon. Tokom punjenja imaš uvek izdvajanje gasova, ne bih nikom preporučio da drži to u sobi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 hours ago, sax.hifi said:

 

zvuk je fantastican.

ali, nema magije, daleko je to od lampi.

Jedno pitanje za Sax-a, izvinite na offu:

Ako ne gresim, imas ili si imao i DoZ pojacalo. Kako bi ga uporedio sa Hiragom ili cevima? Ima li imalo "magije" ili ne?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Vix said:

Jedno pitanje za Sax-a, izvinite na offu:

Ako ne gresim, imas ili si imao i DoZ pojacalo. Kako bi ga uporedio sa Hiragom ili cevima? Ima li imalo "magije" ili ne?

Bolje ti je Hiraga 20W od DoZ, DoZ ima elektrolit na izlazu to ga (po meni) automatski eliminiše iz igre. Za Hiragu imaš i gotove pločice na ebay.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jos A klasu nisam pravio a sada ste me zainteresovali i za A klasu... :) Cisto iz fazona mi dodje da sklopim jednu Hiragu Le Monstre jer nije skupo...:) Koju plocicu preporucujete? 

Da li moze ova:
https://www.ebay.com/itm/Hiraga-Le-Monstre-8W-A-class-Amplifier-D-I-Y/112186091705?hash=item1a1ecfe8b9:g:XKoAAOSwA3dYSZw~

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, pakonja said:

Jos A klasu nisam pravio a sada ste me zainteresovali i za A klasu... :) Cisto iz fazona mi dodje da sklopim jednu Hiragu Le Monstre jer nije skupo...:) Koju plocicu preporucujete? 

Da li moze ova:
https://www.ebay.com/itm/Hiraga-Le-Monstre-8W-A-class-Amplifier-D-I-Y/112186091705?hash=item1a1ecfe8b9:g:XKoAAOSwA3dYSZw~

Pločica je OK samo ti tranzistori verovatno nisu originalni, što je slučaj sa 99% tih kitova sa aliexpres i ebay. Ja bih pre kupio samo pločicu a sve ostalo u RS components Srbija, imaš pločice u prethodnim postovima koje mogu i za 15W verziju da se koriste. A da nije skupo, pa ne znam baš, gde ti je trafo, kutija, hladnjaci i 1F kondenzatora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trafo od 2x12v vec imam, kutiju pravim sam kao i uvek, hladnjak veliki imam koji sam stavio na prodaju ali cu ga povuci iz prodaje, a kondenzatori... imam 100 komada novih od 2200uF 50V kupljenih za 100 dinara na pijaci...  :) 

Moracu ozbiljno da porazmislim o A klasi... da se i ona nadje u kolekciji...

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

59 minutes ago, pakonja said:

Trafo od 2x12v vec imam, kutiju pravim sam kao i uvek, hladnjak veliki imam koji sam stavio na prodaju ali cu ga povuci iz prodaje, a kondenzatori... imam 100 komada novih od 2200uF 50V kupljenih za 100 dinara na pijaci...  :) 

Moracu ozbiljno da porazmislim o A klasi... da se i ona nadje u kolekciji...

 

 

Pa ti onda imaš skoro sve za verziju otprilike 2x15W ako je trafo dovoljne snage. Kupi pločicu na ebay i original tranzistore u RS components i to ima da valja samo tako. Vidi koje su zamene za tranzistore po internetu, teško se nabavljaju oni fetovi na ulazu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, pakonja said:

Trafo od 2x12v vec imam, kutiju pravim sam kao i uvek, hladnjak veliki imam koji sam stavio na prodaju ali cu ga povuci iz prodaje, a kondenzatori... imam 100 komada novih od 2200uF 50V kupljenih za 100 dinara na pijaci...  :) 

Moracu ozbiljno da porazmislim o A klasi... da se i ona nadje u kolekciji...

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, pakonja said:

Zanimljiva konstrukcija, ali ne svidja mi se sto je ulazni cinc suvise blizu hladnjaku koji ce biti vreo...  :)

Samo da zavrsim stvari koje sam zapoceo pa cu se baciti i na ovo...

 

Ma to ja samo dajem kao ideju, igleda ko lampaš, a ti beše imaš neke slične hladnjake?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo napred. Ja mislim da ga probam, a napajanje..svichersko. Da,dobro ste procitali. Ali, s'tim sto bi koristio 4 komada, za svaku granu po jedno, a nakon njega umnozavac kapaciteta (recimo imate 4 ista napajanja za lap-top od 19v, pa kad ode preko Mosfet reguatora tu izgubi 4 ili vise volti...dodje gde treba, em filtrirano). Samo, mora obavezno zastita za zvucnike, ako slucajno crkne jedan svicher, evo ga +12 v na zvucniku, puffff....

Za te regulatore procitatje Zen V3 od N. Pasa:

http://www.firstwatt.com/pdf/art_zv3.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...