Jump to content
Sign in to follow this  
NIXIE

PC osciloskop, analizator spektra i genarator signala

Recommended Posts

Na kraju balade kupih ovo. Sad će mnogi da me kritikuju, ali ja sam zadovoljan obzirom na moje potrebe.

https://www.aliexpress.com/item/Hantek-6254BD-PC-Based-USB-Digital-Storage-Oscilloscopes-4-Channels-250Mhz-Bandwidth-PC-Portable-Osciloscopio-Diagnostic/32845995582.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.YmrX7p

250MHz, 4 kanala, ima i generator funkcija, sve preko Laptopa vrlo jednostavno za korišćenje.

Platio PDV i troškove na procenjenih 45 dolara samo oko 1000 dinara, kerberi ili pojma nemaju ili im rečeno pred izbore da ne zajebavaju narod. Kinez napisao vrednost 10 dolara, obično pišu 1 dolar.

Izmerio sam SPDIF signal na ulazu u DAC, sa Pioneer DV300 i Marantz CD63, u igri su bila dva kabla Neotech KSC-100 i generic RG58. Signal mnogo lepši sa DV300, a Marantz CD63 bolje svira. Meni ništa to nije jasno.

Ima i poslednja slika kad sam za probu držao prst na sondi, brum od 50Hz + gomila nečeg špicastog iz vazduha.

20180312_214540.jpg

20180312_214600.jpg

DV300 SPDIF Neotech KCS-100.jpg

DV300 SPDIF RG58.jpg

Marantz CD63 SPDIF Neotech KCS-100.jpg

Marantz CD63 SPDIF RG58.jpg

20180223_193744.jpg

postavi i rca konektor i neki mali C na izlaz. tamo gde meris. ili jos bolje meri direktno na ulazu u receiver dac-a. To je realno stanje a ne samo neopterecen izlaz. Mada prema ovome sto si izmerio vidi se da previse "zaoblajava" ivice to bi moglo da znaci da nije bas jak driver za kapacitivna opterecenja? Tako da ce jos vise "dampirati" signal sa konkretnim ulazom kao opterecenjem. A verovatno ce i nivoi signala opasti. Tu vidimo preko 1V p-p, a spdig standard je +- 0.250V 0.5V p-p mada su receiveri tolerantni i do ttl nivoa...

1 hour ago, ZZZ said:

postavi i rca konektor i neki mali C na izlaz. tamo gde meris. ili jos bolje meri direktno na ulazu u receiver dac-a. To je realno stanje a ne samo neopterecen izlaz. Mada prema ovome sto si izmerio vidi se da previse "zaoblajava" ivice to bi moglo da znaci da nije bas jak driver za kapacitivna opterecenja? Tako da ce jos vise "dampirati" signal sa konkretnim ulazom kao opterecenjem. A verovatno ce i nivoi signala opasti. Tu vidimo preko 1V p-p, a spdig standard je +- 0.250V 0.5V p-p mada su receiveri tolerantni i do ttl nivoa...

Merio sam na ulazu u DAC, sve je bilo u pogonu, znači sa opterećenjem. Od te tačke do ulaza u WM8804 ima samo 25cm RG179 kabla. Vidi se da izlazni trafo na CD63 seče niske frekvencije, a na DV300 toga nema, ravna crta. Pošto sam se uverio da nema nikakvih refleksija, sad ću ja lepo oba SPDIF kabla da skratim sa 1,5m na 75cm i biće manje zaobljenja prve ivice. Fikus je dao rešenje za DV300 kako da se uzme SPDIF signal direktno sa čipa da budu savršene četvrtke (čiste nule i jedinice što bi reko Vladd), to ću prvom prilikom da uradim baš da vidim ima li razlike u zvuku.

1 hour ago, Gosha said:

Jesam jednu, ovu kojom sam merio, ima šrafčić (kond) za kompenzaciju ali na BNC konektoru ne na samoj sondi. Jedino ako nisam možda slučajno pomešao sonde kad sam merio, dobio sam ih 2kom. Ma meriću opet, ovo sam uhvatio malo vremena za igranje samo da ga probam da vidim da li radi.