Jump to content
Lemić

AC Filter Lampizator Silk 230

Recommended Posts

'Jutro, Lemicu.

Nije bas sa cvoristima pa do Djerdapa. :)  Postoji i distribucija, trafoi i sistemi za korekciju faze u distribuciji, inace bi bilo vatrometa. Pride, svi ti sistemi anuliraju impulsne smetnje.

Sto se tice filtracije, radi se na dva nacina, apsorpcijom pikova i odvodjenjem smetnji u zemlju. Mozes da imas supresore izmedju faze i nule, ili rfi filtere uz dobro uzemljenje.

Vecim presekom zica smanjujes otpor instalacije i mogucnost devijacije sinusoide.

Ako su samo smetnje ostale, low pass filter bi trebao da odradi svoj posao, ako ne, onda postoje aktivne tehnike, aktiivni filteri, koji definisane harmonike u mrezi ponistvaju ubacivanjem ponistavajucih harmonika..ali je to resenje izvan ...opcija

Dobro bi bilo snimiti zvrkove po mrezi, i odabrati filter, koji pokriva bar vecinu problema. Ne random filter, vec cak mozda ii trimovani za odredjenu frekvenciju.

9 minutes ago, Woland said:

"audio" faza bi trebala da ima klasičan osigurač a ne automatski?

Ja recimo "sonicno" ne bih znao razliku, i da li taj klasicni treba da je u pcelinjem vosku, npr(sala naravno :) ), ali bih se zamislio, ako me vec sam osigurac ne bi "opomenuo" da imam prikacena recimo dva toroida od po 1KW.. iz neke mocne igracke..ili realnija situacija par trafoa po 500-600W i jos dva- tri i od 100-200, svi zajedno ukljuceni na razvodnik..sa prekidacem

Mislim da bi trebao osigurac za pogon motora, da propusti impuls struje ukljucenja...

Za te situacije, topljivi je brzo, jeftino i lako resenje..specijalni osiguraci bolje i skuplje..

@vladd ne opominje me osigurač (još uvek :) ) pitah da saznam da li automatski osigurači unose nekakav nemir u zvučnu sliku :D inače nemam uslova da u kutiju sa automatskim osiguračima turim klasičan - prosto nema mesta, a nisam baš toliko entuzijastičan pa da ga izmestim van table :)

Po meni ne bi trebalo da unosi problem(dok ne izbija pri ukljucenju pojacala), i bolja je opcija s obzirom da je manje mase, i dobrih, definisanih kontakata, i na prikljucenju i u mehanizmu.

Dok su recimo kontakti klasicnog u milosti sile zavijanja...stanja kapice i opruge.

Bolje te našo, naravno, Đerdap je figurativno čvorište. Došli smo do nužnog polazišta, kako odrediti neprijatelja, tj. ko je u mogućnosti da snimi mrežu i pojave u njoj kao definiciju problema, ja se ceo život nisam sreo, ili čuo,  sa nekim ko se bavi tom problematikom. Sve progandne ponude, iskustva, net,... su po sistemu da može da bidne, a ne mora i ne dajem abera osim kao za obične informacije. Zato sam i pošao od Lampizatora koji se komercijalno bavi audijem, pa ko velim, možda je tu veći procenat verovatnoće da se uklopi u uobičajen i prosečan stambeni prostor, a naravno podstaknut preporukom drugara inženjera koji neće ofrlje bilo šta da kaže a da iza ne postoji inženjerska razložnost.

7 minutes ago, Woland said:

@vladd ne opominje me osigurač (još uvek :) ) pitah da saznam da li automatski osigurači unose nekakav nemir u zvučnu sliku :D inače nemam uslova da u kutiju sa automatskim osiguračima turim klasičan - prosto nema mesta, a nisam baš toliko entuzijastičan pa da ga izmestim van table :)

ne opominje te jerbo imas adekvatan soft start a i ukljucujes samo po jedno pojacalo odjedared najedared :)

3 minutes ago, Zen Mod said:

ne opominje te jerbo imas adekvatan soft start a i ukljucujes samo po jedno pojacalo odjedared najedared :)

često su uključena dva, ali i F7 ima soft start.. doduše, pojačala su na različitim granama mreže - vodio sam po tri faze na dve table sa osiguračima

Jeste to bolest, kao perut, nude se razna resenja i postoji industrija borbe protiv posasti, Lemicu, ali, industrija ima jednu pricu i resurse, a audiofili su zrtve kojima se nude pre svega skupa  i pausalna, univerzalna resenja.

@Zen Mod Sreca moja pa nemam jaci trafo od 300W u pojacalima... :) 

Ali nisam nesto presrecan od te srece.. :)  

Imali smo problem sa rf izvorom, 13,56MHz, 1KW, lampas sa EIMAC-om za plazmu, prvo, nije se mogao prikaciti bilo gde, da ne pogasi redenik osiguraca, a drugo, ako negde i uspe, ne moze da se kaci na eksperiment, cim dodje do nekih variranja, snage ili mreze, prekid rada..pride je bio za 220V, pa je jos gori na 230..

Dok se nisu odvojile faze za motore(vakuum standovi 1-3KW), za izvore(najmanji je 500W, nekoliko po 1KW) i treca za laku konjicu, mernu opremu i racunarcice... Sada je to srecna zajednica vakuum pumpi, snaznih izvora i merne opreme, sa posebnim uzemljenjem, sum i spajkovi su 2-3mV

..uuu kasnim...

Odličan vodič za hifi osigurač. LM, jako loše iskustvo imam sa automatskim osiguračima, umalo mi se nije upalio splav, kupljen Minelov a bio verovtno falš. Dalje, koliko sam upoznat, što ne znači da je tačno, automatskim usiguračima pada prag svakim iskakanjem, postoje profi za specijalne namene gde nema zezanja, ali sam odustao i običan keramički, jako stegnut i uvek nov, jednom se samo steže. Svojvremeno, umesto 16A, stavljanjem od 30A  sam osetio boljitak, možda i pseudo al tako sam doživeo, doduše, time sam i znatno umanjio sigurnost.

Mala greska je u pitanju, taj kljuc 11 je slow blow za 300A istopi se i raspadne..slucajno probato.. :) 

Treba skinuti po jednu nulu, dovoljno je za pakao.

Lepa diskusija, ali ja mislim da je stvar ovde prosta. Feritni prsten na kablu napajanja, RLC filter ispred trafoa da u uzemljenje provede VF smetnje, pikove, radio smetnje (kabl hoće da bude dobra antena), a sve ostalo spreči trafo da prođe = veliki L redno, to mu dođe kao kineski zid za VF, a ako i to prođe onda nema šanse da prođe kroz C u ispravljaču koji mu da stop i skretanje u jednosmernu ulicu ka masi. E sad, ako se opet nešto čuje, onda bih pre gledao šta to glumi antenu.

Ovo čudo, ma kako ko mislio, ne poboljšava zvuk. Iz ispravljača ide fini lepi ravni DC napon, a da li je ispred srebni ili jeftini kineski kabel njega malo zanima*. Placebo aka subjektivni osećaj je čudo. Snimajte pre i posle, svaka zvučna ima ulaz, pa slušajte na blind i samo tako. Mozak jednostavno ne pamti zvuk kao takav, a slušna inercija je poseban i drugi problem. Blind, blind, blind, pa ako se pokaže da ima razlike, pustiti prijateljima na blind, pa tek onda reći - ovo zvuči bolje. Od 1000 postova modifikacija jedan će da napiše da nema razlike, ali nijedan da zvuči lošije. Svima svaka modifikacija zvuči bolje. :)

*Najbolji su mi oni koji kupe skup kabel za napajanje i onda od Đerdapa do njihove kuće ide 50.000 m "običnog" kabla i tamo stoji 1,5m srebrnog širmovanog i kao bolji zvuk.

Ja te RLC vadim iz raznih neispravnih uređaja (uglavnom video), većina ih ima... a ima i produžnih u kojima je to već ugrađeno, ne verujem da realno treba išta bolje od toga, osim ako niste pored neke firme gde razna čuda guraju u struju (brusilice bez C, aparate za varenje, gde razne sklopke prekidaju kola...).

Uostalom, Hi-Fi zvučne kartice su na najgorem mestu - unutar računara gde nema kakvih sve čuda od zračenja i smetnji nema, a ispred njih je prekidačko napajanje, nema feritnog prstena, nema RLC filtera, pa opet zvuče fantastično i imaju signal šum preko 90 dB, često i preko 100. Gde je Jova Regasek da piše novo izdanje "Hifi i njegove zamke"... :)