Jump to content

AC Filter Lampizator Silk 230


Lemić

Preporučeni Komentari

On 11/13/2017 at 11:20 PM, Lemić said:

 Nekada davno mi je Gosn Bradač nacrtao nešto sa feritnim prstenovima koji su jedino mogli tada da se nađu u rashodovanim veš mašinama. 

Upravo takve koristim! :)

Pre nekih desetak godina sam od cige na buvljaku, za 150 dinara po komadu, kupio filtere iz onih velikih profi mašina za hemijsko čišćenje, koji su predviđeni da čuvaju  električnu mrežu od smetnji koje bi prouzrokovali njihovi motori.

P1_MXB-1220-33.jpg

DSC_0540%5B1%5D.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Lemić said:

da li izolacioni trafo kao takav ima sposobnost dobre filtracije uopšteno

Uopsteno ne. Izolacioni trafo ima svoje prednosti, ali i mane. Mane su, sto za reaktivna opterecenja treba koristiti 1,5 puta snazniji trafo, a to je 1,5 puta veca reaktivna komponenta u sistemu. A nase audio igracke imaju dosta (reaktivnih) trafoa na ulazu..

Obicno nakrcamo nekoliko komponenti u jednu sobu, jos ako je u pitanju ambiciozni ljubitelj muzike, u pitanju su nekoliko snaznih toroida sa velikim primarnim strujama, najcesce u jednoj sobi, na jednoj fazi, kako se instaliraju zidne uticnice po prostorijama. Tu ne pomaze filter, nego stemovanje :) . Rastavni trafo bi samo pogorsao situaciju.

 

U tim detaljima, "industrija" je daleko u vecoj prednosti, i resenja smetnji su drugacija. Profi postrojenje sigurno ima razdeljene potrosnje, dovoljno velike preseke kablova i odlicno uzemljenje. Pa su resenja lokalnih smetnji nesto trivijalnija, posto je vecina problema predupredjena instalacijom.

 

Za nase potrebe, trebalo bi analizirati instalaciju, razvode po sobama, snimiti spektralni sum po mrezi i devijaciju sinusoide, i videti da li je resenje u zoni rasterecenja mreze, ili filtriranja.

Mislim da ne treba da objasnjavam da je stavljanje nekakvog filtera tamo gde je preforsirana instalacija nepotrebno i nebitno resenje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vladd, posto kazes da je resenje stemovanne tj. nova instalacija za muzicki sistem, mozes li za jedan normalan muzicki sistem da nacrtas semu pravilne instalacije? Taj sistem treba da ima recimo gramofon, cdp, PC, DAC, preamp, amp (ili dva mono bloka). Kako sve ovo rasporediti po fazama i gde postaviti filtere i koji tip ili cak rastavne trafoe?

Obzirom na tvoje iskostvo sa labovima i postrojenjima to  i bilo svima interesantno. 

Pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sema je manje bitna, semu pravi svako prema svom prostoru i potrebama.

Ono sto je zajednicko je dovodjenje bar dve rasterecenije faze na dragoceni sistem, da se ne bi doslo u situaciju "preneo sam pojacalo u deciju sobu i tamo bolje radi", zatim izbegavati fazu na kojoj je osvetljenje(i frizider-zamrzivac, koji relativno stalno radi sa nepregnutim motorom) za napajanje audio komponenti, i koristiti instalacionu zicu veceg preseka, bar za namenski prostor.

Uzemljenje je takodje osobeni problem, svako ima individualno drugaciju situaciju, ponekad i tesko resivu, tako da ne postoji univerzalna sema, samo opsti principi, koji se primenjuju za svaku situaciju osobeno.

 

I naravno, ne koristiti razvodnike sa vise od 5 prikljucaka po zidnom utikacu, a ni slucajno opciju par razvodnika na red.. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pored rasterecenja na dve faze koje nisu opterecene navedenim zagadjivacima (ves masina, friz/zamr, fen...) razdvojiti po tim fazama komponente sa choperskim napajanjima na jednu stranu, a ostatak "audiophilski" na drugu - doci ce do evidentnih promena u odredjenom smislu.

Jos bolje kadi bi se po razlicitim fazama (opet ne opterecenim ostalim gamadima iz pokucstva) razdvojili, opet svicheri na jednu stranu, a analogija vs digitalaija na drugu i trecu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, vladd said:

Sema je manje bitna, semu pravi svako prema svom prostoru i potrebama.

Ono sto je zajednicko je dovodjenje bar dve rasterecenije faze na dragoceni sistem, da se ne bi doslo u situaciju "preneo sam pojacalo u deciju sobu i tamo bolje radi", zatim izbegavati fazu na kojoj je osvetljenje(i frizider-zamrzivac, koji relativno stalno radi sa nepregnutim motorom) za napajanje audio komponenti, i koristiti instalacionu zicu veceg preseka, bar za namenski prostor.

Uzemljenje je takodje osobeni problem, svako ima individualno drugaciju situaciju, ponekad i tesko resivu, tako da ne postoji univerzalna sema, samo opsti principi, koji se primenjuju za svaku situaciju osobeno.

 

I naravno, ne koristiti razvodnike sa vise od 5 prikljucaka po zidnom utikacu, a ni slucajno opciju par razvodnika na red.. 

Izvini, ali stvarno bih voleo to sematski da vidim. Mene zanima slucaj kada bi se dovele sve trifaze direktno od brojila. Takodje, zanima me kako to da nadjemo u kuci dve rasterecene faze kada znamo da bojler i elektricni sporet uglavnom idu trofazno i kada znamo da na jednu fazu sigurno necemo da okazcimo sve reaktivne terete, a na ostale dve samo sijalice?

Malo sam se bavio kucnim instalacijama za pokojnim kumom i caletom pa imam neku predstavu u glavi kako to ide.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jutro. Ajmo praktično, u svakoj stambenoj jedinici postoji neka razvodna tabla sa osiguračima, meni recimo ne bi bilo preterano teško i skupo da od nje ištemam 3 kompletne i čiste faze i dovedem do sistema, jednakog preseka, ili većeg, nego što su dovodni od ulaza u zgradu gde je strujomer, da ih položim i u Bergmanove cevi. Međutim, sa osiguračke kutije su sve te 3 faze razvučene po stanu i na svaku od nje zakačeni potrošači kako koji. Trenutno imam prešemiranu tablu gde je sa  jedne faze potpuno otkačeno sve osim veze do HIFI sistema i na njoj je osigurač od 30A, klasičan keramički i nov. Praktično sam učinio maksimalno moguće. Međutim, taj moj čisti vod se spušta kroz zgradu u buntu sa ostalim žicama za druge stanove i na kraju vezuje zajedno sa svima u glavni napojni kabl ispred ulaza u zgradu. Znači, pre ili kasnije, na dužoj  ili kraćoj dužini kabla, sve dolazi u isto čvorište i tako redom do Đerdapa. I ovo što sada imam urađeno sa rasterećenom fazom je pitanje dokle, jer se stan sve više opterećuje raznoraznim potrošačima i nije moguće samo sa dve faze obezbediti potrebnu snagu. I uprkos tome, prisutne se u smetnje i varijacije rada audio sistema, znači nije apsolutno zadovoljavajuće i moraju dodatna rešenja, a to je neka filtracija.

Izmenjeno od Lemić
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze i to ab-Co-axial, ali bi resenje islo u smeru poseban inverter za audio, ili motor generator. S tim sto je u tom slucaju, posebno, nezavisno i dobro uzemljenje na prvom mestu vaznosti.

 

2 minutes ago, Beli_Ninja said:

zanima me kako to da nadjemo u kuci dve rasterecene faze

Ne mozes da imas u svakom trenutku dve rasterecene faze, ali ni u svakom trenutku ne slusas muziku.

Drugo, sporet i boiler su standardno pasivna opterecenja, osim u nekim slucajevima triacke regulacije ili indukcionog zagrevanja. Ali su ukljuceni povremeno. Sto se tice smetnji, one su u manjem delu vremena, a sto se tice opterecenja, imaju svoju instalaciju.

Ono sto je dug period vremena u radu, a izaziva smetnje je frizider, zamrzivac i osvetljenje, narocito fluo cevke i swiceri za diode.

Ves masina je vece zlo, i grejac i motor, ali period rada je 2 sata ...u nekom neutrealnom vremenu..

Posmatras odvojeno opterecenje i odvojeno izvore spajkova po mrezi. Odaberes dve faze na kojima nema svetla i frizidera...

 

Racunam, vreme opustanja i slusanja muzike je odvojeno od aktivnosti po kuci... :) 

 

A svako za sebe moze da prebroji broj trafoa i snagu sa kojom raspolaze u sobi za zabavu...i da racuna da mu dodju jos dva drugara sa svojim igrackama...za probu.. :) 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

'Jutro, Lemicu.

Nije bas sa cvoristima pa do Djerdapa. :)  Postoji i distribucija, trafoi i sistemi za korekciju faze u distribuciji, inace bi bilo vatrometa. Pride, svi ti sistemi anuliraju impulsne smetnje.

Sto se tice filtracije, radi se na dva nacina, apsorpcijom pikova i odvodjenjem smetnji u zemlju. Mozes da imas supresore izmedju faze i nule, ili rfi filtere uz dobro uzemljenje.

Vecim presekom zica smanjujes otpor instalacije i mogucnost devijacije sinusoide.

Ako su samo smetnje ostale, low pass filter bi trebao da odradi svoj posao, ako ne, onda postoje aktivne tehnike, aktiivni filteri, koji definisane harmonike u mrezi ponistvaju ubacivanjem ponistavajucih harmonika..ali je to resenje izvan ...opcija

 

Dobro bi bilo snimiti zvrkove po mrezi, i odabrati filter, koji pokriva bar vecinu problema. Ne random filter, vec cak mozda ii trimovani za odredjenu frekvenciju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, Woland said:

"audio" faza bi trebala da ima klasičan osigurač a ne automatski?

 

Ja recimo "sonicno" ne bih znao razliku, i da li taj klasicni treba da je u pcelinjem vosku, npr(sala naravno :) ), ali bih se zamislio, ako me vec sam osigurac ne bi "opomenuo" da imam prikacena recimo dva toroida od po 1KW.. iz neke mocne igracke..ili realnija situacija par trafoa po 500-600W i jos dva- tri i od 100-200, svi zajedno ukljuceni na razvodnik..sa prekidacem

Mislim da bi trebao osigurac za pogon motora, da propusti impuls struje ukljucenja...

Za te situacije, topljivi je brzo, jeftino i lako resenje..specijalni osiguraci bolje i skuplje..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@vladd ne opominje me osigurač (još uvek :) ) pitah da saznam da li automatski osigurači unose nekakav nemir u zvučnu sliku :D inače nemam uslova da u kutiju sa automatskim osiguračima turim klasičan - prosto nema mesta, a nisam baš toliko entuzijastičan pa da ga izmestim van table :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po meni ne bi trebalo da unosi problem(dok ne izbija pri ukljucenju pojacala), i bolja je opcija s obzirom da je manje mase, i dobrih, definisanih kontakata, i na prikljucenju i u mehanizmu.

Dok su recimo kontakti klasicnog u milosti sile zavijanja...stanja kapice i opruge.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bolje te našo, naravno, Đerdap je figurativno čvorište. Došli smo do nužnog polazišta, kako odrediti neprijatelja, tj. ko je u mogućnosti da snimi mrežu i pojave u njoj kao definiciju problema, ja se ceo život nisam sreo, ili čuo,  sa nekim ko se bavi tom problematikom. Sve progandne ponude, iskustva, net,... su po sistemu da može da bidne, a ne mora i ne dajem abera osim kao za obične informacije. Zato sam i pošao od Lampizatora koji se komercijalno bavi audijem, pa ko velim, možda je tu veći procenat verovatnoće da se uklopi u uobičajen i prosečan stambeni prostor, a naravno podstaknut preporukom drugara inženjera koji neće ofrlje bilo šta da kaže a da iza ne postoji inženjerska razložnost.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, Woland said:

@vladd ne opominje me osigurač (još uvek :) ) pitah da saznam da li automatski osigurači unose nekakav nemir u zvučnu sliku :D inače nemam uslova da u kutiju sa automatskim osiguračima turim klasičan - prosto nema mesta, a nisam baš toliko entuzijastičan pa da ga izmestim van table :)

 

ne opominje te jerbo imas adekvatan soft start a i ukljucujes samo po jedno pojacalo odjedared najedared :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, Zen Mod said:

ne opominje te jerbo imas adekvatan soft start a i ukljucujes samo po jedno pojacalo odjedared najedared :)

 

često su uključena dva, ali i F7 ima soft start.. doduše, pojačala su na različitim granama mreže - vodio sam po tri faze na dve table sa osiguračima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste to bolest, kao perut, nude se razna resenja i postoji industrija borbe protiv posasti, Lemicu, ali, industrija ima jednu pricu i resurse, a audiofili su zrtve kojima se nude pre svega skupa  i pausalna, univerzalna resenja.

 

@Zen Mod Sreca moja pa nemam jaci trafo od 300W u pojacalima... :) 

Ali nisam nesto presrecan od te srece.. :)  

 

Imali smo problem sa rf izvorom, 13,56MHz, 1KW, lampas sa EIMAC-om za plazmu, prvo, nije se mogao prikaciti bilo gde, da ne pogasi redenik osiguraca, a drugo, ako negde i uspe, ne moze da se kaci na eksperiment, cim dodje do nekih variranja, snage ili mreze, prekid rada..pride je bio za 220V, pa je jos gori na 230..

Dok se nisu odvojile faze za motore(vakuum standovi 1-3KW), za izvore(najmanji je 500W, nekoliko po 1KW) i treca za laku konjicu, mernu opremu i racunarcice... Sada je to srecna zajednica vakuum pumpi, snaznih izvora i merne opreme, sa posebnim uzemljenjem, sum i spajkovi su 2-3mV

..uuu kasnim...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odličan vodič za hifi osigurač. LM, jako loše iskustvo imam sa automatskim osiguračima, umalo mi se nije upalio splav, kupljen Minelov a bio verovtno falš. Dalje, koliko sam upoznat, što ne znači da je tačno, automatskim usiguračima pada prag svakim iskakanjem, postoje profi za specijalne namene gde nema zezanja, ali sam odustao i običan keramički, jako stegnut i uvek nov, jednom se samo steže. Svojvremeno, umesto 16A, stavljanjem od 30A  sam osetio boljitak, možda i pseudo al tako sam doživeo, doduše, time sam i znatno umanjio sigurnost.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepa diskusija, ali ja mislim da je stvar ovde prosta. Feritni prsten na kablu napajanja, RLC filter ispred trafoa da u uzemljenje provede VF smetnje, pikove, radio smetnje (kabl hoće da bude dobra antena), a sve ostalo spreči trafo da prođe = veliki L redno, to mu dođe kao kineski zid za VF, a ako i to prođe onda nema šanse da prođe kroz C u ispravljaču koji mu da stop i skretanje u jednosmernu ulicu ka masi. E sad, ako se opet nešto čuje, onda bih pre gledao šta to glumi antenu.

Ovo čudo, ma kako ko mislio, ne poboljšava zvuk. Iz ispravljača ide fini lepi ravni DC napon, a da li je ispred srebni ili jeftini kineski kabel njega malo zanima*. Placebo aka subjektivni osećaj je čudo. Snimajte pre i posle, svaka zvučna ima ulaz, pa slušajte na blind i samo tako. Mozak jednostavno ne pamti zvuk kao takav, a slušna inercija je poseban i drugi problem. Blind, blind, blind, pa ako se pokaže da ima razlike, pustiti prijateljima na blind, pa tek onda reći - ovo zvuči bolje. Od 1000 postova modifikacija jedan će da napiše da nema razlike, ali nijedan da zvuči lošije. Svima svaka modifikacija zvuči bolje. :)

*Najbolji su mi oni koji kupe skup kabel za napajanje i onda od Đerdapa do njihove kuće ide 50.000 m "običnog" kabla i tamo stoji 1,5m srebrnog širmovanog i kao bolji zvuk.

Ja te RLC vadim iz raznih neispravnih uređaja (uglavnom video), većina ih ima... a ima i produžnih u kojima je to već ugrađeno, ne verujem da realno treba išta bolje od toga, osim ako niste pored neke firme gde razna čuda guraju u struju (brusilice bez C, aparate za varenje, gde razne sklopke prekidaju kola...).

Uostalom, Hi-Fi zvučne kartice su na najgorem mestu - unutar računara gde nema kakvih sve čuda od zračenja i smetnji nema, a ispred njih je prekidačko napajanje, nema feritnog prstena, nema RLC filtera, pa opet zvuče fantastično i imaju signal šum preko 90 dB, često i preko 100. Gde je Jova Regasek da piše novo izdanje "Hifi i njegove zamke"... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...