Jump to content

AC Filter Lampizator Silk 230


Lemić

Preporučeni Komentari

Svaki uređaj ima neko ispravljanje i filtraciju ulazne struje i verovatno se smatra da je to dovoljno dobro i efikasno i retko se sreće dodatni filter mreže. U nekoliko navrata sam se sretao sa nečim takvim, nešto i probao, sada koristim izo trafo male snage samo za CD i Phono, ima učinka ali je pitanje koliko. Evidentno je da sistem bolje zvuči u nekim večernjim satima i to je uslovno normalno. Međutim, neko "pevanje" mrežnog trafoa je znatno manje u mirnim satima, preko dana  ima varijacija pa čak i iznenadnih pikova. Iz razgovora sa drugarom, svestranim tehničkim inženjerom i prijateljem Gosn Kenjala, preporučio mi je filter iz naslova. Pored iskustva,  preporuka verovatno ima oslonac i u Gosn Đokinom mišljenju kao izuzetno iskusnog baš po pitanju napajanja u termo elektrani u Kostolcu. Nekada davno mi je Gosn Bradač nacrtao nešto sa feritnim prstenovima koji su jedino mogli tada da se nađu u rashodovanim veš mašinama. Inače se sistem sastoji  od SE pojačivača  u osnovi Ongaku-a Gosn Kenjala sa njegovom i Miroju prepravkom na GM70, pred pojačivača TVC Šolaja i Teresonik Lauder zvučnika. 

Mislim da je Zen spomijnao ovo pre više godina na onom forumu, šta mislite, predlažete, iskustva itd.

http://www.lampizator.eu/AC FILTER/SILK/SILK.HTML

http://lampizator.eu/AC FILTER/SILK/FILTER.HTML

 

5a0a19ce2354f_ACfilterbyLukaszF_.thumb.png.db665824d78178c4e119c94a0535443d.png

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

https://www.schaffner.com/en/product-storage/datasheets/fn-2070/

https://eu.mouser.com/Connectors/Power-Line-Filters/_/N-71w5m

 

Tu ima malo problema za diy. Y kondovi treba da su direktno bez nozica zalemljeni na ground, zbog maksimalnog efekta, a takvih, plocastih, je, bar nekada, bilo skoro nemoguce naci na trzistu. Zatim treba odabrati i nabaviti ponderisana jezgra..

Koristiti industrijski, dvopolni, uz dodatak tranzijent supresora(nekada je dostupan bio samo Zenamic), i tako eliminisati rf kroz mrezu.

Zujkanje trafoa je iz drugih razloga, nelinearnosti sinusoide, dc ofseta, neulepljenog trafoa.. Treba naci uzrok i probati korekciju.

 

BTW, Damicu, imam Iskrin, dvopolni za 6A, pa mozes da ga dobijes prvom prilikom, pa ga kaci gde hoces i vidi efekte., i imam neke supresore, za mrezu(doradjivao sam razvodnike za kompjuterke sprave), pa ih dodaj, po meni najbolje prema mrezi, ne posle filtera, neka odradi svoj deo posla a ne da nadgleda napon posle filtracije, ionako je dramaticno jeftiniji od ostatka sklopa.. :) 

 

P.S.

Radje bih eksperimentisao bez Y kondova i curenja prema uzemljenju, mada sa dobrim uzemljenjem je pesma raditi, ali je muka da se obezbedi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo ću da ti kažem ono, "i ja tebi", pošto sam duduk za elktroniku, za sve moram da uvatim nekog od drugara da mi napravi i usput objasni neuspešno zbog navedenog ličnog epiteta.

Glavno, hvala za učešće, veruj mi da sam priželjkivao i očekivao tebe, kao i još Vas nekoliko za koje predpostvljam da se razumete u problematiku. Svojvremeno sam imao na dual mono Hiragi sa potpisom Bradač, mrežne filtere za svaki kanal poprilično snažne, one što dođu na utičnicu na šasiji, mislim preko 15A, a uređaj vukao nekih 1,5A, praktično deset puta jači. U nekoj upriličenoj poseti pri  upoređivanje seta kablova, Gosn Dabić mi je predložio da skinem te filtere i da obezbedim znatno veći protok pojačivaču. Uređaj je sklopljen sa tim filterima, skidanjem se  jasno  pojavio dobitak i od tada ih više nemam ili izbacujem. Imam i sada ozbiljan velkast profi filter iz računskog centra neke banke, i on jednostavno degradira zvuk. 

Predmetni Lampizator navodno ne guši uređaj, skida neke visoke krlje u mreži koje se ne vide ili jako teško na osciloskopu, a koje direktno drndaju trafo. Nisam hteo da zalivam naknadno mrežni trafo smatrajući da sam ga dovoljno natpao između slojeva prilkom motanja, ima negde tema, u ovih par proteklih godina me nešto pa mrzelo da ga skidam i ukuvam. Trafo peva samo na sebi, nema na zvučnicima ništa, stoji otvoren na šasiji sa gornje strane i verovatno bi se nekom oplatom prigušio. Pored razlike u intenzitetu u večernjem slušanju, razlika je i u samom doživljaju reprodukcije, samo pevanje se ne čuje kad krene malo glasnosti muzike. Lampizator mi je preporučen kao moguć da otkloni očigledni nedostatak trafoa čisto mehanički, upravo kako se on i manifestuje. Sve ima da se kupi od materijala u ala Mikroprincu, a uz pivo i kafu će neko i da  slemi. Nisam čitao strane forume ali vidim da su se ljudi bavili njime.

Vladd&Co-usmeravajte priču na inženjersko empirijsku vodu. Prelisto sam forum i samo sam našao jednu temu koja je imala ideju da problem mreže reši strujnim generatorom.

(Inače sam totalno van audio druženja, ali to ne znači da nisam druželjubiv, naprotiv, ne mora ponuđeni poklon da bude razlog.) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo ti to napravi pa češ već čuti jel ima razlike i da li je pozitivna. Niko ne može unapred da ti kaže šta će biti. Ja imam razne smetnje u mreži i moram na svaki uređaj da stavim mrežni filter, onaj u IEC utičnici, inače se čuje uvek nešto od toga. Za pojačala stavljam 10A, za male potrošače što manji 2-3A koji ima da se nađe, jer oni imaju bolje gušenje smetnji od velikih. Nisam primetio da nešto izrazito različito svira sa i bez tog filtera. Mehaničke vibracije trafoa obično nemaju veze sa mrežnim filterom, verovatno će ti ostati i sa tim ili bilo kojim drugim filterom. Probaj još da staviš napojni kabal sa širmom tipa LIYCY 3x1,5mm2 , 3x2,5mm2 ili slično. Ja upravo planiram da sve napojne kablove zamenim sa širmovanim da vidim jel ima razlike, mnogi su imali pozitivna iskustva, nije nebo i zemlja ali ima razlike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bi bilo lose da nam napises koju rec o samom izolacionom trafou, kako je uradjen?

Takvi tafoi treba da imaju sto labaviju spregu primara i sekundara (znaci torusi otpadaju ) da bi parazitne kapacitivnosti preko kojih se mogu preneti impulsne smetnje, bile sto manje.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svako filtriranje koje bi degradiralo zvuk ne dolazi u obzir, bolje da ciuče nego da tupi, baš me briga kad je tišina ako se čuje. Dobar filter bi trebao da pročisti energiju bez sputavanja i u tom pogledu bi izolacioni trafo bio dobro rešenje, bar je tako od uvek, ali je pitanje koliko je i on imun na savremene smetnje. Pomenuti trafo je kupljen zarad finog C jezgra pa se ispostavilo da je izo, neki Telefunken il Simens, nem pojma više. Nije problem prevelik da se uradi izolacioni trafo, ne mora da bude golem, urade se više razumnih, za svaki uređaj posebno. Imam neku staru literaturu, zanimljivo je da je celokupno napajanje dvostruko simetrično, i faza i nula imaju identičan sklop, možda bi i to bilo rešenje, skupo naravno. Moj GM70 radi na 1.040 volti što nije šala za trafo, samo grejanje vuče po 3A na 20V,  među veze su ko antene, Lauteri su nemilosrdni, tako da nije čudno što se sve projektuje. Napojni kablovi su bez oklopa, opet po preporuci Gosn Dabića, trožilni ravni instalacioni sa zemljom između vezanom ka zidu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

52 minutes ago, Lemić said:

Svako filtriranje koje bi degradiralo zvuk ne dolazi u obzir, bolje da ciuče nego da tupi, baš me briga kad je tišina ako se čuje. Dobar filter bi trebao da pročisti energiju bez sputavanja i u tom pogledu bi izolacioni trafo bio dobro rešenje, bar je tako od uvek, ali je pitanje koliko je i on imun na savremene smetnje. Pomenuti trafo je kupljen zarad finog C jezgra pa se ispostavilo da je izo, neki Telefunken il Simens, nem pojma više. Nije problem prevelik da se uradi izolacioni trafo, ne mora da bude golem, urade se više razumnih, za svaki uređaj posebno. Imam neku staru literaturu, zanimljivo je da je celokupno napajanje dvostruko simetrično, i faza i nula imaju identičan sklop, možda bi i to bilo rešenje, skupo naravno. Moj GM70 radi na 1.040 volti što nije šala za trafo, samo grejanje vuče po 3A na 20V,  među veze su ko antene, Lauteri su nemilosrdni, tako da nije čudno što se sve projektuje. Napojni kablovi su bez oklopa, opet po preporuci Gosn Dabića, trožilni ravni instalacioni sa zemljom između vezanom ka zidu.

Vidiš neki se kunu da je bolji širmovan kabal, probaću baš me zanima rezultat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@NIXE-U jednom trenutku za malo da potrošim možda i 5 soma DM za celokupnu kablažu sistema, baš je Gosn Dabić presekao svojim nekim davnašnjim kablovima i od tada 5 para ne dajem na žice osim što volim čisto vizuelno da vidim lep dizajn i pakovanje, kao nakit. Nisam se nešto zezao sa oklapanjem a i ono malo što se podvodilo pod širmovanje mi se nije svidelo, tako da i obične stezne čaure na RCA konektorima bacam. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Lemić said:

@NIXE-U jednom trenutku za malo da potrošim možda i 5 soma DM za celokupnu kablažu sistema, baš je Gosn Dabić presekao svojim nekim davnašnjim kablovima i od tada 5 para ne dajem na žice osim što volim čisto vizuelno da vidim lep dizajn i pakovanje, kao nakit. Nisam se nešto zezao sa oklapanjem a i ono malo što se podvodilo pod širmovanje mi se nije svidelo, tako da i obične stezne čaure na RCA konektorima bacam. 

 

Ja ću da potrošim 1000 din za probu sa LIYCY, pa šta bude. Neću da bacam pare, uradim prvo jedan kabal pa ga poslušam, ako nema vajde završena priča.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, Lemić said:

Da, tih hiljadu Dinži je 5 para, ne može baš badava, naravno da treba probati, prevbiše je činioca i subjektivizma da bi nešto bilo aksiom u ovoj branši.

Kod mene nekako ima tih smetnji, sve to nestane kada ugradiš IEC utičnicu sa EMI filterom. Zato ću još probati širmovan kabal sa običnim utikačima, pa ako ima čujne razlike onda ću verovatno uzeti neki bolji sa kvalitetnijim utikačima. Treba mi i dobar razvodni kabal sa 4-6 mesta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, NIXIE said:

Kod mene nekako ima tih smetnji, sve to nestane kada ugradiš IEC utičnicu sa EMI filterom. Zato ću još probati širmovan kabal sa običnim utikačima, pa ako ima čujne razlike onda ću verovatno uzeti neki bolji sa kvalitetnijim utikačima. Treba mi i dobar razvodni kabal sa 4-6 mesta.

ako su ti posebno zice - nisu u kablu, tj. mozda upletene, probaj shirmovati samo fazu, za pocetak, odvojenu od nule i mase..Ako nisu, onda pozajmi neciji Lapp pa vidis - mada to nije dobro kao ovo prvo.

@ Lemic   Uz duzno postovanje prema konstruktoru, ali uz pomoc interneta, lako su dostupne inf. o novim tehnologijama, materijalima itd., tako da u ovo vreme njegovi nekada dobri kablovi su davno prevazidjeni...Dovoljno je baciti poglad na KP.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, milovan1963 said:

@ Lemic   Uz duzno postovanje prema konstruktoru, ali uz pomoc interneta, lako su dostupne inf. o novim tehnologijama, materijalima itd., tako da u ovo vreme njegovi nekada dobri kablovi su davno prevazidjeni...Dovoljno je baciti poglad na KP.

Da, kontekst poštovanja.

Nije problem da se širi tema al da ostane kolko tolko u kontekstu napajanja a sa espekta smetnji koje se prenose i sakupljaju neminovno. EMI je vrlo podmukao, ne mora de se javlja neki brum a jede signal, to je problem i mislim da je upravo razlika dnevne i noćne struje time uzrokovana. Net ko net, sve više natrpan, a sve manje koristan, čak šta više opasan, odnosno negativan, ustalom, zato sam i pokrenuo temu oko konkretnog filtera i uopšte oko te problematike. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

47 minutes ago, milovan1963 said:

ako su ti posebno zice - nisu u kablu, tj. mozda upletene, probaj shirmovati samo fazu, za pocetak, odvojenu od nule i mase..Ako nisu, onda pozajmi neciji Lapp pa vidis - mada to nije dobro kao ovo prvo.

@ Lemic   Uz duzno postovanje prema konstruktoru, ali uz pomoc interneta, lako su dostupne inf. o novim tehnologijama, materijalima itd., tako da u ovo vreme njegovi nekada dobri kablovi su davno prevazidjeni...Dovoljno je baciti poglad na KP.

Imam obične kablove sa tri žice, jedan sam pravio za pojačalo 3x1.5mm2, ostalo su Kineski. Sad je to došlo na red da se unapređuje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Lemić said:

Vladd&Co-usmeravajte priču na inženjersko empirijsku vodu

Pa da budem jos crnja ovca medj audiofilskim pricama... :D 

Elem, mrezi filter, narocito industrijski, izuzetno dobro radi svoj posao, pod sigurno. I to je i cujno i merljivo u telekomunikacijskoj opremi, cak i kada nije cujno, bez mreznog filtera, neke sprave ne mogu da prodju ostre standarde merenja psofometrijskog suma.

 

Ali, takvi filteri se postavljaju na "otvorene" mrezne sisteme, prekidacke napajace, razne regulatore na mrezi, da bi sprecili i uticaj mreze i proizvodnju smetnji ka mrezi. Pride uz ne dobro, vec odlicno i profesionalno uzemljenje. I takvi sistemi energetske elektronike najcesce rade na jednoj frekvenciji, prilicno su im dampirani spicevi i smetnje, a filter se koristi za ostatke, za brze i fine spajkove(malih energija) visokih frekvencija(brzih ivica). Sa ovima sto sam ja radio, a rec je o napajacima za centrale, mrezni filter je skidao psofometrijski sum sa oko -50 na oko -70 dB. 

Ispred mreznog transformatora je nesto drugacija prica, ali je tu trafo glavni saigrac. A trafo je je poprilicno skrajnut i posvecena je  vrlo povrsna pausalna paznja. Dok distributeri sve vise stede na bakru, pocesto i na jezgru i prodaju sve vecu maglu, preforsirane trafoe... 

 

Pa sad, kako oceniti valjanost koriscenja filtera, audiofilski ga ofarbati u crno ili belo, satire li ili pravi bozanski zvuk, kao da je nezavisna komponenta, u random audio sistemu, gde se ne zna situacija sa uzemljenjem, gde se ne znaju kombinacije uredjaja i konfiguracije, koje su razne, ali imaju zbirno ime ..za slusanje muzike.

 

Filter treba posmatrati kao komponentu koja je deo sistema, sa zadatkom, i koja rf smetnje i pikove treba da odvede prema uzemljenju, ili da ih zaobli i smanji im uticaj i prodornst u zdravi signal. A toga nema bez drugarske pomoci uzemljenja, mreznog trafoa ili nekog sakupljaca doticne nezeljene energije(supresora).

Mrezni trafo je bitan, ima svoj radni rezim, povlacenje struje iz mreze, nivo izolacije primar sekundar, nivo sprege, moguc neki medju-sild koji bi radio u sprezi sa filterom..

 

Pre svega treba definisati poreklo smetnji i tokove kojima se odvode. Definisati protiv cega se borimo, i gde cemo to da spakujemo..

Prosto ubadanje komponente u sistem moze, mozda, da poboljsa(uz nekoliko srecnih okolnosti), verovatnije je da lako pogorsa stvar, tako sto ce sum proslediti tamo gde ne treba. Ali to svakako ne sluzi da se filter ocenjuje kao "dobar" ili "los"..on je uvek dobar za ono za sta je namenjen, a pogresna primena nije problem filtera.

Mrezni filter ima svoju upotrebnu sposobnost... ali i ogranicenja u vezi tipa smetnji i energije smetnji. Otklanja brze ivice i visoke frekvencije, ali ne moze da opegla iskrivljenu sinusoidu ili devijacije mreze. Za to bi vec sluzio inverter, sa perfektnom sinusoidom, odvojen od mreznih brljotina..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja cu samo da dodam da je uzemljenje kljucno! Npr. kod mene u zgradi postoji ozbiljan problem sa uzemljenjem i onda se desi da zbog struje curenja kroz kondezatore koji idu ka uzemljenju nastane kapacitivni razdelnik i pojavi se razlika potencijala u odnosu na zemlju. Tako moze da se desi da se slucajno uhvatis za radijator i npr kuciste uredjaja, kao sto sam imao priliku da iskusim, i umesto u narodnom igras u strujnom kolu :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, dobra zemlja je vrlo važna. Masovna je upotreba starih bojlera koji nestanu za nekoliko godina umesto pravih sondi, a i one ili bilo šta drugo zakopano u tle, ne traje večito. Svojvremeno sam na svom placu na kome je bila predviđena prava audio slušaonica, pri uvođenju struje na zid ograde tražio nekog da izmeri kvalitet uzemljenja i ispo sam blago rečeno smešan idiot. Drugaru u Kumodražu su Apožei titrali non stop i pri ugašenom sistemu, tek kad se izvuku uređaji iz štekara prestajalo, a povremeno je dobijao motorbot, strašno.

@Vladd- nisam elektroničar i ne mogu da kažem da razumem stručno, al potpuno kapiram problematiku i zamke zabluda u koje se lako upada, baš kako si naveo. Na žalost, nisam po obrazovanju inženjer ali razmišljam ko da jesam, sve zato mora da ima i zašto, samo je pitanje suštinskog razumevanja. Tražio sam neku svoju davnu temu o Lauderima na onom forumu, podsetio sam se i zabezeknuo pročitavši da sam preslušavao neki od zvučnih kondicionerera, a uopšte se toga ne sećam, verovatno potisnut kao minoran. Jasni su oštri labaratorijski ili industrijski zahtevi, međutim, mislim da su oni daleko užeg zahtevnog dejstva u odnosu na HI-FI. Pomenuti bančani filter je iz svojvremenog centralnog računskog centra gde su pohranjeni svi podaci, žiro računi, platni promet,...nema kiksa, ali se nije pokazao u kućnom audiu. Očigledno je rešenje u nečemu tolerantnijem ili propustljivijem, uz pomirljivost da se ne može dobiti idealno, ala inverter, odnosno kućni Đerdap.

Da ostavimo Lampizator trenutno po strani i varijacije, voleo bih da čujem kolko je moguće pojednostavljeno nekoliko mišljenja o provučenim idejama, da li izolacioni trafo kao takav ima sposobnost dobre filtracije uopšteno, pre svega EMI-ja i  ima li smisla obe strujne grane simetrirati bilo kroz ispravljač, bilo kroz filtraciju. I dodatna molba, jasno je da sinusoida može da se krivi ko svaki talas uostalom, ima li tu nečega što bi moglo da se laički shvati kao pomerenje faze i odkle to potiče, odnosno šta uzrokuje kad se već teško bori sa tom pojavom.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...