Jump to content

Staklići (triode, pentode), trandistori, digitala a bogami i kablići i njiova sinergija


sir Oliver

Preporučeni Komentari

@sir Oliver Ja sam bio u slicnoj situaciji kao i ti, nakacio ne-efikasne CSS125 FR zvucnike, pa posle pokusavao ubosti pojacalo koje lepo svira sa njima. I - odustao. Tj. U nijednoj kombinaciji nisam uspeo dobiti zvuk koji me cini srecnim. Onda sam skontao da ipak, za mene,  jesi veci i osetljiviji zvucnici- vracam se na vece fullrangere, za sada ono sto imam, Visaton B200 i Fostex Fe206 su u igri, a kasnije nesto bolje, mozda neki Sonido 8" ili slicno, a razmisljao sam i o nekim 12" pa cak i 15" fullrangerima, sa supertweterom gore :). Ili mozda kakvim koaksijalcima...

A pojacala koja imam su sasvim dobra za to, sada sam opet vratio Zen V9, imam i Mosfet follower. U planu je lampasko pretpojacalo za koje imam trafo od Zoltana, a voleo bih probati i DefiSit amp sa Mosfetima po Zen-ovoj semi, (sa lampaskim pretpojacalom) a na kraju mozda i zavrsim sa full lampaskim pojacalom.

A razumem da je tebi teze, ti si ipak u malo nezgodnoj situaciji, posto svakako zelis da zadrzis te malecke zvucnike pa ti je sad izbor pojacala jako suzen.

Ja bih ti preporucio GainClone, i to onaj prosti originalni, sa LM 3875 i sa samo 1000 uF po grani. A mozes mu dodati i Tube Buffer ako ti se svidja. Ja sam sa GC-om eksperimentisao pre 10-tak godina, i najjcudniji od svega mi je bio eksperiment sa elektrolitima u filtraciji, tipa imao sam po 1000 uF, pa prekidac, pa jos nekih 10.000 uF i isprobavao sa velikim vs. Malim elektrolitima na mojim tadasnjim B&W DM 601 zvucnicima. Za ne verovati- zvuk je bio bolji sa samo 1000 uF po grani! Razlika je u sirini i dubini soundstage a, a upravo to ti sada fali...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, Vix said:

@sir Oliver 

Ja bih ti preporucio GainClone, i to onaj prosti originalni, sa LM 3875 i sa samo 1000 uF po grani. A mozes mu dodati i Tube Buffer ako ti se svidja. Ja sam sa GC-om eksperimentisao pre 10-tak godina, i najjcudniji od svega mi je bio eksperiment sa elektrolitima u filtraciji, tipa imao sam po 1000 uF, pa prekidac, pa jos nekih 10.000 uF i isprobavao sa velikim vs. Malim elektrolitima na mojim tadasnjim B&W DM 601 zvucnicima. Za ne verovati- zvuk je bio bolji sa samo 1000 uF po grani! Razlika je u sirini i dubini soundstage a, a upravo to ti sada fali...

A vidiš ovi što imaju Hirage stavljaju 2×1F kondenzatora, to mu dođe par kila kondenzatora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znam da zvuci nelogicno, ali tako je. Krenuo sam sa open-minded priatupom i uverio se. U momentu kada sam prikopcavao vece kondenzatore u filtraciji GC-a, zvuk je postajao mutniji, suzavala se pozornica, vise je licilo na "obicni chipamp zvuk". Otkopcam kondenzatore, juup-otvori se pozornica. Zasto- ne znam. Slicno i za zvucnickim kablivima-naj bolje mi svirala tanja zica punog preseka-opet nelogicno ali tako je.

Hiraga je nesto sasvim drugo. Mislim da sve zavisi od slucaja do slucaja-konkretnog pojacala i zvucnika-tako da ne mozemo- i ne treba generalisati- mislim na izjave tipa je je vise uF u filtraciji uvek bolje, ili da je deblja zica uvek bolja itd. Treba uvek probati-cuti svojim usima...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa dobro, neko voli distorzije neko ne, stvar ukusa.

Ono sto je bitno, je da sama efikasnost zvucnika nema linearne, vec sporadicne, iliti random, veze sa kvalitetom, malo vise detalja je u igri.

I cinjenica je da kada se krene u igru sa neefikasnim ili specificno zahtevnim zvucnicima, mnoge pojacavacke "legende" i totemi srednje klase otpadaju kao trinaesto prase.

 

Sto se preampa tice, tu je za preporuku Zenov Iron, kao moderan trend- dizajn sa svojim specificnim pristupom, na drugom, ili prvom mestu, zavisno od afiniteta, je neki staklic, cisto da zaobli i omeksa zvuk, a posle toga je potrebna mrca da napuni zvucnike. Maksimalno linearno, bez dodatnog farbanja.

I bilo koja od ove dve koncepcije ce da popravi raspolozenje i dovede u pitanje lampaski "snagas".

 

Naravno, postoji i slozenija i bolja opcija sa aktivom i DSP, ali to je druga zona igranja...u koju je i uvek nedostajuci prostor ukljucen.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

 

I cinjenica je da kada se krene u igru sa neefikasnim ili specificno zahtevnim zvucnicima, mnoge pojacavacke "legende" i totemi srednje klase otpadaju kao trinaesto prase.

 

 

Ne slazem se oko toga, ali necu da se raspravljam. To je kao da kazes da neko ko nema snage da sece drvo testerom, nece dobro svirati violinu, zato sto ima slabe ruke. I dalje tvrdim da je velika vecina tih "pojacavackih legendi i totema srednje klase" , pa makar imali i samo 2x3w, sonicno bolja od "jakih snagasa" koji mogu da rasture svaki zvucnik koji im se nadje na putu (signala) :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije nuzda da se slazemo, vec da diskutujemo.

Ono sto sam ja rekao je vise u smislu, da onaj ko nema snage da sece drvo testerom, nece moci ni da pretovara dzakove cementa.

Za sviranje violine je druga vrsta "snage".. :) 

Tako da je to prva tacka nerazumevanja.

 

Sto se tice sonicnosti, takodje ne bih tvrdio nista eksplicitno, niti su svi pojacavaci od par w identicni, niti su sve koncepcije kompatibilne sa svim sirokopojasnim zvucnicima.

Vise se zalazem za kompatibilnost komponenti i izbegavanje silovanja komponenti, i izbegavanje eksperimentisanja sa neusaglasenim komponentama. Ili usaglasenim samo po omskoj vrednosti, ili komercijalnim kriterijumima, ako se vec zabavljamo sa ovim igrackama.

 

Laicki receno, Leach "radi" u a klasi nekih 10-15w, zavisno od mirne struje, a ima dovoljno snage, brzine , damping faktora da gura i kontrolise prilicno slozene zvucnicke sisteme, ukljucujuci i elektrostatike, do odredjenog nivoa, previse dovoljnog za kucno slusanje...cisto pomisljam na subwoofer sisteme kojima treba vise stotina w za odredjen visoki spl na nisskim frekvencijama, sto nije prijatno u nasim najcescim omanjim sobama

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo malo pojašnjenje za Leach, ja sam stavio mirnu struju 150+150mA (dva para paralelnih izlaznih tranzistora), ukupno 300mA, znači sada ima 0,72W/8oma u A klasi. I to je taman za AB klasu da nema crossover izobličenja kad signal prolazi kroz nulu, a sa napajanjem +-60v dobije se 36W disipacije po kanalu. Može još da se digne ko misli da treba, i ako su veći hladnjaci, ali nema zvučnog efekta, već na 50-60mA dobija se glatka sinusoida. Struju sam digao jer tako se brže ugreje i brže dostiže neki da kažem konačan zvuk, to traje oko 45-60 minuta. Pošto je šema takva da samo izlazni tranzistori rade u AB klasi, a svi ostali u A klasi, oni na štampi se brzo ugreju, a izlaznim treba neko duže vreme. Samo da se stabiliše mirna struja treba 5-10 minuta (polako raste do nominalne).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono sto je interesantno je da je Low tim pojacavac iznikao 1976-e godine, sa opakom koncepcijom, koja je potvrdjena kao dobra i posle 40 godina. I to u vreme "rata decibela", nastanka monster risivera i mocnih pojacala od nekoliko stotina W..cist "skandal" :) 

I lokalne povratne sprege, i razdeljeni diferencijalni ulazi, i kompenzovani VAS, i na kraju nepravazidjeni Lokantijev "T circuit" za izlazni stepen(sa bipolarcima), gde drajveri rade u A klasi.

Sve je to i dan danas u vrhu dizajna. I parametri takodje, ne nuzno puno nula u cifri izoblicenja, ali predobro, damping faktor konstantan, oko 250, filterom limitiran opseg do 150kHz, a pojacalo moze i do 800KHz da radi, su i dan danas prilicno nedostizni za vecinu komercijale..i bar pola "hienda"

 

Naravno, postoje sitne varijacije detalja, oko strujnog izvora diferencijalnog para, mada su i umerene avalans zenerke izuzetno dobar izvor, standardno uparivanje ulaznih malosumnih bipolaraca, koje je znacajno lakse od fetova, menadzment masa i temperature je detaljno obradjen...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Glavna stvar po pokojnom profesoru je što pojačavač bez povratne sprege ima propusni opseg 20kHz sa izobličenjima ispod 1%, što znači da mu teba relativo malo povratne sprege da ima jako širok opseg, slično su rađeni i oni iz Elektora, Cresendo/mini Cresendo mada su oni imali problema sa oscilovanjem, a Leach nije. Jedina moja primedba je na ulazni filter 2k2/390pF, to sam primetio da loše utiče na visoke, naročito što sam imao lampaško pretpojačalo sa visokim izlaznim otporom. Ja stavljam samo 100pF, i nije nikada bilo nikakvih problema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima tu malo vise glavnih stvari, i sto svaki stepen moze da prenese cetvrtku i sto mu je fazni pomak frekventno konstantan...

Sto mu je sustina u brzom i preciznom radu...

Sasvim dobra sprava koja sasvim korektno svira.

  • Love 1
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 1/2/2018 at 10:21 PM, vladd said:

Pa sto ne pravis Bato MM pojacalce, npr, dovoljno je malo a izuzetno dobro svira. Ima po Nisu i okolini svajsera koji imaju prakticno sve za realizaciju.

Ili neku od prisutnih sema simpaticnih pojacavaca, sa komercijalom je nezgodna stvar, retko je covek zadovoljan, a da nije preplatio. A onda nekako mora da je srecan, bar neko vreme..

Jeste lakse kupiti skockan uredjaj, ali posteno uradjeni diy je ozbiljnija prica.

 

P.S.

Ubaci se Nixie sa dobrm predlogom, jedino sto dobar Leach nije sicusan.

Moram da budem malo podozriv što se tiče tih čip pojačala. Mislim da nisu dorasla ovim zvučnicima. Ajde da ne grešim dušu da ih apriori odbacujem ali je moja podozrivost tolika da se ne bih upuštao u pravenje da bih probao i (verovatno) bio razočaran. Može da se proba gotov pa ako se kvalifikuje onda pravenje.

On 1/2/2018 at 10:31 PM, pakonja said:

Ja sam mu rekao da plocice za BatoMM ima kod mene ako bude hteo da pravi... samo treba da mi da adresu na koju da ih posaljem ;)

Hvala na ponudi. Imaću u vidu. A ako i kad dolaziš na jug ponesi MM da ga čujemo .

23 hours ago, NIXIE said:

Nije vala, možda može neki LM3886 ili slično u paraleli ili nešto što može biti kompaktnije, mada kad gledaš snagu opet ti je sve isto, hladnjaci, elektroliti, trafo, kutija. Ili ja ne umem manje da napravim. Malo mogu biti manji hladnjaci ako je neko pojačalo sa mosfet izlaznim, ali neće da utiče na dimenzije bitno.

Leach je stara priča, ali meni se dopao taj neutralan zvuk pa ne menjam. Ne znam ni sam šta bih napravio, a da mi se isplati odnosno da bude puno bolje? Imaju gotove pločice na ebay da se kupe.

 

P.S.

Leach imam u verziji 80W pa može da se proba.

Opet isto. Proba prvo. Hvala na ponudi za probu. Organizovaćemo se nešto.

14 hours ago, NIXIE said:

Ja mislim da svakako nastaviš sa isprobavanjem kao i do sada. Ako praviš recimo mali Leach (80/120W 8/4oma) kompletan materijal sa kutijom te izađe cca 400-450€, za veliki (125W/200W) treba još 200€. Nije jeftina zabava ali nije ni masmarket sa KP. Za potpun doživljaj treba ti i lampaški preamp, mislim da bi i neki dobar tranzistorski isto prošao ali ja preferiram šemu preamp lampaški + tranzistorsko izlazno.

Što se tiče tih NAIM i QUAD klonova koštaće te skoro isto dok ga završiš a mogu da se kladim da su fake izlazni tranzistori i još po nešto. Samo pločicu bih kupio, kit nikako.

Isto važi i za LM 3886, ima lažnjaka.

Nije jeftina zabava ako je ishod neizvestan

14 hours ago, Vix said:

@sir Oliver Ja sam bio u slicnoj situaciji kao i ti, nakacio ne-efikasne CSS125 FR zvucnike, pa posle pokusavao ubosti pojacalo koje lepo svira sa njima. I - odustao. Tj. U nijednoj kombinaciji nisam uspeo dobiti zvuk koji me cini srecnim. Onda sam skontao da ipak, za mene,  jesi veci i osetljiviji zvucnici- vracam se na vece fullrangere, za sada ono sto imam, Visaton B200 i Fostex Fe206 su u igri, a kasnije nesto bolje, mozda neki Sonido 8" ili slicno, a razmisljao sam i o nekim 12" pa cak i 15" fullrangerima, sa supertweterom gore :). Ili mozda kakvim koaksijalcima...

A pojacala koja imam su sasvim dobra za to, sada sam opet vratio Zen V9, imam i Mosfet follower. U planu je lampasko pretpojacalo za koje imam trafo od Zoltana, a voleo bih probati i DefiSit amp sa Mosfetima po Zen-ovoj semi, (sa lampaskim pretpojacalom) a na kraju mozda i zavrsim sa full lampaskim pojacalom.

A razumem da je tebi teze, ti si ipak u malo nezgodnoj situaciji, posto svakako zelis da zadrzis te malecke zvucnike pa ti je sad izbor pojacala jako suzen.

Ja bih ti preporucio GainClone, i to onaj prosti originalni, sa LM 3875 i sa samo 1000 uF po grani. A mozes mu dodati i Tube Buffer ako ti se svidja. Ja sam sa GC-om eksperimentisao pre 10-tak godina, i najjcudniji od svega mi je bio eksperiment sa elektrolitima u filtraciji, tipa imao sam po 1000 uF, pa prekidac, pa jos nekih 10.000 uF i isprobavao sa velikim vs. Malim elektrolitima na mojim tadasnjim B&W DM 601 zvucnicima. Za ne verovati- zvuk je bio bolji sa samo 1000 uF po grani! Razlika je u sirini i dubini soundstage a, a upravo to ti sada fali...

Pa ja idem putem da se prvo izaberu zvuje čiji ti se zvuk svidja pa posle ugadjaju ostale komponente prema njima. Pojačalo prvenstveno. Nisu moje zvuje ni mnogo zahtevne (50W). I u GC iskreno sumnjam. Imao sam neki JBL ESC 230 sa (tri komada) LM1876 (što je otprilike to isto) ZA bioskop odlično ali nisam ni pokušavao da ga uključim u velike igrače.

 

fig-1.jpg

 

12 hours ago, NIXIE said:

A kakva su ona Apex pojačala, jel imaš mogućnosti  da čuješ neki primerak?

Ne znam nikog sa APEXom a da je još i voljan da ga da na slušanje

10 hours ago, NIXIE said:

Koliko ulaganja treba da se sredi onaj VTL i digne na viši nivo, što ne uradiš to, barem ima tu snagu koja ti treba? Ne verujem da ti mali Audience trpe više od 50W.

VTL nije moj tako da ne mogu da ga sredjujem. Nije on nešto ni za sredjivanje sem jednog konda koji fali. Moj KT90 se u nijansama razlikuje od VTLa i više je nego dobar match za Audience. U vakuumu ne tražim bolje. Igram se sa solid stejtom.

Audienci su u tom rangu (50W) tako da mislim da nije nemoguće naći neko dobro pojačalo za njih.

 

Šta mislite o kalsici ( Philips 960 860 , JVC 400 440  ) sa Senkenima?  Relativno jeftini ( bilo koji švajseraj je skuplji) da se osveše i doteraju,+strana: kutija, estetika,...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I dobro je da si podozriv. Treba probati, ako se vec ne moze proceniti.

I zato je preporuka da se napadnu svajseri iz okoline Nisa, i opljackaju, makar privremeno, za potrebe razvoja uzivanja, :) mislim da je i Gosa u to umesan, sa uradjenim Bato MM pojacalima. Ja sam zakasnio za grupnu nabavku, a mrzi me da se petljam sa dobavljacima, vec me izrazito nerviraju u poslednje vreme. 

 A mozes i da namamis Nixie do Nisa, pa da probas Leacha. :D 

Ili da prevarimo nekoga da odradi stampe u Eaglu, pa uz dorade i konsultacije da pustimo kinezima da nastancuju nekih 10-ak komada.

Za taj skalam mislim da imam brdo delova, prakticno sve osim trafoa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se klasike tice, ako je jeftina, onda je 30-50W, retko preko toga, mada ima, pride je pitanje stanja i kolicine osvezenja.

 

Moja preporuka je i TDA 7293/4, sto moze da se skocka u (relativno)malu kutiju, ipak traze hladjenje, a u izlazu imaju brzi Dmos, i uopste, izrazito su brzi pojacavaci. A ni snaga nije mizerna, mada vole obilno hladjenje, narocito ako se dugotrajno masiraju, a za to su nezgodni, malo su veci od tranzistora a disipiraju i preko 50W, Prijalo bi im dosta bakra a najvise ventilator, sto je ogromni fuj.

Istina, nekome malo sterilni, ali to sve premp moze da ulepsa.

Sve predlozi na precac.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, sir Oliver said:

A ako i kad dolaziš na jug ponesi MM da ga čujemo .

Gde si bio u Sisevcu kada je svirao baš Pakonjin BatoMM? Da piškiš u bazenče? A znam tačno da si bio tu sigurno, bato je svirao dobrih sat vremena. Nego ne pratiš <_<

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Alex said:

Gde si bio u Sisevcu kada je svirao baš Pakonjin BatoMM? Da piškiš u bazenče? A znam tačno da si bio tu sigurno, bato je svirao dobrih sat vremena. Nego ne pratiš <_<

Nije svirao na audiencima. Jel ti pratiš fabulu zbivanja?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da pratim, a nije svirao jer nisi hteo da ih poneseš.

Ali je svirao na Benikama, Infinitiyima i Vifama - 100% sasvim dovoljno da izvučeš neki zaključak kako bi se čulo na tvojim kutijonima.

Pojačalo je odlično, dinamično, brzo i veoma detaljno, ali to jednostavno nije moj ukus.

Onaj Aery amp.... dinamičan, brz, veoma detaljan i sa hirurški preciznom dozom "šećera" - e to je pojačalo :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@sir Oliver Ipak ti probaj neki chipamp, ali ja sam recimo primetio da i medju njima ima razlike u zvuku zavisno od nekih ne-logicnih stvari :). Recimo GC, onaj obicni, po meni kao sto sam vec rekao najbolje svira sa 1000uF po grani, a jos bolje sa cevnim bufferom. Bez cevnog buffera zvuci malo hladnije i sterilnije ali nista strasno. Inace, imao sam i Tda7294. Zanimljivo je da je to pojacalo imalo dobar bas, pa sam ga koristio za tadasnji subwoofer, ali su mu srednji tonovi bili nekako hladni, falilo tu neke "topline". Sad kontam da bi tebi mozda leglo F5 Pass pojacalo, a ako ti je to malo snage, imas i F5 turbo, pa jos i neke Sipijeve varijante F5-tice, pa posle mozes malo da se igras sa pretpojacalima dok ne ubodes zvuk koji ti se svidja. 

Druga stvar, umesto da cekas da neko od Diyera dodje kod tebe u Nis sa pojacalima, posto imas male zvucnike, mozda bi ti bilo bolje da, zvucnuke pod misku, i  odes malo u posetu kod drugih forumasa.  :)

Pa spajaj gde stignes, valjda ces pogoditi sta ti lezi. I onda pravis sam ili (ot)kupis gotovo pojacalo.

Ali sve to uz rizik da negde cujes neke vece i bolje zvucnike, pa resis da bacis te male negde uz Ibarsku  :D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da su malo jace dragoceni ti mikrobi, da bi se tumbali i nosali.  Uostalom, koliko razumem, Sir Oliver planira da ih slusa kod kuce, a ne da se useljava kod forumasa. :D 

Gvojze je druga prica, rad gvojzeta ne zavisi od prostora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...