Jump to content

Staklići (triode, pentode), trandistori, digitala a bogami i kablići i njiova sinergija


sir Oliver

Preporučeni Komentari

22 minutes ago, sir Oliver said:

Pa može i tako , krajnje simplificirano. (dok ne uvedemo i kablove u igru)

Da unesem ovaj tvoj par redova u naslov teme , da ljudi pročitaju i odma znaju na čemu su, da se ne muče da čitaju celu temu?

Ma dobro je za početak, eliminisali ste Rotela i vlasnika bacili u bedak, a TPA je dobio svoje mesto među igračkama. Sad me zanimaju ona dva lampaša i igranka sa kablići.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, tonko said:

u de , na poslu imam više vrsta širmovanog kabela,jel bi se isplatilo zamijeniti kabel od napajanja?

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk
 

Probaj, gledaj da bude 3x1,5mm2 to je oko 8mm spoljašnji prečnik.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Nemo si tolko strog

Nakamiči je sasvim pristojno svirao. Pun snage, ispunjava sobu zvukom, detaljan, prefinjen,...odličan. Najbolji na testu posle lampi. Ne bih se žalio da sam osudjen na njega. Veliku prirodnost zvuka je postigao ( a to ja najviše cenim) čak je i stejdž  veliki i definisan. :thumbup:

Miljići ne podnosi jer se greje poprilično. A brate i snažan, 130W pre klipinga postigao.  Sa nekim zvujama veličine frižidera koje ovdena se volu (a nisu šunka) bi haos napravio.

Multifunkcionalni Denon (CD, receiver, iPod, USB plejer) je sasvim pristojno svirao. Ne doadja do klase Audiencea ali za neki C sistem, spavaća soba, terasa, bašta, sasvim odgovarajuće. Najbolja supruga na svetu bi bila zadovoljna ovakvim kuhinjskim sistemom. :curica: Klasika sa STK kolom. Glavna prednost multifunkcionalnost. Ubodeš flešku i cepaj. Ništa DACi, streameri, rezanje CDi, trte mrte. Ima i radio i DAB ( koji kod nas još ne radi a možda i neće  raditi).  Mora da ga počastim nekim pristojnim zvujama.

AlienTek odličan za ono za šta je zamišljen. All In One nepobedive cene. I dac i USB Dac i Analog In i pojačalo i daljinski. Pristojne snage. Ubedljivo best baj ako mu se odredi namena. Kao pojačalo za PC zvuje ili za nahtkasnu, kancelariju...odličan. Ovde nažalost ne može da igra. ( ni da svira). Ima svega, i snage i basa i visokih ali scena sužena, nema prostora,...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

slazem se ja sa tobom , no nekako si mi sve poturio u kontext sa onim tvojim lampasem i sa VTL-om , pa nikako da me prodje blago gadjenje ........

sve je to lepo - mas produkcija , pa jos nabavis za dve suske polovno itd . , al ako hoces da dobijes zvuk , nema nego po starinski - ili klati sam , ili plati da klatis

 

sve ostalo je ......... krajnji domet da bude ambijentalni zvuk

  • Like 1
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lampasi sa početka priče su jedan aspekt. Svi znamo kako se dolazi do dobrog lampaša. Ili se izapneš pa napraviš ili zavučeš ruku u dđžep pa kupiš. Dobro, lepo, skupo.

Drugi aspekt su mi trandistorci. Ima li nešto što je dobro , bar u rangu onih lampi, a da je dostupno? Čisto da imam da menjam. Za leto.

Ne nužno za dve šuške.(mada na SH marketu stvarno ima ozbiljnih  pojačala za smešnu cenu)

Kako su moje zvuje gladne ne igra mi igru nikakvo pravenje A klase od 20 ak W (baška što i gabaritno tražim nešto malečko). Doduše nisu ni nezajažljive , 50-70W bi bilo puna kapa. E sad šta je u tom rangu? Predložite

Rotel nije izdržao. Čak ne mislim da je loš tek nije bilo sinergije.

Nakamiči je odličan. Što se i očekuje od pojačala sa cenom od 1500 DEM koliko je valjda koštao Tražim dalje u tom smeru.

Mali DENON sa STK kolom je to što jeste i samo mu je dat wild card da se oproba sa velikim momcima. Probaću još i tranzistorski DENON.

Alientek je proba D klase i u granicama je očekivanog.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

33 minutes ago, sir Oliver said:

Lampasi sa početka priče su jedan aspekt. Svi znamo kako se dolazi do dobrog lampaša. Ili se izapneš pa napraviš ili zavučeš ruku u dđžep pa kupiš. Dobro, lepo, skupo.

Drugi aspekt su mi trandistorci. Ima li nešto što je dobro , bar u rangu onih lampi, a da je dostupno? Čisto da imam da menjam. Za leto.

Ne nužno za dve šuške.(mada na SH marketu stvarno ima ozbiljnih  pojačala za smešnu cenu)

Kako su moje zvuje gladne ne igra mi igru nikakvo pravenje A klase od 20 ak W (baška što i gabaritno tražim nešto malečko). Doduše nisu ni nezajažljive , 50-70W bi bilo puna kapa. E sad šta je u tom rangu? Predložite

Rotel nije izdržao. Čak ne mislim da je loš tek nije bilo sinergije.

Nakamiči je odličan. Što se i očekuje od pojačala sa cenom od 1500 DEM koliko je valjda koštao Tražim dalje u tom smeru.

Mali DENON sa STK kolom je to što jeste i samo mu je dat wild card da se oproba sa velikim momcima. Probaću još i tranzistorski DENON.

Alientek je proba D klase i u granicama je očekivanog.

 

Leach

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa sto ne pravis Bato MM pojacalce, npr, dovoljno je malo a izuzetno dobro svira. Ima po Nisu i okolini svajsera koji imaju prakticno sve za realizaciju.

Ili neku od prisutnih sema simpaticnih pojacavaca, sa komercijalom je nezgodna stvar, retko je covek zadovoljan, a da nije preplatio. A onda nekako mora da je srecan, bar neko vreme..

Jeste lakse kupiti skockan uredjaj, ali posteno uradjeni diy je ozbiljnija prica.

 

P.S.

Ubaci se Nixie sa dobrm predlogom, jedino sto dobar Leach nije sicusan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, vladd said:

Pa sto ne pravis Bato MM pojacalce, npr, dovoljno je malo a izuzetno dobro svira. Ima po Nisu i okolini svajsera koji imaju prakticno sve za realizaciju.

 

Citas mi misli.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Pa sto ne pravis Bato MM pojacalce, npr, dovoljno je malo a izuzetno dobro svira. Ima po Nisu i okolini svajsera koji imaju prakticno sve za realizaciju.

Ili neku od prisutnih sema simpaticnih pojacavaca, sa komercijalom je nezgodna stvar, retko je covek zadovoljan, a da nije preplatio. A onda nekako mora da je srecan, bar neko vreme..

Jeste lakse kupiti skockan uredjaj, ali posteno uradjeni diy je ozbiljnija prica.

 

P.S.

Ubaci se Nixie sa dobrm predlogom, jedino sto dobar Leach nije sicusan.

Nije vala, možda može neki LM3886 ili slično u paraleli ili nešto što može biti kompaktnije, mada kad gledaš snagu opet ti je sve isto, hladnjaci, elektroliti, trafo, kutija. Ili ja ne umem manje da napravim. Malo mogu biti manji hladnjaci ako je neko pojačalo sa mosfet izlaznim, ali neće da utiče na dimenzije bitno.

Leach je stara priča, ali meni se dopao taj neutralan zvuk pa ne menjam. Ne znam ni sam šta bih napravio, a da mi se isplati odnosno da bude puno bolje? Imaju gotove pločice na ebay da se kupe.

 

P.S.

Leach imam u verziji 80W pa može da se proba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda sam sa staklići previše digao letvicu ali nešto sumnjam da bi čip pojačala bila kompetitivna. Ali da ne grešim dušu, i da ih apriori otpisujem . U svakom slučaju radije bih da probam pre nego se odlučim za švajsovanje. Ajd taj MM ko ima najbliži da pustimo. Pa ako se kvalifikuje da pravim.

Za Leash ne znam šta je.

Gledam neke NAIM i QUAD po Aliexpresu ali pitanje koliko je to približan klon i približan zvuk.

Mada kad vidite šta je sve u ponudi na KP i za koje smešne pare teško je odlučiti se za :hammer:

  • Confused 1
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad si tako mrljav sa zeljama, bolje da angazujes strpljenje. ;)

Sto se tice Leacha, "Low tim" pojacala, to je svojevrstan skandal.

Nastalo je kao "ucenje pameti" jednog profesora marketinga, Matti Otale, od strane profesora elektronike, Mashala Leacha, kada je Otala promovisao neke lakonske tvrdnje u vezi tranzijentnih izoblicenja. I to u vremenu zacetka audiofilijske metafizike. Istina, otvorio je neka pitanja, ponudio neke metode, u prividno zapostavljenoj oblasti

Na kraju je zataskana cela prica, u dobroj meri, posto ipak veliki broj dizajnera jede leba od tog posla, a marketing je tezi i vazniji deo bizmisa.

Ali, arogantni  Leach je modelovao "low tim" pojacalo i plasirao ga u javnost, gotovo do najsitnijih detalja i u par varijacija. A pojacalo radi u 3 p.m.

U to vreme skandalozno da pojacalo tih kvaliteta izadje u javnost, i naravno oduva 90(99)% komercijale..skandalozan intelektualni sukob na dva kontinenta...

Ali je ubrzo prihvacena receptura, da se dobre koncepcije plasiraju u javnost i naprave zestok marketing. A komercijala je razdvojila dva putica, ili u visi kvalitet izrade, ili u dramaticno nizu cenu..

http://leachlegacy.ece.gatech.edu/papers/lowtim/feb76feb77articles.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja mislim da svakako nastaviš sa isprobavanjem kao i do sada. Ako praviš recimo mali Leach (80/120W 8/4oma) kompletan materijal sa kutijom te izađe cca 400-450€, za veliki (125W/200W) treba još 200€. Nije jeftina zabava ali nije ni masmarket sa KP. Za potpun doživljaj treba ti i lampaški preamp, mislim da bi i neki dobar tranzistorski isto prošao ali ja preferiram šemu preamp lampaški + tranzistorsko izlazno.

Što se tiče tih NAIM i QUAD klonova koštaće te skoro isto dok ga završiš a mogu da se kladim da su fake izlazni tranzistori i još po nešto. Samo pločicu bih kupio, kit nikako.

Isto važi i za LM 3886, ima lažnjaka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...