Jump to content
peravsp

Osvezavanje skretnice

Recommended Posts

Ja sam u svoje DIY zvučnike sad skoro uložio oko 250 eur, zamena gornjih vešanja (bas i midrange), premazivanje membrana (midrange), zamena ferofluida (tweeters) zamena svog ožičenja i svih kondenzatora u skretnicama (osim par komada).

Isplatilo se debelo, a i bilo je neophodno zbog dotrajalosti svega navedenog posle više od četvrt veka upotrebe. 

Za te tvoje, ne znam gde je granica ulaganja, samo sam nabacio opcije.

7 hours ago, ManicP said:

Ovaj upgrade će da bude skuplji nego zvučnici :)

Ja bi tu metno blok kondove (oni MKC iz Silkena npr.) umesto elektrolita, razmako kalemove (žica iz najbliže radnje elektro materijala ili plavo-beli telefonac) i ne bih više gubio vreme na ove kutije. Upgrade jedna crvena, sasvim lepa zabava i onaj osećaj kad napraviš nešto. Sve dalje je Pandorina kutija...

Zanimljiv predlog, kondove onda ne bih dirao jer većina misli da nisu još za zamenu a i te blok ne znam kako bih uglavio. Znači ostaje ožičenje, razmicanje  kalemova i eventualno dampiranje(dok sam skidao skretnice nisam primetio da ima).

Pitanje kako razmaknuti kalemove a da ne menjam ploćicu? 

A onda da se usmerimna na neke bolje zvučnike gotove ili da pravim. Nemam pojma ni koliki bi mi budžet bio, sigurno veći kad bi sam sastavljao iz delova nego da kupim gotove odjednom.

sinko ovaj sinko

da sve uradis , kostace te 10E - zamenis kondove sa 1uF MKC naslaganim , spulne razmaknes

sve to na komadu spera ; samostojeca kutija , mozes da je stavis gde hoces

malo inventivnosti ne skodi , ustedi gomilu novaca

a dobitka mora d a bude da uradis i najeftinije

ili uzmi te MKC ili Cika Brkine F&T , volja ti

pusti ove sto bi odma zlato u ulju i ostalo ..... :smesna:

Hvala Zene.

Jasno praktično i efektno. Ionako mi se nisu dopale skretnice na prvi pogled. Menjaću ih onda sigurno. Ne mogu ni šemu da nadjem, kako da ih crtam. Javljaju mi se kao kroz maglu slike koje si postavljao sa skretnicama na špepločama i ekserčićima beše, ako me sećanje dobro služi. Ako mogu da te zamolim za sliku da se potsetim kako to izgleda. A i to slaganje kondova nisam nikad video kako izgleda:(

Dok se čekaju kondenzatori. Nakon teške i radikalne odluke da se   menjanju skretnice,evo jedne isečene na jednoj od jedine dve daske koje nadjoh u kući. 

skretnica1.jpg

E sad pitanja kako rasporediti elemente tj ima li to uticaja na zvuk  da nešto ne poremetim. Da li ispoštovati konstruktora pa ih samo raširiti a zadržati postojeći raspored (kao  zum out na kompjuteru) sa pomeranjem L2 kalema, ili pak rasporediti ih drugačiji racionalniji način za koji ja ne znam, ili to nema baš neke veze. 

Što se kondova tiče. Pošto sad dobijam na manevarskom prostoru dimenzije nisu bile bitne.

Našao u MG elektroniku za:

C1  tačne vrednosti 3,3 uF uzeo i crvene četvrstarte i valjkaste po 2 pa ćemo videti koji bolje sviraju.

Za C2 8,2 uF sam se namučio sa kombinatorikom kao na slagalici kod Milke Canić.:eek: Na kraju uzeo 4,7uF četvrtaste pa ću ih kobinovati sa 3,3uF valjcima ili četvrtasti. Ukupno jednako 8 ono zarez 2 valjda i nije toliko bitno.

56 minutes ago, dejanco32 said:

Ukupno jednako 8 ono zarez 2 valjda i nije toliko bitno.

To nije toliko bitno, 5% je 0.4uF. Mnogo je bitnije da ti neko premeri sve kapacitete. A ne bi bilo loše premeriti i induktivitete zavojnica i omski otpor.

Trebalo bi da bude ovakva skretnica, veći kalem i kondenzator na basu, manji na visokotoncu. Mora se proveriti naravno. Na ovoj šemi nije dobro označeno, visokotonac treba da ima obrnut polaritet.

2-way-second-order-speaker-crossover-circuit.gif