Jump to content

Identifikacija nepoznatih kondenzatora u skretnici


ebe

Preporučeni Komentari

14 minutes ago, ebe said:

Od centra basa do centara visokog i srednjeg, verikalno, ima 15cm.

To ti odgovara frekvenciji reza 2270Hz ili 1135hZ. Ja bih uradio simulaciju za 12/18db skretnicu na 2200-2300Hz za bas/srednji zbog rezonantne fr. srednjotonca od 900Hz. Koliko ima od centra visokotonca do centra srednjotonca?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, NIXIE said:

Koliko ima od centra visokotonca do centra srednjotonca?

Oni su u istoj liniji. Imas sliku kutija, drugi ili treci post.

7 minutes ago, NIXIE said:

Ja bih uradio simulaciju za 12/18db skretnicu na 2200-2300Hz za bas/srednji zbog rezonantne fr. srednjotonca od 900Hz.

Bas je prilicno nelinearan preko 1kHz, zato nisam hteo da ga pustam tako visoko. Mogu probati, simulacija bar ne kosta nista.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, ebe said:

Oni su u istoj liniji. Imas sliku kutija, drugi ili treci post.

Bas je prilicno nelinearan preko 1kHz, zato nisam hteo da ga pustam tako visoko. Mogu probati, simulacija bar ne kosta nista.

Mislim da nemaš puno izbora, biće mnogo izobličenja na srednjotoncu ako tako nisko režeš.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nacisto sam ispizdeo sa ovom skretnicom. Skoro nedelju dana, svaki dan, pokusavam razne varijante i nikako da poravnam simulaciju i merenje. Ovo na slici je pokusaj kad sam odzive svih drivera uvecao za istu vrednost pre uvoza u simulator. Crno je simulacija, sivo je izmereni odziv.

Posle toga sam pokusao da uvazim razlike u osetljivosti pa sam odzive srednjeg i tweetera u .FRD umanjio za odgovarajuce razlike i dobio sam mnogo vecu baljezgariju od ove. Na reznim frekvencijama je sve OK, ali se na 5kHz pojavio ogroman dip.

Obzirom na to da ne znam tacnu osetljivost zvucnika, ponestaje mi ideja sta da probam.

sim.thumb.png.c5aae605a0fcce6fa9c077eab7468749.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

iskonstruisati 3stazni zvucnjak je za dva reda velicine teze nego uraditi 2stazni

imas drivere koji su se ubili za 2way ....... a nemaju pojma da se uradi 3 way sa njima

sto potenciras 3way , kad je evidentno da je fabrika model napravila po kriterijumima izgleda , a ne inzenjerskim pristupom

 

izaberes manji ili veci tweet , kompromis - treba da nosi ok od 2k5 pa skroz gore , ponadas se da bass sviri do tih 2k5 i probas za pocetak LR12db/oct , pa kuda te odvede ...... mozda bude dovoljna 12db LR sa kompenzacijama (boucherot) a mozda odes i na 18db/oct ....... odnosno 6/18

zajeb zajeba je to da ne postoji krsten srednjak u toj kombinaciji ...... da oslobodis bassa uloge do 2k , a da malac visoki udaljis od sopstvene rezonantne

lepo pise u Dickasonovoj knjizi - pojasni propust ide ili na 8 ili 10 puta (npr 500/4k , odnosno 500/5k) ......... sve manje od tog odnosa je pozivnica za nerazresive fazne probleme u pojasnom propustu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, sax.hifi said:

Canton GLE 60 ubilo se za 2-way.

srednjak nepotreban.

jos da je bas reflex ...

To je i moj predlog sa početka priče, jer visokotonac 19mm je slabo upotrebljiv, treba koristiti driver 30mm kao visokotonac. Kad je kasnije ustanovljeno da srednjotonac nije baš srednjotonac jer ima rezonansu 900 Hz, pa zatim rastojanje bas srednji 17cm, došlo se do zaključka da skretnica treba da bude tu oko 2.3kHz. E sad da li može to lako da se uradi, mislim da ne može gledajući krive zvučnika. Softver pomaže malo, i to je samo polazna osnova da ne pogrešiš previše. MIslim da sa ovim basom u  toj maloj kutiji može samo kompresija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nece od toga biti nista. Oba visokotonca su previse nelinearna da bi radili u tako sirokom opsegu bez EQ, koji pasivno ne mogu postici. Imao bi rupetinu oko 4k i brdo preko 8k. U trosistemskoj varijanti jos nekako mogu da ih ogranicim na uske opsege i ispeglam koliko-toliko.

Palo mi je na pamet da pokusam dvosistemac ali da visoki ide preko band pass filtera, da na taj nacin izravnam to brdo preko 8k. To cu veceras probati u simulaciji. A kad bi hteo bas ravan odziv, morao bi da stavljam L-pad na woofer, sto mi se bas i ne svidja. 

Kad mi totalno presedne sve ovo vraticu se na varijantu sa poslednje slike (koja se ne vidi :huh:). Nije savrseno ali je bolje nego fabricko, tj. zateceno stanje.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, ebe said:

Nece od toga biti nista. Oba visokotonca su previse nelinearna da bi radili u tako sirokom opsegu bez EQ, koji pasivno ne mogu postici. Imao bi rupetinu oko 4k i brdo preko 8k. U trosistemskoj varijanti jos nekako mogu da ih ogranicim na uske opsege i ispeglam koliko-toliko.

Palo mi je na pamet da pokusam dvosistemac ali da visoki ide preko band pass filtera, da na taj nacin izravnam to brdo preko 8k. To cu veceras probati u simulaciji. A kad bi hteo bas ravan odziv, morao bi da stavljam L-pad na woofer, sto mi se bas i ne svidja. 

Kad mi totalno presedne sve ovo vraticu se na varijantu sa poslednje slike (koja se ne vidi :huh:). Nije savrseno ali je bolje nego fabricko, tj. zateceno stanje.

 

Pa jesu nezgodni ti driver-i, šta god da da uradiš neće biti savršeno, mnogo su nelinearni. Nisu dobro odabrani u startu, šta da se radi. Na kraju ćeš ih doterivati na sluh tako da može da se sluša. Rupa u opsegu manje smeta nego brdo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
4 minutes ago, Zen Mod said:

a kako to izgleda in vivo ?

To su merenja, ne simulacije, ako si na to mislio. Za sada sam prepravio jednu skretnicu pa slusam jedan zvucnik. Po mom ukusu svira lepse. Videcu kad probam stereo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, ebe said:

To su merenja, ne simulacije, ako si na to mislio. Za sada sam prepravio jednu skretnicu pa slusam jedan zvucnik. Po mom ukusu svira lepse. Videcu kad probam stereo.

pitah in vivo , misleci na semu skretnice i kako si zavrsio ....... kobajagi 3way or 2 way ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...