Jump to content

Na kedrovaci kod ZZZ-a uz slusanje experimentalnih kabineta


Doktor

Preporučeni Komentari

Sinoc @grozni i ja odosmo do @ZZZ-a po pozivu na druzenje.

Pocelo se tradicionalno, domacinski sa kedrovacom, pitom sa sirom, vode i sokove & kafu ko je hteo. B)

Eksperimentalne kutije - nesto sto bi trebalo svako od nas ljubitelja muzike cuti, a i videti uzivo.

@ZZZ ce se sigurno ukljuciti i dodatno pojasniti o konstrukciji, idejama, mada dosta toga i ima na njegovoj temi. Zato cu se ovde osvrnuti na sam kvalitet predavanja zvucnog matrerijala i osecaj zadovoljstva i uzitka u slusaonici.

 

k1.jpg

k4.jpg

k3.jpg

k2.jpg

z1.jpg

z2.jpg

z3.jpg

z4.jpg

z7.jpg

z8.jpg

z9.jpg

z10.jpg

z11.jpg

z12.jpg

z14.jpg

z15.jpg

z16.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko sam skapirao od @ZZZ-a ovde se radi o Karlson horni ( za visokotonac, a to je odlicni vintage WE driver ), o Iskra poptuno ocuvanom srednjetonskom driveru ( prakticno koncepcija nekog ultra rare Siemens drivera ili nekog dr. nemackog ) koji prakticno isvirava sve u midrange-u i to zvuci pakleno dobro. Sta mislim kada kazem pakelno dobro ?

Pa, ljudi moji, vi se praktivno nalazite u jednoj muzickoj kosnici prepunoj detalja, koji su vivid ( zivi ), dinamicki, timbralno, detaljno preneseni kao da ste u samoj sobi za snimanje ili ako je zivi snimak kao da ste na sceni sa protagonistima.

Za donji spektar, tj. basove zu zaduzeni onu famozni RCA, pa puta dva po strani.

Oni prakticno miruju, nema ih, ne postoje. Pojavljuju se samo kada frekvenca muzickog materijala "sidje" ispod Iskrinog delokruga.

I onda - odsviraju taj bas tako doooobro da ja to nisam imao priliku do sada nikada cuti da bude toliko precizno, sa merom, sa trajanjem, sa body-jem ( telom instrumenta koji je proizveo taj niski ton ). Dao sam komentra u toku seanse da su oni kao i ona nasa bgd grupa "Iznenadna sila koja se pojavljuje i resava stvar". :)

Domacin je bio izuzetno raspolozen. Dozvoljavao mi je da pustam numere sa njegovog Apple-a tako da mu hvala na tome ( jbga, nisu  mu jos uvek u pogonu gramofonski setup, anije ni bilo CD transporta ili player-a, no to nam nije umanjilo uzivanje i zadovoljstvo ).

Pa evo nekoliko shot-ova sta se pustalo :

 

pl1.jpg

pl2.jpg

pl3.jpg

pl4.jpg

pl5.jpg

pl6.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da pomenem nesto i o trenutnoj @ZZZ-ovoj postavci.

Preamp - pasiva.

Amplifikacija - Quad Classic II monoblokovi ( Fetish :wub: )

Apple Mini i neki mali DAC od domacina.

Slozili smo se da je sada potrebno imati jos malo strpljenja da se zavrsi Lenco sa EMT rucicom i onda slusati 3 zvucnice ( DECCA, EMT i Neuman ). 

Videh tamo i neku RIAA-u koju je Zoki zavrsio i samo ceka na startovanje.

Letimicno bacih pogled na njegovu malu, ali izuzetnu LP kolekciju ( narocito ova sabrana dela Shumann-a koje izvodi Arrau )

 

z13.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To su kabineti iz ovih tema. Pre oko nedelju dana preneo i povezao kao sto se vidi najprostije sa ciljem da se sto pre pusti u rad. :)

Pojacavaci Quad II, nema preampa, nema daca, samo pasivni pot LDR, a izvor audio izlaz za slusalice mac mini. Kablovi losi, napojni kablovi losi...

Druzenje odlicno :)

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Zen Mod said:

pih

ne moz' to da radi kako treba

nema zvucnika mladjeg od 50 godina

. . .

Nema. U pravu si. :)

Taman si mi dao slagvort da nastavim oko samog muzickog dozivljaja.

Definitivno i najvaznija stvar je da nije bilo nikakvog zamora u slusanju. Muzicke numere su bile emitovane upravo onako kako su i snimljene ili kako su ripovane, u kom su fomatu bile. 

Prisetio sam se Zoranovog prethodnog modularnog sistema koji je vise naginjao broadcast zvuku ( upravo ti krajevi visokih i niskih koji su bili amputirani zbog nemanja podrske RCA dole i WE horni gore ). Ocigledno je da su kod ovih eksperimentalnih kabineta provedeni sati i sati u merenjima, razmisljanjima i uspeh nije izostao.

Bravo @ZZZ ! :clapping:

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad vidoh da je Doktor vec opisao konfiguraciju...

Evo malo podataka i o kabinetima, nema nista sto vec nije formulisano. Donji spektar je Folded Voigt, ili TQWT kabinet, centralni deo je Acousticaly damped enclosure by Hartley / Turner, HF deo je Karlson horna.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pchelac, poteze brze od senke...  Postovao sam par sekundi pre tvog razjasnjenja... Hebiga, onda Mac Mini odvaljuje! 

I kako uradi 4  (!)TQWT kabineta sa 15ticama , a da ne bude boomy ... 

I sad imam cime da plasim  zenu, ako ne bude dooobra... samo joj pokazem sliku tvojih zvuja!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Falilo nam je jos drugara, clanova foruma. :)

Najvise je pominjan @prophet stoga, @prophet- reaguj. Javi se.

Bilo price o klavijaturama, sa osvrtom na Hammond, analogne synth-ove, produkciju, o Nile Rogers-u, country muzici i uticajima na kasnije muzicke pravce . . . . maaaa, milina jedna od veceri.

Nisam izdrzao da se ne uslikam sa Fender Telecaster-om, prakticno antikvitentnim primerkom uz dozvolu domacina ( Thnx ), ali sam ga uredno zamolio nakon slikanja da je on licno vrati na nosac. :D

Ostaje samo da se dotera jos neka mala klavijatura ( ritam mashina moze i softverski sa Mac Mini-ja ), te da bude sa desne strane i eto prilike za jedno malo dzemovanje sledeci put. 

b1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Pchelac said:

Pchelac, poteze brze od senke...  Postovao sam par sekundi pre tvog razjasnjenja... Hebiga, onda Mac Mini odvaljuje! 

I kako uradi 4  (!)TQWT kabineta sa 15ticama , a da ne bude boomy ... 

I sad imam cime da plasim  zenu, ako ne bude dooobra... samo joj pokazem sliku tvojih zvuja!

Pa evo neka kazu ljudi, kabineti su u uglu, i sve je kao na fotografijama, ali nije bilo boomy. A mnogo razlicitih snimaka i materijala smo preslusali.

Mojoj zeni su se svideli odmah, napomenula je da joj se dopadaju zbog toga sto su cisti i lepo stoje u prostoru. Ali da joj se ne dopadaju ovi spoljni elementi skretnice, kaze da to skupla prasinu, ruzno joj je i nalozila mi je da pod hitno to spakujem u neku kutiju od istog materijala kao i kabinete...

Cisti dok deca ne iscrtaju flomasterima i olovkama...

Mac mini bas nesto i ne odvaljuje, ipak je to izlaz za sluske. ALI ima neke veoma dobre osobine, prvo prima skoro sve bez drivera, sve radi odmah nema drkanja sa podesavanjima sistema, ne greje se, skoro je necujan, kompaktan je i malih je dimenzija, moze da se kontrolise eksternim uredjajem tabletom ili vec cime pa mu nije neophodan ni monitor ili tv. Nikada nije pao sistem, jako brzo se podize OS, a ako se ugradi neki SSD jos brze. Moze da se instalira preko bootcampa i windows i Lajnuks pa da se bira koji ce se koristiti... Ima tanderbolt konektor i hrpu USBa. Ja koristim Firewire eksterni HD sa prilagodnnim kabl uredjajem na Thunderbolt. Radi odlicno. A za neki start dok se ne nabavi neki DAC moze komotno da posluzi i kao izvor. Moja preporuka za digitalni deo sistema. Ima i slot za ultrabrze foto-memorijske kartice velikog kapaciteta, pa hoce da tera mak na konac moze i tu da skladisti pesme...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

51 minutes ago, Dacho said:

Vrlo zanimljivo je sve ispalo. Bas bih voleo da to jednom čujem. Uvijek mi se sviđao štih tih starih drivera i njihov neponovljiv zvuk.

Bravo Zoki.

Hvala i nadam se da ce biti prilike da to poslusas. :) Tu smo Dacho, pa sledeci put kad budes u BG bice mi drago da se vidimo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, ninja said:

Bravo Zoki! Vrlo rado bih volio da čujem i još  i sa dacom i vinylom.

Ja pitao ženu i ona kaže može, nema problema :)

 

Ma njima sve moze - samo da je pregledno i "cisto", to u principu znaci beli furnir, sto manje vidljivih kablova, lepa polica...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

38 minutes ago, vdzele said:

Ovih dana gledam seriju Vikinzi, pa me malo ti rogovi vratiše u deveti vek :rolleyes:

Inače Zoki svaka čast na trudu.

Hvala ti VDzele, nadam se da ces izdvojiti neko vreme da malo poslusamo ove kabinete... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...