Jump to content

6V6 Salas Preamp by Alex


Aleks

Preporučeni Komentari

2 hours ago, vladd said:

..........

 

Dobar serijski regulator je isto dobar kao i dobar sant regulator, ma sta audio gurui pricali i koristili nefer poredjenja za dokaz..

dobar shunt regulator zvuci bolje od dobrog serijskog regulatora

 

ako vec generalizujemo ...... :)

 

kvaka je u tome sto je kolicina fine engleske i ostale magle tolika da jadnom DIY-eru ne preostaje nista drugo nego da izljubi gomilu zaba 

kad si procitao da neki Guru kaze : "za mene licno to je tako i tako , a vi probajte i posluzite se rodjenim usima i mozgom , da donesete svoj sud......" ?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kads.o vec kod napajanja, nesto sam primetio: ako se ne moze odraditi postena filtracija, onda mora neki regulator, ali recimo primetio sam da N.Pass u svojim komercijalnim uredjajima, sto pojacalima ili pretpojacalima koristi CRCRC ili slicno sa velikim elektrolitima, a ne regulator. Mozda je zvucno, to najbolje, ali kosta?

Mozda i kod cevi slicna situacija, gde cak i bleeder kvari zvuk??

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Vix said:

Kads.o vec kod napajanja, nesto sam primetio: ako se ne moze odraditi postena filtracija, onda mora neki regulator, ali recimo primetio sam da N.Pass u svojim komercijalnim uredjajima, sto pojacalima ili pretpojacalima koristi CRCRC ili slicno sa velikim elektrolitima, a ne regulator. Mozda je zvucno, to najbolje, ali kosta?

Mozda i kod cevi slicna situacija, gde cak i bleeder kvari zvuk??

CRCRC je naj jeftinije i naj pouzdanije od svega, barem za pretpojačala, veruj mi. E sad da li svira bolje od CLCLC ili šant regulatora to ne mogu da kažem, morao bi da napravim pa da uporedim. CLCLC ima ubedljivo naj bolje prigušenje neželjenih frekvencija i dobijaš ultra čist DC bez bruma i šuma, ali nemaš regulaciju što u principu i nije tako bitno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Vix

 

pojacala su posebna tema za regove

sve ispod toga jeste ekonomicno za reg

NP ne koristi (uglavnom) regove i za manje potrosace cisto kao izbor , mada je ranije i koristio serijske regove

ja ga zekio da je lenj da proba shunt regs  , a on kaze da jeste .......

toliko o ozbiljnosti svega is svacega , kad razmisljas o taktici

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slusali smo u Sisevcu pojacalo sa regulisanim napajanjem, znamo svi kako je zvucalo (Aery).

E sad posto mi diyeri mozemo, i male disipacije kod preampova nam to omogucavaju, onda turimo shunt reg. Ne bih mogao da zamislim shunt reg npr za Alepha.. bilo kog pa i najmanjeg.

Serijski.. moze sto da ne, mada ne videh da iko probao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Zen Mod said:

dobar shunt regulator zvuci bolje od dobrog serijskog regulatora

 

 

Zasto?

Da li je dobar shunt po karakteristikama bolji od dobrog serijskog? Ako nije, sta ga onda cini bolje zvucecim?

Zen, molim te odgovori mi na ova pitanja.

Ne za'ebavam te nego te ozbiljno pitam. Pokusavao sam da nadjem odgovore u raznim izvorima, ali nisam uspeo. Za to postoje dva objasnjiva razloga: ili ne umem da nadjem dobar izvor ili ne razumem to sto sam citao jer nemam dovoljno elementarnog znanja da bi razumeo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Zen Mod said:

kad si procitao da neki Guru kaze

Ja i kada sam u nesto nesiguran, posumnjam u logiku ili izgubim korelaciju, u vezi audio tematike(tu sam puno propustio), pogledam pre svega stav papa Nelsona o tom detalju, i kockice se sloze... :) 

On zaista nema ni nervozu ni potrebu da uzgaja magiju. :) 

Prilagodjava se vremenu i obicajima, ali cvrsto stoji sa obe noge na zemlji. Vise je inzenjer nego trgovac, pa makar ne vozio Bentli. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Beli_Ninja said:

Da li je dobar shunt po karakteristikama bolji od dobrog serijskog?

Meni se cini da je generalizacija pocela od slicnosti, siklja struja kao u A klasi, mora da je sonicno.

Tvrdnja je slabo dokaziva, a jos gora za negiranje, posto uvek postoji kritican sistem i uvce kao ocenjivac, a malo je korisnika sa dramaticnim sistemom vrednosti apartmana na Menhetnu, a jos manje sa talentovanim, skolovanim ili sertifikovanim uvcem, da bi se izveo korektno pouzdan sonicni dokaz, a i kome treba...bitna je prica.

Pitanje je prosto, ali je odgovor solidno slozen. Sve je u radu samih komponenti i prilagodjenosti regulatora potrosacu, potrebnih karakteristika regulatora i rezima rada potrosaca. 

Ne postoji precica i opste resenje..iako se lako upadne u tu zamku..

Dobar regulator mora da ima odlicnu karakteristiku regulacije, potiskivanja smetnji i ripla, mali izlazni otpor i veliku dinamiku, i rada i reakcije...pa koje god da je fele..

Takodje, ekstremno bitan je i trafo, ali se on izrazito zanemaruje, posto tvikovanje zahteva specificno znanje, resurse i adekvatnu primenu doticnih. Lakse je dati znacaj "jednostavnim" detaljima, tu je najveci profit...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Beli_Ninja said:

Zasto?

Da li je dobar shunt po karakteristikama bolji od dobrog serijskog? Ako nije, sta ga onda cini bolje zvucecim?

Zen, molim te odgovori mi na ova pitanja.

Ne za'ebavam te nego te ozbiljno pitam. Pokusavao sam da nadjem odgovore u raznim izvorima, ali nisam uspeo. Za to postoje dva objasnjiva razloga: ili ne umem da nadjem dobar izvor ili ne razumem to sto sam citao jer nemam dovoljno elementarnog znanja da bi razumeo.

samo par stavki , bez preteranih objasnjavanja :

-shunt reg , njegov izvrsni deo , se moze ponasati i kao source i kao sink ; seti se reaktivnih opterecenja , odnosno momenata

-shunt reg je analog pojacalu u A klasi ( vuce konstantnu struju  a potrosac onda uzme koliko mu treba , za razliku od serijskog koji propusta koliko se potrazi , t eje analog pojacala u B klasi)

ono - meni lepse zvuci moj shunt reg nego moj serijski reg ..... napravljen o istim principima zanata

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako shunt vuče konstantno 20mA (SSHV2 na primer), dodatno na to ide potrošnja lampe (konkretno 6V6 je na oko 20mA biasa u ovoj Salasovoj konfiguraciji)?

Znači total 40mA u svakom trenutku, plus muzika odozgo? Koliko će da ode na muziku nominalno, još 20mA za full throttle (pošto je single end)?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uvek gledas koliko ide na load , onda to multipliciras

za 20mA loadinga , ja bih setovao struju CCS-a na 50 do 60mA max

da podvucem - CCS shunt reg-a je uvek programiran na vecu struju negoo sto je potrebna potrosacu , tako da na shunt elemenat otpada razlika izmedju programirane struje i struje koju vuce potrosac

stvar je da se mora voditi racuna i o verovatnom variranju napona mreze (15% je moja cifra) i sve tako ..

koliki je tacno multiplikator zavisi od slucaja do slucaja

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sale

nisi pročitao lepo, lampa ima na ovoj Salasovoj radnoj tački 20mA na 340V, što dođe upola manje od toplote shunta, dakle 6,8W u praznom hodu.

Pomenuta disipacija odnosila se na šantov mosfet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, Alex said:

Ček ček... ako setujem na 60mA, onda će toliko da vuče konstantno? Shunt će goreti 40mA a lampa 20?

Zen ti je preporucio sant za obe lampe, 2x20, plus variranje mreze, plus desetak mA za rad santa...60mA je fina mera i odgovara trafou.

Naravno da ne treba da se rasipas strujama na tim naponima, nije zabranjeno, ali na kraju ispadne 10 kila gvojza a pola kile elektronike.. :) 

Mada, koliko vidim, viljuskar treba da je sastavni deo audiofilske opreme... :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze da zvuci drugacije, pa i bolje ako se loslinearac, najcesce tropinac ili slicna topologija zameni santom.

Sant drzi trafo u radnom, konstantnom rezimu, ispravljac i komponente imaju manje prelaznih promena, variranja struje od minimuma do maksimuma.

 

Tako da uticaj na efekte regulacije, i eventualno na zvuk, moze ste potraziti u tim razlikama rezima, ali je takodje odgovoran i trafo i ostatak ispravljaca, a ne samo regulator.

E sad, na ovim, za silicijumske komponente relativno visokim naponima, otvaraju se unutrasnji efekti i mogucnosti nelinearnih ponasanja, pa je dobra regulacija malo  zahtevnija.

Slabo su se testirali dobri serijski i dobri sant regulatori na zvucnost, prakticno razlike niti bi trebalo niti bi smelo da bude. Inace nesto ne valja.

Posebna je diskusija definicije "boljeg" zvuka, nekome se svidja mekan, zaobljen, topao zvuk, dominacije drugog harmonika i manjka visokih, i to je bolje, neko voli jasan i sterilan, vise hifi..

 

A ovaj Zenov sant sa neonkom je bazicni primer na kojem su prevazidjeni mnogi(slabo vidljivi) problemi, jos da se struja neonke baferuje sa recimo 6080.... :)  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

rekoh - to je skolski primer , radjeno pre ihaj godina , a i onda je radjeno old school

ponavljam - moje iskustvo je da mi je zvucno bolji shunt reg od serijskog , u direktnom poredjenju

conditio sine qua non , za bilo koju vrstu regulatora,  je da je trafo kapacitiran kako treba , da je ispravljac na nivou , a filtracija je vec integralni deo regulatora

oba poredjena regulatora napravljena iz iste glave , oba aktivna (sa pojacivacem greske)** , oba napravljena da stabilno pokrivaju toleranciju mreze , oba napravljena da budu u sweet spotu sa predmetnim potrosacem

nisam pravio double blind test , niti me interesuje ; pravio sebi i da je rezulat razlike ne bolji zvuk nego samo sladji san ..... meni dosta :)

 

**pasivni (bez pojacivaca greske) regulatori , bilo serijski ili paralelni , tesko mogu da piju vode u poredjenju sa aktivnim ........ mogu , ali nema sanse da zadrze k-ke u svim mogucim rezimima rada

 

ono sto je inace safe bet , sta god da radis, je overkill ;

e sad , javlja mi se da bi se minimizovale razlike izmedju serijskog i shunt regulatora , kad bi se izvrsila optimizacija ....... snimi se strujno naponska k-ka potrosaca , pa se onda tweakuje strujno naponska k-ka celog izvora , da se krive jednog i drugog seku tacno pod 90 stepeni ....... al' takve eskapade odavno niko ne radi

 

niti se meni nesto puno radi , kad vec CCS-ujem sve sto moze , kaskodiram sve sto moze , te U-I k-ka potrosaca ionako  tezi pravcu apscise

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...