Jump to content
Aleks

6V6 Salas Preamp by Alex

Recommended Posts

Lampe su 2 seta. Prve su bile ruske i baš su zvonile, druge su CEI i manje se čuje kad ih kucnem. Oba para probana i lepo sade u SEP pojačalu. Prezervative (gumice) nemam. Nemam ni rukavice za kuvanje :D. Slika je od prošle nedelje tako da se ne vidi da sam kod šrafova, koji drže pastiku u vazduhu, ispod i iznad stavio gumice.

PS. Da se zahvalim kolegi da mi nebi dosađivao više :drinks:. Sad sam nadrljao...

3 hours ago, Borko_KA said:

Sve je to ok, sto se tice smanjivanja mikrofonicnosti, medjutim, u mp3-ju, se cuje da ima jos neki problem sa oscilovanjem. 

Sad sam kući preslušao više puta sa slušalicama, gotovo sam siguran da su samo mehaničke vibracije uzrok tome.

Dominantan je 2250, ima dosta djubreta na 50, 100, 200Hz, i nesto se pojavljuje oko 3500.

To su zone vibriranja grejaca i katode, a ove preko 2KHz zone vibracije resetki. Za niske frekvencije su odgovorni i trafo i prigusnice.

Trebalo bi uzeti skop u sake i proveriti nasta lici signal posle ispravljaca.

Probaj da ispeglas grejanje,  i proveris napone, da se neki ripl ne superponira. Dominantne oscilacije katode mogu da izazovu prirodne oscilacije resetke, koja radje osciluje na 2KHz i vise. Deluje tako modulisano.

Nije u pitanju mikrofonija, vec (elektro)mehanicko oscilovanje. Vise kao da mehanicke oscilacije generisu promenu polja i signal koji se cuje.

P.S.

Ovakav sled dogadjaja mi pade na pamet na prvu loptu, trebalo bi testirati ideju, posebno uticaj niskih frekvencija, od mreze, pa mreza x2, i x4, za pocetak, eventualni ground loop..Tu nikakve gumice nece pomoci.

2 hours ago, skrstic said:

Kuhinjske rukavice nisu pomogle.

Znači da mehaničke vibracije ne dolaze spolja. Sad je pitanje šta se i zašto događa unutar lampe. Nikada nisam naleteo na ništa slično, to je nešto specifično vezano za 6V6 ili za regulatore. Ne znam da li je uzrok oscilacija u šant regulatorima, jel ima neke šanse da nekako probaš bez regulatora, mislim da oboriš napon sa još jednim RC članom?

1 hour ago, vladd said:

Nije u pitanju mikrofonija, vec (elektro)mehanicko oscilovanje.

Nije sija nego vrat?

Naravno, treba probati da se osposobi kolo prvo bez santova, ali sto moze prosto kad je zanimljivije da bude komplikovano :)

Magnetostrikcija. Al' ko velim da ne rasterujem audiofile sa strucnim, a nepopularnim terminima.:lol:

Zna se sta je mikrofonija kod lampe, intenzivno pojacavanje SPOLJNIH frekvencija..a frljecanje terminima nece pomoci u resavanju problema...kao ni rukavice, ceskanje po glavi...nego fokus na realno moguce uzroke