Jump to content
Aleks

6V6 Salas Preamp by Alex

Recommended Posts

moraju i zener i 1N4007

treci zener - puno je 40V za JFet

zapamti da je u momentu ukljucenja kond od 10uF skroooz prazan

4 hours ago, Alexx said:

Mislim da Zen misli na izlazni kond na kraju rega

Nisam ukapirao. Tamo sam stavio 10+1 :D. Ako se sećam na ulazu šanta nikad nije tih 400 ali blizu je.

11 hours ago, skrstic said:

CF verzija radi. MNOGO manje ima problema sa mikrofonijom. Meni gain ne treba. Znači kupovona boljih delova i finiš. Ja prezadovoljan.

Ima ona ruska vrlo slična lampa 6P1P (9pin, nije oktal), ta nema problema sa mikrofonijom i vibracijama, a veoma je jeftina, samo je pitanje da li to stvarno zvuči kao 6V6. CF ima sigurno malo drugačiji zvuk, manje izobličenje i šuma, ali meni treba malo pojačanje (probano) jer mi DAC ima nešto niži napon nego što je uobičajeno.

pisah o prelaznim pojavama pri ukljucenju uredjaja , struje kroz elemente i polarizacije , pa pomenuh da je u momentu kond od 10uF prazan ...... te zastitna zenerica za JFet ne sme da bude bas blizu vrednosti probojnog napona JFeta

2SK117 ima probojni napon od 50V . te ja tu ne bih isao sa zenericom preko 30V ni u loodiloo

20 minutes ago, Zen Mod said:

2SK117 ima probojni napon od 50V

Taj je već crkavao bez obzira na zenerku, lično sam se uverio kod @skrstic, za sada može da se kaže ovako: ako prvi fet u CCS uvek preživi uključenje, za sve ostalo nema zime, radiće večito.

On 4/20/2018 at 7:41 PM, ZZZ said:

Kako si konkretno povezao?

Inace postoji nesto sto se zove Hum Balance. To je obican trimer manje vrednosti oko 100oma a malo vece  snage od obicnog trimera ili pota. kraje vi se vezuju na grejanje kod pinova grajaca. A srednji kraj, klizac na masu. Ili na podignuti napon manji ili isti kao u datasheetu za konkretnu cev. Tim trimerom se na uvo ugodi najmanje suma i bruma. A ujedno je i neki mali shunt za grejanje.

Moze se napraviti i fiksni odnos tih otpora posle ugadjanja otporima od 2W ili vise. Cesto je mnogo manji brum kada se jedan kraj tih otpora i grejanja uzemlji ili kada se uzemlji CT tog razdelnika direktno na pinovima grejanja.

Problem kod tih razdelnika napona za podizanje grejanja na potencijal je to sto su to potrosaci i direkno paralelni osnovnom sklopu. Zvucno daju efekat kompresije, mute zvucnu sliku bez obzira koliko struje ide kroz njih.

Moja preporuka je da ako mora da se podize napon grejanja na neki potencijal. Prvo isprobati hum balans bez podizanja na potencijal. Pa tek onda napraviti razdelnik ALI NE NIKAKO na kraju napajanja, Odmah na tacku koja ide na cev VEC negde na pocetku. Najbolje je da preamp ima 2 prigusnice pa taj razdenik napraviti posle 1 prigusnice. Da izmedju R i centralnog sklopa postoji 2 prigusnica... Jedino onda se ne menja kvalitet zvuka.

Isto vazi i za bleedere raralelne otpore kondenzatorima koji sluze da isprazne C da ne bi visoki napon bio prisutan po iskljucenju kada je katoda isklucena i hladi se... Blideri DA ali ne da stalno stoje u napajanju vec da se eventualno ukljucuju relejom u momentu isklucenja.

Za smanjenje bruma trebalo bi isprobati i 1. C posle ispravljanja bilo ispravljacicom ili diodama, ODMAH STO BLIZE ILI DIREKTNO na CT, Masu Transformatora.

Zoki koja snaga trimera mi treba? Uzeo sam 100R/0,5W da ne bi išao ponovi. Ako odgovara da probam. Objasni mi ovu poslednju rečenicu.

Pokusaj da taj prvi kondenzator spojis negativnim pinom sto blize CT (masi) na mreznom trafou. Posto koristis ispravljacicu imas sigurno i "Center Tap" na trafou?

Sacekaj da se napajanje prvo isprazni, da se isprazne kondenzatori, izmeri voltmetrom napaon, pre bilo kakvog odlemljivanja ili drugih aktivnoasti...

Pa ako ti je 6.3V napon onda bi kroz otpor od 100oma trebalo da protice dodatnih 63mA I=U/R, puta vrednost napona = 0.3969W to je oko 0.4W.

Malo je na granici i grejace se. Sigurno nije za stalno resenje ali mozda mozes izvrsiti kracu probu? Neka dobra praksa je da se snaga uzima 4x ili 5x veca u odnosu na realnu za cevene uredjaje. Na taj nacin je to sve samo toplo i ne pregreva se u toku duzeg rada. Tako da bi tu trebalo da bude oko 2W trim pot.

21 minutes ago, ZZZ said:

Pokusaj da taj prvi kondenzator spojis negativnim pinom sto blize CT (masi) na mreznom trafou. Posto koristis ispravljacicu imas sigurno i "Center Tap" na trafou?

Ovo misliš prvi, motorrun kod ispravljanja?

Trimer od 2W ne videh kod nas. Taman bi mi legli i za podešavanje tih 6,3V.

21 minutes ago, skrstic said:

Ovo misliš prvi, motorrun kod ispravljanja?

Trimer od 2W ne videh kod nas. Taman bi mi legli i za podešavanje tih 6,3V.

Čekaj, ja dok sam slušao nisam primetio da ima bilo kakvog bruma, bilo je malo šuma što je normalno, što bi bilo šta radio ako je sve OK? Možda sam nešto pobrkao lončiće?

9 minutes ago, skrstic said:

Ma čujem ga. Nervira me. Da se igram.

Mnogo su ti osetljivi zvučnici, sve se čuje i šta treba i šta ne treba.:D

Juče posle pauze, skitanje za praznik, pustio muziku. Pozajmio od kolege ruske 6p6s, moje cei 6v6gt i ge 6v6gt (hvala za predivan poklon). Prvo sam malo upoređivao zvuk i hvatao razlike. Generalno nema prevelike razlike, karakter je isti sve su ostalo nojanse :D. Riske imaju malo izrazitiji bas i oštrije zvuče, što reče vlasnik metslnije. CEI su malo blaže a naj izbalansiranije su GE. Iskreno bilo koje da stavim mogao bi dugo da ih slušam i uživam. Naravno trenutno su GE na poziciji. Kad ponovo pude vremena CEI i GE ću detaljnije da uporedim. Ono što me je obradovalo je da je ceo set 5 albuma Andre Rieu - Top 100 odsvirano a da nikome nije smetala muzika i da smo supruga, sin i ja uživali. Ručak uz klasiku. Meni divota. Oni se raštrkali kud koji a ja dok nije svih 100 numera odsviralo nisam gasio. Nadam se da ste shvatili da mi se zvuk sviđa.

1 hour ago, skrstic said:

Meni najveće zadovoljstvo je to da je mojih ruku delo.

:)

Četujem malopre sa Krletom na Vajber (viber) i kažem mu da ću da pređem od 6V6 se preampa na 6SN7 balanced. Taman sve tu, hardver, samo da se preštelujem.

I ondak.... mi padne na pamet da to ustvari bude 6V6 balansirani preamp! Jer praviću balanced amp, pa nema smisla da završim sa SE preampom... :)

Pitanje za znalce: Koliko je teško upariti dve 6V6 cevi, ili ruskinje (možda još teže?), ili recimo jedan pot u zajedničkoj katodi rešava stvar....?

Na primer da bih i ja išao sa CF verzijom i da bi to izgledalo ovako:

m25bmxit.jpg

Kolko da stavim dole pot? Ako uopšte može ovako?

nema vajde da simetrizujes cathode follower

ono , moze da se simetrizuje , ali uz zrtvovanje swinga ....... da ti gain vec ide u minus

izbaci taj pot dole , umasi direktno